صفحه 1 از 2 1 2 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 15 از مجموع 18

موضوع: اجبار در استفاده از روتر؟

نام حقيقي: یاسین احمدزاده

خواننده
    نوشته
    69
    سپاسگزاری شده
    35
    سپاسگزاری کرده
    16

اجبار در استفاده از روتر؟

در یک شبکه با 600 تا 700 نود آیا لازم است صرفا از روتر یا روترهای برای مسیردهی در شبکه داخلی استفاده شود؟
    البته برای ترافیک خروجی از روتر استفاده می شود پرسش من در مورد چرایی استفاده از روتر در شبکه داخلی است.
    این در حالتی است که VLAN تعریف نشده و نیز از سوئیچ های 2950 و آدرس های IP /16 در شبکه استفاده شده است.

موضوعات مشابه:

نام حقيقي: سجاد کلاهی

مسدود شده
    نوشته
    832
    سپاسگزاری شده
    634
    سپاسگزاری کرده
    0
    بهتره یک شمای کلی از ساختار شبکه رو قرار بدینو تعداد و نحوه قرار گیری سوئیچ ها در جواب سوال تاثیر داره.

نام حقيقي: احمد یزدانی (Poker)

عضو ویژه شناسه تصویری A.Yazdani
    نوشته
    946
    سپاسگزاری شده
    1312
    سپاسگزاری کرده
    430
    نوشته های وبلاگ
    8
    اگر در شبکه داخلی رنج ip مختلف دارین به روتر برای مسیر یابی نیاز است و اگر می خواهید به اینترنت وصل شوید نیز همینطور.
    در غیر این صورت نیازی به روترنمی باشد

نام حقيقي: سجاد کلاهی

مسدود شده
    نوشته
    832
    سپاسگزاری شده
    634
    سپاسگزاری کرده
    0
    اگر در شبکه داخلی رنج ip مختلف دارین به روتر برای مسیر یابی نیاز است و اگر می خواهید به اینترنت وصل شوید نیز همینطور.
    در غیر این صورت نیازی به روترنمی باشد
    دوست عزیز به سوال توجه کنید. برای 700 نود حتما روتر لازم هست. لطفا دقت کنین.

نام حقيقي: محمد رسول راستی

مدیر عمومی شناسه تصویری M-r-r
    نوشته
    9,486
    سپاسگزاری شده
    4309
    سپاسگزاری کرده
    2706
    نقل قول نوشته اصلی توسط yassina نمایش پست ها
    در یک شبکه با 600 تا 700 نود آیا لازم است صرفا از روتر یا روترهای برای مسیردهی در شبکه داخلی استفاده شود؟
    البته برای ترافیک خروجی از روتر استفاده می شود پرسش من در مورد چرایی استفاده از روتر در شبکه داخلی است.
    این در حالتی است که VLAN تعریف نشده و نیز از سوئیچ های 2950 و آدرس های IP /16 در شبکه استفاده شده است.
    در این شبکه قرار است چه خدمات یا سرویس هایی برپا شود ؟

Mohammad Rasoul Rasti
    There's no place like 127.0.0.1
    m.rasti [@] outlook.com

نوشته
    946
    سپاسگزاری شده
    1312
    سپاسگزاری کرده
    430
    نوشته های وبلاگ
    8
    نقل قول نوشته اصلی توسط zamoova نمایش پست ها
    دوست عزیز به سوال توجه کنید. برای 700 نود حتما روتر لازم هست. لطفا دقت کنین.
    فکر نمیکنم ربطی به تعداد نود ها داشته باشه !!!!
    مگر اینکه بخوان به یه شبکه با یه رنج دیگه وصل بشن
    یه سوال کار اصلی روتر یه نظر شما چیه ؟

نام حقيقي: محمد رسول راستی

مدیر عمومی شناسه تصویری M-r-r
    نوشته
    9,486
    سپاسگزاری شده
    4309
    سپاسگزاری کرده
    2706
    گاها مرتبط هست...

