نمایش نتایج: از شماره 1 تا 14 از مجموع 14
سپاس ها 4سپاس
  • 1 توسط Sinozit
  • 3 توسط SADEGH65

موضوع: سوال در خصوص Port Security

نام حقيقي: Mohammad

عضو ویژه شناسه تصویری th95
    نوشته
    4,263
    سپاسگزاری شده
    5765
    سپاسگزاری کرده
    2674
    نوشته های وبلاگ
    20

سوال در خصوص Port Security

سلام
    دوستان فرق این دو دستور چیه ؟

switchport port-security mac-address sticky
    switchport port-security mac-address sticky 0e:11:11:22:33:aa

در واقع این دستور دوم اصلا کی استفاده میشه و به درد میخوره ؟ آیا هدف اینه که مثلا امنیت رو بالا برده باشیم و از قبل بگیم که چه دستگاهی قراره به این پورت بخوره ؟ اگر اینطوره اصلا چرا از Sticky استفاده بشه ؟ کلا با این Sticky که اینجا اومده و هدفش یادگیری دینامیک آدرس دستگاه ها و اضافه کردنشون به جدول است (که پس از رایت توی st config میاد) مشکل دارم. به نظرم بی مزه میاد
    گرچه خود سوییچ پس از یاد گیری آدرس اون طوری که دیدم میاد و همین دستور دوم رو با آدرس مربوطه تو Running Config مینویسه

موضوعات مشابه:

نام حقيقي: ودود

عضو عادی شناسه تصویری vadood
    نوشته
    741
    سپاسگزاری شده
    548
    سپاسگزاری کرده
    49

نوشته
    4,263
    سپاسگزاری شده
    5765
    سپاسگزاری کرده
    2674
    نوشته های وبلاگ
    20
    من این لینک رو دیدم ! اونجا هم طرف به جواب نرسیده
    آخرین جواب اینه که اینطوری Flexible تره (اینکه اتوماتیک بگیره) ولی خودت هم میتونی دستی بدی
    سوال اینه که اگه بخوایم دستی بدیم میزنیم sw po mac-address H.H.H دیگه چه نیازی به sticky هستش
    شما توضیح بدید ممنون میشم
    مختصر و مفید ! اوردن آدرس بعد از sticky برای چیه ؟ اگر قراره خودش بگیره که کارکردش هم معمولا همینه که آدرس نمیخواد ! اگر هم میخوایم آدرس bind کنیم که به sticky نیازی نیست

نام حقيقي: کیوان رحیمی

عضو عادی شناسه تصویری Sinozit
    نوشته
    302
    سپاسگزاری شده
    256
    سپاسگزاری کرده
    119
    با سلام

در حالت Dynamic وقتی پورت shutdown بشه یا سویچ رستارت بشه هر چی mac آدرس که سیو شده بود پاک میشه . اما در حالت static اینطور نیست . خوب شما یک شبکه دارید که ممکن هستش سالی 1 بار هم سیستم های داخل اون رو تعویض نکنید و یک شبکه ممکن هستش داشته باشید که هر روز ممکن باشه سیستم ها تعویض بشن و پایداری بالایی نداشته باشه مشخص هستش که در حالت دوم static جواب گو نیست و سخت میکنه کار شما رو .

در روش دوم Dynamic مشکل امنیت فیزیکی هم موجود هستش . اما در روش استاتیک کاملاً تعریف شدست .

اگر باز هم نتونستم جوابی رو که می خواهید بدهم عذر خواهی میکنم . سواد بنده بیشتر از این جوابگو نیست .

