نمایش نتایج: از شماره 1 تا 5 از مجموع 5
سپاس ها 92سپاس
 • 30 توسط M-r-r
 • 24 توسط M-r-r
 • 6 توسط ARM
 • 22 توسط M-r-r
 • 10 توسط M-r-r

موضوع: مرجع CCNA درس و آزمون، 801-640

  
 1. #1
  نام حقيقي: محمد راستی

  مدیر عمومی شناسه تصویری M-r-r
  تاریخ عضویت
  Feb 2004
  محل سکونت
  تهران
  نوشته
  9,381
  سپاسگزاری شده
  4250
  سپاسگزاری کرده
  2675
  خوب، با کمی بدقولی و دیرکرد، آموزش هایی که قولش رو داده بودم، انشالله از امروز شروع میکنیم.
  در کنار این مباحث تئوری، سعی خواهم کرد تعدادی تست و تمرین در محیط واقعی، کلیپ های آموزشی، یه سری لابراتوار آموزشی، و نرم افزار هایی مرتبط با موضوع رو معرفی، آپلود و در اختیار قرار بدم.
  امیدوارم این موضوع، برای دوستان کاربرد داشته باشه و ایشان، با دعای خیر، ادامه مسیر رو همچون گذشته میسر کنند.

  ممنون میشم از اساتید بزرگوار، پیشنهادات و انتقاداتشون رو صریحا اعلام کنند. بطور قطع این نظرات، موجب افزایش کمی و کیفی مطالب خواهد شد.

  یا حق.

  فصل اول
  مبحث اول


  شبکه ها
  یک شبکه عبارت است از مجموعه ای از سخت افزار ها و نرم افزارهایی که کامپیوتر های موجود در فواصل مختلف را به همدیگر وصل میکنند. هدف از ایجاد شبکه ها، دسترسی سریعتر و آسانتر به اطلاعات است. که این امر، باعث افزایش راندمان تولید و بهره وری خواهد شد.

  اجزای شبکه
  یکی از اجزای مهم شبکه ها برنامه های نرم افزاری هستند که کاربران شبکه را قادر میسازد تا امور مختلف را انجام دهند. بسیاری از برنامه ها باعث دسترسی به منابع موجود بر روی شبکه میشوند که بر روی سیستم local قرار ندارد. برخی از این نرم افزارهای معروف عبارتند از :
  www ، ftp . email , ... که همگی با نحوه کارکرد آنها بخوبی آشنایی داریم. علاوه بر این ها، نرم افزار های بسیار زیاد دیگری نیز وجود دارند که امکانات متعددی برای دسترسی به منابع شبکه را محیا میسازند .
  برای ایجاد یک شبکه، به سه جزء احتیاج خواهیم داشت؛ کامپیوتر ها، اجزای شبکه و ادوات اتصال دهنده .
  هر کامپیوتر میتواند سیستم عامل مختلفی از جمله ویندوز، لینوکس و یا مک داشته باشد. این سیستم عامل ها، به عنوان یک سکو برای اجرای نرم افزار های مختلف بوده و کاربران را قادر میسازند که به راحتی با نرم افزار ها و ابزار های گوناگون ارتباط برقرار نموده و فعالیت داشته باشند.
  اجزای شبکه همچون router, switch, modem, firewall,... مسئول انتقال و کنترل داده ها هستند . این ابزار ها، با قرار گیری بین کامپیوتر ها، ارتباط آنها را میسر میسازند.
  ادوات اتصال دهنده نیز بستری ایجاد میکنند تا کامپیوتر ها و اجزای شبکه، با یکدیگر ارتباط داشته و بتوانند تبادل اطلاعات نمایند.

