نمایش نتایج: از شماره 1 تا 5 از مجموع 5

موضوع: about isdn

عضو غیر فعال
    نوشته
    27
    سپاسگزاری شده
    3
    سپاسگزاری کرده
    1

about isdn

با سلام خدمت تمام دوستان و اساتید محترم.
    اول از این همه همکاری و جو واطلاعات بالای علمی و تخصصی که به وجود آوردید تشکر میکنم.
    من مدت 7 ماه هست که اینجا میام ولی این اولین سوال من هست.
    من دستورات و تنضیمات لازم برای تنظیم e1 روی as را تقریبا میدونم و میدونم هر دستور برای چی هست.اما چند تا سوال هست که شاید باید زودتر از اینها میپرسیدم.
    البته قبلش بگم من خیلی از پست های اینجا رو خوندم از جمله اینها رو:

اما نتونستم جوابم رو بگیرم.
    -1رابطه بین interface و controller و line چیست؟؟؟
    (این رو خوندم که controller قسمتی از int هست که مسایل ارتباط فیزیکی رو فراهم میکنه.)
    -2 آیا طرز ارتباط اینها با هم در pri isdn و cas isdn متفاوت هست؟؟؟
    چون در این لینک برای تنظیم pri isdn از ( x=0,1,2,3,)int serial x:15 استفاده شده

در حالی که برای تنظیم cas isdn از int group-async .

-3 بعد از اینها اگر از serial برای سیگنالینگ استفاده میشه چرا از 15 تا channel استفاده شده؟؟؟
    controller E1 3
    pri-group timeslots 1-31
    !
    interface Serial3:15
    ip unnumbered FastEthernet0
    isdn switch-type primary-net5
    isdn incoming-voice modem
    isdn calling-number 9710000

طبق گفته یکی از دوستان توی این لینک(
    http://forum.persiannetworks.com/showthread.php?t=10331&highlight=%D8%AE%D8%B7%D9%8 8%D8%B7+cas+pri
    ) cas وpri در encapsulation هم متفاوتند) تفاوتشون در نوع کپسوله کردن اطلاعات هستش ، که در Cas 32 bit بصورت کد شده ( مثلا بصورت 0 و 1 ) و در PRI به صورت فرم فرم ( مثل پکیج پکیج ) ارسال میشه ( آیا این درست است؟؟

بقیه سوال ها باشه برای بعد.
    از اینکه همکاری میکنید خیلی ممنونم.

موضوعات مشابه:

نام حقيقي: Iman Mansouri

عضو غیر فعال شناسه تصویری shabake_karan
    نوشته
    1,050
    سپاسگزاری شده
    369
    سپاسگزاری کرده
    12

سلام دوست عزیز ،

متاسفانه در ابتدا می خواهم که یک ایراد بسیار بزرگ بر شما وارد کنم . فکر می کنم که خیلی بهتر بود که در این هفت ماه شما یک جستجو اجمالی و مختصر در اینترنت انجام می دادید. قطعا پاسخ خود را حتی خیلی جامع تر از آنچه در ذهن خود دارید یافت می کردید. منابع زیادی نظیر سایت Cisco و حتی کتب مختلفی هست که مباحث این چنینی در آن شرح و توضیح داده شده است . حسب الامر چند نمونه را ذکر می کنم ، شاید در آینده مفید واقع شود.

Cisco CCNA – WAN Connection

Cisco CCNP – ISDN Chapter

Handbook of Broadband communications

Articles about Digital Interfaces

من تنها به یک توضیح مختصر اکتفا می کنم و مطالعات آتی را به شما واگذار میکنم . فکر می کنم هفت ماه اینقدر مکفی بوده که کل کتاب هایی را که نام برده بودم کامل بتوان خواند. کمی تکاپو لازمه فکر می کنم .

از نحوه نوشتن شما اینگونه برداشت می شود که شما هنوز در تعاریف مشکل دارید. و در ارتباط با نحوه کاری اطلاعات زیادی ندارید .

1. خط E1 یک مفهموم است ، در شرح این ماهیت اینگونه بیان می شود ؛ خط E1 خطی است که ظرفیت انتقال 30 خط DS0 یعنی 64Kbps را داشته باشد. در اصطلاح به هریک از این DS0 ها یک کانال می گویند . این کانال ها می توانند کاربری دوگانه داشته و هم برای انتقال دیتا و هم برای انتقال Voice استفاده شود. موضوع مهم در این مقوله این است که شما در زمانی که voice دارید ، نیاز دارید تا این کانال ها را تفکیک کنید . که هر کانال نشانگر یک خط تلفن است . به طوط نمنونه شما زمانی که از ISP یک خط E1 می گیرید که 30 خط برای اتصال مشترکین به صورت Dial-Up در اختیار شما قرار می دهد.