با تشکر

نام حقيقي: صادق نجاتی زاده

مدیر بازنشسته شناسه تصویری SADEGH65
    نوشته
    2,264
    سپاسگزاری شده
    3415
    سپاسگزاری کرده
    3619
    نوشته های وبلاگ
    12
    نقل قول نوشته اصلی توسط mhdganji نمایش پست ها

سلام
    دوستان فرق این دو دستور چیه ؟

switchport port-security mac-address sticky 0e:11:11:22:33:aa

در واقع این دستور دوم اصلا کی استفاده میشه و به درد میخوره ؟ آیا هدف اینه که مثلا امنیت رو بالا برده باشیم و از قبل بگیم که چه دستگاهی قراره به این پورت بخوره ؟ اگر اینطوره اصلا چرا از Sticky استفاده بشه ؟ کلا با این Sticky که اینجا اومده و هدفش یادگیری دینامیک آدرس دستگاه ها و اضافه کردنشون به جدول است (که پس از رایت توی st config میاد) مشکل دارم. به نظرم بی مزه میاد
    گرچه خود سوییچ پس از یاد گیری آدرس اون طوری که دیدم میاد و همین دستور دوم رو با آدرس مربوطه تو Running Config مینویسه
    محمد جان هیچ تفاوت خواصی با هم ندارند در اجرا و عملکرد کاری ( حداقل با تست و سطح اطلاعات من )
    فقط اولی را به عنوان Static secure MAC و دومی را Sticky static MAC عنوان میدارند
    در سایت زیر دوستمون پرسیدند و از یک CCIE دار جواب زیر را گرفته اند:
    Re: switchport port-security mac-address mac-address VS. switchport port-security mac-addres sticky H.H.H

The behavior has changed a little bit. So here's what the switch has now:

NDC-SW1(config-if)#do sh run int f0/10

Building configuration...

Current configuration : 84 bytes

!

interface FastEthernet0/10

switchport mode access

switchport port-security

end

NDC-SW1(config-if)#switchport port-security mac-address 0010.1111.2222

NDC-SW1(config-if)#

NDC-SW1(config-if)#do sh run int f0/10

Current configuration : 149 bytes

!

switchport mode access

switchport port-security

switchport port-security mac-address 0010.1111.2222 vlan access

end

NDC-SW1(config-if)#do wr

[OK]

NDC-SW1(config-if)#do sh start | b 0/10

switchport mode access

switchport port-security

switchport port-security mac-address 0010.1111.2222 vlan access

!

(truncated)

NDC-SW1(config-if)#switch port ?

aging Port-security aging commands

mac-address Secure mac address

maximum Max secure addresses

violation Security violation mode

<cr>

NDC-SW1(config-if)#switch port mac ?

H.H.H 48 bit mac address

sticky Configure dynamic secure addresses as sticky

NDC-SW1(config-if)#switch port mac st ?

<cr>

NDC-SW1(config-if)#switch port mac 0010.1111.3333 ?

vlan set VLAN ID of the VLAN on which this address can be learned

<cr>

NDC-SW1(config-if)#

Notice that the "switchport port-security mac-address" command DOES commit it to startup, meaning it will survive a reboot.
    At the same time, notice that the "sticky" part does not allow you to specify a MAC address.
    So "sticky" is just for keeping DYNAMIC entries in the saved config to survive reboot. The mac-address one will do that for STATIC entries.
    In older IOS versions, the "static" one would only populate the port-security table and would not be saved to the config whereas the 'sticky' could apple to dynamic or to static entries individually.

HTH,

Scott
    https://learningnetwork.cisco.com/message/135091#135091
    تفاوتی در کارایی وجو ندارد مادامی که بحث ریبوت سوییچ پیش بیاید.

نوشته
    4,263
    سپاسگزاری شده
    5765
    سپاسگزاری کرده
    2674
    نوشته های وبلاگ
    20
    صادق جان اون بنده خدا CCIE دار هم جواب ما رو نداده
    اومده Sticky رو توضیح داده و تو متنش ببینی جالبه اصلا گفته نمیشه بعدش آدرس وارد کرد
    ببین
    notice that the "sticky" part does not allow you to specify a MAC address.
    پس اون که هیچ @

بعدش هم که یک نفر اومده و کلا گفته Port Security و Sticky چی هست
    من به جفتشون هم جواب دادم که بابا منظور ما اینها نیست
    حالا منتظرم ببینم ادامه بحث چی میشه