  اجزای شبکه، از لحاظ نوع قرارگیری، به انواع مختلفی تقسیم بندی میشوند :
  Small Ofice / Home Office (Soho) : کاربران و شبکه های خانگی و یا ادارات کوچک
  Branch Office : گروهی از کاربران که بصورت جغرافیایی جدا از کاربران اداره اصلی قرار داشته و با یکدیگر شبکه ای کوچک تشکیل داده اند
  Mobile users : کاربرانی که از همه جا میتوانند با شبکه های LAN / WAN ارتباط داشته باشند.
  Corporate Office : محلی که بیشتر کاربران و منابع شبکه ای شرکت در آنجا قرار دارد.

  مبحث دوم
  توپولوژی ها
  وقتی اجزای شبکه را به یکدیگر متصل میکنیم، توپولوژی های مختلفی ممکن است مورد استفاده قرار بگیرد. توپولوژی یک شبکه، چگونگی اتصال ادوات شبکه با یک دیگر را نشان میدهد.

  Point-to-Point Topology
  هر دستگاه، بدون واسطه به دستگاه دیگری متصل میشود. این توپولوژی، جهت اتصالات چندتایی قابل اسفاده نیست.

  Star Topology
  در این مدل اتصال، تمامی دستگاه ها، از طریق یک دستگاه مرکزی مثل Switch، به یکدیگر متصل و تبادل داده میکنند. این توپولوژی قابلیت گسترش بیشتری نیز دارد که در این حالت چندین توپولوژی Star مختلف، به یکدیگر متصل میشوند . توپولوژی بوجود آمده، Extended Star Topology نامیده میشود.

  Bus Topology
  در این نوع، تمامی دستگاه ها از طریق یک قطعه سیم به یکدیگر متصل میشوند.

  Ring Topology
  در این مدل از توپولوژی شبکه، دستگاه اول به دوم، دوم به سوم، سوم به چهارم، ... و الی آخر وصل شده و سر انجام، آخرین دستگاه دوباره به دستگاه اول متصل خواهد شد . این نوع از توپولوژی به دو صورت میتواند پیکر بندی شود .
  Single Ring / Doual Ring
  نوع دوال، به منظور پیشتیبانی در مواقع بروز خطا مورد استفاده قرار میگیرد. بدین صورت که در مواقع بروز هرگونه ایراد، ارتباط میتواند از مسیر های موجود دیگر دوباره برقرار گردد.

  توپولوژی فیزیکی یا Physical و منطقی یا Logical
  توپولوژی ها، بطور کلی به دو نوع مختلف تقسیم میشوند.
  توپولوژی فیزیکی چگونگی اتصال دستگاه های مختلف شبکه بصورت فیزیکی با همدیگر را بیان کرده و توپولوژی منطقی، نشان میدهد که دستگاه ها چگونه از طریق توپولوژی فیزیکی، با یکدگیر مرتبط میشود.
  هر یک از این دو توپولوژی از دیگری متمایز بوده و باید بین آنها تمایز قائل شد.

  Meshing
  توپولوژی ها را از یک نظر دیگر نیز میتوان طبقه بندی کرد و آن اینکه دستگاه ها به چه صورت با بقیه دستگاه ها در ارتباط هستند . یک دستگاه میتواند با بقیه دستگاه ها ارتباط مستقیمی داشته باشد که به این نوع Fuly Meshed گفته میشود. ولی اگر یک دسنگاه با برخی از دستگاه ها ارتباط مستقیم داشته باشد، ولی نه با همه آنها، Parital Meshed نامیده میشود.
  نوع اول، در محیط های LAN بصورت معمول مورد استفاده قرار میگیرد، و نوع دوم در محیط های WAN و یا محیط های عمومی وب، کاربرد بیشتری دارد.  موضوعات مشابه:
  ویرایش توسط M-r-r : 2010-08-22 در ساعت 09:50 AM
  Hakimi، SADEGH65، ARM و 27 نفر دیگر سپاسگزاری کرده‌اند.
  There's no place like 127.0.0.1
  m.rasti [@] outlook.com

