نمایش نتایج: از شماره 1 تا 5 از مجموع 5
سپاس ها 3سپاس
  • 2 توسط VMwares
  • 1 توسط VMwares

موضوع: پيشنهاد در مورد Storage و Tape Drive

نام حقيقي: Mohammad

عضو ویژه شناسه تصویری th95
    نوشته
    4,263
    سپاسگزاری شده
    5765
    سپاسگزاری کرده
    2674
    نوشته های وبلاگ
    20

پيشنهاد در مورد Storage و Tape Drive

سلام
    دوستان براي مجازي سازي سرورها Storage از نوع HP P2000 G3 رو در نظر گرفتيم
    اما براي بكاپ گيري از اطلاعاتن كه نزديك به 2 ترابايت هستند و احتمالا هر سال همين مقدار (البته كمتر حدود 1 ترابايت) افزايش داشته باشند دنبال سرور ذخيره سازي با پدر و مادر هستم. راهنمايي بفرماييد در خصوص مدل، قيمت تقريبي؛ امكانات كلي و... بسيار ممنون ميشم. موارد كلي رو هم كه استاد هستيد. چند تا فيبر بخوره و هارهاش sff باشه يا نميدونم فناوري جديدتري كه وجود داره و بشه روش LUN تعريف كرد و ...

ضمنا ممنون ميشم يك مدل Tape كه Autoloader باشه با حداقل 5 خشاب و نوارهاي تا 800 گيگ رو هم ساپورت كنه و امكانات شبكه اي داشته باشه و ... معرفي بفرماييد
    الان يك Sony AIT-400 داريم كه بسيار عقب مونده هستش. بسيار كند. فقط با كارت اسكازي كار ميكنه فقط TAPE 400 گيگابايتي ميخوره و ...

ممنون از لطف دوستان

موضوعات مشابه:

نام حقيقي: Amir Fouladvand

عضو ویژه
    نوشته
    644
    سپاسگزاری شده
    807
    سپاسگزاری کرده
    270
    سلام
    در مورد HP P2000 G3 باید عرض کنم که یکی از خوشدست ترین دستگاه هایی هست که وجود داره چراکه شما میتونید از کنترلر Combo استفاده کنید که هرکدوم دو عدد پورت 8Gb FC و 2 عدد 1Gb iSCSI به شما میدن که در صورتی که از دوکنترلر استفاده کنید میتونید به سادگی از MultiPathing بهرهمند شده و Storage Availability رو هم بهبود بدین ( پارت نامبر AP837A )
    سویچ هم میتونید از 8/24 استفاده کنید که به صورت پیش فرض 16 پورت فعال داره و بقیش رو هم میتونید در آینده با خرید لایسنس فعال کنید .
    در مورد هارد دیسک هم توصیه میکنم از هارد های LFF استفاده کنید چونکه هارد های SFF حد اکثر ظرفیتی که روی دور موتور 15K به شما میدن 146GB هستش در صورتی که هارد های LFF به شما تا حجم 600GB هم دور موتور 15K میدن.
    برای Online Backup هم میتونید یک Enclosure اضافی بزارید و از هارد دیسک های LFF 2TB استفاده کنید که با دور موتور 7.2K گزینه مناسبی برای پشتیبان Online به حساب میان البته خود HP تاکید میکنه که این دسته از هارد دیسک ها برای تامین فضای Online Backup طراحی شدن و در صورت استفاده در محیط های عملیاتی ( زنده ) هم راندمان خوبی نخواهند داشت و هم اینکه عمرشون کوتاه میشه.
    در کل HP P2000 G3 گزینه خوبیه ولی تنها مشکلی که داره اینه که HP توی ایران نماینده نداره و خیلی هم نمیشه روی قول فروشنده ها حساب کرد چونکه اون ها هم نمیتونن بیان مثلا کنترلر رو بخرن و توی انبار نگه دارن تا در صورت نیاز در اختیار شما بزارن نتیجتا اگر شما مجبور هستید 60 روز برای تحویلش صبر کنید ، در صورت بروز مشکل هم باید 60 روز در انتظار Spare Part بمونید مگر اینکه خودتون بخرید و بزارید کنار که این هم مقرون به صرفه نیست.
    همچنین میتونید از برند Promise هم استفاده کنید که در صورتی که از مدل E830FD استفاده کنید به شما دو کنترلر میده که هرکدوم 4 عدد پورت 8Gb FC دارن و خود شاسی به همراه 24 عدد هارد دیسک 600GB 15K میاد و در صورت نیاز هم میتونید تا 7 عدد Jbod اضافه کنید که نهایتا به شما حد اکثر 192 عدد هارد 600GB 15K میده و برای سویچ هم میتونید از سویچ های Qlogic استفاده کنید.
    در مورد Tape هم میتونید از Tandberg Tape Library استفاده کنید که در دو مدل 24 و 48 اسلات توی بازار ایران موجوده و خوبیش به اینه که روی خودش یه نسخه Basic از نرم افزار backup Exec هم داره.
    همچنین میتونید از نرم افزار Starwind Virtual tape استفاده کنید که هارد های SATA شما رو به iSCSI Tape تبدیل میکنه و شدیدا هزینه ها رو کاهش میده.