در مورد ریبوت هم منظورت چیه ؟ اگر قراره این دستور رو بزنیم بعد طرف دستگاهش رو بزنه یا اینکه این رو بزنیم و سوییچ قبل از وصل شدن طرف ریست بشه بهرحال در هر دو حالت باید کانفیگ رو رایت کرد ! این که قبوله ؟
    حالا اگر قراره پورت رو Bind کنیم فقط به این آدرس که خوب استاتیک تعریف میکنیم دیگه به Sticky نیازی نداریم
    یکی از دوستان تو فوروم دیگه ای جوابی دادند که به نظرم فعلا از همه بهتره
    اجازه بدید نظر بقیه رو هم بشنویم بعد من اون رو هم مطرح میکنم
    بالاخره یه فرقی باید بین Static secure MAC و Sticky static MAC باشه ( و البته متفاوت باشند با کاربر SecureConfigured MAC یا همون استاتیک تعریف کردن)

نوشته
    4,263
    سپاسگزاری شده
    5765
    سپاسگزاری کرده
    2674
    نوشته های وبلاگ
    20
    ببینید اسکات هم به این نتیچه رسید که ظاهرا فرقی ندارند البته ظاهرا ایشون رو 3560 تست کرده بودند
    بحثش این بود که بدون استیکی تو کانفیگ سیو نمیشه اما فکر کنم اشتباه میکرد
    من یه کانفیگ واسش گذاشتم و قبول کرد

https://learningnetwork.cisco.com/message/135318#135318

نام حقيقي: Hossein Meshkati

خواننده شناسه تصویری mavrick
    نوشته
    561
    سپاسگزاری شده
    308
    سپاسگزاری کرده
    848
    جسارت در حضور بزرگان نباشه اما فکر کنم تفاوتش رو پیدا کرده باشم
    توی کتاب CCNA یه مثالی زده و بعد اخرش یه اشاره ای کرده که فکر میکنم درست باشه

صفحه های 253 تا 256
    ICND 1

fred#show running-config
    (Lines omitted for brevity)
    interface FastEthernet0/1
    switchport mode access
    switchport port-security
    switchport port-security mac-address 0200.1111.1111
    !
    interface FastEthernet0/2
    switchport mode access
    switchport port-security
    fred#show port-security interface fastEthernet 0/1
    Port Security : Enabled
    Port Status : Secure-shutdown
    Violation Mode : Shutdown
    Aging Time : 0 mins
    Aging Type : Absolute
    SecureStatic Address Aging : Disabled
    Maximum MAC Addresses : 1
    Total MAC Addresses : 1
    Configured MAC Addresses : 1
    Sticky MAC Addresses : 0
    Last Source Address:Vlan : 0013.197b.5004:1
    Security Violation Count : 1
    fred#show port-security interface fastEthernet 0/2

Port Security : Enabled
    Port Status : Secure-up
    Violation Mode : Shutdown
    Aging Time : 0 mins
    Aging Type : Absolute
    SecureStatic Address Aging : Disabled
    Maximum MAC Addresses : 1
    Total MAC Addresses : 1
    Configured MAC Addresses : 1
    Sticky MAC Addresses : 1
    Last Source Address:Vlan : 0200.2222.2222:1
    Security Violation Count : 0
    fred#show running-config
    (Lines omitted for brevity)
    interface FastEthernet0/2
    switchport mode access
    switchport port-security
    switchport port-security mac-address sticky 0200.2222.2222

For FastEthernet 0/1, Server 1’s MAC address is configured with the switchport portsecurity
    mac-address 0200.1111.1111 command. For port security to work, the 2960 must
    think that the interface is an access interface, so the switchport mode access command is
    required. Furthermore, the switchport port-security command is required to enable port
    security on the interface. Together, these three interface subcommands enable port security,
    and only MAC address 0200.1111.1111 is allowed to use the interface. This interface uses
    defaults for the other settings, allowing only one MAC address on the interface, and causing
    the switch to disable the interface if the switch receives a frame whose source MAC address
    is not 0200.1111.111.
    Interface FastEthernet 0/2 uses a feature called sticky secure MAC addresses. The
    configuration still includes the switchport mode access and switchport port-security
    commands for the same reasons as on FastEthernet 0/1. However, the switchport portsecurity
    mac-address sticky command tells the switch to learn the MAC address from the
    first frame sent to the switch and then add the MAC address as a secure MAC to the running
    configuration. In other words, the first MAC address heard “sticks” to the configuration,
    so the engineer does not have to know the MAC address of the device connected to the
    interface ahead of time.
    The show running-config output at the beginning of Example 9-10 shows the
    configuration for Fa0/2, before any sticky learning occurred. The end of the example
    shows the configuration after an address was sticky-learned, including the switchport