Mohammad Rasoul Rasti
    There's no place like 127.0.0.1
    m.rasti [@] outlook.com

نوشته
    946
    سپاسگزاری شده
    1312
    سپاسگزاری کرده
    430
    نوشته های وبلاگ
    8
    ببینین اینجا داریم در مورد روتر حرف میزنیم نه device های لایه 3

اگر منظور شما اینه که برای این تعداد node یک device لایه 3نیاز است من هم قبول دارم

نام حقيقي: Ali Afzalan

مدیر بخش Cisco شناسه تصویری aliafzalan
    نوشته
    2,086
    سپاسگزاری شده
    2557
    سپاسگزاری کرده
    2059
    سلام
    برای چنین شبکه ای خیلی بهتره که از روتر استفاده کنید. (البته بهتره بگیم که باید این شبکه بزرگ را به چندین شبکه کوچیکتر تقسیم کنیم که البته برای اینکه این سیستم ها بتونن با همدیگه در ارتباط باشند باید یک دستگاه لایه 3 که میتونه روتر باشه و یا سوئیچ لایه 3 استفاده بشه) که البته سوئیچ لایه 3 انتخاب بهتریه.
    شبکه ای با چنین وسعتی (700 تا سیستم) میتونه مشکلات زیادی را براتون ایجاد کنه. شما توی شبکه یک Broadcast Domain خیلی بزرگ دارید، که ترافیک برداکست به همه سیستم ها میرسه و یک مشکل از طریق یکی از سیستم ها (چه سهواً و چه عمداً) میتونه کل شبکه شما را از کار بندازه.

SADEGH65 و A.Yazdani سپاسگزاری کرده‌اند.

خواننده
    نوشته
    69
    سپاسگزاری شده
    35
    سپاسگزاری کرده
    16
    من هم با نظره شما موافقم. اگه ترافیک حاصل از اعلام موجودیت هر سیستم را محاسبه کنیم عدد کمی نخواهد بود، ضمن اینکه هر اعلام یک وقفه برای هر سیستم ایجاد می کند. در مورد امنیت هم شبکه دارای پتانسیل خطر است. احتمالا با توجه به نوع ترافیک رد و بدل شده کارایی شبکه نیز دارای اشکال است همه این ها درست! ولی آیا در صورت وجود ترافیک اشتراک فایل و اتوماسیون اداری (با بسته های 4 کیلوبایتی برای هرپرسه و پاسخ به سمت سرور) وجود روتر ( تکرار می کنم ) در شبکه صرفا داخلی توجیه اقتصادی دارد؟ ( منظور از روتر ایجاد سگمنت های جداگانه و مسیردهی آنها به یکدیگر است و افزایش برادکست دامین)

نام حقيقي: هادی علیزاده

عضو عادی
    نوشته
    800
    سپاسگزاری شده
    404
    سپاسگزاری کرده
    226
    نقل قول نوشته اصلی توسط yassina نمایش پست ها
    من هم با نظره شما موافقم. اگه ترافیک حاصل از اعلام موجودیت هر سیستم را محاسبه کنیم عدد کمی نخواهد بود، ضمن اینکه هر اعلام یک وقفه برای هر سیستم ایجاد می کند. در مورد امنیت هم شبکه دارای پتانسیل خطر است. احتمالا با توجه به نوع ترافیک رد و بدل شده کارایی شبکه نیز دارای اشکال است همه این ها درست! ولی آیا در صورت وجود ترافیک اشتراک فایل و اتوماسیون اداری (با بسته های 4 کیلوبایتی برای هرپرسه و پاسخ به سمت سرور) وجود روتر ( تکرار می کنم ) در شبکه صرفا داخلی توجیه اقتصادی دارد؟ ( منظور از روتر ایجاد سگمنت های جداگانه و مسیردهی آنها به یکدیگر است و افزایش برادکست دامین)
    همانطور که اساتید فرمودند شما باید حتما از تجهیزات لایه 3 استفاده کنی که میتونی بجای روتر از سوییچ لایه 3 استفاده کنی و امنیت رو هم روی این تجهیزات پیاده سازی کنی اما با توجه به سرویس هایی که میخای داشته باشی باید ببینی نیاز به روتر داری یا نه

