صفحه 2 از 2 اولیناولین 1 2
نمایش نتایج: از شماره 16 تا 29 از مجموع 29

موضوع: نحوه تامین IP در ISP ها

نام حقيقي: رضا دانشمند (Dj Pashmak)

عضو ویژه/سرپرست بخش Cisco شناسه تصویری Reza.D
    نوشته
    953
    سپاسگزاری شده
    887
    سپاسگزاری کرده
    870
    نقل قول نوشته اصلی توسط mmahmoodi نمایش پست ها
    سلام آقا رضا
    معمولا مودم های adsl به صورت pppoe تنظیم میشن پس امکان داره به طور مثال 500 کانکشن همزمان داشته باشیم پس یعنی 500 , ip valid در هر مخابرات شهرستان داریم تا اونجایی که علم ناچیز من میرسه از ip + port استفاده میکنند
    سلام دوست عزیز

فرمایش شما کاملا درسته.از PAT استفاده میکنیم.شما 1 valid IP address دارید و با ترکیب اون با پورتهای مختلف ارتباط رو برقرار میکنید
    صحبت سر این بود که بعضی از سرویس دهنده ها هستن که اونها هم به دلیل کمبود آدرس های معتبر اینترنتیشون به مشترک IP private میدن و NAT میکنند

mmahmoodi سپاسگزاری کرده است.

نام حقيقي: محمد

خواننده شناسه تصویری DiGiBoY
    نوشته
    410
    سپاسگزاری شده
    414
    سپاسگزاری کرده
    74
    نقل قول نوشته اصلی توسط vs20 نمایش پست ها
    با سلام
    این IP هایی که شرکت های اینرتنتی میدهند و ما باهاشون(منظور همان اتوماتیک هست) داریم به اینترنت وصل میشیم و یک ای پی به ما تخصیص داده میشه
    از تکنیک NAT استفاده میشه؟ چون مطمئنا این تعداد IPv4 که نداریم که به همه یک دونه بدهند.
    یعنی اون ای پی که به من داده میشه الان چندین یا چند صد تای دیگه هم دارند استافده میکنند؟
    همون طور که مهرزاد و رضا گفتن، شرکت های بزرگ ارائه خدمات اینترنت (به دلایلی!!!) به سمت دادن IP های Valid به کاربرهاشون پیش رفتن. دوستان توجه کنید که 4 میلیارد IP رقم کمی نیست و طبق آخرین اطلاعاتی که من دارم حوالی 5.5 میلیون IP تو منطقه ما که اختصاص IP توش به RIPE NCC محول شده، به کشور ما داده شده. با این تعداد IP من فک نمی کنم مشکلی برای دادن IP به کاربرا داشته باشیم (البته منظورم فعلاً هست!!!).
    وقتی شما با مودمتون به صورت PPPoE به ISPتون وصل میشید، یه IP از نوع Valid (معمولاً به صورت Dynamic) به مودم شما اختصاص داده می شه. مودم شما با استفاده از NAT (به طور دقیقتر NAPT) به شما اجازه می ده که چند تا Device رو به طور همزمان به اینترنت وصل کنید. پس همون طور که می بینید ISP شما بهتون یه Valid IP داده و NAT از سمت مودم شما انجام می شه. دوستانی که مودم هاشون رو در حالت Bridge قرار می دن، چون PPPoE رو خودشون از تو سیستم عاملشون Dial می کنن، Valid IP مستقیماً به خوشون داده می شه. اما با این کار دیگه نمی تونید یه Device دیگه رو به اینترنت وصل کنید. (مگه اینکه ISP شما بهتون اجازه داده باشید که بیش از یک Concurrent Connection داشته باشید.)
    برای شرکتای کوچیک تر که IP های محدودی دارن هم اونا یه مرحله NAT انجام می دن. حالا بر حسب اینکه شما مودمتون رو چطور تنظیم کردین، ممکنه یه مرحله NAT هم در مودم شما انجام بشه!

اگه به نحوه تخصیص بین المللی IP علاقه دارید حتماً به وب سایت رسمی IANA یه سری بزنید.

ویرایش توسط DiGiBoY : 2012-07-18 در ساعت 09:09 PM
    mmahmoodi و Hossein_b سپاسگزاری کرده‌اند.

