نمایش نتایج: از شماره 1 تا 14 از مجموع 14
سپاس ها 17سپاس
  • 2 توسط A.Yazdani
  • 1 توسط A.Yazdani
  • 9 توسط aliafzalan
  • 2 توسط aliafzalan
  • 1 توسط A.Yazdani
  • 1 توسط aliafzalan
  • 1 توسط A.Yazdani

موضوع: EtherChannel سویچ و Team در ESXi

نام حقيقي: حامد

عضو عادی شناسه تصویری hamed_mhk
    نوشته
    789
    سپاسگزاری شده
    1062
    سپاسگزاری کرده
    4
    نوشته های وبلاگ
    4

EtherChannel سویچ و Team در ESXi

من توی ESXi دو تا کارت شبکه رو Team کردم و زدم به 2 تا پورت 2 تا سوییچ که این سوییچ ها هم Stack شدن

میخوام بدونم اگر اون 2 تا پورت رو EtherChanel‌ بکنم چه مزایا و معایبی داره؟
    اگر نکنم چه مزایا و معایبی داره؟

پی‌نوشت:‌ یه تاپیک 2 ساله بود که دقیقاً‌ همین سوال رو کرده ولی بسته شده و بی جواب مونده واسه همین یه تاپیک جدید زدم!

موضوعات مشابه:

نام حقيقي: احمد یزدانی (Poker)

عضو ویژه شناسه تصویری A.Yazdani
    نوشته
    946
    سپاسگزاری شده
    1312
    سپاسگزاری کرده
    430
    نوشته های وبلاگ
    8
    این کار باعث میشه شما حجم ترافیک بیشتری رو بین دو دیوایس مبادله کنید اگر هر لینک در هر طرف 1g باشه شما با این کار یه لینک 2g دارید که با استفاده از یه سری محاسبات خاص ترافیک بین دو لینک بالانس میشه .دیگر مزیت اینه که اگر یکی از کارت شبکه ها از دست رفت و یا اینکه یکی از Switch های stack از بین رفت شما همچنان ارتباط بین دو دیوایس رو خواید داشت .

M-r-r و hamed_mhk سپاسگزاری کرده‌اند.

نوشته
    789
    سپاسگزاری شده
    1062
    سپاسگزاری کرده
    4
    نوشته های وبلاگ
    4
    خب اگر من EtherChaneel نکنم چی؟ یعنی فقط از طرف EsxI کارت شبکه ها Team‌ باشن
    توی این حالت این چیزایی که میگی مگه نیست؟

نوشته
    946
    سپاسگزاری شده
    1312
    سپاسگزاری کرده
    430
    نوشته های وبلاگ
    8
    نقل قول نوشته اصلی توسط hamed_mhk نمایش پست ها
    خب اگر من EtherChaneel نکنم چی؟ یعنی فقط از طرف EsxI کارت شبکه ها Team‌ باشن
    توی این حالت این چیزایی که میگی مگه نیست؟
    نه . در این حالت stp یکی از پورت های switch رو بلاک میکنه .

greatcyrus سپاسگزاری کرده است.

نام حقيقي: Ali Afzalan

مدیر بخش Cisco شناسه تصویری aliafzalan
    نوشته
    2,086
    سپاسگزاری شده
    2557
    سپاسگزاری کرده
    2059
    سلام
    به طور کلی میشه گفت اگه شما فقط تنظیمات را روی VM انجام بدید و سوییچ را کانفیگ نکنید مشکل خاصی پیش نمیاد، هر چند که یک سری ویژگی های خوب را از دست میدید.
    مثلا: فرض کنید شما دو تا کارت شبکه را توی VM با هم تیم کردید. توی این حالت بسته های ماشین A همیشه از یک پورت خاص ESXi خارج میشن. توی این حالت اگه پهنای باند اون لینک پر بشه دیگه از لینک دوم استفاده ای نمیشه (و همینطور موقع برگشت، سوییچ بسته ها را فقط از همون پورت خاص که بین ESXi و سوییچ متصل هست، بسته ها را به سمت سرور ESXi میفرسته)
    ولی اگه شما بیاید توی سوییچ هم تنظیمات Etherchannel را انجام بدید اون وقت بسته ها از هر دو لینک انتقال پیدا میکنند که در نتیچه پهنای باند بیشتری در اختیار دارید (البته با توجه به load balancing تعریف شده که بر اساس IP مقصد باشه، xor مبدا و مقصد و یا ....)
    البته در هر دو حالت در صورت قطعی یک لینک مشکلی پیش نمیاد و بسته ها از اون یکی لینک انتقال پیدا میکنند.