th95 و amir_vh سپاسگزاری کرده‌اند.

نوشته
    4,263
    سپاسگزاری شده
    5765
    سپاسگزاری کرده
    2674
    نوشته های وبلاگ
    20
    با سلام به شما دوست عزیز و بسیار ممنون از زمان ارزشمند شما
    چند سوال دیگه بپرسم از خدمتتون
    در مورد HP P2000 G3 باید عرض کنم که یکی از خوشدست ترین دستگاه هایی هست که وجود داره چراکه شما میتونید از کنترلر Combo استفاده کنید که هرکدوم دو عدد پورت 8Gb FC و 2 عدد 1Gb iSCSI به شما میدن که در صورتی که از دوکنترلر استفاده کنید میتونید به سادگی از MultiPathing بهرهمند شده و Storage Availability رو هم بهبود بدین ( پارت نامبر AP837A )
    وا.. ما به توصیه یکی از دوستان رفتیم سراغ AP846A که Dual Controller FC هستش و تا جایی که میدونم کلا iSCSI نداره چون میگفتن اصلا Performance مناسبی نداره (البته این یک پروژه دیگه هستش وگرنه برای کار جدید میبینید که دنبال راهنمایی هستم)

سویچ هم میتونید از 8/24 استفاده کنید که به صورت پیش فرض 16 پورت فعال داره و بقیش رو هم میتونید در آینده با خرید لایسنس فعال کنید .
    اینجا دو سوال دارم.
    1- قیمت تقریبی و مدل دقیقتر این سوییچ
    2- در واقع سوالم اینه که به نظر شما اصلا سوییچ لازم هست یا نه. ببینید من Storage نیاز دارم برای دو کار
    اول بحث ماشینهای مجازی که بیاد روش
    دوم بحث اینکه حدود 5 الی 10 ترابایت فضا میخواذیم برای اطلاعات پروژه ها و فایل سرور

حالا سوالم اینه که آیا دو Storage بگیریم ؟ نه یک مدل قوی تر مثلا EVA 4400 بگیریم. اگر دو تا گرفتیم ESXi Server ها (که به نظرم دو تا بیشتر نخواهند شد) را مستقیما به Storage وصل کنیم و (فایل سرور) هم جدا به شبکه متصل بشه ؟ یا اینکه نه دو تا بگیریم و از یک SAN Switch استفاده کنیم و ...

