صفحه 1 از 2 1 2 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 15 از مجموع 23

موضوع: چرا برای سرور Intel بهتر از AMD هست ؟

نام حقيقي: علی شفائی

عضو عادی شناسه تصویری alisc
    نوشته
    1,897
    سپاسگزاری شده
    1730
    سپاسگزاری کرده
    2052

چرا برای سرور Intel بهتر از AMD هست ؟

با سلام و عرض خسته نباشید خدمت تمامی دوستان گرامی

دوستان توجه کردید CPU بیشتر سرور ها Intel هست ؟

سوالم اینه که چرا بیشتر برای سرور ها سی پی یو Intel میبندند ؟
    ( با اینکه در 2 سی پی یو مشابه ( مثلا یک مدل برابر از لحاظ قیمت ) Intel و AMD اگر دقت کنید AMD فرکانس و کش بالاتری داره ! )

با تشکر فراوان

موضوعات مشابه:
    arash3400 و darkseed سپاسگزاری کرده‌اند.

نام حقيقي: مهدی نادری

عضو عادی
    نوشته
    303
    سپاسگزاری شده
    242
    سپاسگزاری کرده
    10

( با اینکه در 2 سی پی یو مشابه ( مثلا یک مدل برابر از لحاظ قیمت ) Intel و AMD اگر دقت کنید AMD فرکانس و کش بالاتری داره ! )
    سرورها 24 ساعت و هفت روز هفته در حال کارند و نیاز به پردازنده هایی دارند که مشکل داغ شدن زیاد نداشته باشند
    من بطور دوره ای در ارتقاء سیستمم هر دوسال از هر دو برند استفاده میکنم
    AMD مخصوصا در پردازنده های دارنده هسته های زیاد مشکل داغ شدن و گرمای زیاد داره حالا از مدل 8120-8150 اون بگیر و برو بالاتر
    در کنار این مسائل باید فن های بی کیفیت آن رو هم به مشکلات موجود اضافه کنید
    و فکر کنم مشکل بعدی اون هم به معماری داخلی بر میگرده و مواد بکار رفته در انها مانند مس و آلومینیوم
    و اینکه حتی اگر مشکل گرم شدن اونو با واتر کولر 1 تومنی حل کنید بازم گیمرها میگن AMD برای بازی خوبه تا سرور اون کش و فرکانس بالاتر هم فقط بدرد بازی میخوره تا سرور

alisc و f14f21 سپاسگزاری کرده‌اند.

نام حقيقي: hadi esmaeili

خواننده
    نوشته
    93
    سپاسگزاری شده
    10
    سپاسگزاری کرده
    56
    با سلام.
    cpu هایی که برای سرور طراحی میشن مخصوصا سری Xeon برای پردازش های سنگین و محاسباتی ساخته شدند که شرکت اینتل استاد طراحی همچین پردازنده هایی هست.البته نه اینکه Amd نتونه اینو بسازه ولی این سرکت خیلی سمت ساخت همچین پردازنده هایی نرفته.

alisc سپاسگزاری کرده است.

نوشته
    1,897
    سپاسگزاری شده
    1730
    سپاسگزاری کرده
    2052
    نقل قول نوشته اصلی توسط MNaderi نمایش پست ها
    سرورها 24 ساعت و هفت روز هفته در حال کارند و نیاز به پردازنده هایی دارند که مشکل داغ شدن زیاد نداشته باشند
    من بطور دوره ای در ارتقاء سیستمم هر دوسال از هر دو برند استفاده میکنم
    پس به نظر شما تنها دلیل انتخاب Intel خنک تر بودن نسبت به AMD هست ؟

و فکر کنم مشکل بعدی اون هم به معماری داخلی بر میگرده و مواد بکار رفته در انها مانند مس و آلومینیوم
    فکر می کنم همه سی پی یو ها از جنس مس باشند ! ( یعنی هم AMD و همن Intel از یک نوع ماده ساخته میشن ! )

و اینکه حتی اگر مشکل گرم شدن اونو با واتر کولر 1 تومنی حل کنید بازم گیمرها میگن AMD برای بازی خوبه تا سرور اون کش و فرکانس بالاتر هم فقط بدرد بازی میخوره تا سرور
    یعنی در سرور فرکانس و کش به کار نمیاد ؟