بطور مثال NM-1CE1T1-PRIکه 1-port Channelized T1/E1/ISDN-PRI network module می باشد که از این خطوط استفاده بهره وری می کند. چنین وضعیتی تحت نام Channelized E1مطرح می شود. چنین کانال ها به صورت تفکیک شده هستند. که در مبحث Cisco به اختصار CE1 نوشته می شود. می توان خطوط را دو مجزا کرده و کاربری جدا و یا تنظیمات جدا برای هر یک داشت . در بعضی مواقع شما کاربری voice دارید که باز هم Channelized E1 نیاز دارید . اتصال router به PABX از نمونه های بارز آن است . یا از دیگر نمنونه های ایجاد Trunk های IP/analogue/Digital می باشد. بالطبع زمانی که شما نیاز به تفکیک ندارید و کاربری دیتا مطرح می شود ، شما از دغدغه های Channelized کردن هم مبرا هستید. خوب در این حالت کاربری Data stream دارد . ماژول NM-CEM-4TE1 از نمونه Module های Cisco در این زمینه است. از نمونه های کاربری انتقال 15 خط برای VOIP و 15 خط برای Data Stream می باشد .

2. سیگنالینگ عاملی هستند که تفاوت E1 و PRI را ایجاد می کنند. نوع Signaling به کار رفته در خطوط E1 ، Q.931 است. سیگانالینگ همیشه به دو صورت انجام می گیرید : Out-of-Band و in band . در in band Signaling با set کردن بیت هایی در خطوط کانال عمل سیگنالینگ انجام می گیرید . ولی در out-of-band signaling ، یک کانال مجزا وظیفه انتفال سیگنالینگ کلیه خطوط را بر عهده دارد . در اصلاح به اولی CAS و به دومی CCS گفته می شود. در E1 سنتی ، سیگنالنگ CAS است . دسته از خطوط E1 که از CCS استفاده می کنندE1 PRI خوانده می شوند. در CCS اصولا کانال 17 وظیفه سیگنالینگ تمام خطوط را بر عهده دارد. نوع Framing هر دو CRC4 و Encoding مورد استفاده HDB3 است. الیته این تنها عامل تفاوت این دو خط نیست .

3. و حالا نفاوت controller و Serial Interface . هنگامی که شما ماژولE1 را نصب می کنید . تنظیمات منطقی Interface همانند IP، نوع Encapsulation و غیره در این تعریف می شود. که IOS آنرا به عنوان serial Interface شناسایی می کند. هر یک از خطوط متصل شده شما دارای تنظیماتی مجزا هستند که مربوط به Physical Interface است .نوع encoding ، framing و تعداد کانال های مورد استفاده توسط controller تعریف می شوند.

Controller E1 1/0

Framing hdb3

Linecode CRC4

Pri-group timeslots 1-30

نام حقيقي: هاشم سکاکی

عضو عادی شناسه تصویری milad22
    نوشته
    2,050
    سپاسگزاری شده
    320
    سپاسگزاری کرده
    197
    همیشه از پستهای جناب منصوری خوشم اومده.
    همینجا از اطلاعات مفید و با ارزش شما دوست عزیز که د تمامی پستهاتون به چشم میخوره تشکر میکنم.
    با آرزوی موفقیت