نام حقيقي: mehdi

عضو عادی شناسه تصویری mmahmoodi
    نوشته
    332
    سپاسگزاری شده
    107
    سپاسگزاری کرده
    92
    نقل قول نوشته اصلی توسط DiGiBoY نمایش پست ها
    همون طور که مهرزاد و رضا گفتن، شرکت های بزرگ ارائه خدمات اینترنت (به دلایلی!!!) به سمت دادن IP های Valid به کاربرهاشون پیش رفتن. دوستان توجه کنید که 4 میلیارد IP رقم کمی نیست و طبق آخرین اطلاعاتی که من دارم حوالی 5.5 میلیون IP تو منطقه ما که اختصاص IP توش به RIPE NCC محول شده، به کشور ما داده شده. با این تعداد IP من فک نمی کنم مشکلی برای دادن IP به کاربرا داشته باشیم (البته منظورم فعلاً هست!!!).
    وقتی شما با مودمتون به صورت PPPoE به ISPتون وصل میشید، یه IP از نوع Valid (معمولاً به صورت Dynamic) به مودم شما اختصاص داده می شه. مودم شما با استفاده از NAT (به طور دقیقتر NAPT) به شما اجازه می ده که چند تا Device رو به طور همزمان به اینترنت وصل کنید. پس همون طور که می بینید ISP شما بهتون یه Valid IP داده و NAT از سمت مودم شما انجام می شه. دوستانی که مودم هاشون رو در حالت Bridge قرار می دن، چون PPPoE رو خودشون از تو سیستم عاملشون Dial می کنن، Valid IP مستقیماً به خوشون داده می شه. اما با این کار دیگه نمی تونید یه Device دیگه رو به اینترنت وصل کنید. (مگه اینکه ISP شما بهتون اجازه داده باشید که بیش از یک Concurrent Connection داشته باشید.)
    برای شرکتای کوچیک تر که IP های محدودی دارن هم اونا یه مرحله NAT انجام می دن. حالا بر حسب اینکه شما مودمتون رو چطور تنظیم کردین، ممکنه یه مرحله NAT هم در مودم شما انجام بشه!
    دوست عزیز
    به عنوان مثال من یک ip valid از یک شرکت isp خریدم و میام اینو رو روتر ست میکنم برای اینترنت 200 تا ازکاربرام حالا من چند تا راه دارم برای nat کردن
    1-یکی اینه که بیام یک static nat راه بندازم که در نتیجه میتونم یک ip address داخلی رو به تک ip valid ترجمه کنم
    2- میتونم nat daynamic ایجاد کنم (معمولا وقتی استفاده میشه که چند تا ip invalid دارم و میخوام به صورت dynamic به چند تا ip valid ترجمه بشه
    3-میام pat راه اندازی میکنم یعنی میام چند تا ip invalid رو به یک ip valid ترجمه میکنم منتهی اینکه هر درخواستی که از طرف کلاینت میاد ip invalid +port آن در جدولی ذخیره میشه و روتر من میاد اونو ترجمه میکنه و source ip رو عوض میکنه و با ip خودش میفرسته و موقع دریافت هم به جدول خودش نگاه میکنه و درخواست رو تحویل کلاینت خودش میده
    درسته دیگه اساتید نه ؟

- - - Updated - - -

یک کاربرد دیگه static nat دسترسی به مثلا سرور local از طریق شبکه exteranet یا اینترنت برای مخفی شدن ip سرور و بحث امنیتی است دیگه نه ؟

نوشته
    410
    سپاسگزاری شده
    414
    سپاسگزاری کرده
    74
    مهدی جان اگه اجازه بدی من به جای PAT از NAPT استفاده می کنم (تا یه مقدار سمت IETF بمونیم).
    رکوردهای موجود در Translation Table می تونن Dynamic یا Static باشن. اما به هر حال شما وقتی شما می خواید با یه Public IP تعدادی Device که هر کدوم Private IP خودشون رو دارن به اینترنت متصل کنید مجبورید که از NAPT استفاده کنید.

- - - Updated - - -

مهدی جان چیزایی که شما می فرمایی همه درست هستن اما برای IOS سیسکو! و بله یکی از خوبیهای استفاده از NAT امنیت هست.
    IETF دو نوع NAT رو معرفی می کنه. یکی Basic NAT و دومی NAPT. تفاوت در فیلدهایی از هدرهای لایه هایی هست که باید عوض بشن. در هر دو نوع Translation رکوردهای موجود در جدول ترجمه می تونه Static یا Dynamic باشه.

