صفحه 2 از 2 اولیناولین 1 2
نمایش نتایج: از شماره 16 تا 25 از مجموع 25

موضوع: سیسکو یا میکروتک

نام حقيقي: علی شفائی

عضو عادی شناسه تصویری alisc
    نوشته
    1,897
    سپاسگزاری شده
    1730
    سپاسگزاری کرده
    2052
    با کلام دوستان موافقم .

الان وقتی میری جایی برای کار ، طرف میگه آقا با 200.000 تومان تا 300.000 تومان جمع کن اینجا رو !
    حالا با این هزینه میشه سیسکو کار کرد ؟!؟ نه !
    باید بریم سراغ میکروتیک !

ولی میکروتیک هم بد نیست ها ! خیلی خوبه !
    هر کاری با سیسکو میشه کرد ، با میکروتیک هم میشه کرد ! چه بسا کاره حرفه ای تر ! ( هم راحت تره و هم خوش کانفیگ تره ! )

ولی به سیسکو نمیرسه ! داره سعی میکنه خودش رو برسونه به سیسکو و در این امر موفق هم بوده تا به حال ! ولی فعلا سیسکو برتر هست !

نام حقيقي: kaRim ParaVand

عضو ویژه شناسه تصویری paravand20
    نوشته
    1,324
    سپاسگزاری شده
    1231
    سپاسگزاری کرده
    786
    نوشته های وبلاگ
    1
    من که کلا سوادی ندارم اما تجربه اندکم این هست که من اول سیسکو کار کردم بعد رفتم سراغ ماکروسافت و میکروتیک سیسکو واقعا به شما یه دید کامل از شبکه و بک گروند میده که این باعث نمیشه شما زمانی که پشت میکروتیک بشینی با یک بار دیدن توضیحات توی ویکی بتونی کانفیگ کنی جالب تر اینکه خیلی راحت تر با کامند ها کار می کنی

ولی خوب میکروتیک یک دیوایس که هم به دلیل ارزونی و کانفیک ساده داره جا میوفته و کسی که ccna رو بدونه میتونه توی یک سال میکروتیک رو به یک جای خوب برسونه البته وایرلسش خیلی خوبه

نام حقيقي: بهنام

تازه وارد
    نوشته
    19
    سپاسگزاری شده
    37
    سپاسگزاری کرده
    6
    من پیشنهاد میکنم به دوستانی که سالهاست در کار شبکه و زیرساختش کار میکنند، اگه میخوان یک مدیر و مهندس شبکه خوب در سطح بین المللی بمونند، بخاطر نبود یا گرانی تجهیزات سیسکو و امثال آن رو نیارند به تجهیزات دیگه. متاسفانه در حال حاضر به خاطر مساله تحریم، بردن این تجهیزات به ایران و کاراندازیشون خیلی مشکله و باعث میشه خیلیها رو بیارند به تولید کنندگان دیگه، مخصوصا محصولات کشورهای چین و اطراف. حتی اگه در سر کار یک روتر سیسکو هم نیست سعی کنند یکی گیر بیارند در خونه بعضی وقتها باهاش کار کنند. واقعا حیفه که این همه دانش و تجربه کسب شده، قربانی جیب وارد کنندگان و مبلغین تجهیزات جدید دیگه بشه. میکروتیک بد نیست، ولی در دنیای شبکه های حرفه ای در سطحی نیست که بخواد با سیسکو رقیب بشه. پشت صحنه و زیر ساخت میکروتیک کلا روی مساله Linux هستش، یعنی بعضی وقتها آدمو مجبور میکنه کمی از دنیای OSهای دیگه که الان هستیم فاصله بگیریم. بسیار خوب میشه که خودتون نگاهی به آمار کنید، و ببینید که کشورهایی مانند آلمان و ژاپن با اونهمه ابتکار و تجربه در ساخت روترها، هیچ وقت برای زیرساخت شبکه های حرفه ای داخلیشون رو به MikroTik و امثال اون نمیارند. برای مثال روترهای AVM آلمان از بهترین روترهای جهانه که کاملا در آلمان هم تولید میشه، و حتی بعضی از شرکتهای کوچک از اون استفاده میکنند، ولی برای سطح شرکتهای بزرگ و Enterprise همیشه روتر سیسکو بوده! ناگفته نماند که در اکثرزیرساختهاشون سویچ های HP حرف اولو میزنند اونهم به خاطر برتری در تکنولوژی VLAN هاست.
    آرزوی موفقیت دارم برای همگی!

alisc، paravand20، dodvaod و 2 نفر دیگر سپاسگزاری کرده‌اند.