همچنین با توجه به اینکه ESXi فریم bpdu تولید نمیکنه برای همین هم سوییچ پورت را بلاک نمیکنه. (به طور مثال توی این حالت ماشین A و B بسته هاش را همیشه از کارت شبکه شماره 1 میفرسته و ماشین C و D همیشه از کارت شبکه شماره 2)

ویرایش توسط aliafzalan : 2014-04-18 در ساعت 06:45 PM
    M-r-r، EVERAL، mavrick و 6 نفر دیگر سپاسگزاری کرده‌اند.

نوشته
    789
    سپاسگزاری شده
    1062
    سپاسگزاری کرده
    4
    نوشته های وبلاگ
    4
    ممنونم از دوستان

پس آیا این نتیجه ای که گرفتم درسته یا نه :

اگر Ether Channel نکنم؛ هایپرویزور بسته ها رو بنا به تشخیصش از یکی از این 2 تا پورت میفرسته و لود بالانسینگ کامل طبق تنظیماتی که میکنیم انجام میشه. یک سری بسته ها - بنا به تشخیص هایپرویزور - از پورت 1 میرن بیرون و یک سری بسته ها از پورت 2 و لود بالانس کامل دارم
    اما اگر بخوام پکت ها رو اسنیف کنم توی سوییچ،‌ کارم سخته برای اینکه نمیدونم پکت واقعا داره از کدوم پورت رد میشه

اگر Ether Channel بکنم؛ دقیقاً‌ حالت قبلی اتفاق میافته و لودبالانسینگ کامل دارم به دلیل اینکه کماکان از دید هایپرویزور 2 تا کارت شبکه ست و وظیفه لودبالانس با هایپرویزوره
    اما اگر بخوام پکت ها رو اسنیف کنم توی سوییچ،‌ چون از دیدگاه سوییچ اینا یک پورت هستن،‌ همه رو یکجا دارم

نوشته
    946
    سپاسگزاری شده
    1312
    سپاسگزاری کرده
    430
    نوشته های وبلاگ
    8
    نقل قول نوشته اصلی توسط aliafzalan نمایش پست ها
    سلام
    به طور کلی میشه گفت اگه شما فقط تنظیمات را روی VM انجام بدید و سوییچ را کانفیگ نکنید مشکل خاصی پیش نمیاد، هر چند که یک سری ویژگی های خوب را از دست میدید.
    مثلا: فرض کنید شما دو تا کارت شبکه را توی VM با هم تیم کردید. توی این حالت بسته های ماشین A همیشه از یک پورت خاص ESXi خارج میشن. توی این حالت اگه پهنای باند اون لینک پر بشه دیگه از لینک دوم استفاده ای نمیشه (و همینطور موقع برگشت، سوییچ بسته ها را فقط از همون پورت خاص که بین ESXi و سوییچ متصل هست، بسته ها را به سمت سرور ESXi میفرسته)
    ولی اگه شما بیاید توی سوییچ هم تنظیمات Etherchannel را انجام بدید اون وقت بسته ها از هر دو لینک انتقال پیدا میکنند که در نتیچه پهنای باند بیشتری در اختیار دارید (البته با توجه به load balancing تعریف شده که بر اساس IP مقصد باشه، xor مبدا و مقصد و یا ....)
    البته در هر دو حالت در صورت قطعی یک لینک مشکلی پیش نمیاد و بسته ها از اون یکی لینک انتقال پیدا میکنند.