 2. #2
  نام حقيقي: محمد راستی

  مدیر عمومی شناسه تصویری M-r-r
  تاریخ عضویت
  Feb 2004
  محل سکونت
  تهران
  نوشته
  9,381
  سپاسگزاری شده
  4250
  سپاسگزاری کرده
  2675
  مبحث سوم
  انواع شبکه


  شبکه ها به انواع مختلفی تقسیم بندی میشوند. مهمترین آنها عبارتند از :

  WAN - Wide Area Network
  LAN - Local Area Network
  SAN - Storage Are Network
  CN - Content Network
  MAN - Metropolitan Area Network
  VPN - Virtual Priate Network

  اگر کامپیوتر هایی که در فواصل جغرافیایی کوچی مثل یک طبقه یا یک ساختمان قرار دارند را به یکدیگر متصل کنیم، یک شبکه LAN ایجاد کرده ایم.

  به مجموعه تعداد زیادی شبکه های LAN، شبکه WAN میگوییم. شبکه های WAN به چهار دسته تقسیم میشوند :

  WAN Networks
  1-Circuit-Switched
  2-Packet Switched
  3-Cell-Switched
  4-Dedicated Connections

  شبکه های نوع Circuit-Switched
  این نوع از شبکه WAN یک ارتباط موقت را بین دو قسمت ایجاد میکنند که این ارتباط از طریق خطوط تلفن (همچون DialUp , ISDN) انجام میپذیرد. این نوع از اتصالات، هم به عنوان اتصالات اصلی و هم اتصالات پشتیبان مورد استفاده قرار میگیرد.

  شبکه های نوع Cell Switched
  در این نوع از شبکه، از یک ارتباط همیشگی استفاده میکنیم. یعنی دسترسی به شبکه یا اینترنت، بدون وقفه بوده و پهنای باند مورد نیاز بصورت تضمینی تامین میشود. در این شبکه، یک دسگاه میتواند بوسیله یک interface به چندین دستگاه دیگر دسترسی داشته باشد. همچنین، بسته های ارسالی توسط این نوع ارتباط دارای اندازه های ثابت بوده و QOS یا کیفیت اتصال بهتری ارائه میکند.
  نقطه ی منفی این نوع از ارتباط، این است که از لوازم گران قیمت تری استفاده کرده و ایجاد و عیب یابی آن دشواری بیشتری نسبت به سایر شبکه ها دارد. تکنولوژی های ATM و SMDS مدلهایی از شبکه هایی از این نوع هستند.

  Packet Switched
  بر خلاف شبکه cell switched که از بسته هایی با طول ثابت برای انتقال اطلاعات استفاده میکند، ارتباطات در این نوع از شبکه WAN، میتواند بسته هایی با طول های مختلف را عبور دهد. در خصوص این شبکه، بعدا توضیحات مفصلی داده خواهد شد.
  از انواع این ارتباطات، DSL و Cable میباشد. DSL نسبت به بقیه تکنولوژی های WAN قیمت ارزانتری دارد، و پهنای باند آن تا حداکثر 2Mbit/sec خواهد بود . لازم به ذکر است در ارتباطات از نوع DSL، فاصله، بر روی کیفیت و سرعت تاثیر گذار است. هره فاصله از سرویس دهنده افزایش پیدا کند، سرعت و کیفیت افت خواهد نمود.

  MAN
  همانطور که WAN بین چندین LAN مختلف، ارتباط برقرار میکند، MAN نیز همین کار را در محیط های جغرافیایی کوچک انجام میدهد.

  SAN
  این نوع شبکه، ذخیره اطلاعات را بصورت مرکزی و متمرکز انجام میدهد. به عبارت دیگر، SAN از مجموعه ای از دیسک ها، کنترلر ها و اتصالات تشکیل شده که بوسیله فیبر های نوری که سرعت 1Gbit/sec را در اختیار میگذارد، به File Server ها وصل میشوند . استفاده از این تکنولوژی، منجر به تمرکز مدیریت و سهولت در ذخیره سازی اطلاعات میگردد.
  استفاده از SAN در محیط های MAN و LAN به دلیل سرعت بیشتری که دارند، معمول است، اما در محیط های WAN به علت بکارگیری خطوط کم ظرفیت استفاده از SAN مقدور نیست.