در مورد هارد دیسک هم توصیه میکنم از هارد های LFF استفاده کنید چونکه هارد های SFF حد اکثر ظرفیتی که روی دور موتور 15K به شما میدن 146GB هستش در صورتی که هارد های LFF به شما تا حجم 600GB هم دور موتور 15K میدن.
    برای Online Backup هم میتونید یک Enclosure اضافی بزارید و از هارد دیسک های LFF 2TB استفاده کنید که با دور موتور 7.2K گزینه مناسبی برای پشتیبان Online به حساب میان البته خود HP تاکید میکنه که این دسته از هارد دیسک ها برای تامین فضای Online Backup طراحی شدن و در صورت استفاده در محیط های عملیاتی ( زنده ) هم راندمان خوبی نخواهند داشت و هم اینکه عمرشون کوتاه میشه.
    اینجا سوال زیاد دارم

1- این P20000 قابلیت اتصال یک Enclosure دیگه رو هم داره ؟ نیاز به کنترلر اضافه ای هست ؟ یا نه فقط با یک کابلی چیزی به این وصل میشه و مثلا 24 تا SFF یا فرضا 12 تا LFF دیگه رو به همین MSA متصل میکنه ؟
    2- این P2000 رو میشه روش هارد SATA معمولی هم گذاشت ؟ (منظورم هارد ساتایی که بهش بخوره اما نه LFF و نه SFF - همون سرعت 7.2)
    3- چندین جا خوندم که SFF سبک تر و کوچک تر (اگر 846B که گمان میکنم LFF خور هستش میگرفتیم 12 تا هارد داشتیم) طول عمر دو برابر صدای کمتر قابلیت اطمینان بیشتر و ... داره. ضمنا روی LFF هم اذیت شدم. هم خرابی و هم اینکه پیدا نمیشد. رویکرد این نیست که همه مدلها SFF بشن ؟ یا نه HP همچنان به توسعه LFF ها ادامه میده ؟ ضمنا من تو بازار 600 پیدا نکردم . هاردهای SFF حداکثر 15 هزار دورشون تو بازار همون 146 هستش یا نه کلا تولیدشون از این جاوتر نرفته (کلا بالاترش موجود هست؟)
    4- برای مجازی سازی یا بکاپ اطلاعات فرق میکنه درسته ؟ یا نه برای ESXi هم همین LFF رو پیشنهاد میدید ؟

همچنین میتونید از برند Promise هم استفاده کنید که در صورتی که از مدل E830FD استفاده کنید به شما دو کنترلر میده که هرکدوم 4 عدد پورت 8Gb FC دارن و خود شاسی به همراه 24 عدد هارد دیسک 600GB 15K میاد و در صورت نیاز هم میتونید تا 7 عدد Jbod اضافه کنید که نهایتا به شما حد اکثر 192 عدد هارد 600GB 15K میده و برای سویچ هم میتونید از سویچ های Qlogic استفاده کنید.
    قیمت ؟ ساپورت در ایران ؟
    Jbod ؟ چی هست ؟
    سوییچ Qlogic ? مگر QLogic چیپ ست ( یا کارتهای) فیبری نیست که روی سرورها میذارن ؟ سوییچ هم داره ؟ SAN Switch منظوره ؟
    در مورد Tape هم میتونید از Tandberg Tape Library استفاده کنید که در دو مدل 24 و 48 اسلات توی بازار ایران موجوده و خوبیش به اینه که روی خودش یه نسخه Basic از نرم افزار backup Exec هم داره.
    من G2 HP رو سفارش دادم حدود 10 تومن بود با کارتش 11 تومن ؟ قیمت این مدل پیشنهادی شما چقدره ؟

همچنین میتونید از نرم افزار Starwind Virtual tape استفاده کنید که هارد های SATA شما رو به iSCSI Tape تبدیل میکنه و شدیدا هزینه ها رو کاهش میده.
    این رو اصلا نگرفتم شرمنده !
    من یک Tape میخوام که هر ماه حدود 3 ترا اطلاعات رو بکاپ بگیریم بذارم تو گاو صندوق. هارد SATA ؟ یعنی چی ؟ هارد ساتا کجا بذارم ؟ چطوری ازش استفاده کنم ؟

