چند قانون اصلی در شبکه وجود دارد که اعتقاد و عمل به آن اجتناب ناپذیر است – فکر کردم که بد نیست آنها را برای شما مطرح کنم:
1- Network has to work = شبکه باید کار کند.
2- هرچه سعی کنیم نهایتا محدود به سرعت نور هستیم – یعنی نمیتوان از ژاپن به لندن را با 10ms پینگ کرد چون فاصله فیزیکی باید توسط نور طی شود… هر چه سعی کنی بچه زودتر از نه ماه زایده نمیشود…
3- بسیاری از مفاهیم بصورت کامل یادگرفته نمیشوند مگر توسط تولیدکنندگان محصولات شبکه یا کسانی که در عمل در شبکه های خود از آن تکنولوژی ها استفاده میکنند. سواد تئوری – ناقص است.
4- در بسیاری از موارد میتوان چندین مشکل مجزا را با یک راه حل کلی رفع کرد – لزوما این راه حل خوبی نیست.
5- همیشه جابجایی مشکل شبکه به نقطه دیگر از حل آن مشکل ساده تر است. (نظیر انتقال bottleneck ها)
6- Good, Fast و Cheap (خوب – سریع – ارزان) از این سه تنها میتوان دو تا را با هم داشت! همه با هم امکان پذیر نیست.
7- شبکه پیچیده تر از آن است که در تصور بخواهید آنرا پیش بینی کنید و در نظر بگیرید…
8- هر چه Resource و منبع داشته باشی باز هم کم است – این مورد در زمینه Harddisk – Storage و CPU همیشه صدق میکند. در زمینه Bandwidth و Memory همینطور…
9- یک سایز مناسب همه نیست – یک طراحی / راه حل شبکه برای همه صدق نمیکند – اینجاست که در اکثر پاسخ ها به پرسش های شما اشاره میکنم که: بستگی داره…
One size never fits all
10- هر ایده و نظر قدیمی بعدا دوباره اظهار خواهد شد فارغ این که اصلا کار میکرده یا نه…
11- در طراحی یک پروتکل – کمال این نیست که همه چیز را به آن بیافزاییم بلکه وقتی بدست می آید که چیز دیگری برای خلاصه کردن باقی نمانده باشد…
12- با زور و فشار زیاد – دستگاه ها و سرور هایی که برای آن کار در نظر گرفته نشده اند – کار خواهند کرد اما بلاخره روزی از کار می افتند. وقتی چیزی ممکن باشد که از عمل بایستد بالاخره این اتفاق خواهد افتاد بهتر است آینده نگر باشیم.
بد نیست سری به RFC1925 – به نام The Twelve Networking Truths بزنید…

منبع : networkprof