port-security mac-address sticky 0200.2222.2222 interface subcommand, which the
    switch added to the configuration. If you wanted to save the configuration so that only
    0200.2222.2222 is used on that interface from now on, you would simply need to use the
    copy running-config startup-config command to save the configuration.

نوشته
    302
    سپاسگزاری شده
    256
    سپاسگزاری کرده
    119
    با سلام

والا هم من و هم خودتون به این نتایج رسیده بودیم از اول . یک کتابی بود بنام what hackers know about your switch , اونجا میگفت که یک هکر با تغیر اینترفیس به صورت فیزیکی میتونه در یک vlan دیگه دسترسی بگیره . اما اگه استاتیک باشه باید حتماً مدیر شبکه به صورت استاتیک اضافه کنه اون mac آدرس رو . من هم قبلاً تست کردم به همین صورت بود . به این دلیل گفتم بیشتر بحث امنیت فیزیکی در این دستور مطرح هستش .

با تشکر

نوشته
    4,263
    سپاسگزاری شده
    5765
    سپاسگزاری کرده
    2674
    نوشته های وبلاگ
    20
    جناب مشکواتی جسارتا گمان میکنم اشتباه میکنید ! ببینید این میگه که از sticky که استفاده کنید و بعد دستگاه به پورت زده بشه یک دستور با شکل
    sw port-s mac sticky H.H.H به
    سوییچ اضافه میشه (میاد تو کانفیگ) و حالا اگر کانفیگ رو رایت کنید این پورت ملزم به ساتفاده از همین آدرس میشه (اگر ماکزیمم رو 1 گذاشته باشیم و مابقی قضایا مثل نحوه برخورد با violation و .. که کاری باهاش نداریم)

اما بحث ما اینه که از اول ما هیچ وقت این دستور رو روی سوییچ نمیزنیم چون نمیدونیم چه دستگاهی قراره به اون وصل بشه
    اگر هم بدونیم که دیگه به sticky نیازی نیست !

یک هکر با تغیر اینترفیس به صورت فیزیکی میتونه در یک vlan دیگه دسترسی بگیره . اما اگه استاتیک باشه باید حتماً مدیر شبکه به صورت استاتیک اضافه کنه اون mac آدرس رو .
    کیوان جان یعنی چی با تغییر به صورت فیزیکی ؟ البته همه میدونیم که امنیت فیزیکی اولین بحث امنیتی در هر شبکه ای هست وگرنه خیلی کارها میشه کرد
    اما مثلا شما شبکه من رو در نظر بگیر
    پورتهای اضافه همه خاموش ! پورت کلاینتها برابر با ماکزیمم 1 آدرس که اون هم لرن شده ! دسترسی ها محدود و کسی نمیتونه مک رو عوض کنه یا دست به کارت شبکه بزنه ! DHCP Snooping و IP Source Guard و .. هم در حال اجرا !
    در این شرایط چه کارهایی میشه کرد ؟

نوشته
    302
    سپاسگزاری شده
    256
    سپاسگزاری کرده
    119
    با سلام

ببیم محمد جان بزار سناریو رو من اینطور توضیح بدم .

