نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 از مجموع 2

موضوع: کانفیگ های ISP از ابتدا تا انتها ...

نام حقيقي: مینوش

عضو غیر فعال
    نوشته
    3
    سپاسگزاری شده
    0
    سپاسگزاری کرده
    0

Icon14 کانفیگ های ISP از ابتدا تا انتها ...

سلام

دوستان من یک پروژه دارم که راه اندازی یک ISP هست از ابتدا تا انتهای این پروژه از همه دوستان کمک میخوام که در این راه من رو کمک کنید ...
    من یک روتر as5300 دارم و میخوام همه چیز رو در موردش بدونم البته دوره ccna رو دیدم و تا حدودی با این موضوع ها آشنا هستم اما چند چیز رو میخوام بدونم .... که مهم ترین آنها :
    1- مرا حل راه اندازی یک آی اس پی ؟ از لحاظ نصب و کانفیگ قطعات و سخت افزار ها ...
    مثلا یک شکل یا یک عکس از یک آی اس پی که همه قطعات و سخت افزار ها رو معرفی کرده باشه ...
    2- کانفیگهای اولیه روتر که فقط برای تست یک pc برای داشتن اینترنت و ...
    3- نمیدونم اما هر چیزی که از نظر شما اساتید لازمه برای یک آی اس پی مثلا DHCP , NAT , ...
    البته اگه لطف کنید همه اینا رو به ترتیب بگید ممنون میشم چون داکیومنتش رو باید تحویل بدم ...

در ابتدا میخوام بدونم به چه شکلی میشه IOS روتر رو به روز کنم البته میدونم در مورد این سوالهایی که دارم میپرسم در همین فروم توضیح کامل اومده اما میخوام همه مراحل رو برای انجام پروژه اینجا جمع و بعد از تکمیل یک داکیومنت کامل برای ارائه هم داشته باشم چون قراره من یک ISP رو راه اندازی کنم و از همه دوستان خواهش میکنم وقتی سوالی در این تاپیک پرسیدم نگن توی انجمن سرچ کن پیدا میکنی من میخوام این تاپیک کامل باشه و بشه از همه موارد در یکجا استفاده کرد (( فکر میکنم در آینده هم به کمک خیلی ها این تاپیک بیاد و بدرد خیلی از دوستان بخوره))
    چون حقیقتش من نمیدونم از کجا باید شروع کنم و کانفیگها کدام ها پشت هم هستند و مراحل اجرا رو نمیدونم و نمیدونم به ترتیب چ کاری باید انجام داد به همین خاطر از IOS شروع میکنیم ممنون میشم همکاری کنید ..

1- آخرین نسخه IOS رو از کجا میشه تهیه کرد لطفا لینک بدید
    2- نهوه بار گذاری IOS به چه شکلی هست
    الف - جوری که کانفیگ ها رو هم بنویسه (( البته اگه از روی روتر مشابه کپی میکنیم))
    ب- جوری که فقط IOS بنشینه روی روتر
    --------------------------------------------------------------
    2-با کابل کونسول به چه طریقی میشه با tftp ارتباط برقرار کرد و کانفیگ رو برگردوند روی روتر یا اینکه اصلا کانفیگ رو روی tftp سرور ذخیره کنیم

--------------------------------------------------------------
    3- حالا بعد از این مراحل شما بگید برای کانفیگ روتر از کجا باید شروع کنیم ؟!!
    من در مورد خط به خط کانفیگ ها توضیح میخوام لطفا ارجاع ندید من این نوشته ها رو یک جا میخوام اگه کسی از تکراری شدن موضوع ناراحت میشه لطفا اینجا سر نزنه و جو رو خراب نکنه این موضوع با یک ترم من داره بازی میکنه ...

