نمایش نتایج: از شماره 1 تا 8 از مجموع 8
سپاس ها 4سپاس
  • 2 توسط vtaghavi68
  • 2 توسط alisc

موضوع: چگونگی دریافت IP مودم در سرویس ADSL

نام حقيقي: vahid

عضو عادی
    نوشته
    38
    سپاسگزاری شده
    9
    سپاسگزاری کرده
    3

چگونگی دریافت IP مودم در سرویس ADSL

سلام دوستان میخواستم ازتون من رو راهنمایی کنید و هر جایی از صحبت هام که اشتباه هست رو بگید تا درک درستی پیدا کنم. موضوع به شکل زیر هست :
    فرضا ما در خانه ۲ سیستم داریم که از IP های رنج 192.168.1.0 با subnet mask : 255.255.255.0 هست ک خود مودم IP اش 192.168.1.1 هست. این مودم قطعا از یک طرف به سیستم های ما (مثلا از طریق wifi) متصل است و از یک طرف دیگه به DSLAM . حالا چندین مودم از خانه های مختلف به همین مموال به DSLAM متصل هستند (تا اینجا فکر نمی کنم اشتباهی کرده باشم!) حالا چندین سوال دارم در این زمینه :
    ۱- آیا خود DSLAM هم IP میگیرد؟ مثلا برای اینترفیسی که یک خط تلفنی از خانه ای به آن متصل است IP‌ میگیرد؟ یا نه اصلا IP نمی گیرد؟
    ۲- آیا DSLAM است که یک IP به ما می دهد یا خیر ؟ منظورم public IP ایی است که روی مودم ما, ست و تنظیم می شود!
    ۳- این IP ایی که بصورت دینامیک به ما داده می شود (پس از هر بار خاموش و روشن کردن مودم یک IP جدید میگیرم!) در آن واحد فقط به من انتساب داده می شود و یا چندین نفر دیگه هم ممکن است در همان زمان از همان IP نیز برای متصل شدن به اینترنت استفاده کنند
    ۴- این public IP ایی که به ما داده می شود آیا NAT شده است ؟ و اگر NAT شده عمل NAT در کجا انجام شده؟ در DSLAM این NAT صورت می پذیرد؟

دوستان من واقعا گیج شدم ازتون دوستانه خواهش دارم کمکم کنید و در کل بتونید روند اتصال ما به service provider رو از طریق مودم ADSL و نحوه گرفتن IP رو بگید ممنون میشم

موضوعات مشابه:
    aram44 و Microcisco سپاسگزاری کرده‌اند.

نام حقيقي: علی شفائی

عضو عادی شناسه تصویری alisc
    نوشته
    1,897
    سپاسگزاری شده
    1730
    سپاسگزاری کرده
    2052
    نقل قول نوشته اصلی توسط vtaghavi68 نمایش پست ها

۱- آیا خود DSLAM هم IP میگیرد؟ مثلا برای اینترفیسی که یک خط تلفنی از خانه ای به آن متصل است IP‌ میگیرد؟ یا نه اصلا IP نمی گیرد؟
    بله . خوده DSLAM هم یک IP داره ( توسط اون IP وارد صفحه کانفیگ میشن و اون رو کانفیگ میکنن ) هم میتونه IP Local داشته باشه و هم IP Public

۲- آیا DSLAM است که یک IP به ما می دهد یا خیر ؟ منظورم public IP ایی است که روی مودم ما, ست و تنظیم می شود!
    خیر ! DSLAM فقط خط شما را رانژه می کند ! یعنی دیتا را روی خط عبور می دهد
    روی DSLAM میشه فقط سرعت مشرک رو تنظیم کرد که اون هم خیلی ها با اکانتینگ انجام میدن نه DSLAM

۳- این IP ایی که بصورت دینامیک به ما داده می شود (پس از هر بار خاموش و روشن کردن مودم یک IP جدید میگیرم!) در آن واحد فقط به من انتساب داده می شود و یا چندین نفر دیگه هم ممکن است در همان زمان از همان IP نیز برای متصل شدن به اینترنت استفاده کنند
    خیر ! اون IP مختص شماست فقط به یک نفر اختصاص داده میشه

۴- این public IP ایی که به ما داده می شود آیا NAT شده است ؟ و اگر NAT شده عمل NAT در کجا انجام شده؟ در DSLAM این NAT صورت می پذیرد؟
    برخی ISP ها NAT انجام میدن ( خلاف قوانین است )
    عملیات NAT در روتر انجام میشود که اکثرا روتر میکروتیک دارن

- - - ادامه - - -

روند اتصال هم چیزی خاصی نداره !

۱. شما توسط یک IP لوکال ( 192.168.1.1 ) وصل میشید به مودم
    ۲. کانکشن (PPPOE) روی مودم ایجاد شده و DSLAM این وسط نقش Bridge را بازی می کند و مودم مستقیما از روتر ISP یک IP دریافت کرده
    ۳. توسط اون IP به اینترنت متصل می شوید

DSLAM کاره خاصی نمیکنه ! ( فقط رانژه خط + تعریف سرعت )

Microcisco و Farhad A سپاسگزاری کرده‌اند.