نام حقيقي: سید هادی

عضو عادی شناسه تصویری dodvaod
    نوشته
    378
    سپاسگزاری شده
    265
    سپاسگزاری کرده
    552
    باسلام به همه
    حرف هاي بيشتر دوستان درست و بجاست.من هم يه نكته اضافه كنم شايد راحتتر بتوني حلقه گم شده ي اين بحث ها رو پيدا كني.
    با يه مثال خيلي ساده برات ميگم(شايد خنده دار باشه ولي دقيقاً همينه):
    شما مي خواهي يه باري رو با يه ماشين از يجا به يجاي ديگه انتقال بدي.چجوري ماشين رو انتخاب ميكني؟
    اگر بار شما در حد يك وانت باشه ميري سراغ يه كاميونت يا يه تريلي و يا وانتبار؟
    اگر بار شما در حد يك تريلي 12 متري باشه چي؟
    انتخاب وسيله دقيقاً به اندازه كارت بستگي داره.شما براي روتر يه شبكه اي با 70 يوزر و ترافيك متوسط و چند تا خط اينترنت هم ميتوني از سيسكو استفاده كني و هم از ميكروتيك.(مثلاً بار شما در حد يك كاميونت هستش) ولي وقتي مي خواي شبكه مركزي يه شركت با 200 يوزر فعال در مركز و 10 شعبه در جاهاي مختلف شهر و انواع ارتباطهاي بين اينها رو طراحي واجرا كني خوب مي ري سراغ ديوايس هاي مطمئن تر در اين سطح(بارت شده در حد يه بنز تك).و ...
    حالا يه مسئله ديگه : وجه مشترك تمامي اين ماشين هاي حمل و نقل چيه؟همشون يه باريرو در حد خودشون جابجا ميكنند و احتياج به يك راننده دارند
    شما اول بايد بري و علمش رو بدست بياري و بعدش بري سراغ فوت هر دستگاه (اول يه 2 سال گواهينامه پايه 2 داشته باش بعد برو سراغ پايه يك و بين المللي)
    راننده تاكسي و اتوبوس شهري و تريلي هاي 12 متري هر دو يه كار و يه علم وفن رو دارند ولي در scale هاي مختلف و فوتهاي مختلف.
    موفق باشي.

ویرایش توسط dodvaod : 2013-03-17 در ساعت 10:27 PM

نام حقيقي: محمد تقی غلامی انبوهی

عضو ویژه
    نوشته
    1,529
    سپاسگزاری شده
    824
    سپاسگزاری کرده
    1975
    دوستان اصلا بحث قياس نيست هر چيزي با توجه به شرايطش جاي خودش رو داره
    الان هواوي هم خيلي خوبه وفاندري براي خودش شاخيه ولي اينا اصلا ربطي به ماجرا نداره اصل اينه كه شما مفاهيم رو بگيريد با توجه به نيازتون و امكانات يه گزينه رو استفاده كنيد توي كار بازم ميگم اين اولويت نيست اولويت ياد گرفتن اصوليه نه مثل من هيچي بارت نباشه دست آخر

mehrzadmo و dodvaod سپاسگزاری کرده‌اند.

نام حقيقي: حامد

عضو عادی شناسه تصویری hamed_mhk
    نوشته
    789
    سپاسگزاری شده
    1062
    سپاسگزاری کرده
    4
    نوشته های وبلاگ
    4
    قبلاً این بحث توی یه تاپیک دیگه مطرح شده بود:

توی چه زمینه ای از میکروتیک استفاده میکنید و کجاها سیسکو ؟

بحث های مفصلی هم اونجا شد و البته منم یه چیزایی نوشتم:

نقل قول نوشته اصلی توسط hamed_mhk نمایش پست ها

حالا بریم سراغ جواب

اول از همه بگم که من خودم تجربه کار کردن آنچنانی با میکروتیک ندارم که بخوام خیلی قرّا و خدا پسند در مورد حرف بزنم ولی خب یک سرِ نخ‌هایی بهت میتونم بدم

سیسکو یک شرکت بسیار قدیمی هستش که کار اصلیش ساخت تجهیزات BackBone شبکه هستش
    و متناسب با ساخت این تجهیزات، "استانداردهای" شبکه رو هم مو به مو رعایت میکنه و خودش هم دستی توی روال کردن این استناداردها داره به طوری که خودش شده یک "استاندارد". الان هر کسی توی دنیا بخواد در زمینه زیر ساخت کار کنه، همه میگن سیسکو! حالا کسایی که CCNA رفتن (سری مقدماتی سیسیکو) میدونن که بیشتر چیزایی که توی این دوره یاد میدن، زیر ساخت شبکه هستش تا کار با سیسکو و هدف این دوره هم همینه که فردی که این دوره رو گذرونده، از زیرساخت و زیربنا و پایه شبکه اطلاعات کافی و وافی رو داشته باشه (یعنی حتی اگر قراره با میکروتیک هم کار کنی، دیدن دوره CCNA بسیار ضروریه چون هیچ دوره‌ای به اندازه این دوره، علم شبکه آدم رو زیاد نمیکنه!!)