شما سویچی داری که 8 تا پورت فعال داره پوت های 1 تا 4 به Vlan 1 اختصاص داده شده و 5 تا 8 به Vlan2. هدف از vlan بندی این بود که سیستم هایی که در vlan 1 هستند . سیستم ها و منابع ای که در Vlan2 هستش رو نبینند و بلعکس . دو راه موجود هستش برای port Security . یا static یا Dynamic . درسته ؟ اگه Dynamic (sticky) باشه خود دستگاه سویچ از سیستم ها میخواد که mac آدرس ها رو در ابتدای امر به سویچ بدن و تا shutdown شدن یا رستارت شدن دیگه این مک تغیر نمی کنه ( اگه پورت ethernet رو در بیارید و دوباره بزنید باز هم این عمل تکرار میشه ) . حالا یک هکر به سویچ دسترسی فیزیکی داره و در Vlan1 قرار گرفته پورت رو در میاره و به یکی از پورت های 5 تا 8 میزنه . چی میشه ؟ دوباره مراحل درخواست mac آدرس انجام میشه و اون به راحتی به Vlan2 دسترسی پیدا میکنه . اما در حالت static شما میگین پورت eth0/0 فقط و فقط مک آدرس 00:11:22:33:44:55 رو قبول کنه . در حالت اول در شبکه های بزرگ راحت تر با امنیت کم تر و در حالت دوم در شبکه های کوچک تر راحتر و امنیت بالا تر . در یک شبکه که شما از چندین سویچ با تعداد زیادی دستگاه استفاده میکنید خیلی سخت هستش که همه اونها رو به صورت استاتیک وارد کنید .

در کل فرق عمده این دو روش تو این موضوع هستش و فرق محسوسی ندارند سیسکو بسته به نیاز کاربرانش این دو امکان رو گذاشته .

اگر باز هم نتونستم با سواد کمی که دارم جواب سوال رو بدم به بزرگی خودتون من رو ببخشید

با تشکر

th95 سپاسگزاری کرده است.

نوشته
    4,263
    سپاسگزاری شده
    5765
    سپاسگزاری کرده
    2674
    نوشته های وبلاگ
    20
    اولا که کیوان جان شما استادی انقدر شرمندمون نکن
    دوما که ما پروژه که تموم شد دستگاه های مثلا یک طبقه رو وصل میکنیم به سوییچ و روشن میکنیم (Sticky و Max=1 تعریف شده است)
    بعد کانفیگ رو رایت میکنیم ! نتیجتا دیگه هکر شما که فرض میکنیم تونسته تنظیمات کارت شبکش رو دستکاری بکنه و آدرس تو رنج دیگه هم بده میخواد بره تو وی لن دیگه ای و بترکونه ! اما با در اوردن کابلش و زدن به یک پورت دیگه فقط باعث میشه اون پورت مقصد err-disable بشه
    البته اگه همه رو Static بزنی که خیلی عالیه ولی خوب نمیشه صد تا یوزر رو ...

کیوان جان فکر کنم یکجا رو داری اشتباه میکنی
    ببین بحث من کاربرد استاتیک و استیکی و . نیست ! بحث من اینه که ذات استیکی یعنی کاربر بزنه و سوییچ داینامیک لرن کنه و بعد ما با رایت کردن اون رو به همون پورت Bind کنیم ! بنابراین میگم در این شرایط دیگه بی معنیه که سیسکو اجازه داده بعد از sticky شما بتونی آدرس وارد کنی
    sw port-s mac sticky H.H.H

اگر بخوایم آدرس رو دستی و استاتیک وارد کنیم دیگه نیازی به Sticky نیست ! همین ! الان بحث ما اینه که بعد از Sticky نباید دیگه آدرس بیاد

نام حقيقي: صادق نجاتی زاده

مدیر بازنشسته شناسه تصویری SADEGH65
    نوشته
    2,264
    سپاسگزاری شده
    3415
    سپاسگزاری کرده
    3619
    نوشته های وبلاگ
    12
    نقل قول نوشته اصلی توسط mhdganji نمایش پست ها
    صادق جان اون بنده خدا CCIE دار هم جواب ما رو نداده
    اومده Sticky رو توضیح داده و تو متنش ببینی جالبه اصلا گفته نمیشه بعدش آدرس وارد کرد
    ببین
    پس اون که هیچ @