همچنین با توجه به اینکه ESXi فریم bpdu تولید نمیکنه برای همین هم سوییچ پورت را بلاک نمیکنه. (به طور مثال توی این حالت ماشین A و B بسته هاش را همیشه از کارت شبکه شماره 1 میفرسته و ماشین C و D همیشه از کارت شبکه شماره 2)
    سلام
    علی جان کلآ اگه در دو طرف network teaming یا همون port aggregation پیکر بندی نشه کلا Link aggregation نداریم -لینک ها به صورت عادی عمل می کنند- پس به نظر من در این سناریو اگر سمت سرور ست بشه یا نشه هیچ فرقی نداره (در صورتیکه روی switch هیچ کانفیگی اعمال نکنیم .)
    اگر اشتباه میکنم تصحیح بفر مایید .

نوشته
    2,086
    سپاسگزاری شده
    2557
    سپاسگزاری کرده
    2059
    سلام

نقل قول نوشته اصلی توسط hamed_mhk نمایش پست ها
    ممنونم از دوستان

پس آیا این نتیجه ای که گرفتم درسته یا نه :

اگر Ether Channel نکنم؛ هایپرویزور بسته ها رو بنا به تشخیصش از یکی از این 2 تا پورت میفرسته و لود بالانسینگ کامل طبق تنظیماتی که میکنیم انجام میشه. یک سری بسته ها - بنا به تشخیص هایپرویزور - از پورت 1 میرن بیرون و یک سری بسته ها از پورت 2 و لود بالانس کامل دارم
    اما اگر بخوام پکت ها رو اسنیف کنم توی سوییچ،‌ کارم سخته برای اینکه نمیدونم پکت واقعا داره از کدوم پورت رد میشه

اگر Ether Channel بکنم؛ دقیقاً‌ حالت قبلی اتفاق میافته و لودبالانسینگ کامل دارم به دلیل اینکه کماکان از دید هایپرویزور 2 تا کارت شبکه ست و وظیفه لودبالانس با هایپرویزوره
    اما اگر بخوام پکت ها رو اسنیف کنم توی سوییچ،‌ چون از دیدگاه سوییچ اینا یک پورت هستن،‌ همه رو یکجا دارم

با اجازه من جمله شما را اینطوری تغییر میدم:
    اگر Ether Channel نکنم بسته های ماشین A و B - بنا به تشخیص هایپرویزور - از پورت 1 میرن بیرون و بسته های ماشین C و D از پورت 2
    در مورد اسنیف هم هیچ مشکلی پیش نمیاد، توی حالت اول شما باید دو تا پورت را به عنوان source توی سوییچ تعریف کنید (مثلا fast 0/1 و fast 0/2 ولی توی حالت دوم فقط یک پورت: int port-channel)

نقل قول نوشته اصلی توسط A.Yazdani نمایش پست ها
    سلام
    علی جان کلآ اگه در دو طرف network teaming یا همون port aggregation پیکر بندی نشه کلا Link aggregation نداریم -لینک ها به صورت عادی عمل می کنند- پس به نظر من در این سناریو اگر سمت سرور ست بشه یا نشه هیچ فرقی نداره (در صورتیکه روی switch هیچ کانفیگی اعمال نکنیم .)
    اگر اشتباه میکنم تصحیح بفرمایید .
    بله، در صورتیکه روی سوییچ هیچ کانفیگی نکنیم link aggregation هم نخواهیم داشت. در مورد جمله دوم ... چون با ESX کار نکردم ترجیح میدم چیزی نگم

خوشحال میشم سایر دوستان هم نظرشون را بگن. بحث جالبی شد

EVERAL و A.Yazdani سپاسگزاری کرده‌اند.

نوشته
    946
    سپاسگزاری شده
    1312
    سپاسگزاری کرده
    430
    نوشته های وبلاگ
    8
    خوب پس یه سوال که الان مطرح میشه اینه هایپر ویزور چه جور بین دو لینک انتخاب میکنه که ار کدوم ترافیک عبور کنه ؟
    یه نکته هم که هست اینه که Vswitch مکانیزم جلوگیری از loop رو به این صورت پیاده سازی میکنه که ترافیک vmnic رو به یک vmnic دیگه ارسال نمیکنه و دیگه از STP خبری نیست .در نتیجه اگر هر دو vmnic هم فعال باشند هیچ کدام بلاک نخواهند شد .

aliafzalan سپاسگزاری کرده است.

