صفحه 1 از 2 1 2 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 15 از مجموع 21

موضوع: پروتکل های لایه های OSI

نام حقيقي: n.s

عضو غیر فعال
    نوشته
    63
    سپاسگزاری شده
    9
    سپاسگزاری کرده
    17

Icon1 پروتکل های لایه های OSI

باسلام خدمت دوستان عزیز
    من یک مقاله ای در مورد تمام پروتکل های لایه OsI میخوام ( تمام پروتکل های شبکه به صورت کامل )
    اگه کسی لینکی داره یا سایتی رو میشناسه که تمام پروتکل ها رو توضیح داده ممنون میشم که برام بزاره

موضوعات مشابه:

نام حقيقي: محمد رسول راستی

مدیر عمومی شناسه تصویری M-r-r
    نوشته
    9,486
    سپاسگزاری شده
    4309
    سپاسگزاری کرده
    2706
    اگه جستجو ميكردين،*به نتيجه رسيده بودين...

كاش تو دانشگاه ها، اساتيد محترم به جز متن و مقاله، جستجو كردن رو هم از دانشجو ميخواستن...

ghasr و able سپاسگزاری کرده‌اند.
    Mohammad Rasoul Rasti
    There's no place like 127.0.0.1
    m.rasti [@] outlook.com

نام حقيقي: Abolfazl Rahmani

خواننده شناسه تصویری ghasr
    نوشته
    483
    سپاسگزاری شده
    52
    سپاسگزاری کرده
    216
    جسارت به این دوستمون نباشه اما حرف آقای راستی برام جالب بود.

این که واضحه که ما ایرانی ها عادت به خوردن لقمه های آماده داریم. اما گذشته از این به نظر من:

حدودا :

15درصد کاربران اینترنتی اصلا از وجود موجودی به نام موتور جستجو بی خبرند !
    30 درصد کاربران اینترنتی زحمت جستجو رو به خود نمیدن !
    50 درصد کاربران اینترنتی اصلا نمیدونن موتور جستجویی غیر از این گاگول انحصار طلب هم وجود داره! و 50 درصد از این 50 درصد گوگل رو پدر اینترنت میدونند. - طرف میخواد بره تو سایت سازمان سنجش میره گوگل میزنه sanjesh.org !!! یا دانشجوی سال آخر از تو گوگل میره تو سایت دانشگاهشون !!!
    و الی آخر ......

نمیشه قاطعانه گفت اما این وضعیت اینترنت تو کشور ماست !

.

ویرایش توسط ghasr : 2008-11-12 در ساعت 09:24 AM

عضو غیر فعال
    نوشته
    63
    سپاسگزاری شده
    9
    سپاسگزاری کرده
    17
    نقل قول نوشته اصلی توسط M-r-r نمایش پست ها
    اگه جستجو ميكردين،*به نتيجه رسيده بودين...

كاش تو دانشگاه ها، اساتيد محترم به جز متن و مقاله، جستجو كردن رو هم از دانشجو ميخواستن...
    حرفتون جالبه !!!
    اما بایدخدمتون عرض کنم که بنده جستجو کردم اما تمام مطالب انگلیسی اند و من دنبال یک متن فارسی بودم به دو دلیل : 1) مطلب باید فارسی ارائه بشه !
    2) مطلب انگلیسی پیدا کردم اما وقت ترجمه ندارم!
    3) ببینم دوستان چقدر در این زمینه اطلاع دارند !!؟؟؟ که دیدم همه فقط ادعاشو دارند که شبکه میدونند ... و مطلبی جدید درموردش نمیدونند ! بلکه فقط بلدند همدیگر رو مسخره کنند ! و این برام خیلی جالبه !
    اونم تو انجمن شبکه و کامیپوتر چرا نباید یه نفر پیدا بشه که تعداد تمام پروتکل های شبکه رو که در هر لایه به بیشتر از 100 تا میرسه رو به زبان فارسی یعنی به زبان خودمون داشته باشه !
    چرا نباید یک مقاله حتی در مورد تمام پروتکل های شبکه باشه !!!!؟
    این از ضعف ما تو کامپیوتره !و زمانی هم که باید به هم کمک کنیم تا همه تو این راه از نظر اطلاعات پیشرفت کنیم فقط همه رو مسخره میکنیم !
    قابل توجه دو دوستی که ارادت بسیاری داشتند به من ... باید بگم من 78 صفحه مطلب انگلیسی در این مورد پیدا کرده بودم !
    گرچه وقت ترجمه نداشتم اما سعی ام رو میکنم که تا اخر هفته تموم اش کنم حالا هر چقدر که شد بازم منت کسی رو سرادم نیست ...
    ضرب المثلی هست که میگه : کس نخارد پشت من جز ناخن انگشت من !