بالاخره یه فرقی باید بین Static secure MAC و Sticky static MAC باشه ( و البته متفاوت باشند با کاربر SecureConfigured MAC یا همون استاتیک تعریف کردن)
    محمد جان هیچ تفاوت خاصی با هم ندارند در اجرا و عملکرد کاری ( حداقل با تست و سطح اطلاعات من )
    فقط اولی را به عنوان Static secure MAC و دومی را Sticky static MAC عنوان میدارند
    من آخر سر به حرف خودم رسیدم که هیچ تفاوتی ندارند مگر در عنوان و برچسبی که دارند .
    فقط تنها تفاوتی که من دیدم این است که وقتی که بخواهیم مک آدرس های لرن شده یک پورت را پاک کنیم به دستور زیر را میزنیم
    کد:
    clear port-security sticky interface x
    در صورتی که ما برچسب استیکی را به این مک آدرس زده باشیم این نیز حذف میشود و در صورتی که به صورت استاتیک تعریف شده باشد باقی میماند .

من چند تست انجام دادم در این تست ها هیچ تفاوتی در ذخیره شدن در رانینگ و یا استارت آپ و یا ریلود سوییچ و استفاده از این دو ندیدم.( 2960 - 3750 - 4507 )

ویرایش توسط SADEGH65 : 2011-03-18 در ساعت 11:25 AM علت: غلط املایی
    th95، aliafzalan و mavrick سپاسگزاری کرده‌اند.

نام حقيقي: Ali

عضو ویژه شناسه تصویری al1p0ur
    نوشته
    2,097
    سپاسگزاری شده
    2423
    سپاسگزاری کرده
    730
    ببین محمد جان
    شما میگید اگه بدونیم چه مکی قراره به پورت بخوره از نوع Static و اگر ندونیم از نوع Sticky استفاده میکنیم .
    حالا اگه قرار باشه 5 نفر به یک پورت بخورن که شما دو تا شون رو میدونید و بقیه رو نمیدونید ، اونوقت از کدوم روش استفاده میکنید ؟
    شما میتونید در این حالت Sticky رو فعال کنید برای اون 3 نفر و اون دو نفر رو به طور استاتیک اضافه کنید یا به صورت استیکی با مک .
    حالا چه فرقی میکنه که از کدوم روش استفاده کنید ؟
    به نظر من این فقط یک بر چسبه که در مواقع لزوم بتونید فقط Sticky ها و در مواقع دیگر فقط Static ها رو از روی پورت حذف کنید .( همونطور که جناب نجاتی زاده فرمودند )
    کد:
    Switch#clear port-security ? all Clear all secure MAC addresses configured Clear all configured secure MAC addresses dynamic Clear all secure MAC address auto-learned by hardware sticky Clear all secure MAC address either auto-learned or configured
    مثل زمانی که قراره چند نفر به طور موقت به یکی از پورت ها وصل شوند و بعد بروند . اینجوری اگه اونها رو Sticky اضافه کنید به راحتی میتونید بدون درد سر فقط Sticky ها حذف کنید .

کلمات کلیدی در جستجوها:

دستور port security

مک آدرس سیسکو

پورت سکیوریتی

پاک کردن مک آدرس در سوئیچ

دستورات port security

دستور حذف port security در سویچ سیسکو 2960

دستور copy run start در port security

پاک کردن مک آدرس از روی اینترفیس

port security در سوئیچ

اختصاص مک آدرس به پورت سویچ

پاک کردن مک ادرس به سوییچ سیسکو جهت کانفیگ

دستور حذف mac address در سوئیچ سیسکو

mac address sticky port security در

پاک مک آدرس روی پورت سوئیچ سیسکو

تعريف كردن مك آدرس روي پورت

port security سیسکو

اختصاص مک آدرس به پورتهای سوئیچ

پورت سکیوریتی سوئیچ sticky

port security در سوئیج کامند سیسکو-پاک کردن پورت سیکیوریتیپيدا كردن مك آدرس اینترفیس های 2960نحوه تنظیم کردن سوئیچ mac sticky port securitycisco port security دستورپاک کردن port switchتغییر دادن مک آدرس کارت شبکه برای پورت سویچ

برچسب برای این موضوع