عضو غیر فعال
    نوشته
    27
    سپاسگزاری شده
    3
    سپاسگزاری کرده
    1
    آقا راست میگی .من معذرت میخواهم.اما با کمک شما راه میفتم.درست باید زحمت بیشتری بکشم .اما میخوام زودتر به نتیجه برسم. ببخشید .اما من یک سری مطالبی تهیه کردم اگه میشه یک نگاهی بیندازید:
    در رابطه با controller ,int serial, line ,int async-group در تنظیمات router و access server باید توضیح بدم که :
    برای اینکه سرویس isdn را بتونید به کاربران خود ارایه بدید نیاز دارید تا روی as خود تنظیماتی داشته باشید.و هر کدام از این تنظیمات مخصوص یکی از لایه های isdn است.
    شما میدانید که یک pri isdn دارای تعدادی channel هست که شماره 15در e1 و 23 در t1 برای D هست.
    و رفتار و عملکرد B ها به وسیله تنظیمات D کنترل میشه.
    ما ابتدا باید controller خود را تنظیم کنیم تا به وسیله اون تنظیمات سطح فیزیکی مثل framing,line code,timeslots,clock source و اینجور تنظیمات مربوط به این سطح را انجام بدیم.
    Configuring ISDN PRI
    Step
    Command
    Purpose
    1
    5300> enable
    Password: <password>
    5300#
    Enter enable mode.
    Enter the password.
    You have entered enable mode when the prompt changes to 5300#.
    2
    5300# config term
    Enter configuration commands, one per line. End
    with CNTL/Z.
    5300(config)#
    Enter global configuration mode. You have entered global configuration mode when the prompt changes to 5300(config)#.
    3
    5300(config)# isdn switch-type [primary-4ess | primary-5ess | primary-dms100 |
    primary-net5 | primary-ntt | primary-ts014]
    Enter your telco's switch type.
    4
    5300(config)# controller [t1 | e1][0 | 1 | 2 | 3]
    5300(config-controller)#
    Enter controller configuration mode to configure your controller port. The controller ports are labeled 0 through 3 on the quad T1/PRI and quad E1/PRI cards.
    5
    5300(config-controller)# framing [esf | sf | crc4 | nocrc4]
    Enter your telco's framing type.
    6
    5300(config-controller)# linecode [ami | b8zs | hdb3]
    Enter your telco's line code type.
    7
    5300(config-controller)# clock source line primary
    Enter the clock source for the line. Configure other lines as clock source secondary or clock source internal. Note that only one PRI can be clock source primary and only one PRI can be clock source secondary.
    8
    5300(config-controller)# pri-group timeslots [1-24 | 1-31]
    Configure all channels for ISDN. Enter pri-group timeslots 1-24 for T1. If E1, enter pri-group timeslots 1-31.

وقتی ما این کار را کردیم یک serial int به وجود میاید که وجود خارجی نداره اما برای تنظیم D channel لازم هست یعنی ما تنظیمات سیگنالینگ کانال D را باید در مد این سریال اینترفیس انجام بدیم. تنظیمات مختلفی بسته به شبکه ما موجود هست که بعضی هاش اینها هست:
    Configuring the D Channels for Modem Signaling

Configure the ISDN D channels, which carry the control and signaling information for ISDN calls, for each ISDN PRI line.

Configuring the D Channels for Modem Signaling
    Step
    Command
    Purpose
    1
    5300> enable
    Password: <password>
    5300#
    Enter enable mode.
    Enter the password.
    You have entered enable mode when the prompt changes to 5300#.
    2
    5300# config term
    Enter configuration commands, one per line. End
    with CNTL/Z.
    5300(config)#
    Enter global configuration mode. You have entered global configuration mode when the prompt changes to 5300(config)#.
    3
    5300(config)# interface serial [0:15 | 0:23]
    5300(config-if)#
    Enter serial interface configuration mode. After you have configured the controller, a corresponding D channel serial interface is created instantly. For example, serial interface 0:23 is the D channel for controller 0. You must configure each serial interface to receive incoming and send outgoing modem signaling.
    4
    5300(config-if)# ip address 172.16.253.254 255.255.255.0
    Assign an IP address and subnet mask to the interface.
    5
    5300(config-if)# isdn incoming-voice modem
    Configure all incoming voice calls to go to the modems.
    6
    5300(config-if)# dialer-group 1
    Assign the serial interface to dialer group 1. The dialer group number is used with the dialer-list command to determine which packets will be meet the criteria specified by the dialer-list command and activate the ISDN connection.
    7
    5300(config-if)# encapsulationppp
    Changes the default to encapsulation ppp so you can enter ppp commands.
    8
    5300(config-if)# ppp multilink
    Enable PPP1 multilink on the serial interface.
    9
    5300(config-if)# ppp authentication chap pap
    Enable CHAP2 and PAP3 authentication on the serial interface.
    10
    5300(config-if)# peer default ip address pool default
    Support dial-in PC clients.
    11
    5300(config-if)# Ctrl-Z
    5300#
    %SYS-5-CONFIG_I: Configured from console by console
    Return to enable mode.
    This message is normal and does not indicate an error

وقتی ما این تنظیمات را انجام دادیم طبق گفته cisco ما باید بتونیم توی یک test مشاهده کنید که اگر با یک تلفن شماره e1 رو گرفتید internal modem ما (به قول خودمون سوت میزنه یعنی) صدا میده.