  در مقایسه با ذخیره سازی اطلاعات در سیستم Local، ذخیره سازی اطلاعات با استفاده از SAN برتری های زیر را داراست :
  1- کارایی انجام کار (Perfromance)؛ سریعتر و بهتر انجام میپذیرد.
  2- به علت استفاده از خصوصیت Redundancy در مواقع بروز خطا در شبکه، با روش های دیگر باز هم میتوان به اطلاعات دسترسی داشت.
  3- فاصله تا 10km قابل افزایش است.
  4- متمرکز بودن کار، مدیریت آسانتری را در پی خواهد داشت.

  تنها ایرادی که میتوان به SAN گرفت، هزینه پیاده سازی و استفاده از آن است. به دلیل نیاز به تهیه کنترل کننده های مخصوص دیسک و اجزای SAN و همچنین استفده از فیبر های نوری مخارج سنگینی باید پرداخت شود. این مورد، در صورت تمایل به ایجاد خصیصه Redundancy که مستلزم تهیه و پیاده سازی تعداد بیشتری از فیبر های نوری است، تشدید خواهد شد.

  CN
  این تکنولوژی، برای سهولت دسترسی کاربران به اینترنت مورد استفاده قرار میگیرد. CN ها آگاه به وضعیت شبکه هستند و از لایه های 4 تا 7 مدل OSI (که در بخش بعدی مورد بحث قرار خواهد گرفت) برای آگاهی از وضعیت شبکه استفاده میکنند تا بهترین تصمیم گیری را برای هدایت اطلاعات بر اساس نیاز کاربران داشته باشند. CN ها در گرو های مختلفی قرار میگیرند :
  Content Distribution , Content Routing, Content Switching, Content Management, Content Delivery, Inteligent Network Services

  شرکت های مختلف، دو نوع کلی CN عرضه میکنند :
  1- دستگاه هایی که به منظور Cache کردن اطلاعات دریافت شده از اینترنت مورد استفاده قرار میگیرند.
  2- دستگاه هایی که ترافیک رسیده از اینترنت را میان سرور های مختلف با استفاده از خصوصیت Load Balance تقسیم میکنند.

  Intranet, Exteranet, Internet
  به شبکه های داخلی یک شرکت که منابع مورد نیاز برای کابران در داخل همین شبکه وجود داشته و کاربران نیاز ندارند برای یافتن منابع مورد نیاز خود به محیط عمومی اینترنت دسترسی داشته باشند، Interanet گفته میشود.
  یک اینترانت، میتواند شامل LAN , Private WAN, MAN, VPN , SAN باشد. یک اینترانت، میتواند به اندازه یک کشور گسترده شود.

  به شبکه های گسترده اینترانت، Extranet میگوییم. این شبکه شامل افراد شناخته شده در خارج از شبکه اینترانت میباشد که نیاز به دسترسی به منابع داخلی اینترانت دارند .

  بر خلاف extranet که برخی از منابع شبکه در محل های شناخته شده بیرون از اینترانت قرار دارد، در اینترنت، منابع در محل های ناشناخته و پراکنده متعدد ممکن است وجود داشته باشد. در اینترنت، همه افراد ناشناخته متصل به آن، قادر به دستیابی به تمامی اطلاعات و منابع هستند .