با تشکر فراوان از توجهتون

عضو عادی
    نوشته
    303
    سپاسگزاری شده
    242
    سپاسگزاری کرده
    10
    پس به نظر شما تنها دلیل انتخاب Intel خنک تر بودن نسبت به AMD هست ؟
    یکی از دلایل مهم در انتخاب پردازنده در دیتاسرورها همین گزینه است
    و گزینه دیگر تمایل سازنده مادربورد ها به ساخت مدل های سازگار با اینتل است
    و احتمالا سیاست خود ای ام دی برای تولید پردازنده برای سیستم های رومیزی است
    فکر
    می کنم همه سی پی یو ها از جنس مس باشند ! ( یعنی هم AMD و همن Intel از یک نوع ماده ساخته میشن ! )
    خیر اپردازنده های اینتل از مس و ای ام دی از الومینیوم ساخته میشن (احتمالا دلیل داغ شدن این پردازنده ها باید همین باشه)

alisc، f14f21 و darkseed سپاسگزاری کرده‌اند.

نام حقيقي: reza

تازه وارد
    نوشته
    6
    سپاسگزاری شده
    0
    سپاسگزاری کرده
    8
    والا ما amd septron داشتیم همش مس بود !!

نام حقيقي: Mamiza

عضو عادی شناسه تصویری mamiza
    نوشته
    55
    سپاسگزاری شده
    25
    سپاسگزاری کرده
    29
    در ادامه صحبت های دوستان

من می خوام یه سیستم واسه سرورم بگیرم

به نظرتون چه سیستمی جمع کنم
    پول سرور های HP و غیره هم نداریم

اگه میشه مشخصات یه CPU خیلی عالی رو بدید

نوشته
    1,897
    سپاسگزاری شده
    1730
    سپاسگزاری کرده
    2052
    نقل قول نوشته اصلی توسط mamiza نمایش پست ها
    در ادامه صحبت های دوستان

اگه میشه مشخصات یه CPU خیلی عالی رو بدید
    AMD اگه عالی بخواهید که برید سراغ سری بولدوزر ( fx )

ولی اگر کارایی بالا میخواهید با قیمت مناسب میتونید AMD 955 BE بگیرید که فرکانس کاری 3.2 داره + 6 مگابایت حافظه کش ! ( 4 هسته ای هم هست )

AMD Phenom II X4 955 Black Edition Deneb 3.2GHz Socket AM3 125W Quad-Core Processor HDZ955FBGIBOX - Newegg.com

من دست دوم این سی پی رو رو حدودا 250.000 قیمت کردم ! نمیدونم نوش در بازار هست یا نه !

- - - Updated - - -

اینتل هم برید سراغ i7 های Ivy Bridge ( البته اگر از لحاظ هزینه مشکلی ندارید ! )

kavehashoori و mamiza سپاسگزاری کرده‌اند.

نام حقيقي: AliRezA

عضو عادی شناسه تصویری gallaxy67
    نوشته
    1,233
    سپاسگزاری شده
    1014
    سپاسگزاری کرده
    200
    راستش به نظر من i7 برای راه اندازی سرور چندان مناسب نیست ، سی پی یو های سری xenon خیلی کارایی بالاتری دارند و توی تبلیغات بیشتر سروربوردها هم اسم این cpu ها رو میبینم . i7 برای سمت کاربر و پردازش های بالا یوزر خیلی گزینه خوبی هست اما برای مجازی سازی به نظر من xenon بهتره. ( البته این فقط نظر شخصی من هست از تبلیغات مادربوردها وگرنه هیچ مقایسه ای علمی انجام ندادم )

عضو عادی
    نوشته
    303
    سپاسگزاری شده
    242
    سپاسگزاری کرده
    10

این سرور رو برای چه کاری میخواین ؟
    حرف آخرمو همین اول میگم
    سرور یعنی HP و پردازنده سروری Xenon برای شبکه هایی که کاربران زیاد دارند بهتره برین سراغ سرورهای با برند HP به هزار و یک دلیل
    پورت های پرسرعت - پردازنده های قدرتمند - ....

اما فرض میکنم شما یک سرور خانگی یا حداقل سرور با حداقل مشخصات که روش بشه ویندوز سرور نصب کرد