اما برای اینکه بتوان از یک remote client که داره از یک مودم استفاده میکنه به as ما وصل شد و از سرویس های مختلف استفاده کرد هنوز تنظیمات دیگری لازم هست که مربوط به مودم ها هست.
    پس تنظیمات line ,async-group مربوط به مودم های ما هست.اینکه من در بالا گفته بودم در pri از serial 0:15 استفاده میشه و در cas از async-group این رومیرسونه که من دچار اشتباه مفهومی بودم.
    در هر دو نوع از async-group استفاده میشه چون مربوط به مودم هامون هست.
    اینکه من گفتم اگر برای سیگنالینگ هست پس چرا 15 تا؟؟؟
    این هم نشون میده من این دستور را نفهمیدم. 15 یک رنج را مشخص نمیکنه بلکه شماره کانال D شماست. اگر از T1 استفاده میکردیم باید جای 15 از 23 استفاده میکردیم.

خوب میریم سراغ تنظیمات مودم هامون.برای اینکار از دستور line start end باید استفاده کرد که به جای start و end باید رنج دلخواه از شماره مودم های اینترنال رو استفاده کنیم .یعنی ممکن هست ما بخواهیم مودم هایی را که دارید مثلا به 2 طریق تنظیم کنید مثلا یک دسته فقط dialin باشند در حالی که اون یکی inout باشه توی این مد هم دستورات مختلفی هست که دوستان خیلی هاش را توی همین سایت توضیح دادن.

بعد از این نوبت به async-group میرسه این تعریف را از cisco بخوانیم:
    The group-async interface is a template, which is used to control the configuration of all the async interfaces on the access server. Async interfaces are lines that are running in PPP mode. An async interface uses the same number as its corresponding line. Configuring the asynchronous interfaces as a group-async saves you time and configuration file size.
    هان طور که در بالا میبینیم async group همان مودم های شما هست که در مد ppp کار میکنند. پس در این مد باید تنظیمات مربوطه را تنظیم کرد باید بدونیم که ppp روی چه لایه ای از مدلosi کار میکنه و خودش از چند لایه تشکیل شده و چه امکاناتی را در اختیار ما میگذارد.

این جوری ما تنظیمات مربوط بهpri isdn را انجام دادیم برای cas هم تا اونجایی که من میدونم شبیه به همین هست (البته 2 بخش آخر) و تفاوت هایی توی سیگنالینگ داره که باعث تفاوت در تنظیمات بعضی قسمت ها از جمله controller میشه که مثلا time slot ها را باید با دستور متفاوتی تنظیم کنی و ......

به تعریف زیر که سامان توی همین سایت تعریف کرده دقت کنیم:
    CAS (Channel Associated Signaling): In-band signaling, when the signaling data is sent on the same channel as the data
    حالا با اجازه دوستان چند تا سوال میپرسم.امااگرجواب بدید ممنون میشم اگر هم نه سعی میکنم برم دنبالش و نتیجه را همین جا بزارم.
    1- کسی توضیحاتی در مورد r2-signaling داره؟؟
    البته خودم این را دارم ولی دقیق تر و بیشتر میخواهم:
    R2 signaling is an international signaling standard that is common to channelized E1 networks. You can configure a channelized E1 interface to support different types of R2 signaling, which is used in older analog telephone networks.

2- تفاوت دقیق ds0-group و cas-group را اگر ممکن هست دقیقا توضیح بدید(لطفا) البته من این توضیحات را دارم اما بازم شک دارم:
    cas-group (E1 controller)
    To configure channel-associated signaling (CAS) on an E1 controller, use the cas-group command in
    controller configuration mode. To disable CAS for one or more time slots, use the no form of this
    command.
    cas-group channel timeslots range type signal
    no cas-group channel timeslots range type signal

ds0-group (controller e1)
    To define E1 channels for compressed voice calls and the channel-associated signaling (CAS) method
    by which the router connects to the PBX or PSTN, enter the ds0-group command in controller
    configuration mode. To remove the group and signaling setting, use the no form of this command.
    ds0-group channel timeslots range type signal
    no ds0-group channel timeslots range type signal
    3- در cas دیگر serial int ساخته نمیشود یعنی D channel به این صورت تنظیم نمیشود پس تنظیمتش از کجا برداشته میشود(البته من توی command reference های cisco خوندم کانال 16 اینجا هم برای سیگنالینگ استفاده میشه.البته یک خوده گیج کننده هست دوستمان گفتند کانال 17 ,برای pri ,من هم تویcisco کانال 15 , 16 را دیدم.)؟؟؟
    4- تنظیمات قسمت cas-custom را در ایران به چه صورت باید انجام داد, آیا همان تنظیمات پیش فرض هست؟؟؟؟؟