  VPN
  یک شبکه خصوصی است که ارتباطات برقرار شده در آن بصورت کاملا امن بقرار میگیرد. در هنگام برقراری ارتباط از طریق VPN خصوصیات Confidentiality, Integrity, Authentication مطرح میشوند.
  Authentication یعنی شناسایی هویت کاربران و صدور اجازه دسترسی به کاربران مجاز
  Confidentiality به معنای اینکه اطلاعات انتقالی بصورت کد شده (خصوصیت encryption) یا پنهان سازی شده بصورتی حمل شوند که توسط افراد غیر مجاز قابل خواندن نیستند
  و Integrity یعنی هیچ شخصی، قادر نخواهد بود اطلاعات تبادل یافته را در بین مسیر، تغییر دهد .

  پایان فصل اول.


  ARM، darklove، herrby و 21 نفر دیگر سپاسگزاری کرده‌اند.
  There's no place like 127.0.0.1
  m.rasti [@] outlook.com

 3. #3
  ARM
  ARM آنلاین نیست.
  نام حقيقي: علیرضا مشعلی

  مدیر بازنشسته شناسه تصویری ARM
  تاریخ عضویت
  May 2005
  محل سکونت
  اهواز
  نوشته
  1,895
  سپاسگزاری شده
  2492
  سپاسگزاری کرده
  1828
  با سلام
  لطفا مطالب متفرقه را در پست بحث و تبادل نظر پیرامون دوره مرجع CCNA درس و آزمون، 801-640 ارسال نمایید

  با تشکر


  M-r-r، herrby، key-one و 3 نفر دیگر سپاسگزاری کرده‌اند.
  دوباره زندگی میکنم ...

 4. #4
  نام حقيقي: محمد راستی

  مدیر عمومی شناسه تصویری M-r-r
  تاریخ عضویت
  Feb 2004
  محل سکونت
  تهران
  نوشته
  9,381
  سپاسگزاری شده
  4250
  سپاسگزاری کرده
  2675
  ادامه مباحث CCNA مطلب زیادی را در بر خواهد گرفت،
  هفده فصل پیش رو خواهیم داشت؛

  در فصل دوم :
  OSI Rerence Model
  مزایای مدل OSI
  خصوصیات مدل OSI
  آشنایی با لایه های هفت گانه
  فیبر های نوری
  شبکه های بیسیم
  آدرس دهی در لایه دوم
  انواع مختلف اترنت
  استاندارد های IEEE
  بریج ها
  سوییچ ها
  آدرس دهی در لایه سوم
  جدول Routing
  اتصالات مطمئن و اتصالات نامطمئن
  کنترل جریان اطلاعات یا خصوصیت Flow Control
  انتقال اطلاعات بین کامپیوتر ها
  مراحل Encapsulation و DeEncapsulation در مدل OSI
  Hierarchical Network Model
  ...
  خواهیم داشت.

  در فصل سوم این مطالب را مطالعه خواهیم کرد :
  TCP/IP
  لایه Application
  لایه Transport
  TCP
  TCP Segment
  خصوصیت MultiPlexing در TCP
  چگونگی ایجاد Reliability در TCP
  UDP
  لایه Internet
  IP Diagram
  ICMP
  ARP , RARP
  مقدمه ای بر آدرس دهی IP
  Bit Values
  تبدیل به HexaDecimal
  انواع کلاس های آدرس IP
  قسمت های مختلف یک آدرس IP
  Subnetting
  SubnetMask
  طراحی شبکه ها با IP
  قسمت های مختلف آدرس IP
  ...

  در فصل چهارم خواهیم داشت :

  آشنایی با محصولات سیسکو
  Hubs
  سوییچ ها
  روتر ها
  احتمالا آشنایی با شاسی برخی محصولات سیسکو
  Catalyst 1900 switch
  مشخصات شاسی مدل 1900
  Catalyst 2950 switch
  پورت ها و کنسول ها
  پورت کنسول
  ...
  آشنایی با برخی روش های کابل کشی
  کبل کشی، چگونگی کابل کشی و ابزار های کابل کشی Ethernet
  کابل کشی در WAN

