امروزه تقریباً در بسیاری از مراکز دولتی، اماکن عمومی و حتی در منازل،که از بیش از دو یا سه کامپیوتر استفاده می­ شود، از شبکه­ های کامپیوتری برای رد و بدل کردن فایل­ ها و اتصال به اینترنت استفاده می شود. با توجه به نوع فعالیت و اهمیت اطلاعاتی که در این شبکه­ ها رد و بدل می­ شوند، شبکه­ ها را از نظر امنیتی به سه دستۀ کلی تقسیم می­ کنند: شبکه­ های خانگی (Home Network) و شبکه­ های کاری (Work Network) و شبکه­ های عمومی (Public Network) در ویندوز 7 هر یک از این شبکه­ ها تنظیمات امنیتی خاص خود را دارند. در تنظیمات نادرست این خطر وجود دارد که سایر اعضای شبکه (حتی افراد خارج از شبکه) به اطلاعاتی که نمی­ خواهیم در دسترس آنها قرار گیرد، دسترسی پیدا کنند. پس بنابراین باید با تنظیمات امنیتی این شبکه­ ها آشنا شویم. ابتدا به صفحه Control Panel مراجعه می­ کنیم.
روی Network and Sharing Center کلیک می­ کنیم.
ابتدا برای تعیین نوع شبکه بر روی عبارت آبی رنگی که در کنار قرار گرفته است، کلیک می کنیم.
شبکه خانگی اگر تمام شبکه­ های متصل به این شبکه در خانه شما هستند و شما آنها را شناسایی می­ کنید، این یک شبکه مطمئن است. این شبکه را برای به کار بردن در مکان­هایی مانند کافی شاپ­ ها و یا فرودگاه­ ها انتخاب نکنید. شبکه کاری اگر تمام شبکه­ های متصل به این شبکه در محل کار شما هستند و شما آنها را شناسایی می ­کنید، این یک شبکه مطمئن است. این شبکه را برای به کار بردن در مکان­ هایی مانند کافی شاپ­ ها و یا فرودگاه­ ها انتخاب نکنید.
شبکه عمومی اگر هیچ یک از کامپیوترهایی را که به این شبکه وصل هستند، را نمی ­شناسید (برای مثال، شما در یک کافی شاپ یا فرودگاه هستید یا از طریق تلفن همراه به اینترنت متصل می­ شوید) این یک شبکه عمومی است و قابل اعتماد نیست. با توجه به نیاز خود یکی از این شبکه­ ها را انتخاب می­کنیم. ویندوز به طور خودکار تنظیمات را انتخاب می­کند؛ اما برای کسب اطلاعات بیشتر و اجرای تنظیمات دقیق تر در سمت چپ صفحه Network & Sharing Center روی گزینه Change advanced sharing settings کلیک می­ کنیم تا صفحه زیر به نمایش درآید. در صفحه فوق شما می­ توانید با توجه به نوع شبکه بر روی هر یک از گزینه ­ها کلیک کنید تا تنظیمات مربوط به آن در صفحه ظاهر شود. ابتدا به تنظیمات شبکه­ های خانگی یا کاری می­ پردازیم. پس بر روی گزینه مربوطه کلیک می­کنیم. شبکه­ های خانگی یا کاری
شناسایی در شبکه: وقتی که حالت شناسایی در شبکه فعال است، کامپیوتر می­ تواند سایر کامپیوترها و دستگاه­های متصل به شبکه را ببیند و کامپیوترهای دیگر متصل به شبکه نیز می­ توانند این کامپیوتر را ببینند. شناسایی در شبکه چیست؟ ♦ حالت شناسایی در شبکه را فعال کنید. ♦ حالت شناسایی در شبکه را غیر فعال کنید.
حالت به اشتراک گذاری فایل و پرینتر: وقتی که حالت به اشتراک گذاری فایل و پرینتر فعال است، سایر افراد متصل به شبکه می­ توانند به فایل­ ها و پرینترهایی که شما برای به اشتراک گذاشتن انتخاب کرده­ اید، دسترسی داشته باشند. ♦ حالت به اشتراک گذاری فایل و پرینتر را فعال کنید. ♦ حالت به اشتراک گذاری فایل و پرینتر را غیر فعال کنید.