خواننده
    نوشته
    69
    سپاسگزاری شده
    35
    سپاسگزاری کرده
    16
    موضوع همین "یا نه" هست!
    چون خرید تجهیزات نیاز به توجیه اقتصادی داره برای همین نیاز به دلایل مستدل و مستند هست . پس باید دلایل مشخص و فنی ارائه بشه و پیش بینی نتیجه هم صورت بگیره....

نام حقيقي: Ali Afzalan

مدیر بخش Cisco شناسه تصویری aliafzalan
    نوشته
    2,086
    سپاسگزاری شده
    2557
    سپاسگزاری کرده
    2059
    ببینید دوست من، تا زمانیکه همه چیز درست کار میکنه هیچ مشکلی نیست، اما اگر اتفاقی بیافته اون موقع است که . . .
    صرفنظر از بحث امنیت و performance شبکه و . . . که جای خود داره بحث دیگه ای هم هست.
    حدود سه چهار سال پیش از طرف یه سازمانی با شرکتی که توش کار میکردم تماس گرفتن و گفتن شبکه مون مشکل داره.
    بعد از اینکه رفتم اونجا و با هم صحبت کردیم، معلوم شد که ارتباط تمامی دیتاسنتر با بیرون از سازمان قطع شده و وقتی
    که Core Switch را ریست میکنن تا 10، 15 دقیقه همه چیز خوبه ولی یکدفعه سرورها یکی یکی از کار میافتادند یعنی سرورها تا Gateway را ping میکردند ولی بعد از gateway هیچ ارتباطی نداشتند (این را هم بگم شبکه خیلی بزرگی داشتند که در حدود 1 میلیارد تومان هزینه تجهیزات شبکه کرده بودند و از هر دستگاهی 2 تا داشتند و . . .) دو ساعت طول کشید تا تازه ساختار شبکه سازمان را متوجه شدم.
    حالا، خیلی وارد جزییات نمیشم، مشکل پیدا شد. مشکل از طرف یکی از سرورها بود، سیستم عامل قاطی کرده بود و به سایر سرورها اعلام میکرد که دوستان! Gateway شما من هستم، دیتا را بفرستید سمت من! و از اونجایی که بسته ها به سوئیچ (gateway) نمیرسیدند ارتباط با بیرون هم قطع شده بود. توجه داشته باشید که این مشکل برای تمامی سیستم هایی که در
    یک Broadcast Domain بودند پیش اومده بود. (سرور را ریست کردیم مشکل حل شد )
    درسته که اون مشکل به خاطر سیستم عامل پیش اومده بود، ولی یک کاربر خرابکار به راحتی میتونه همین مشکل را توی شبکه شما به وجود بیاره.
    حالا اگر که کل شبکه شما به 10 تا شبکه کوچیکتر تقسیم بشه و مثلا چنین مشکلی پیش بیاد، نهایتاً یک بخش (70 تا سیستم) از کار می افتند، ولی اگر که همه سیستم ها در یک شبکه باشند (یک Broadcast Domain) داشته باشید، اون موقع که یک مسئول شبکه هست و 700 نفر کارمند عصبانی (که نمیتونند اینترنت کار کنند!!) و یک مدیرعامل!! فکر کنم شما خیلی بهتر از من بدونید که توی این زمان توی چه موقعیتی قرار می گیرید!
    پس به نظر من، حتماً باید شبکه خود را به چند قسمت کوچیکتر تقسیم کنید و برای اینکه سیستم ها بتونند با هم در ارتباط باشند به یک دستگاه لایه 3 نیاز دارید.

SADEGH65، ARM، hashem_wol و 2 نفر دیگر سپاسگزاری کرده‌اند.