  فصل پنجم شامل مطالب زیر خواهد بود :
  پیکربندی مقدماتی سوییچ ها و روتر های سیسکو
  مقدمه ای بر سیستم عامل IOS
  دسترسی به CLI
  تفاوت های IOS
  کار با IOS
  exec modes
  user exec mode
  privilege exec mode
  ...
  خصوصیات IOS
  خلاصه نویسی و تکمیل دستورات
  ...
  تنظیمات مقدماتی سوییچ ها
  دسترسی به CLI
  exec modes
  دسترسی به configuration mode
  ...
  ادرس دهی در 1900
  ادرس دهی در 2950
  ...
  تنظیمات مقدماتی روتر ها
  setup mode
  configuration mode
  CLI output
  پیکربندی مربوط به LAN, Serial interfaces
  آدرس دهی در روتر ها
  تنظیمات مربوط به Subnet 0 و Directed Broadcast
  ...

  در فصل ششم با هم خواهیم خواند :

  مدیریت دستگاه های سیسکو
  قسمت های سخت افزاری روتر های سیسکو
  ROM
  POST
  Bootstrap program
  ROM Monitor
  Mini IOS
  RAM
  Flash
  NVRAM
  Configuration register
  مراحل بوت شدن روتر
  برنامه Bootstrap
  تغییر در مقادیر Configuration register
  ایجاد، حذف، نمایش، تغییرات در Configuration file

  تغییرات در شبکه
  اضافه کردن دستگاه ها

  IOS image file
  بارگذاری IOS image

  عیب یابی IOS
  CDP = Cisco Discovery Protocol
  CDP حاوی چه اطلاعاتی است ؟
  تنظیمات و آزمایش عملکرد CDP

  ابزار های عیب یابی لایه سوم
  ...
  عیب یابی لایه هفتم
  کاربرد telnet
  دستور debug
  ...

  در فصل هفتم میبینیم و تعریف میکنیم ! :
  bridging and switching
  بریج ها و سوییچ ها
  انواع رو های سوییچینگ
  store-and-fowrard
  cut-throgh
  Fragment-free
  Duplexing
  عملکرد بریج ها و سوییچ ها
  مرحله learning
  مرحله frowarding
  انواع فریم ها
  loops
  پروتکل STP
  BPDUs = Bridges Protocol Data Units

  حالات مختلف پورت ها
  حالت Blocked
  Listening
  Learning
  Forwarding
  Disabled
  Layer-2 convergence
  Rapid Spanning Tree Protocol
  انتخاب سوییچ و پورت root
  ...

  این عناوین، خلاصه ای بود از موضوعاتی که انشالله در روز های آتی، در 8 فصل اول مجموعه مباحث CCNA مطالعه خواهیم نمود. امیدوارم بتوانیم در پایان هر فصل، با ارائه مجموعه تمرین ها، اشراف به کل مطالب را کسب کنیم.

  فصل دوم رو برای عصر شروع خواهیم کرد.

  در فصل هشتم، بصورت جزء به جزء VLAN را کنکاش خواهیم کرد.

  در فصل نهم، مسیر دهی و مسیر یابی با موضوعات زیر خواهد بود :
  انواع Route
  Routing and Routed Protocol
  Autonomous System
  Administrative Distance
  Static Route
  ...
  Dynamic Routing
  Metrics
  Advetising Updater
  ...

  فصل دهم :
  مقمدماتی در خصوص پروتکل های روتینگ
  استفاده از دستور router
  IP RIP
  RIP1 and RIP2
  پیکربندی و عیب یابی IP RIP
  ...
  IP IGRP
  پیکربندی و عیب یابی IP IGRP

  فصل یازدهم در خصوص مباحث OSPF مطالب کاملی ارائه خواهد داد.

  فصل دوازدهم شامل :
  آدرس دهی پیشرفته
  VLSM
  خصوصیات VLSM
  Route summarization و مزایا
  آدرس دهی درختی یا Hierarchical خواهد بود.

  فصل سینزهم در خصوص ACL ها مباحث کاملی را در بر خواهد داشت.