ویرایش توسط th95 : 2011-09-08 در ساعت 08:02 PM

نام حقيقي: Amir Fouladvand

عضو ویژه
    نوشته
    644
    سپاسگزاری شده
    807
    سپاسگزاری کرده
    270
    سلام مجدد

وا.. ما به توصیه یکی از دوستان رفتیم سراغ AP846A که Dual Controller FC هستش و تا جایی که میدونم کلا iSCSI نداره چون میگفتن اصلا Performance مناسبی نداره (البته این یک پروژه دیگه هستش وگرنه برای کار جدید میبینید که دنبال راهنمایی هستم)
    من خودم تا حالا با این مدل کار نکردم ولی کلا iSCSI رو برای Service Cluster استفاده میکنن و بعید هم میدونم راندمان مناسبی نداشته باشه .
    پارت نامبر مدلی که iSCSI داره هم اینه : AW567A

اینجا دو سوال دارم.
    1- قیمت تقریبی و مدل دقیقتر این سوییچ
    2- در واقع سوالم اینه که به نظر شما اصلا سوییچ لازم هست یا نه. ببینید من Storage نیاز دارم برای دو کار
    اول بحث ماشینهای مجازی که بیاد روش
    دوم بحث اینکه حدود 5 الی 10 ترابایت فضا میخواذیم برای اطلاعات پروژه ها و فایل سرور

حالا سوالم اینه که آیا دو Storage بگیریم ؟ نه یک مدل قوی تر مثلا EVA 4400 بگیریم. اگر دو تا گرفتیم ESXi Server ها (که به نظرم دو تا بیشتر نخواهند شد) را مستقیما به Storage وصل کنیم و (فایل سرور) هم جدا به شبکه متصل بشه ؟ یا اینکه نه دو تا بگیریم و از یک SAN Switch استفاده کنیم و ...
    مشخصات دقیق تر این سویچ رو میتونید در این صفحه مشاهده کنید.
    در مورد فضا هم اگر منظورتون اینه که فایل سرور رو روی یک سرور فیزیکی راه اندازی کنید و متصل کنید به SAN ، که میتونید همون SAN رو هم متصل کنید به VMware Host و فایل سرور رو هم مجازی کنید و نگران حجم تراکنش هم نباشید چونکه vSphere 4.1 در حدود 64 هزار IO در ثانیه و vSphere 5 هم طبق گفته VMware تا 1 میلیون IO در ثانیه رو پشتیبانی میکنه و این به شما کمک میکنه که بتونید کل Solution رو در قالب یک SAN پیاده سازی کنید.
    اگر پایداری برای شما خیلی مهمه میتونید دو عدد SAN Switch بگیرید و روی هر سرور هم 2 عدد HBA بزارید و از MultiPathing استفاده کنید با این اوصاف به پایداری مطلوبی خواهید رسید.