نام حقيقي: donya

عضو غیر فعال
    نوشته
    6
    سپاسگزاری شده
    1
    سپاسگزاری کرده
    0
    برای یک شمکه با 700 نود صد در صد نیاز هست که از روتر استفاده کنین هر چنداز نظر من امروزه روز بهتره در شبکه های ساده تر هم از روتر استفاده کرد

itpirooz سپاسگزاری کرده است.

خواننده
    نوشته
    69
    سپاسگزاری شده
    35
    سپاسگزاری کرده
    16
    نقل قول نوشته اصلی توسط aliafzalan نمایش پست ها
    ببینید دوست من، تا زمانیکه همه چیز درست کار میکنه هیچ مشکلی نیست، اما اگر اتفاقی بیافته اون موقع است که . . .
    صرفنظر از بحث امنیت و performance شبکه و . . . که جای خود داره بحث دیگه ای هم هست.
    حدود سه چهار سال پیش از طرف یه سازمانی با شرکتی که توش کار میکردم تماس گرفتن و گفتن شبکه مون مشکل داره.
    بعد از اینکه رفتم اونجا و با هم صحبت کردیم، معلوم شد که ارتباط تمامی دیتاسنتر با بیرون از سازمان قطع شده و وقتی
    که Core Switch را ریست میکنن تا 10، 15 دقیقه همه چیز خوبه ولی یکدفعه سرورها یکی یکی از کار میافتادند یعنی سرورها تا Gateway را ping میکردند ولی بعد از gateway هیچ ارتباطی نداشتند (این را هم بگم شبکه خیلی بزرگی داشتند که در حدود 1 میلیارد تومان هزینه تجهیزات شبکه کرده بودند و از هر دستگاهی 2 تا داشتند و . . .) دو ساعت طول کشید تا تازه ساختار شبکه سازمان را متوجه شدم.
    حالا، خیلی وارد جزییات نمیشم، مشکل پیدا شد. مشکل از طرف یکی از سرورها بود، سیستم عامل قاطی کرده بود و به سایر سرورها اعلام میکرد که دوستان! Gateway شما من هستم، دیتا را بفرستید سمت من! و از اونجایی که بسته ها به سوئیچ (gateway) نمیرسیدند ارتباط با بیرون هم قطع شده بود. توجه داشته باشید که این مشکل برای تمامی سیستم هایی که در
    یک Broadcast Domain بودند پیش اومده بود. (سرور را ریست کردیم مشکل حل شد )
    درسته که اون مشکل به خاطر سیستم عامل پیش اومده بود، ولی یک کاربر خرابکار به راحتی میتونه همین مشکل را توی شبکه شما به وجود بیاره.
    حالا اگر که کل شبکه شما به 10 تا شبکه کوچیکتر تقسیم بشه و مثلا چنین مشکلی پیش بیاد، نهایتاً یک بخش (70 تا سیستم) از کار می افتند، ولی اگر که همه سیستم ها در یک شبکه باشند (یک Broadcast Domain) داشته باشید، اون موقع که یک مسئول شبکه هست و 700 نفر کارمند عصبانی (که نمیتونند اینترنت کار کنند!!) و یک مدیرعامل!! فکر کنم شما خیلی بهتر از من بدونید که توی این زمان توی چه موقعیتی قرار می گیرید!
    پس به نظر من، حتماً باید شبکه خود را به چند قسمت کوچیکتر تقسیم کنید و برای اینکه سیستم ها بتونند با هم در ارتباط باشند به یک دستگاه لایه 3 نیاز دارید.

از توضيحات جانبي و توصيه هاي بسيار كارامدتون متشكرم. در واقع پيشنهاد من نيز براي شبكه مذكور در ايجاد دسترس پذيري بالا، مديريت پذيري، بالانسينگ ، امنيت و در نهايت كارايي شبكه جاري بود.

صفحه 1 از 2 1 2 آخرینآخرین

کلمات کلیدی در جستجوها:

هیچ کلمه ای ثبت نشده است.

برچسب برای این موضوع