برای این سرور فرضی شما پردازنده های سری Core i اینتل بذارین
    ,و یا سری پردازنده های بولدوزر AMD
    دو سری پردازنده قدرتمند مناسب برای سیستم های خانگی و همچنین مناسب برای کارهایی که نیاز به رندرهای سنگین دارند مانند سه بعدی سازی - ادیت فیلم و نقشه کشی
    اگر بخوام بیشتر توضیح بدم باید بریم وارد مقوله معیارهای انتخاب پردازنده از دو برند بشیم که آنوقت جدال همیشگی میان AMD کارها و اینتل دوستان عزیز شروع میشه و سرنوشت این تاپیک به ناکجا آباد خواهد رفت
    AMD اگه عالی بخواهید که برید سراغ سری بولدوزر ( fx )
    گل سرسبد بولدوزرهای AMD پردازنده های 8150- و 8350 با فرکانس 3.6 GH و 4 GH با قابلیت اورکلاک و مناسب برای سرورهای بازی یک زمانی گفته میشد سریعترین پردازنده در نوع خود هستند و اورکلاکرها کلی ذوق کردن با این پردازنده و تست های سرعت زیادی برای سنجش حداکثر فرکانس روی اون انجام شد این دو نوع پردازنده
    1- پشتیبانی از معماری 64 بیتی
    2- توان مصرفی 130 وات
    3- کش L3 و L2 هشت مگابایت
    4- پشتیبانی از تکنولوژی مجازی سازی
    5- هشت هسته
    6- قیمت 700 و 800 تومان
    من 8150 رو روی سیستمم دارم هر چند پردازنده قدرتمندی است اما زیاد رضایت ندارم ازش به خاطر گرم شدن و فن اورجینال بسیار بی کیفیت اون
    هیچ موقع دمای پردازنده از 65 -70 پائین تر نمیاد و با تنظیم خاصیت Smart Fan بعد از رسیدن دما به 70 عملا کیس شما به یک جارو برقی تبدیل میشه (نویز شدید)
    اگر در ادامه تاپیک بخواین پیشنهاد کنید که بهتره براش واترکولر بگیرم باید بگم که نمیصرفه برام برای پردازنده 700 تومنی واترکولر 650 بگیرم (تعویض خمیر سیلیکون رو هم پیشنهاد نکنین که فایده نداشت )
    به نظر من این پردازنده معادل Core i 5 سری اینتل است

ولی اگر کارایی بالا میخواهید با قیمت مناسب میتونید AMD 955 BE بگیرید که فرکانس کاری 3.2 داره + 6 مگابایت حافظه کش ! ( 4 هسته ای هم هست )
    فرکانس 3.2 برای سیستم های معمولی خانگی خوبه تا سروری
    برای مجازی سازی به نظر من xenon بهتره
    بعد از انتخاب پردازنده برای مجازی سازی عامل مهم دیگه حافظه RAM است اگر قصد مجازی سازی دارین بهتره مادربوردی انتخاب کنید که حداقل 32 گیگ حافظه رم رو پشتیبانی کنه و برای شروع کارتون حداقل دو ماژول رم 8 گیگابایت بذارین

ویرایش توسط MNaderi : 2013-05-29 در ساعت 01:15 PM
    mamiza سپاسگزاری کرده است.

نوشته
    1,897
    سپاسگزاری شده
    1730
    سپاسگزاری کرده
    2052
    من 8150 رو روی سیستمم دارم هر چند پردازنده قدرتمندی است اما زیاد رضایت ندارم ازش به خاطر گرم شدن و فن اورجینال بسیار بی کیفیت اون
    هیچ موقع دمای پردازنده از 65 -70 پائین تر نمیاد و با تنظیم خاصیت Smart Fan بعد از رسیدن دما به 70 عملا کیس شما به یک جارو برقی تبدیل میشه (نویز شدید)
    اگر در ادامه تاپیک بخواین پیشنهاد کنید که بهتره براش واترکولر بگیرم باید بگم که نمیصرفه برام برای پردازنده 700 تومنی واترکولر 650 بگیرم (تعویض خمیر سیلیکون رو هم پیشنهاد نکنین که فایده نداشت )
    به نظر من این پردازنده معادل Core i 5 سری اینتل است
    دوست عزیز جسارتا اگر یک کولر مناسب ببندید روش این مشکل رو نخواهید داشت ! ( کولر های خوب بوفالو فکر کنم حدود 400.000 تومان باشه )
    خمیر سیلیکون هم بله ! من هم یک زمان فکر می کردم با تعویض خمیر سیلیکون درست میشه ! اما چه خمیر سیلیکونی ؟؟؟ خمیر سیلیکون داریم 1500 تومان ، خمیر سیلیکون داریم 50.000 تومان !

بی انصافی هست این سی پی یو رو با i5 مقایسه کنید !

طبق فرمایشاتتون مشخص هست که به سخت افزار هم اشراف دارید ! حتما تست ها رو نگاه کردید و اقدام به خرید این سی پی یو کردید !