عضو غیر فعال
    نوشته
    63
    سپاسگزاری شده
    9
    سپاسگزاری کرده
    17
    نقل قول نوشته اصلی توسط ghasr نمایش پست ها
    جسارت به این دوستمون نباشه اما حرف آقای راستی برام جالب بود.

این که واضحه که ما ایرانی ها عادت به خوردن لقمه های آماده داریم. اما گذشته از این به نظر من:

حدودا :

15درصد کاربران اینترنتی اصلا از وجود موجودی به نام موتور جستجو بی خبرند !
    30 درصد کاربران اینترنتی زحمت جستجو رو به خود نمیدن !
    50 درصد کاربران اینترنتی اصلا نمیدونن موتور جستجویی غیر از این گاگول انحصار طلب هم وجود داره! و 50 درصد از این 50 درصد گوگل رو پدر اینترنت میدونند. (طرف میخواد بره تو سایت سازمان سنجش میره گوگل میزنه sanjesh.org !!! یا دانشجوی سال آخر از تو گوگل میره تو سایت دانشگاهشون !!!
    و الی آخر ......

نمیشه قاطعانه گفت اما این وضعیت اینترنت تو کشور ماست !

.
    حرفتون جالبه !!!
    اما بایدخدمتون عرض کنم که بنده جستجو کردم اما تمام مطالب انگلیسی اند و من دنبال یک متن فارسی بودم به دو دلیل : 1) مطلب باید فارسی ارائه بشه !
    2) مطلب انگلیسی پیدا کردم اما وقت ترجمه ندارم!
    3) ببینم دوستان چقدر در این زمینه اطلاع دارند !!؟؟؟ که دیدم همه فقط ادعاشو دارند که شبکه میدونند ... و مطلبی جدید درموردش نمیدونند ! بلکه فقط بلدند همدیگر رو مسخره کنند ! و این برام خیلی جالبه !
    اونم تو انجمن شبکه و کامیپوتر چرا نباید یه نفر پیدا بشه که تعداد تمام پروتکل های شبکه رو که در هر لایه به بیشتر از 100 تا میرسه رو به زبان فارسی یعنی به زبان خودمون داشته باشه !
    چرا نباید یک مقاله حتی در مورد تمام پروتکل های شبکه باشه !!!!؟
    این از ضعف ما تو کامپیوتره !و زمانی هم که باید به هم کمک کنیم تا همه تو این راه از نظر اطلاعات پیشرفت کنیم فقط همه رو مسخره میکنیم !
    قابل توجه دو دوستی که ارادت بسیاری داشتند به من ... باید بگم من 78 صفحه مطلب انگلیسی در این مورد پیدا کرده بودم !
    گرچه وقت ترجمه نداشتم اما سعی ام رو میکنم که تا اخر هفته تموم اش کنم حالا هر چقدر که شد بازم منت کسی رو سرادم نیست ...
    ضرب المثلی هست که میگه : کس نخارد پشت من جز ناخن انگشت من !

عضو غیر فعال
    نوشته
    63
    سپاسگزاری شده
    9
    سپاسگزاری کرده
    17

Icon1

خدمت بقیه دوستان هم بگم که فکر نکنند من مثل بقیه دوستان اینجا هستم
    تمام پروتکل های osi رو با طریق عملکردشون حتما طی پستهایی اینجا یا تو یه سایت دیگه ای( با گذاشتن لینک ) به نام خودم میزارم

ghasr سپاسگزاری کرده است.

نام حقيقي: س. عزت پور

عضو غیر فعال شناسه تصویری shnov
    نوشته
    533
    سپاسگزاری شده
    175
    سپاسگزاری کرده
    156
    بهههه جناب رحمانی عزیز !
    اقا چه خبرها نیستی ؟

نام حقيقي: دانیال احمدی زاده

عضو ویژه شناسه تصویری DaNi_84
    نوشته
    1,586
    سپاسگزاری شده
    738
    سپاسگزاری کرده
    307
    فعلا میتونید این رو بدبد به استادتون تا بعد در مورد پروتکلهاش هم مطلب پیدا بشه :