تجهیزات بسیار بسیار درجه 1 میسازه
    توی ساخت و تست تجهیزاتش کارهایی میکنه که به شدت ارزش افزوده ایجاد میکنه برای اون تجهیز.
    مثلاً CPU ای که برای یک روتر میسازه، با CPU ای که برای یک فایروال میسازه با CPU این که برای یک سوئیچ میسازه با هم فرق میکنه. تست‌هایی که این پردازنده‌ها زیر بارش باید برن، فرق میکنه و بعضی وقتی میبینی برای تست یک سی پی یو، 2 ماه یک پردازنده رو میبرن زیر بار، و اونایی که موفق بیرون اومده میرن توی خط تولید برای نصب رو تجیهز !
    خلاصه اینکه از اونجایی که کارش BackBone یا همون تجهیزات زیرساختی شبکه هستش، و سیستم‌های شبکه‌ای توی دنیا به طرز خیلی خیلی خفنی وابسته هستن به این زیر ساخت، به لحاظ سخت‌افزاری یک محصولی میده که اون سیستم مطمئن باشه که همه کاری رو میتونه باهاش انجام بده و دغدغه زیر ساخت نداشته باشه.
    چیزی که سیسکو رو Cisco میکنه، تاکید و قدرتش توی بیزنس‌های بزرگ و متوسط هستش. البته راه‌ حل ‌هایی هم برای بیزنس‌های کوچیک داره ولی خب اصلش برای متوسط و بزرگه
    (حالا اینکه واقعاً تعریف بزرگ و متوسط چیه، جاش اینجا نیست و خودش یک بحث اساسی ولی لزوماً به تعداد نیست! ممکنه یک شرکت 100 تا پرسنل داشته باشه و کوچیک باشه، یک شرکت هم 80 تا پرسنل داشته باشه و متوسط حساب بشه !)
    البته سیسکو برای بیزنس‌های کوچیک و حتی خونگی هم محصول داره، ولی جالبه که بدونید توی اون فیلد جز گردن کلفت‌ها و بزرگ‌ها دیگه حساب نمیشه ‍‌!‌ (مثلاً همین مودم‌های ADSL که مال Linksys\Cisco هستن – تحت لیسانس سیسکو – توی بازار چیز معمولی حساب میشن و به اصطلاح برو بچ شـــــــــاخ نیستن!)
    و یک نکته مهم‌تر اینکه سیسکو به دلیل اینکه توی تمام سوراخ‌ سنبه‌های شبکه ای وارد شده، برای همه چی سولوشن داره. انواع تجهیزات بری سیستم های LAN ، انواع تجعیزات برای سیستم‌های WAN ، انواع تجهیزات و سولوشن‌ها برای VOIP و هزار و یک چیز دیگه!

حالا میکروتیک:
    خب یک شرکت اروپای شرقی هستش و از نوعِ محصولاتش و نوع استانداردهاش میشه فهمید که بیشتر برای بیزنس‌های کوچیک و متوسط ساخته شده.
    کارش خوبه، خیلی از جاها دارن استفاده میکنن ازش و چیزی که میشه ازش فهمید 2 تا مورد اساسی
    اولاً کار باهاش خیلی راحته در مقایسه با سیسکو چون اینترفیس Interactive داره و برای کارکردن باهاش، شرکت سازنده یک برنامه‌ای تحت لینوکس نوشته که خیلی کارکردن باهاش خوب و ساده‌ست و مثل سیسکو نیست که یک ادمین نیاز به دانش و تجربه‌ بسیار بالا و قوی داشته باشه که بتونه باهاش کار کنه.
    البته سیسکو هم توی iOS های محیط اینترفیس Interactive داره منتها به دلیل اینکه کارهای خیلی خفنی که میشه با سیسکو کرد رو باید توی محیط Command ی انجام داد، خیلی چیز خاص و معروفی نیست.