  در فصل چهاردهم مباحث پیشرفته IP را شامل

  ترجمه آدرس یا Address Translation و انواع آن
  NAT
  Static NAT
  Dynamic NAT
  PAT
  PAR
  مزایا و معایب استفاده از سیستم ترجمه آدرس

  پیکربندی NAT and PAT

  پیکربندی خاصیت پخش ترافیک یا Load Balancing type rotary

  DHCP
  عملکرد دستگاه های DHCP
  پیکربندی سرویس دهنده و کلاینت DHCP

  را مطالعه میکنیم.

  در فصل پانزدهم میخوانیم :

  مقدمه ای بر شبکه های نوع WAN
  انواع ارتباطات
  اتصالات leased line
  تفاوت بین اتصالات Asynchronous و Synchronous
  اتصالات Circuit-Switched
  اتصالات Packet Switched
  WAN Interface های روتر های سیسکو
  انواع روش های encapsulation در اتصلات WAN
  HDLC
  نوع فریم و پیکربندی HDLC
  PPP
  frame type
  LCP و NCP
  پیکربندی و عیب یابی PPP
  PPP Authenctcation در PPP
  PAP
  CHAP

  فصل شانزدهم :
  Fram Relay
  Virtual Circuit
  طراحی Full Meshed
  مزیت های VC و انواع آن
  انواع اتصالات پشتیبانی شده سریال در Frame Relay
  LMI و عملکرد آن
  کنترل تصادم یا congestion
  پیکربندی frame relay
  پیکربندی LMI و عیب یابی
  پیکربندی استاتیک و دینامیک PVC

  پیکربندی inverse arp
  NBMA = Nonbroadcast Multiaccess
  انواع توپولوژی
  Split Horizon
  انواع subinterface
  ...

  و در فصل نهایی خواهیم داشت :
  ISDN
  استاندارد ها
  مفاهیم Refrence Point and Fractional Groups
  پیکربندی ISDN interface
  اواع سوییچ ها
  ISDN SPIDs
  پیکربندی Controller card
  پیکربندی اینترفیس سریال
  legacy dial-on-demand routing
  پروسه DDR و پیکربندی آن
  ...
  Dialer Profiles and DDR
  Map Class

  و قسمتی هم خواهیم داشت به عنوان ضمیمه.


  ویرایش توسط M-r-r : 2010-08-24 در ساعت 11:21 AM
  Hakimi، ARM، herrby و 19 نفر دیگر سپاسگزاری کرده‌اند.
  There's no place like 127.0.0.1
  m.rasti [@] outlook.com

 5. #5
  نام حقيقي: محمد راستی

  مدیر عمومی شناسه تصویری M-r-r
  تاریخ عضویت
  Feb 2004
  محل سکونت
  تهران
  نوشته
  9,381
  سپاسگزاری شده
  4250
  سپاسگزاری کرده
  2675
  فصل دوم

  قبل از اینکه وارد مباحث پیکربندی و تنظیمات روتر ها و سوئیچ های سیسکو بشویم، لازم است که با ایده های مطرح در زمینه شبکه نیز آشنا شویم. بدون شک مدل 7 لایه ای OSI Refrence Model بهترین نقطه شروع خواهد بود. آشنایی با 3 لایه پایینی این مدل شما را هر چه بیشتر با فرضیه های مطرح در مورد چگونگی انتقال اطلاعات بین کامپیوتر ها آشنا خواهد ساخت، چراکه بیشتر تجهیزات شبکه در همین 3 لایه کار میکنند. در این فصل آشنایی اولیه ای با OSI Refrence Model خواهیم داشت.