ویرایش توسط DiGiBoY : 2012-07-18 در ساعت 09:54 PM

نام حقيقي: محمد فراهانی

عضو عادی شناسه تصویری mohamad-23
    نوشته
    1,303
    سپاسگزاری شده
    1096
    سپاسگزاری کرده
    847
    من اینو باز میگم که به ISP ها اکیدا اجبار کردند که NAT رو خودشون انجام ندهند تا Ip قابل پیگیری باشه

نوشته
    332
    سپاسگزاری شده
    107
    سپاسگزاری کرده
    92
    مهدی جان اگه اجازه بدی من به جای PAT از NAPT استفاده می کنم (تا یه مقدار سمت IETF بمونیم).
    رکوردهای موجود در Translation Table می تونن Dynamic یا Static باشن. اما به هر حال شما وقتی شما می خواید با یه Public IP تعدادی Device که هر کدوم Private IP خودشون رو دارن به اینترنت متصل کنید مجبورید که از NAPT استفاده کنید.

- - - Updated - - -

مهدی جان چیزایی که شما می فرمایی همه درست هستن اما برای IOS سیسکو! و بله یکی از خوبیهای استفاده از NAT امنیت هست.
    IETF دو نوع NAT رو معرفی می کنه. یکی Basic NAT و دومی NAPT. تفاوت در فیلدهایی از هدرهای لایه هایی هست که باید عوض بشن. در هر دو نوع Translation رکوردهای موجود در جدول ترجمه می تونه Static یا Dynamic باشه.
    با این احوال نتیجه میگیریم که چندتا ip invalid رو میشه همزمان به یک ip valid ترجمه کرد + port (که همون napt شما ) ولی برای من جالبه که وقتی 3 درخواست همزمان از طرف کلاینتها (invalid) ها ارسال میشود دقیقا روتر چکار میکنه اگه اشتباه نکنم روتر میاد تو translation table خود این درخواست ها رو ثبت میکنه یعنی ip address local + port مورد استفاده , سپس روتر source ip address local رو به valid ip تغییر میده و این 3 درخواست رو به نوبت میفرسته به سمت nex hop. یعنی اگه این برداشت من درست باشه :
    1- یعنی سرعت ترجمه static nat بیشتر از انواع دیگه nat , napt است (فارغ از سرعت خطوط ارتباطی) ؟
    2- هر چه تعداد valid ip ما بیشتر باشه در napt برای سرعت ترجمه و در نتیجه سرعت ارسال ترافیک به بیرون از شبکه بیشتر میشود ؟
    3- - با داشتن فقط یک ip valid و سیستم ترجمه napt اول این که روتر نمیتواند درخواستها رو با شماره پورت بفرستد چون شماره پورت تو لایه 3 بی معناست ولی اگر بیمعناست چطور درخواستها رو دریافت میکند ؟اگر 100 درخواست همزمان داشته باشد باید همه درخواستها رو ثبت و سپس یکی یکی ارسال کند؟

نوشته
    410
    سپاسگزاری شده
    414
    سپاسگزاری کرده
    74
    با این احوال نتیجه میگیریم که چندتا ip invalid رو میشه همزمان به یک ip valid ترجمه کرد + port (که همون napt شما ) ولی برای من جالبه که وقتی 3 درخواست همزمان از طرف کلاینتها (invalid) ها ارسال میشود دقیقا روتر چکار میکنه اگه اشتباه نکنم روتر میاد تو translation table خود این درخواست ها رو ثبت میکنه یعنی ip address local + port مورد استفاده , سپس روتر source ip address local رو به valid ip تغییر میده و این 3 درخواست رو به نوبت میفرسته به سمت nex hop. یعنی اگه این برداشت من درست باشه :
    1- یعنی سرعت ترجمه static nat بیشتر از انواع دیگه nat , napt است (فارغ از سرعت خطوط ارتباطی) ؟
    2- هر چه تعداد valid ip ما بیشتر باشه در napt برای سرعت ترجمه و در نتیجه سرعت ارسال ترافیک به بیرون از شبکه بیشتر میشود ؟
    3- - با داشتن فقط یک ip valid و سیستم ترجمه napt اول این که روتر نمیتواند درخواستها رو با شماره پورت بفرستد چون شماره پورت تو لایه 3 بی معناست ولی اگر بیمعناست چطور درخواستها رو دریافت میکند ؟اگر 100 درخواست همزمان داشته باشد باید همه درخواستها رو ثبت و سپس یکی یکی ارسال کند؟
    یه NAPT این کار رو می کنه (البته با این فرض که می خواد ترجمه رو روی Source انجام بده و می خواد این کار رو Dynamic انجام بده):
    یه Packet رو می گیره، Source IP و Source Portش رو بر میداره مینویسه تو جدولش، یه پورت خالی خودش رو هم پیدا می کنه و اینو هم می نویسه تو جدولش، حالا Source IP و Source Port رو عوض می کنه به IP خودش و اون پورتی که پیدا کرد و نوشت تو جدولش. هر وقت هم پاسخ به اون پورتش رسید، Destination IP و Destination Port رو از جدولش می خونه و میذاره سر جاش.
    اگه بخوای دقیق نگاه کنی سرعت Basic NAT از NAPT بیشتره چون تغییرات کمتری رو باید اعمال کنه.
    وقتی که یه Device شبکه NAPT انجام می ده، دیگه فقط Router نیست و مجبوره Packet رو تا لایه Transport باز کنه.