اینجا سوال زیاد دارم

1- این P20000 قابلیت اتصال یک Enclosure دیگه رو هم داره ؟ نیاز به کنترلر اضافه ای هست ؟ یا نه فقط با یک کابلی چیزی به این وصل میشه و مثلا 24 تا SFF یا فرضا 12 تا LFF دیگه رو به همین MSA متصل میکنه ؟
    2- این P2000 رو میشه روش هارد SATA معمولی هم گذاشت ؟ (منظورم هارد ساتایی که بهش بخوره اما نه LFF و نه SFF - همون سرعت 7.2)
    3- چندین جا خوندم که SFF سبک تر و کوچک تر (اگر 846B که گمان میکنم LFF خور هستش میگرفتیم 12 تا هارد داشتیم) طول عمر دو برابر صدای کمتر قابلیت اطمینان بیشتر و ... داره. ضمنا روی LFF هم اذیت شدم. هم خرابی و هم اینکه پیدا نمیشد. رویکرد این نیست که همه مدلها SFF بشن ؟ یا نه HP همچنان به توسعه LFF ها ادامه میده ؟ ضمنا من تو بازار 600 پیدا نکردم . هاردهای SFF حداکثر 15 هزار دورشون تو بازار همون 146 هستش یا نه کلا تولیدشون از این جاوتر نرفته (کلا بالاترش موجود هست؟)
    4- برای مجازی سازی یا بکاپ اطلاعات فرق میکنه درسته ؟ یا نه برای ESXi هم همین LFF رو پیشنهاد میدید ؟
    دستگاه مذکور میتونه تا 8 عدد Enclosure رو با استفاده از کابل های MiniSAS to MiniSAS پشتیبانی کنه و نیازی به کنترلر اضافه هم نداره به این صورت که هر Enclosure یک ورودی داره و یک خروجی و به صورت سریال به هم متصل میشن.
    در مورد هارد دیسک ساتا هم میتونید از این مدل : AW556A اسفاده کنید که هارد های LFF 2TB 3G هستن و هارد های معمولی بازار بهش نمیخوره کلا HP عادت نداره نون به کسی قرض بده و ترجیح میده شما همیشه از محصولات خودش استفاده کنید ( هرچند که تقریبا همشون OEM های تولید کننده های دیگه ای مثل Hitachi یا Seagate یا Qlogic هستن ).
    در مو.رد LFF و SFF بیشترین مانور روی SFF بحث مصرف کمتر ، نتیجاتا حرارت کمتر و البته عمر تولانی تر اون ها هستش ولی من شخصا نمیتونم بپذیرم که هارد SFF 600GB 10K بتونه سریع تر از هارد LFF 600GB 15K باشه. ضمن اینکه یکی از پارامتر های به شدت تاثیر گذار در عمر هارد دیسک برق سرور هستش و در صورتی که برق سالم به سرور برسه مطمئن باشید تمام هارد دیسک ها قابل اطمینان هستند من خودم الان سرور با هارد 3.5 اینچ سراغ دارم که 6 ساله داره NonStop کار میکنه و هنوز هم هاردش ایراد پیدا نکرده.
    و نه تنها HP بلکه بقیه برند ها هم همچنان در حال توسعه درایو های 3.5 اینچی هستن و قائدتا هم خواهند بود.
    در مورد دور موتور هارد های SFF هم همونطور که خودتون فرمودید بالاترین ظرفیت 15K همون 146GB هستش و از 300GB به بالا دیگه 15K نداریم.
    4- کلا برای محیط های عملیاتی از هارد های SAS استفاده میکنن و برای Online Backup هم از هارد های SATA استفاده میکنن.

قیمت ؟ ساپورت در ایران ؟
    Jbod ؟ چی هست ؟
    سوییچ Qlogic ? مگر QLogic چیپ ست ( یا کارتهای) فیبری نیست که روی سرورها میذارن ؟ سوییچ هم داره ؟ SAN Switch منظوره ؟
    در حدود 65 الی 70 باید باشه و در ایران هم ساپورت میشه.
    JBOD هم دز Promise همون Enclosure هست در HP
    بله QLogic سویچ هم تولید میکنه ( منظور همون SAN Switch هستش )

من G2 HP رو سفارش دادم حدود 10 تومن بود با کارتش 11 تومن ؟ قیمت این مدل پیشنهادی شما چقدره ؟
    Tandberg مدل 24 اسلات با 24 تا مدیا 800GB/1.6TB گمونم در حدود 13 تومن باشه البته اینترفیس FC پشتیبانی میکنه و برای ارتباط با VM های داخل VMware باید به SAn Switch متصل بشه ولی معمولا یه Dedicated Server رو با یه HBA مستقیم متصل میکنن به این دستگاه و اون رو با Ethernet متصل میکنن به شبکه و بعدش هم که Symantec Backup Exec و . . .