نوشته
    2,086
    سپاسگزاری شده
    2557
    سپاسگزاری کرده
    2059
    نقل قول نوشته اصلی توسط A.Yazdani نمایش پست ها
    خوب پس یه سوال که الان مطرح میشه اینه هایپر ویزور چه جور بین دو لینک انتخاب میکنه که ار کدوم ترافیک عبور کنه ؟
    Load Balancing Policy available at vSwitch and dvSwitch is only to control the Outgoing traffic

1. Route based on originating Virtual Port
    2. Route based on IP hash
    3. Route based on source MAC hash
    4. Use Explicit failover order
    5. Route based on Physical NIC load

vSphere Distributed Switch Part 19 – Understanding vSwitch Network Load Balancing policies | VMware Arena

A.Yazdani سپاسگزاری کرده است.

نام حقيقي: Saeed

عضو عادی شناسه تصویری greatcyrus
    نوشته
    2,662
    سپاسگزاری شده
    933
    سپاسگزاری کرده
    1248
    نوشته های وبلاگ
    3
    Load Balancing Policy available at vSwitch and dvSwitch is only to control the Outgoing traffic

1. Route based on originating Virtual Port
    2. Route based on IP hash
    3. Route based on source MAC hash
    4. Use Explicit failover order
    5. Route based on Physical NIC load

این که شما فرمودید در صورتیه که تیم شده باشند کارت شبکه ها ...
    حالا تیم نباشن چه مکانیزمی داره برا انتخاب کارت شبکه، برا منم سوال شد ...

نوشته
    2,086
    سپاسگزاری شده
    2557
    سپاسگزاری کرده
    2059
    نقل قول نوشته اصلی توسط greatcyrus نمایش پست ها
    این که شما فرمودید در صورتیه که تیم شده باشند کارت شبکه ها ...
    حالا تیم نباشن چه مکانیزمی داره برا انتخاب کارت شبکه، برا منم سوال شد ...
    خب اگه تیم نشده باشند که فقط یک کارت شبکه وجود داره و ترافیک از همون کارت شبکه عبور میکنه، مثل یک سیستم عادی با یک کارت شبکه.

نام حقيقي: Saeed

عضو عادی شناسه تصویری greatcyrus
    نوشته
    2,662
    سپاسگزاری شده
    933
    سپاسگزاری کرده
    1248
    نوشته های وبلاگ
    3
    خب اگه تیم نشده باشند که فقط یک کارت شبکه وجود داره و ترافیک از همون کارت شبکه عبور میکنه، مثل یک سیستم عادی با یک کارت شبکه.
    مهندس جسارتا نمیدونم شاید من درست متوجه نشدم، ولی فکر کنم دوستان میگن دوتا کارت شبکه ...! دوتا کارت که آپلینک هستند و تیم نشدن باهم.
    اگه دوتا کارت تیم بشن و سمت سوییچ اترچنل بشه که بحثی توش نیست!
    فکر کنم سوال اینه که سمت سوییچ اترچنل شده باشه و سمت esx تیم نشده باشه ..!؟ اونوقت esx چطور تصمیم میگیره از کدوم نیک پکت رو ارسال کنه؟
    نمیدونم درست فهمیدم یا نه ! اگه سناریو چیز دیگه س به منم بگید لطفا ..

نوشته
    946
    سپاسگزاری شده
    1312
    سپاسگزاری کرده
    430
    نوشته های وبلاگ
    8
    من فکر میکنم :
    اگر دو Vmnic داشته باشیم و از NIC teaming استفاده نکنیم .به ازای هر VM یک VMNIC فعال یا Active خواهیم داشت و ترافیک هر VM از VMNIC مشخص شده عبور خواهد کرد در این سناریو Vmnic دوم برای یک VM دیگر فعال و برای VM اول حکم Standby را خواهد داشت .
    اگر nic teaming استفاده کنیم هم که همون چیزی که آقا علی گفتن با استفاده از یکی policy ها از لینک های موجود استفاده میشه .

mavrick سپاسگزاری کرده است.

کلمات کلیدی در جستجوها:

ایا vmnic0 فیزیکی است یا مجازی

لود بالانسینگ esxi 5

teaming سرور esxi

تنظیمات اشتباه در etherchannel

برچسب برای این موضوع