ویرایش توسط DiGiBoY : 2012-07-18 در ساعت 10:47 PM

نوشته
    332
    سپاسگزاری شده
    107
    سپاسگزاری کرده
    92

محمد جان

یه NAPT این کار رو می کنه (البته با این فرض که می خواد ترجمه رو روی Source انجام بده و می خواد این کار رو Dynamic انجام بده):
    یه Packet رو می گیره، Source IP و Source Portش رو بر میداره مینویسه تو جدولش، یه پورت خالی خودش رو هم پیدا می کنه و اینو هم می نویسه تو جدولش، حالا Source IP و Source Port رو عوض می کنه به IP خودش و اون پورتی که پیدا کرد و نوشت تو جدولش. هر وقت هم پاسخ به اون پورتش رسید، Destination IP و Destination Port رو از جدولش می خونه و میذاره سر جاش.
    اگه بخوای دقیق نگاه کنی سرعت Basic NAT از NAPT بیشتره چون تغییرات کمتری رو باید اعمال کنه.
    وقتی که یه Device شبکه NAPT انجام می ده، دیگه فقط Router نیست و مجبوره Packet رو تا لایه Transport باز کنه.
    روتر ما با داشتن یک ip valid و سیستم ترجمه napt میاد در خواستها را مانند روال بالا میگیره و ثبت میکنه و ترجمه میکنه تا اینجا ok است حالا :
    1- روتر ما درخواستها را برای روتر next hop فقط با ip valid خودش میفرستد یا با ip valid +port میفرستد چون از کجا معلوم که روتر بعدی بسته ها رو nat کند یا route ؟ اگه در نقش route باشد port بی معنی میشود درسته چون تا لایه 3 میاد بالا؟

نوشته
    410
    سپاسگزاری شده
    414
    سپاسگزاری کرده
    74
    چه Next hop عمل NAT انجام بده، چه نده ایرادی وارد نمی شه.

نوشته
    1,303
    سپاسگزاری شده
    1096
    سپاسگزاری کرده
    847
    دیوایس های لایه 3 ای مثل روتر اغلب به لایه 4 نیز دید دارند .... روتر از port سر در میاره .... نمونش نوشتن access-list هستش

mmahmoodi، Hossein_b و YahyaZahedi سپاسگزاری کرده‌اند.

نوشته
    410
    سپاسگزاری شده
    414
    سپاسگزاری کرده
    74
    نقل قول نوشته اصلی توسط mohamad-23 نمایش پست ها
    دیوایس های لایه 3 ای مثل روتر اغلب به لایه 4 نیز دید دارند .... روتر از port سر در میاره .... نمونش نوشتن access-list هستش
    باهات مخالفم محمد. وقتی یه Device این کار رو می کنه دیگه فقط Router نیست. دیگه Device لایه 3 هم نیست.

- - - Updated - - -

روتر ما با داشتن یک ip valid و سیستم ترجمه napt میاد در خواستها را مانند روال بالا میگیره و ثبت میکنه و ترجمه میکنه تا اینجا ok است حالا :
    1- روتر ما درخواستها را برای روتر next hop فقط با ip valid خودش میفرستد یا با ip valid +port میفرستد چون از کجا معلوم که روتر بعدی بسته ها رو nat کند یا route ؟ اگه در نقش route باشد port بی معنی میشود درسته چون تا لایه 3 میاد بالا؟
    برای واضح تر شدن یه سناریو رو با هم می بینیم:
    مبدا: 192.168.1.10:1355
    Packet به NAT می رسد (IP برای NAT را 217.1219.1.100 فرض می کنیم)
    NAPT به دنبال پورت آزاد می گردد (فرض کنیم پورت 1566 را پیدا می کند)
    Packet را تا لایه Transport باز می کند و آدرس مبدا را برابر با 217.219.1.100 و پورت مبدا را 1566 می گذارد
    و در Translation Table یادداشت می کند: 1566=192.168.1.10:1355
    نهایتاً Packet به Net hop می رسد.
    اگر Next hop نخواهد NAT انجام دهد، Packet با مبدأ 217.219.1.100:1566 به مسیر خود ادامه می دهند.