نام حقيقي: vahdani

خواننده شناسه تصویری vahdani_d
    نوشته
    122
    سپاسگزاری شده
    45
    سپاسگزاری کرده
    12

درخواست آخرین ios برای روتر 5300 یا آموزش آپدیت - PersianAdmins

آموزشش رو دوست خوبم ایمان منصوری نوشته که من دوباره کاری نمی کنم

بدلیل درخواست های زیادی که در زمینه upgrade کردن IOS مطرح شده بود ، لذا قصد دارم که در طی چندین مقاله مجزا روش های مختلف upgrade کردن IOS را توضیح بدهم.
    مهم ترین موضوع در مقوله ارتقاء IOS دلیل انجام این کار است. همیشه قبل از ارتقاء ، IOS فعلی خود را ارزیابی کنید .اگر که این IOS تمام نیاز های شما را بر آورده می کند ، هیچ گونه نیازی به ارتقاء نیست. امااگر که قصد داریم قابلیتی را که در IOS فعلی موجود نیست به کار ببریم ( همانند نسخه های مختلف نثل IP BASE به IP Advance Service ) و یا اینکه قصد داریم از Release جدید تری استفاده کنیم که patch ، bug fix و Feature های جدید به آن اضافه شده است این کار امر معقولی است. مهمترین نکته در upgrade کردن IOS ، نوع Flash استفاده شده در روتر است. نوعی از روتر ها از Internal Flash (SIMM) استفاده می کنند که به صورت سخت افزاری در داخل chassis و بر روی برد قرار دارد. برای مشاهده content مربوط به این flash از فرمان show flash استفاده می شود.دسته دوم flash ها ملقب به PCMCIA Flash است که به صورت card بر روی روتر نصب می شود. برای مشاهده content مربوط به این نوع flash از دستور های show slot0 و یا show slot1 استفاده می گردد. اگر که حجم Flash برای Upgrade کردن کافی نیست ، حتما باید که IOS قبلی و یا فایل های غیر مورد نیاز را از روی آن حذف کرد تا فضای لازم برای انتقال IOS جدید فراهم بشود. اما هیچ وقت IOS قبلی در حال استفاده خودتان را بادستور های format ، erase و یا delete باید نکنید. زمانی که شما شروع به copy کردن IOS جدید کنید در prompt از شما سوال پرسیده خواهد شد که آیا قصد پاک کردن IOS قبلی را دارید یا خیر. اگر که فضای کافی برای copy کردن هر دو flash دارید ، هر رو را نگاه دارید و با فرمان boot system اولویت ها در استفاده از IOS مشخص کنید. برای مشاهده اینکه کدام IOS در زمان boot مورد استفاده قرار گرفته است از فرمان show version می توان استفاده کرد. اگر که نوع flash شما Class B است ( کلا در Cisco سه مدل flash کلاس های A ، B و C موجود است که هر کدام دارای قابلیت های مختلفی می باشند) و شما بیشتر از یک bank دارید ، آنرا partition کنید و هر IOS را در یک partition قرار دهید. و نکته آخر اینکه اصولا سعی کنید که نام IOS را تغییر ندهید.ضمنا سعی کنید که قبل از هر upgrade حتما از configuration پشتیبان تهیه کنید. برای مشاهده فضای خالی Flash می توان از سه فرمان show version ، show file system و dir استفاده کرد. بهترین گزینه برای upgrade کردن IOS استفاده از Console است ، لذا سعی کنید که در صورت امکان از این روش استفاده کنید.
    ارتقاء IOS ها در روتر های با Internal Flash

کد PHP:
    RTR-LAB-7200#copy tftp flash
    Address or name of remote host []? 192.168.1.2
    Source filename
    []?c7200-js-mz.124-3.bin
    Destination filename
    []?c7200-js-mz.124-3.bin
    Erase flash
    : before copying? [confirm]
    Erasing the flash filesystem will remove all files! Continue? [confirm]y
    Erasing device
    ... eeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee eeee
    eeeeeeeeee
    ...erased
    Erase of flash
    : complete
    Loading c7200
    -js-mz.124-3.binfrom 192.168.1.2(via Ethernet0/0): !!!!!!!!
    !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    [
    OK - xxxxx/yyyyyyy bytes]

Verifying checksum... OK (0xAC8A)
    xxxxxx bytes copied in xx.xx secs (yyyy bytes/sec)
    RTR-LAB-7200(config)#no boot system
    RTR-LAB-7200(config)#boot system flash c7200-js-mz.124-3.bin
    RTR-LAB-7200#reload
    System configuration has been modified. Save? [yes/no]: y
    Building configuration
    ...
    [
    OK]
    Proceed with reload? [confirm]y
    RTR
    -LAB-7200(config)#show ver | in System image
    System image file is "flash: c7200-js-mz.124-3.bin"