بعد از انتخاب پردازنده برای مجازی سازی عامل مهم دیگه حافظه RAM است اگر قصد مجازی سازی دارین بهتره مادربوردی انتخاب کنید که حداقل 32 گیگ حافظه رم رو پشتیبانی کنه و برای شروع کارتون حداقل دو ماژول رم 8 گیگابایت بذارین
    موافقم

نام حقيقي: حامد

عضو عادی شناسه تصویری hamed_mhk
    نوشته
    789
    سپاسگزاری شده
    1062
    سپاسگزاری کرده
    4
    نوشته های وبلاگ
    4
    من فکر میکنم برای اینکه جواب درست این سوال رو بشه داد اینه که یه مقدار بریم عقب و یه ذره تعاریف رو مرور کنیم

برای شروع ببینیم که سرور چیه اصلاً؟
    سرور یک سیستمیه که به بقیه سرویس میده !

حالا اگر ما بخواییم یک کامپیوتر رو به عنوان سرویس دنده یا "سرور" استفاده کنیم 2 تا پارامتر رو باید در نظر بگیریم:

1 - قدرت و زور و راندمان کاری اون کامپیوتر
    2 - قابلیت اطمینان و Reliability اون توی کار

مورد اول یعنی قدرت و پرفورمنس یک موردیه که توی کامپیوترهای خونگی و کامپیوترهایی که توی بازار به Server معروف هستن، یک رقابت تنگاتنگ وجود داره

مثلاً شما میتونی یه سیستم جمع کنی و مثلاً یه سی پی یو Ci7 و 32 گیگ رم و 1 هارد بذاری میتونه با یه سرور معادل HP تا حد خوبی رقابت کنه و نمره بیاره

البته یه قرقی بزرگی بین کامپیوتر معمولی با یه کامپیوتر کلاس سرور اینه که کامپیوتر سروری رو میشه خیلی قوی کرد ولی کامپیوتر معمولی رو نمیشه قوی کرد
    مثلاً یه کامپیوتر معمولی رو نمیتونی 4 تا سی پی یو بذاری توش 256 گیگ رم بذاری و 12 تا هارد دور بالا بذاری ولی توی سرور میتونی!!

ولی در هر صورت توی بحث پرفورمنس کامپیوتر معمولی رو تا دندون مسلج کنی از کامپیوتر کلاس سروی که همون مشخصات رو داره کم بیار نیست !

مورد دوم که بحث قابلیت اطمینانه که اینجا این قضیه کلاس سرور با کامپیوتر معمولی کلاً قرق میکنه

وقتی شما میخوای یک کامپیوتری داشته باشی که مثلاً‌ قراره 24 ساعته به دیگران سرویس بده، باید عمر بیشتری داشته باشه، قدرتش در مقابل مشکلات بیشتر باشه، هزینه مصرفی کمتری داشته باشه و ....

اینجاست که تجهیزات کلاس سرور مطرح میشن. مثلاً یه پاوری که در سطح یک کامپیوتر سروری کار میکنه بسیار بسیار قوی تر و خفن تره تا یه پاوری که در سطح کلاس کامپیوتر معولی کار میکنه

در مورد CPU های اینتل سری Xeon داستان همینه! این سی پی یو ها به خاطر قدرت و بازدهیشون نیستن که سی پی یو درجه ی و گرون اینا محسوب میشن (هر جند که خیلی قوی و پر بازده هستن‌)‌ بلکن پروسه ای که توی تولید این سری سی پی یو اتفاق میافته مهمه،‌ طول عمر بالا، ضریب پایین خرابی اونا، میزان برق مصرفی و حرارت تولیدی و قابلیت اطمینانی که توی کار کرد 24/7 که اینا دارن با سری سی پی یو های دیگه قابل مقایسه نیست!

این یه قسمت، یه قسمت هم بحث قابلیت اطمینان برند هستش. یه شرکتی یک برندی رو یه مدتی تولید میکنه، بازار استفاده میکنه و توی مدت خودش رو نشون میده، Intel خیلی معتبر تر بوده توی این چندین و چند سال نسبت به AMD

پس جواب غیر مغرضانه در مورد AMD و Intel هم همین میشه! و حرف آخرش با توجه به قیمت اینه که در اِشِل قیمت یکسان، AMD قدرت بیشتری داره. یا به عبارت دیگه، شما با A مقدار هزینه میتونی یه AMD ای بخری که از لحاظ پرفورمنس از Intel‌ ِ معادلش بهتره!

