سلام.
من در بحث شبکه خیلی بی سواد هستم ولی در حال حاضر شدیدا نیاز دارم یک سری مواررد رو مثل روتینگ ها رو یاد بگیرم، اگر مقاله ای این دورو برا هست که لطف کنید آدرس بدید وگر کتاب خلاصه و مفید سراغ دارین معرفی کنید. ممنون میشم.

یکی از مسائلی که باید حل کنم اینه :
خونه خودم به اینترنت وصله و فرض میکنیم 2تا آی پی ولید داریم، که یه دونه از این آی پی ها اینجا استفاده میشه + چند آی پی اینولید، بعد یک لینک وایرلس هم زدم جای دیگه که اونجا یک دستگاه ولید داریم و چند دستگاه اینولید. در صمن تمام دستگاه های اینولید باید به اینترنت دسترسی داشته باشن.
اگر فقط invalid ip مورد نیاز بود، همه دستگاه ها رو و همینطور رادیو های رو (نانو 5) رو تو یک رنج ست میکردم و قضیه حل میشد، ولی حالا که باید valid ip & invalid Ip رو با هم داشته باشم به مشکل برخوردم،
اولا که دقیقا نمیدونم روتینگ رو چجور باید ست کنم، بعد هم نانو5 رو میشه هم بریج هم روتر ست کرد، در وب دیدم که میشه routing table برای نانو تعریف کرد ولی نمیدونم چطور، یعنی تو web manager چیزی نبود یا شاید هم اصلا باید بریج ست کنم نانو هارو، نمیدونم والا ! فقط میدونم باید یک بار در حدی که کار راه انداز باشه این موارد رو یاد بگیرم.

پیش پیش از همه کسانی که راهنمائی کنن ممنونم.