به اشتراک گذاری یک پوشه عمومی (شر Share): در صورتی که حالت به اشتراک گذاری یک پوشه عمومی فعال است، امکان دسترسی به فایل های موجود در پوشه های عمومی برای همه افراد متصل به شبکه از جمله اعضای هم گروه وجود دارد . پوشه­ های عمومی چه هستند؟ ♦ حالت به اشتراک گذاری یک پوشه عمومی را فعال کنید تا افرادی که به شبکه متصل هستند، بتوانند از پوشه­ های عمومی، فایل را بردارند و در این پوشه ­ها فایل را قرار دهند. ♦ حالت به اشتراک گذاری یک پوشه عمومی را غیر فعال کنید. (افرادی که با این کامپیوتر کار می­ کنند، می توانند به فایل­های موجود در این پوشه دسترسی داشته باشند.)
پخش فایل­های رسانه ­ای: وقتی که حالت پخش فایل­های رسانه ­ای فعال است، افراد و دستگاه­هایی که به این شبکه متصل هستند، می­ توانند به تصاویر، فایل های موسیقی و ویدئویی در کامپیوتر دسترسی داشته باشند. فایل های رسانه ای در شبکه می تواند در دسترس قرار گیرد. حالت پخش فایل­ های رسانه ­ای غیر فعال است. برای انجام تغییرات در پخش فایل های رسانه ای بر روی لینک آبی رنگ متناظر کلیک می­کنیم.
حال با کلیک بر روی گزینه Turn on media streaming به صفحه زیر می رسیم.
با Allow کردن شما اجازه دسترسی به هر یک از شبکه ­ها را می­ دهید و با Block کردن هر یک از آنها، امکان دسترسی را از بین می­ برید. با حذف کردن تمامی این شبکه ها (Remove) حالت پخش فایل­ های رسانه ای غیر فعال می­ شود. به صفحه اصلی باز می­ گردیم.
نوع ارتباطات برای به اشتراک گذاشتن فایل: ویندوز 7 از سیستم رمزنگاری 128 بیتی برای کمک به حفظ امنیت در ارتباطات به اشتراک گذاری فایل استفاده می­ کند. برخی از دستگاه­ ها از سیستم رمزنگاری 128 بیتی پشتیبانی نمی ­کنند و باید از سیستم های رمزنگاری 40 یا 56 بیتی استفاده کنند. ♦ از سیستم رمزنگاری 128 بیتی برای کمک به حفظ امنیت در ارتباطات به اشتراک گذاری فایل استفاده کنید (توصیه شده) ♦ حالت به اشتراک گذاری فایل را برای دستگاه­ هایی که از سیستم­ های رمزنگاری 40 یا 56 بیتی پشتیبانی می ­کنند، فعال کنید.
ارتباطات با گروه (کامپیوترهای) خانگی: به طور ذاتی ویندوز ارتباطات با کامپیوترهای هم گروه را مدیریت می­کند؛ اما اگر شما حساب­های کاربر و رمزهای عبور یکسان در تمام کامپیوترهای­تان دارید، شما می­ توانید گروه خانگی خود را ایجاد کنید و به جای حساب کاربری از آن استفاده کنید. ♦ اجازه دهید که خود ویندوز مدیریت ارتباطات با گروه (کامپیوترهای) خانگی را بر عهده بگیرد. (توصیه شده) ♦ از حساب­های کاربری و رمزهای عبور برای ارتباط برقرار کردن با سایر کامپیوترها استفاده کنید. تنظیمات شبکه­ های عمومی و دامین تنظیمات مربوط به شبکه­ های عمومی و دامین نیز دقیقاً مانند تنظیمات شبکه­ های خانگی یا کاری است با این تفاوت که مورد آخر یعنی ارتباطات با گروه کامپیوترهای خانگی در مورد شبکه­ های عمومی و دامین کاربرد ندارد.

منبع: پلیس فتا - 118فایل - ایران هشدار