منتها در مورد سرور قضیه پرفورمنس یه قدم پایینتر از Reliability قرار میگیره!
    سری های سی پی یو کلاس سروری اینتل خیلی فاصله داره با AMD

توی این چند سال حتی سری های کلاس PC سی پی یو هاش هم از لحاظ، مصرف کمتر برق و تولید گرمای کمتر و مهمتر از اینا قابلیت اطمینان از AMD خیلی سَر تر و بهتر بوده این پارامترها حتی توی کلاس پی سی هم میتونه باعث بشه که اینا ارجحیت پیدا کنن نسبت به پرفورمنس که میبینیم حتی تولید کننده های لپتاپ هم میرن سراغ این نوع سی پی یو و AMD‌ رو فقط توی کلاس لپتاپ های خیلی ارزون قیمت استفاده میکنن!

alisc، mamiza، aqfery و 1 نفر دیگر سپاسگزاری کرده‌اند.

نام حقيقي: Mamiza

عضو عادی شناسه تصویری mamiza
    نوشته
    55
    سپاسگزاری شده
    25
    سپاسگزاری کرده
    29
    بسیار ممنون از توضیحات جامع

حالا با این اوصاف چه سیستمی رو توصیه می کنید :

تقریباً 40 کاربر فعال در شبکه داریم

برنامه هایی نظیر اتوماسیون اداری و SQL هم روی سرور داریم

لینک وایرلس با شبکه سراسری مرکزمون هم داریم

حالا میگید سی پی یو چی باشه؟

عضو عادی
    نوشته
    303
    سپاسگزاری شده
    242
    سپاسگزاری کرده
    10
    دوست عزیز جسارتا اگر یک کولر مناسب ببندید روش این مشکل رو نخواهید داشت ! ( کولر های خوب بوفالو فکر کنم حدود 400.000 تومان باشه )
    قیمت واتر کولرهای خوب که برای اورکلاک هم مناسب باشه 700 به بالاست تازه دوست ما برای سرور میخواد
    بی انصافی هست این سی پی یو رو با i5 مقایسه کنید !
    ببخشید منظور من رنج قیمتی اون بود و گرنه 8150 هشت هسته واقعیه و قدرتمند تر از i5
    حالا با این اوصاف چه سیستمی رو توصیه می کنید :

تقریباً 40 کاربر فعال در شبکه داریم
    برنامه هایی نظیر اتوماسیون اداری و SQL هم روی سرور داریم
    لینک وایرلس با شبکه سراسری مرکزمون هم داریم
    حالا میگید سی پی یو چی باشه؟
    فکر کردم یک سرور ساده میخواین برای سه یا چهار سیستم . با این اوصاف من پیشنهاد خودمو اصلاح میکنم Xenon
    اگر نمیخوای خودتو بندازی تو دردسر برو همون اچ پی بخر خیال خودتو راحت کن

راستش در رده پردازنده های سرور AMD حرف زیادی برای گفتن نداره
    اگر تبلیغات اکثر دیتاسنترها رو دیده باشین همه اینتل هستش چه در زمینه سرورهای اختصاصی و چه مجازی
    من تاحالا ندیدم سروری رو که بگه پردازنده اش AMD ست

ویرایش توسط MNaderi : 2013-05-30 در ساعت 06:10 PM

نام حقيقي: اشکان

عضو عادی
    نوشته
    728
    سپاسگزاری شده
    434
    سپاسگزاری کرده
    152
    با اینکه تکنولوژی 64bit اختراع amd بوده ولی اینتل توی اکثر ضمینه ها از amd جلوتره. از دلایل مهم برتری اینتل نسبت به amd مدیریت منابعست.یا اینکه اینتل یه سری تکنولوژی مثل hardware accelerator داره که سوای cpu یک سری پروسه های سنگین رو انجام میده مثلaes Hardware accelerator که میاد تمام بار محاسباتی اکثر الگوریتمای امنیتی که خودشون مصرف cpu بالایی دارن رو از رو دوش cpu بر میداره یا VTD که استفاده virtual machine هارو از cpu بهبود میده، اینا همشون یه چیزایین که تجربه بهتری به admin حین کار با اینتل میده و خب بوده توی زمینه هایی هم که amd بهتر باشه.
    بهترین کار اینه که بسته به نوع سرویستون برین benchmark های مختلف رو از اینترنت در بیاری مقایسه کنی

صفحه 1 از 2 1 2 آخرینآخرین

کلمات کلیدی در جستجوها:

چه پاوریبذارم برای یه سرور

سی پی یوcenon

سرور intel

8350 cpu مشکل دما

بنچمارک سی پی یو های اینتل وای ام دی در 2013

جنس سی پی یو اینتل وای ام دی

تاریخچه اختراع سی پی یوهای ای ام دی

علت کارکرد بالای فن سی بی یو 8150

دلایل برتری intel بر amd

صدای زیاد فن سرور intel