  مبحث اول
  OSI Refrence Model
  سازمان بین المللی استادارد (ISO) استانداردی برای چگونگی انتقال اطلاعات بین کامپیوتر ها و دستگاه های مختلف ارائه کرده است که شامل تمام مراحل از مرحله ورود اطلاعات توسط کاربر تا مرحله تبدیل اطلاعات به سیگنال ها و قرار گرفتن آنها در داخل سیم و یا بصورت بیسیم میشود. لازم به ذکر است که مدل OSI ایده های مطرح در زمینه انتقال اطلاعات را بصورت کلی بیان می کند و پروتکل هایی مثل IP و IPX کاملا با استاندارد های مزبور همخوانی ندارند. درک مدل 7 لایه ای OSI شما را در مدیریت آسان و عیب یابی مشکلات شبکه یاری خواهد داد.

  مزایای مدل OSI
  سازمان ISO مدل OSI خود را در 7 لایه ارائه داده است. منظور از این استاندارد قادر ساختن سازندگان تجهیزات سخت افزای، تولید کنندگان نرم افزار و مدیران شبکه برای مدیریت بهتر و ایجاد تکنولوژی های پیشرفته جدید و منطبق ساختن آنها با قالب های استادارد امروزی است. 7 لایه مورد بحث در این استاندارد، هر کداام مرحله ای از ارتباط بین دسنگاه های مختلف را شرح می دهد.
  یک کامپیوتر شخصی، بهترین مدل برای تفهیم مدل OSI است. همانطور که میدانیم، یک کامپیوتر از اجزای مختلفی تشکیل شده است؛ مثل صفحه نمایش، صفحه کلید و ... که مجزا بودن هر یک از قطعات باعث میشود که در موقع بروز مشکل، ایردیابی آن آسانتر باشد.

  خصوصیات مدل OSI
  مدل OSI دارای 7 لایه به شرح زیر میباشد :

  لایه 7 : Application Layer
  لایه 6 : Presentation Layer
  لایه 5 : Session Layer
  لایه 4 : Transport Layer
  لایه 3 : Network Layer
  لایه 2 : Data Link Layer
  لایه 1 : Physical Layer

  سه لایه بالایی در ارتباط با نرم افزار های هستند که کاربر از آنها استفاده میکند. 4 لایه پایینی نیز نقش انتقال اطلاعات را بین نرم افزاری های موجود در کامپیوتر های مختلف که کاربران از آنها استفاده میکنند را بر عهده دارند . هر لایه نقش مجزایی را در این بین اتجام میدهد. البته بیان این 7 لایه فقط به منظور درک بهتر مراحل انجام کار است و در حقیقت کل مراحل به صورت پیوسته انجام میشوند. همانطور که گفته شد پروتکل های مختلف کاملا با استاندارد حاصر سازگاری ندارند، بطور مثال پروتکل های IP داری 4 لایه است که دارای لایه های Application, Presentation, session با هم یکی شده و یک لایه به اسم Application را تشکیل میدهند .


  ویرایش توسط M-r-r : 2010-11-13 در ساعت 12:31 PM
  mska، reza1364، yogishiip و 7 نفر دیگر سپاسگزاری کرده‌اند.
  There's no place like 127.0.0.1
  m.rasti [@] outlook.com

کلمات کلیدی در جستجوها:

مباحث CCNA

http://forum.persiannetworks.com/f63/t37654.html

مرجع ccnaمعایب OSIنحوه دسترسي به Interanet & Internetکنترل lmiمرجع دستورات سیسکوroute summarization تعریفاموزش ادرس دهي پيشرفته ipدرس اولCCNAفرق بين local broadcast با direct broadcastCCNA درسهای مباحثCCNAآموزش مرجع ccnaccnaنحوه عملکرد lcpمباحث درسی ccnaمطلب ccnaفرق packet switching & circeuit switchingلايه هفت گانه osiمعرفی استادارد بیسیم ايجاد كاربر در ccnaتکنولوژی های WANانواع روشهای Encapsulationlayer 2 loops udp

برچسب برای این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • شما نمی توانید به پست ها پاسخ دهید
 • شما نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • شما نمی توانید پست های خود را ویرایش کنید
 •