این هم یک سری لینک خوب از cisco که برای من مفید بود:
    http://www.cisco.com/en/US/products/ps6441/products_command_reference_chapter09186a00804a3bad .html
    http://www.cisco.com/en/US/products/hw/switches/ps718/products_command_reference_chapter09186a00800f025a .html
    http://www.cisco.com/en/US/products/ps6350/products_command_reference_chapter09186a0080444d0a .html
    http://www.cisco.com/en/US/products/ps6350/products_command_reference_chapter09186a0080444d97 .html
    http://www.cisco.com/en/US/products/ps6441/prod_command_reference_list.html
    http://www.cisco.com/en/US/products/ps6441/products_command_reference_chapter09186a00804a3bad .html
    http://www.cisco.com/en/US/products/sw/iosswrel/ps1818/products_command_reference_chapter09186a008007fcdf .html

اگر دوستان کمک کنن اگر جایی من اشتباه کردم بگن تا من هم متوجه بشم و مطالب دیگری هم اضافه کنند تا من و امثال من که تازه کاریم یاد بگیریم ممنون میشم.

عضو غیر فعال
    نوشته
    27
    سپاسگزاری شده
    3
    سپاسگزاری کرده
    1
    سلام آقا با تشکر و عرض معذرت از تمامی دوستان .
    من یک link خوب پیدا کردم که جواب خیلی از سوال هام را گرفتم .
    الان میبینم که چقدر سوال های قبلی ام خنده دار بوده .
    بازم از آقای منصوری تشکر میکنم

این تعریف را اینجا میگذارم تا توضیحات آقای منصوری کامل شه.
    A channelized T1 or channelized E1 line is an analog line that was originally intended to support analog voice calls, but has evolved to support analog data calls. ISDN does not transmit across channelized T1 or E1 lines. Channelized T1 and channelized E1 line are often referred to CT1 and CE1. These channelized lines are found in old world POTS networks (non ISDN).
    The Cisco AS5200 and AS5300 Universal Access Servers supports channel-associated signaling for channelized E1 lines, which are commonly deployed in networks in Latin America, Asia, and Europe. Channel-associated signaling is configured to support channel banks in the network that convert various battery and ground operations on analog lines into signaling bits, which are forwarded over digital lines.
    Channel-associated signaling is call signaling that is configured on an E1 controller and enables the access server to send or receive analog calls. The signaling uses the16th channel (timeslot); thus, channel-associated signaling fits in the out-of-band signaling category.
    Once channel-associated signaling is configured on a single E1 controller, up to 30 remote users can simultaneously dial in to the Cisco AS5200 and Cisco AS5300 through networks running the R2 protocol. The R2 protocol is an international signaling standard for analog connections. Because R2 signaling is not supported in the Cisco AS5200 and Cisco AS5300, an E1-to-E1 converter is required

کلمات کلیدی در جستجوها:

توضیح isdn

b8zsتوضیح

hdb3چیست

wan connection

سیگنالینگ casچیست

cisco timeslots channel group توضیح چیست

cas به جای pri

hdb3 چیست

config isdn را توضیح دهید یعنی چه؟

config e1 and time slotدستورات مربوط به

تفاوت ccs cas signaling

e1 ccs چیست

تعریف و توضیح e1 - ccs - cas

DS0چیست

وظیفه دستورpri

تفاوت دستورات channel-group و pri-group چیست ؟

سيگنالینگccs

Configuring the ISDN

casچيست؟

شماره اتصال 9710000

تنظیمات Channel-associated signaling (CAS ایران

فرق q signalling e1و e1pri-q signalling چیست

cas and ccs signalling فرق بین

دستورات وتنظیمات لازم برای نصب e1

فعال كردن سريال درccs

برچسب برای این موضوع