حالا این دفعه فرض کنیم که Next hop که آدرس IPش 85.120.120.40 می باشد تصمیم دارد که به جای Route کردن از NAPT استفاده کند:
    Packet با مبدأ 217.219.1.100:1566 به NAT ما می رسد. NAT به دنبال پورت خالی می گردد و فرض کنیم 3490 را پیدا می کند. Packet را تا لایه Transport باز می کند و مبدا آن را به 85.120.120.40:3490 تغییر می دهد و در جدول خود یاداشت می کند 3490=217.219.1.100:1566.
    حالا فرض کنیم Packet به مقصد رسید.
    مقصد پاسخ را به 85.120.120.40:3490 می فرستد. NAT در Next hop کذایی 3490 را در جدول پیدا می کند، Packet را تا لایه Transport باز می کند و مقصد آن را به 217.219.1.100:1566 تغییر می دهد.
    Packet این بار به NAT اول ما می رسد. NAT ما 1566 را در جدولش پیدا می کند و به همین دلیل مقصد را به 192.168.1.10:1355 عوض می کند.
    Packet نهایتا به 192.168.1.10 روی پورت 1355 که ابتدائاً درخواست داده بود تحویل داده می شود.

ویرایش توسط DiGiBoY : 2012-07-18 در ساعت 11:25 PM

نوشته
    1,303
    سپاسگزاری شده
    1096
    سپاسگزاری کرده
    847
    ببینید ما یه بار میگیم روتر ... یه بار میگیم دیوایس لایه 3 .... دیوایس لایه X
    وقتی میگیم دیوایس لایه X خوب معلومه بحثی روش نیست ...
    اما وقتی میگیم روتر عموما دیوایسیه که تا لایه 4 داره سر در میاره و کار میکنه ...
    حرفت درسته ... مشکل اینجاست که ما معمولا میایم غیر علمی و عامیانه صحبت میکنیم ....
    بحث port هم توی PAt اینجوری میشه که ما یه ip+port داخلی داریم و میاد در ازاش یک ip + port روی اینترفیس public بهش میدیم و ترافیک میره بیرون ...
    حالا یه جدولی تشکیل میشه و ... که همه ماشالله استادید...

port داخلی همون پورته دیگه ....

ویرایش توسط mohamad-23 : 2012-07-18 در ساعت 11:25 PM
    mmahmoodi و DiGiBoY سپاسگزاری کرده‌اند.

نوشته
    332
    سپاسگزاری شده
    107
    سپاسگزاری کرده
    92
    نقل قول نوشته اصلی توسط mohamad-23 نمایش پست ها
    آقای فراهانی
    من فکر کنم اون شماره port لایه 4 به شماره port ای که napt استفاده میکنه کاملا فرق میکنه چون در اینصورت شمار پورت segment ما در لایه 4 تغییر میکنه و بسته به نرم افزار درست خود واقع در مقصد نمیرسه.

نوشته
    410
    سپاسگزاری شده
    414
    سپاسگزاری کرده
    74
    آقای فراهانی
    من فکر کنم اون شماره port لایه 4 به شماره port ای که napt استفاده میکنه کاملا فرق میکنه چون در اینصورت شمار پورت segment ما در لایه 4 تغییر میکنه و بسته به نرم افزار درست خود واقع در مقصد نمیرسه.
    مهدی حق با محمده، همون پورت لایه Transport هست دیگه.
    پست شماره 26 رو بخون تا متوجه بشی چطور پورت رو عوض می کنه و نهایتاً همه چیز رو آخر کار به همون پورت تحویل می ده.

فقط یه نکته اضافه کنم. اونم اینه که تو اون سناریو، داشتیم با یه آدرس NAT می کردیم. اگه با بیش از یه آدرس NAT کنیم، اون موقع علاوه بر پورت، IP Address رو هم تو Translation Tableش یادداشت می کنه.

ویرایش توسط DiGiBoY : 2012-07-18 در ساعت 11:48 PM

صفحه 2 از 2 اولیناولین 1 2

کلمات کلیدی در جستجوها:

آی پی ولید شاتل

رنج آی پی شاتل در شهرستانها

رنج آی پی شاتل

تکنیک NAT در IPV4

رنج آی پی های ولید

تکنیک nat

naptدرتنظیمات مودم به چه معناست

رنج ادرس IP های in valid چیست؟