شبکه
    OSI بمنظور شناخت مناسب نحوه عملکرد پروتکل در شبکه می بايست با برخی از مدل های رايج شبکه که معماری شبکه را تشريح می نمايند، آشنا گرديد. مدل OSI )Open Systems Interconnection) يک مرجع مناسب در اين زمينه است . اين مدل در سال 1984 توسط ISO ( يک سازمان بين المللی استاندارد سازی با بيش از 130 عضو) ارائه گرديد. در مدل فوق از هفت لايه برای تشريح فرآيندهای مربوط به ارتباطات استفاده می گردد. هريک از لايه ها مسيوليت انجام عمليات خاصی را برعهده دارند.. مدل OSI بعنوان يک مرجع و راهنما برای شناخت عمليات مربوط به ارتباطات استفاده می گردد. بمنظور آشنا ئی با نحوه عملکرد يک شبکه ، مطالعه مدل فوق، مفيد خواهد بود. شکل زير هفت لايه مدل OSI را نشان می دهد.
    ارسال و دريافت اطلاعات از طريق لايه های مربوطه در کامپيوترهای فرستنده و گيرنده انجام خواهد شد. داده ها توسط يک برنامه و توسط کاربر توليد خواهند شد ( نظير يک پيام الکترونيکی ) .شروع ارسال داده ها از لايه Application است . در ادامه و با حرکت به سمت پايين، در هر لايه عمليات مربوطه انجام و داده هائی به بسته های اطلاعاتی اضافه خواهد شد. در آخرين لايه ( لايه فيزيکی ) با توجه به محيط انتقال استفاده شده ، داده ها به سيگنالهای الکتريکی، پالس هائی از نور و يا سيگنالهای راديوئی تبديل و از طريق کابل و يا هوا برای کامپيوتر مقصد ارسال خواهند شد. پس از دريافت داده در کامپيوتر مقصد ، عمليات مورد نظر (معکوس عمليات ارسال ) توسط هر يک از لايه ها انجام و در نهايت با رسيدن داده به لايه Application و بکمک يک برنامه، امکان استفاده از اطلاعات ارسالی فراهم خواهد شد. شکل زير نحوه انجام فرآيند فوق را نشان می دهد.

لايه های OSI
    همانگونه که اشاره گرديد مدل OSI از هفت لايه متفاوت تشکيل شده است . در ادامه عملکرد هر لايه تشريح می گردد:
    - لايه هفت ( Application) . اين لايه با سيستم عامل و يا برنامه های کاربردی ارتباط دارد. کاربران با استفاده از نرم افزارهای کاربردی متفاوت قادر به انجام عمليات مرتبط با شبکه خواهند بود. مثلا" کاربران می توانند اقدام به ارسال فايل خواندن پيام ارسال پيام و ... نمايند.
    - لايه شش ( Presentation) . لايه فوق داده های مورد نظر خود را از لايه Application اخذ و آنها را بگونه ای تبديل خواهد کرد که توسط ساير لايه ها قابل استفاده باشد.
    - لايه پنج ( Session) . لايه فوق مسئول ايجاد ، پشتيبانی و ارتباطات مربوطه با دستگاه دريافت کننده اطلاعات است .
    - لايه چهار ( Transport) . لايه فوق مسئول پشتيبانی کنترل جريان داده ها و و بررسی خطاء و بازيابی اطلاعات بين دستگاه های متفاوت است . کنترل جريان داده ها ، بدين معنی است که لايه فوق در صورتيکه اطلاعاتی از چندين برنامه ارسال شده باشد ، داده های مربوطه به هر برنامه را به يک stream آماده تبديل تا در اختيار شبکه فيزيکی قرار داده شوند.
    - لايه سه ( Network) . در لايه فوق روش ارسال داده ها برای دستگاه گيرنده تعيين خواهد شد. پروتکل های منطقی ، روتينگ و آدرس دهی در اين لايه انجام خواهد شد.
    - لايه دو (Data). در لايه فوق ، پروتکل های فيزيکی به داده اضافه خواهند شد. در اين لايه نوع شبکه و وضعيت بسته های اطلاعاتی (Packet) نيز تعيين می گردند.
    لايه يک (Physical) . لايه فوق در ارتباط مستقيم با سخت افزار بوده و خصايص فيزيکی شبکه نظير : اتصالات ، ولتاژ و زمان را مشخص می نمايد.
    مدل OSI بصورت يک مرجع بوده و پروتکل های پشته ای يک و يا چندين لايه از مدل فوق را ترکيب و در يک لايه پياده سازی می نمايند.
    پروتکل های پشته ای
    يک پروتکل پشته ای ، شامل مجموعه ای از پروتکل ها است که با يکديگر فعاليت نموده تا امکان انجام يک عمليات خاص را برای سخت افزار و يا نرم افزار فراهم نمايند. پروتکل TCP/IP نمونه ای از پروتکل های پشته ای است . پروتکل فوق از چهار لايه استفاده می نمايد
    - لايه يک (Network Interface) . لايه فوق ، لايه های Physical و Data را ترکيب و داده های مربوط به دستگاه های موجود در يک شبکه را روت خواهد کرد.
    - لايه دو (Internet) . لايه فوق متناظر لايه Network در مدل OSI است . پروتکل اينترنت (IP) ، با استفاده از آدرس IP ( شامل يک مشخصه شبکه و يک مشخصه ميزبان ) ، آدرس دستگاه مورد نظر برای ارتباط را مشخص می نمايد.
    - لايه سه (Transport) . لايه فوق متناظر با لايه Transport در مدل OSI است . پروتکل TCP(Trnsport control protocol( در لايه فوق ايفای وظيفه می نمايد
    - لايه چهار (Application) . لايه فوق متناظر با لايه های Session,Presentation و Application در مدل OSI است. پروتکل هائی نظير FTP و SMTP در لايه فوق ايفای وظيفه می نمايند.
    منبع : OSI