این رو اصلا نگرفتم شرمنده !
    من یک Tape میخوام که هر ماه حدود 3 ترا اطلاعات رو بکاپ بگیریم بذارم تو گاو صندوق. هارد SATA ؟ یعنی چی ؟ هارد ساتا کجا بذارم ؟ چطوری ازش استفاده کنم ؟
    نرم افزار Starwind یک نسخه داره که یک کامپیوتر پر از هارد دیسک رو که برای ارزونتر شدن میتونه SATA باشه رو تبدیل میکنه به iSCSI Tape و هزینه های شما رو میاره پایین ولی اگر میخواین بتونید tape رو در بیارید و قایم کنید نیاز به خود tape دارید که البته معمولا این کار رو نمیکنن و از tape automation استفاده میکنن که خودش این کار رو اتوماتیک انجام میده و به خاطر حفظ امنیت فیزیکی و محافظت در برابر فجایع فیزیکی مثل آتش گرفتن اتاق سرور و یا همچین مواردی اون رو در جای دیگری نگهدارذی میکنن و با توجه به اینکه از FC هم پشتیبانی میشه میتونن اون رو در طبقات دیگر ( مثلا معمولا در اتاق حراست سازمان ) یا حتی دکیلومتر ها دور تر نگهداری میکنن ولی در صورتی که بخواین یه Automation رو در مکانی دیگر در همون ساختمان نگهداری کنید میتونید با هزینه ای تقریبا نصف Tape همون فضا رو با استفاده از هارد های SATA و نرم افزار Virtual tape تامین کنید.

th95 سپاسگزاری کرده است.

نوشته
    4,263
    سپاسگزاری شده
    5765
    سپاسگزاری کرده
    2674
    نوشته های وبلاگ
    20
    Tandberg مدل 24 اسلات با 24 تا مدیا 800GB/1.6TB گمونم در حدود 13 تومن باشه البته اینترفیس FC پشتیبانی میکنه و برای ارتباط با VM های داخل VMware باید به SAn Switch متصل بشه ولی معمولا یه Dedicated Server رو با یه HBA مستقیم متصل میکنن به این دستگاه و اون رو با Ethernet متصل میکنن به شبکه و بعدش هم که Symantec Backup Exec و . . .
    با تشكر فراوان از شما
    يكي از نگرانيهام همين بود كه الان شما فرموديد
    اگر SAN Switch نداشته باشيم Tape Device رو حتما بايد به يك سرور مجازي متصل كنيم ؟؟
    نميشه SCSI Card مربوط به Tape Device رو روي همون هاست ESXi بذاريم و به يكي از VM ها بشناسونيمش ؟؟

اينطوري يك SAN Switch هم بايد به شرايط فعلي اضافه بشه (كه البته هنوز نميدونم قيمت تقريبي خودش و لايسنس براي هر پورتش چقدره)

باز هم ممنونم از شما

ضمنا چيزي كه من فعلا سفارش دادم اين هستش
    P2000 G3 MSA FC (AP846A)
    DP D2700 Disk Enclosure (AJ941A)

چون شما فرموديد تو بحث تراكنشهاي I/O و فايل سرور شدن هم ESXi كم نمياره گفتم خوب Enc اضافه ميكنم و فايل سرور رو هم مجازي ميريم جلو

کلمات کلیدی در جستجوها:

فروش tape drive

مقایسه lff هارد با sff

همه چیز در مورد san storage

فروش دستگاه tape drive

خرید tape drive

نرم افزار tape drive

خرید tape storage

هارد sff

تفاوت lff و sff

tape drive فروش

tape drive خرید

قیمت hp tape drive

همه چیز درباره san storage

تفاوت lff با sff

خرید دستگاه TAPE DRIVEدستگاه tape driveفروش tape drive hptape driveفروشقیمت tape hptape قيمتقیمت san p2000san storage p2000 اطلاعات در موردTape Storage قیمتفرق lff با sfftape drive hp نمايندگي

برچسب برای این موضوع