میکروتیک، بازار هدفش ساخت BackBone های خیلی خیلی گنده نیست و توی بیزنس‌های کوچیک تر به درد میخوره
    بیزنس‌هایی که هزینه پایین‌تری میخوان بکنن یا اصلاً نیاز به انجام هزینه‌های بالا کردن ندارن.
    به هر حال شما وقتی تجهیزاتت سیسکو باشه هزینه‌ بیشتر ی باید بکنی، به طَبَع اون باید نیروهای متخصص‌تر و گرون‌قیمت تری بیاری و اگر بیزنست نمیتونه یا نمیخواد این کار رو بکنه، سولوشن‌های میکروتیک خیلی روال‌تر هستن.

اصلاً شما نوع کار میکروتیک رو که میبینی، متوجه میشی که هدف پایین آوردن هزینه هستش!
    بهت روتر نمیفروشه! یا سوئیچ نمیفروشه !
    بهت بورد میفروشه و بعد میگه خودت بیا جعبه و کیس بخر، اینا رو بذار توش !!!
    بعدش هم میکروتیک به اندازه سیسکو تجهیزات و اینا نداره و شما هر ماژول و هر چیز و هر راه حلی که سیسکو ارائه میکنه رو نمیتونی توی میکروتیک پیدا کنی!
    شاید بشه این رو گفت که
    از مرکز شبکه، با میکروتیک یک دایره به شعاع 1 متر میشه زد
    از مرکز شکبه، با سیسکو یک داره به شعاع 1 کیلومتر میشه زد

اگر بیزنست و کارت، در حال یا آینده از 1 متر بیشتر نمیشه یا قرار نیست بشه، میتونی از میکروتیک استفاده کنی
    ولی اگر بیزنس و کارت، در حال یا آینده قراره از 1 متر بیشتر بشه، باید سیسکو کار کنی تا بعداً دستت نره لای پوست گردو !!!

حالا اینایی که گفتم در سطح سواد کم و تجربه پایینه من بود
    قطعاً اساتید دیگه نظرات بهتر و سازنده‌تری میتونن بدن!

نام حقيقي: AliRezA

عضو عادی شناسه تصویری gallaxy67
    نوشته
    1,233
    سپاسگزاری شده
    1014
    سپاسگزاری کرده
    200
    دوستان ظاهرا یه جای بحث رو فراموش کردید.
    کسی نخواست که یه شبکه راه بندازه و راجع به دیوایس هاش بپرسه که ما داریم حالا تعریف میکنیم برای شبکه بزرگ قطعا!! از سیسکو استفاده کنه و برای شبکه کوچیک از میکروتیک.
    سوال اصلی دوستمون این بود که میخواد شبکه یاد بگیره ( تازه میخواد یاد بگیره ) و پرسیده از چی استفاده کنه بهتر یاد میگیره.
    چه میکروتیک ، چه سیسکو چه حتی یه سیستم عامل معمولی لینوکس که پایه میکروتیک و سیسکو هست رو استفاده کنه در هر صورت به یه جواب میرسه.
    مهم اینه که بلد باشه مفاهیم رو و بدونه که چیکار کنه.
    سیسکو در امر آموزش خب میشه گفت جزو حرفه ای ها هست. اما من توی پست قبلیم اشاره کردم این حرفه ای بودن سیسکو چقدر به درد ما میخوره؟
    اگر قرار هست تنظیم و راه اندازی دستگاهی رو یاد بگیریم که به کارمون حتی یکبار هم نیاد ( مثل خود من که تا الان لنگ سیسکو نشدم ) پس چه لزومی داره وقتمو براش تلف کنم؟
    حالا این دوستمون که سوال رو مطرح کرده باید ببینه کارش چجوری هست، فعلا بیکاره و داره مفاهیم رو یاد میگیره که کار گیرش بیاد یا مثل من کارش رو داره و میخواد بتونه تجهیزات مورد نیازش رو کانفیگ کنه.
    در حالت اول خوب کسی نمیتونه منکر سیسکو بشه ، اما اگر برای به دست آوردن کار میخواد شبکه کار کنه من به شخصه بهش خانواده ویندوزی رو پیشنهاد میکنم چون هم ضریب نفوذ زیادی بین مردم و جامعه داره هم منابع فوق العاده زیادی هم به زبون فارسی هم به زبون اصلی داره.
    اگر هدف خاصی از یادگیری تجهیزات خاصی داره که دیگه من نمیتونم بگم بیا برو فلان رو یاد بگیر ، مثل خودم که بین سیسکو و میکروتیک یکی رو انتخاب کردم ، ( گرچه توی میکروتیک هم باز کار خاصی نکردم )
    شبکه از هر دری بیای توش یه مفهوم هست ، فقط باید ببینی اون در چقدر به هدف تو نزدیک هست

