نمایش نتایج: از شماره 1 تا 5 از مجموع 5
سپاس ها 4سپاس
  • 1 توسط aliafzalan
  • 2 توسط aryagohar
  • 1 توسط th95

موضوع: با وجود Stack از HSRP استفاده کنم یا نه ؟

نام حقيقي: Mohammad

عضو ویژه شناسه تصویری th95
    نوشته
    4,263
    سپاسگزاری شده
    5765
    سپاسگزاری کرده
    2674
    نوشته های وبلاگ
    20

با وجود Stack از HSRP استفاده کنم یا نه ؟

سلام
    دوستان من سه سوییچ core 3750 دارم که با هم استک شده اند

(اینترفیس وی لن تعریف کردم، ip routing و ..)
    10 تا سوییچ اکسس تو طبقات مختلف و حدود 20 تا وی لن وجود داره و روتیینگ بین اونها توسط این سه سوییچ انجام میشه
    حالا سوالم اینه
    در چنین شرایطی تعریف HSRP اصلا موضوعیتی داره یا بی معنی هستش ؟ چون من که سه تا سوییچ دارم ! کانفیگ همه هم که یکی هستش و روی اینترفیس وی لن ها روتینگ انجام میشه ! یکیشون بخوابه اون دوتی دیگه میان وسط !
    با این توضیحات ممنون میشم جواب من رو بدید و راهنمایی بفرمایید

موضوعات مشابه:

نام حقيقي: Ali Afzalan

مدیر بخش Cisco شناسه تصویری aliafzalan
    نوشته
    2,086
    سپاسگزاری شده
    2557
    سپاسگزاری کرده
    2059
    سلام
    فرض کنیم سوئیچ Access طبقه اول شما به پورت یک سوئیچ یک Core وصل شده، حالا اگر که مثلا Power این سوئیچ Core خراب بشه چه اتفاقی میافته ؟؟
    یه راه برای حل این مشکل میتونه این باشه، البته به نظرم جالب نیست ولی خب این هم یه راهه!
    این که از هر سوئیچ Access دو تا کابل بزنی به Core (مثلا یکی به 3750 اولی و بعدی رو به 3750 دومی) اینطوری اگر که یکی از سوئیچ های Core خراب بشه مشکلی پیش نمیاد (با وجود Spanning Tree هم مشکلی از نظر loop پیش نمیاد)
    اینطوری دیگه نیازی به تغییر config هم ندارید.
    البته اینطوری نیاز به کابل بیشتر و 10 پورت خالی دیگه روی سوئیچ Core دارید.
    پس با این وضعیت اگه از این روش استفاده نکنی بهتره !!
    مطمئنا اساتید این فروم نظرات بهتری دارند.

th95 سپاسگزاری کرده است.

نوشته
    4,263
    سپاسگزاری شده
    5765
    سپاسگزاری کرده
    2674
    نوشته های وبلاگ
    20
    نقل قول نوشته اصلی توسط aliafzalan نمایش پست ها
    سلام
    فرض کنیم سوئیچ Access طبقه اول شما به پورت یک سوئیچ یک Core وصل شده، حالا اگر که مثلا Power این سوئیچ Core خراب بشه چه اتفاقی میافته ؟؟
    یه راه برای حل این مشکل میتونه این باشه، البته به نظرم جالب نیست ولی خب این هم یه راهه!
    این که از هر سوئیچ Access دو تا کابل بزنی به Core (مثلا یکی به 3750 اولی و بعدی رو به 3750 دومی) اینطوری اگر که یکی از سوئیچ های Core خراب بشه مشکلی پیش نمیاد (با وجود Spanning Tree هم مشکلی از نظر loop پیش نمیاد)
    اینطوری دیگه نیازی به تغییر config هم ندارید.
    البته اینطوری نیاز به کابل بیشتر و 10 پورت خالی دیگه روی سوئیچ Core دارید.
    پس با این وضعیت اگه از این روش استفاده نکنی بهتره !!
    مطمئنا اساتید این فروم نظرات بهتری دارند.
    سلام و ممنون از توضیحاتتون
    من فکر این قضیه رو از قبل کرده بودم و همین کار رو کردم
    یعنی از سوییچ اکسس طبقه اول (و همه طبقات) دو تا اپ لینک اوردم و هر کدوم رو به یکی از سوییچها زدم که اگر یکی از سوییچ های core خراب شد اون یکی جواب بده (بماند که در مورد سوییچهای سرور حتی سه تا اپ لینک اوردم تا هم سرعت بالا باشه هم حتی اگر دو تا از سوییچهای Core خراب بشه اون سومی بیاد وسط و سرورها لنگ نمونند (از خود سرورها هم از هر کدوم دو تا کارت شبکه رو استفاده کردم و به دو تا سوییچ جدا بردم)