عضو عادی
    نوشته
    38
    سپاسگزاری شده
    9
    سپاسگزاری کرده
    3
    علی آقا بابت اینکه با صبر و حوصله و دقت به یک یک سوالات تو ذهن من پاسخ دادی بی نهایت سپاسگذارم . یک دنیا ممنون واقعا تو ذهن من بلبشویی بود
    حالا با این تفاصیر من می تونم از طریق port forwarding با این public Ip های dynamic به یکی از سیستم های خانگیم telnet بزنم؟
    در واقع من تا زمانیکه مودمم رو خاموش نکردم آدرس IP ام 5.238.236.114 هستش در حال حاضر حالا با این IP می تونم به یکی از سیستم های خانگیم با تنظیم port forwarding روی مودمم متصل بشم؟

عضو عادی
    نوشته
    38
    سپاسگزاری شده
    9
    سپاسگزاری کرده
    3
    دوست عزیز من چنین استنباطی کردم از حرفای شما آیا اینکه میگم درسته؟
    همونطور که تو شکل می بینید من چنین دستگیرم شده که روتر سمت راست یک public IP را مثلا به آدرس 172.17.1.1 NAT کرده و source IP بسته ای که به مودم درسمت چپ می رسد 172.17.1.1 بوده و IP خود اینترفیس مودم 172.16.1.1 می باشد
    در کل سوالم اینکه IP بصورت NAT شده به مودم ما انتساب داده می شود و یا اینکه این PublicIP مستقیما به خود اینترفیس مودم انتساب داده می شود؟

نوشته
    1,897
    سپاسگزاری شده
    1730
    سپاسگزاری کرده
    2052
    حالا با این تفاصیر من می تونم از طریق port forwarding با این public Ip های dynamic به یکی از سیستم های خانگیم telnet بزنم؟
    بله میتونید

در واقع من تا زمانیکه مودمم رو خاموش نکردم آدرس IP ام 5.238.236.114 هستش در حال حاضر حالا با این IP می تونم به یکی از سیستم های خانگیم با تنظیم port forwarding روی مودمم متصل بشم؟
    بله درسته
    تا زمانی که مودم رو خاموش/روشن نکنید یا کانکشن شما قطع نشه این IP تحت اجاره مودم شماست

ویرایش توسط alisc : 2014-12-26 در ساعت 12:36 PM

عضو عادی
    نوشته
    38
    سپاسگزاری شده
    9
    سپاسگزاری کرده
    3
    علی جان ممنون از راهنماییت.
    1- فقط می تونی بهم بگی که این عملیات NAT کجا صورت می گیره؟ روی روتر ISP صورت میگیره درسته؟
    2- من الان هر چی تست می کنم port forwarding می زنم باز نمی تونم کانکت شم ممکنه که پورت های این آدرس ها بسته باشه چون توی سایت Open Port Check Tool - Test Port Forwarding on Your Router که میزنم آدرس IP رو این 5.238.228.228 میزنه ولی هر پورتی رو که می زنم میزنه closed !!!

نوشته
    1,897
    سپاسگزاری شده
    1730
    سپاسگزاری کرده
    2052
    1- فقط می تونی بهم بگی که این عملیات NAT کجا صورت می گیره؟ روی روتر ISP صورت میگیره درسته؟
    بله . دقیقا روی روتر انجام میشه

تمام کارها ( نت . روتینگ . PPPOE . لاگ ) روی روتر انجام میشه

2- من الان هر چی تست می کنم port forwarding می زنم باز نمی تونم کانکت شم ممکنه که پورت های این آدرس ها بسته باشه چون توی سایت Open Port Check Tool - Test Port Forwarding on Your Router که میزنم آدرس IP رو این 5.238.228.228 میزنه ولی هر پورتی رو که می زنم میزنه closed !!!
    ابتدا port forwarding رو حذف کنید
    یعد IP خودتون ( IP Public ) رو در مرورگر بزنید ببینید صفحه کانفیگ مودم رو میتونید باز کنید ؟
    شاید اصلا ISP پورت ها رو بسته باشه

عضو عادی
    نوشته
    38
    سپاسگزاری شده
    9
    سپاسگزاری کرده
    3
    وقتی از طریق خود سیستم (منظورم همین شبکه داخلی) آدرس Public IP رو که میزنم باز می کنه صفحه ی مودمم رو ولی وقتی از خارج از شبکه خانگیم همین آدرس Public IP ام رو که میزنم باز نمی کنه.مثلا از طریق سرویس GPRS گوشیم این آدرس رو می زنم باز نمی کنه
    اینم عکس آدرس و پورت هام هست که سایت می زنه :
    همونطور که می بینید پورت 80 و 23 رو میزنه بسته است

کلمات کلیدی در جستجوها:

ip vahid wifi

چگونگی گرفتن ipبرای مودم

ایا ip مودم ازنوع public است؟

برچسب برای این موضوع