نام حقيقي: سید هادی

عضو عادی شناسه تصویری dodvaod
    نوشته
    378
    سپاسگزاری شده
    265
    سپاسگزاری کرده
    552
    نقل قول نوشته اصلی توسط dodvaod نمایش پست ها
    شما اول بايد بري و علمش رو بدست بياري و بعدش بري سراغ فوت هر دستگاه (اول يه 2 سال گواهينامه پايه 2 داشته باش بعد برو سراغ پايه يك و بين المللي)
    راننده تاكسي و اتوبوس شهري و تريلي هاي 12 متري هر دو يه كار و يه علم وفن رو دارند ولي در scale هاي مختلف و فوتهاي مختلف.
    موفق باشي.
    نقل قول نوشته اصلی توسط mgholami نمایش پست ها
    اصل اينه كه شما مفاهيم رو بگيريد با توجه به نيازتون و امكانات يه گزينه رو استفاده كنيد توي كار بازم ميگم اين اولويت نيست اولويت ياد گرفتن اصوليه نه مثل من هيچي بارت نباشه دست آخر
    نقل قول نوشته اصلی توسط gallaxy67 نمایش پست ها
    چه میکروتیک ، چه سیسکو چه حتی یه سیستم عامل معمولی لینوکس که پایه میکروتیک و سیسکو هست رو استفاده کنه در هر صورت به یه جواب میرسه.
    مهم اینه که بلد باشه مفاهیم رو و بدونه که چیکار کنه.
    دقيقاً همه يه چيز رو با ادبيات مختلف گفتند.
    فكر كنم متوجه شد.

ویرایش توسط dodvaod : 2013-03-19 در ساعت 03:54 PM

نام حقيقي: المیرا

عضو عادی
    نوشته
    130
    سپاسگزاری شده
    6
    سپاسگزاری کرده
    74
    دوستا
    یه سوال برام پیش اومده برای کانفیگ یه شبکه که از 10 تا سیسم به صورت سرور /کلاینت هست نیازی به یادگیری میکروتیک یا..... هست ؟

نام حقيقي: AliRezA

عضو عادی شناسه تصویری gallaxy67
    نوشته
    1,233
    سپاسگزاری شده
    1014
    سپاسگزاری کرده
    200
    نقل قول نوشته اصلی توسط eli_shz_19 نمایش پست ها
    دوستا
    یه سوال برام پیش اومده برای کانفیگ یه شبکه که از 10 تا سیسم به صورت سرور /کلاینت هست نیازی به یادگیری میکروتیک یا..... هست ؟
    یه مقدار سوالتون گنگ بود ، خب میخوایید چیکار کنید با این سرور و کلاینت ها؟
    اگر فقط یه شبکه معمولی میخوایید نه هیچ لزومی نداره ، یه سوییچ معمولی میذارید و خیلی راحت استفاده میکنید. بدون هیچ دانش خاصی از روتر و بحث های شبکه

صفحه 2 از 2 اولیناولین 1 2

کلمات کلیدی در جستجوها:

کار با تجهیزات سیسکو بصورت اینتراکتیو

برای خارح شدن از میکروتیک باچه دستوری

کلاس سیسکو یا لینوکس

بازار کار شبکه در شهرهای کوچک forum.persiannetworks.com site:forum.persiannetworks.com

مقایسه سیسکو و میکروتیک

مقایسه میکروتیک وسیسکو

میکرو تک

لینوکس یا سیسکو

مقایسه میکروتیک و سیسکو

میکروتیک بهتر است یا linux

سیسکو مهمتر است یا میکروتیک؟

آینده میکروتیک بهتر است یا سیسکو

سیسکو بهتر است یا میکروتیک

مقایسه میکروتیک سیسکو

روتر میکروتیک بهتر است یا سیسکو

ميكروتك

ساب نتینگ

مقايسه روتر ها و چه شركت هاي در حال حاضر روترهاي ساخته شده شركت سيسكو و ميكروتيك هستند

سخت افزارهای میکروتیک بهتره یا سیسکو

میکروتیک و محصولاتش

میکروتیک خوب کار نمیکنه

مقایسه روتر سیسکو و میکروتیک

سیسکو از رده خارج

بازار کار میکروتیک بهتر است یا سیسکو؟

میکرو تک تجهیزات شبکه

برچسب برای این موضوع