و یه نکته دیگه

ح مگر نه اینکه HSRP زمانی بدرد میخوره که از اکسس ها دو تا خروجی به سمت Core ها داشته باشیم تا در صورت خرابی از یک Core دیگه استفاده بشه ؟ بنابراین بهرحال حتما باید دو تا اپ لینک از اکسس ها بیاد دیگه مگه نه ؟ خوب این دو تا هم که طبیعتا به یه سوییچ نمیرن ! میرن به دو تا سوییچ ! پس اگه به قول شما پاور یکی خراب بشه یکی دیگه هست که جواب بده
    (در واقع میخوام بگم در حالتی که از هر اکسس فقط یه لینک به لایه Core داشته باشیم، اصلا HSRP رو مگه میشه استفاده کرد ؟ )

فکر کنم سردرگمی من ناشی از این نکته هستش که بین سوییچها استک وجود داره
    ه
    حالا با این وضعیت ممنون میشم شما و سایر اساتید توضیح و راهنمایی بفرمایید

ویرایش توسط th95 : 2010-04-16 در ساعت 08:46 AM

نام حقيقي: Reza ARYAGOHAR

مدیر بازنشسته شناسه تصویری aryagohar
    نوشته
    3,056
    سپاسگزاری شده
    943
    سپاسگزاری کرده
    215
    1- HSRP زمانی مطرح می شه که شما روتر های جدا گانه داشته باشی.
    2- یک پروتکل Applicaton Layer هست روی سوییچ 3750 اجرا نمیشه
    3- وقتی شما سوییچ ها رو stack می کنی کل مجموع به صورت منطقی بک سوییچ در نظر گرفته میشه.

SADEGH65 و th95 سپاسگزاری کرده‌اند.

نوشته
    4,263
    سپاسگزاری شده
    5765
    سپاسگزاری کرده
    2674
    نوشته های وبلاگ
    20
    نقل قول نوشته اصلی توسط aryagohar نمایش پست ها
    1- HSRP زمانی مطرح می شه که شما روتر های جدا گانه داشته باشی.
    2- یک پروتکل Applicaton Layer هست روی سوییچ 3750 اجرا نمیشه
    3- وقتی شما سوییچ ها رو stack می کنی کل مجموع به صورت منطقی بک سوییچ در نظر گرفته میشه.
    ممنون ! قسمت دو رو نفهمیدم ! یعنی HSRP روی 3750 وجود نداره !؟ مگه مخصوص سوییچهای لایه 3 نیست ؟

https://www.cisco.com/en/US/docs/swi...de/swhsrp.html

یه نکته دیگه میشه توضیح بفرمایید آیا در شرایط فعلی استفاده از پورتهای سوییچهای Core به صورت لایه 3 میتونه برای من فایده ای داشته باشه ؟
    (میدونید گیج شدم که وقتی میشه Interface vlan ساخت و ... پس این پورتهای سوییچ کی لایه 3 کانفیگ و استفاده میشن ؟

ممنون
    راستی یه سوال هم در مورد DHCP Snooping مطرح کردم ! اون رو هم یه نظری بندازید ممنون میشم

masud سپاسگزاری کرده است.

کلمات کلیدی در جستجوها:

hsrp

stack کردن سوئیچ سیسکو

cisco hsrp in switch 3750

کانفیگ stack کردن سوئیچ 3750stack در سوئیچstack کردن سوئیچ 3750 در لایه coreاستفاده ازسویچرخراب روش Stack کردن سوئیچ های 3750stacking سوئیچخراب سوئيچ 3750 ciscoنحوه اتصال دو سوييچ 3750 با يكديگر با استفاده از كابل stakکابل stackstack سوییچ ها سیسکو site:forum.persiannetworks.comاستک کردن سوئیچ فایدهروش کارhsrphsrp روی 3750 VLAN STACKING تعریفhsrp 3750 کانفیگ سیسکوسوئیچهای access و coreسوئيچ stackingاستفاده از سويچ هاي خرابسوئیچ های سیسکو کابل STACK دارند یا نهتعریف سوییچ core سوئیچ accesshsrp سوییچ

برچسب برای این موضوع