ویرایش توسط DaNi_84 : 2008-11-11 در ساعت 10:49 PM
    mwebgard سپاسگزاری کرده است.

نام حقيقي: دانیال احمدی زاده

عضو ویژه شناسه تصویری DaNi_84
    نوشته
    1,586
    سپاسگزاری شده
    738
    سپاسگزاری کرده
    307
    همچنین میتونید از این لینک استفاده کنید :
    مدل مرجع اتصال داخلی سیستم‌های باز - ویکی‌پدیا

mwebgard سپاسگزاری کرده است.

عضو غیر فعال
    نوشته
    63
    سپاسگزاری شده
    9
    سپاسگزاری کرده
    17
    نقل قول نوشته اصلی توسط DaNi_84 نمایش پست ها
    همچنین میتونید از این لینک استفاده کنید :
    مدل مرجع اتصال داخلی سیستم*های باز - ویکی*پدیا

سلام دوست من
    با تشکر از مطالبی که گذاشتید
    اما این مطالبی نبود که من به دنبالش میگذشتم
    در واقع من به دنبال نام و عملکرد پروتکل هایی هستم که مشهور نیستند ! پروتکل هایی که در هر لایه عملکرد خاصی دارند اما مثل خیلی از پروتکلهای مدل OُsI مشهور نیستند وبرای همین فقط مطالب انگیسی توانستم پیدا کنم ...
    در واقع ما توی هر لایه نزدیک به 100 تا پروتکل داریم که هر کدام عمل خاص خودشان را انجام میدهند ولی چون عملکرد انها بسیار مهم نبوده اسمی از انها برده نشده !

نام حقيقي: Abolfazl Rahmani

خواننده شناسه تصویری ghasr
    نوشته
    483
    سپاسگزاری شده
    52
    سپاسگزاری کرده
    216
    نقل قول نوشته اصلی توسط shnov نمایش پست ها
    بهههه جناب رحمانی عزیز !
    اقا چه خبرها نیستی ؟

با عرض پوزش از Mwebgard عزیز:

سلام جناب عزت پور. حق با شماست. یه مدت درگیر بودم. کارشناسی ارشد قبول شدم. اما گاهی میومدم یه گریزی میزدم به فروم. ما باشیم یا نباشیم ارادت داریم به همه دوستان. تا دوستانی مثل شما هستند انجمن با نبود ده تا مثل من هم کمبودی احساس نمیکنه قربان.
    .

نام حقيقي: محسن بصیر

در اتتظار تایید
    نوشته
    21
    سپاسگزاری شده
    2
    سپاسگزاری کرده
    3

Icon12

مدل مرجع یا OSI یک معماری یا طرح لایه ای و طبقه ندی شده است که سطوح مختلف سرویس دهی وانواع مختلف کار متقابل را براب کا مپیوترهای از طریق یک شبکه ارتباطی با کدیگر متصل شده اند بطور استاندارد تعریف میکند.
    پایینترین سطح از ین لایه مربوط به لایه سخت افزار بود و بالاترین لایه مربوط به لایه برنامه میباشد.
    بطور خلاصه دوستان اسامی ازین لایه هارو ذکر کردند ولی اگه خواستید این 7 لایه رو به ترتیب از بالا به پایین همیشه به یاد داشته باشی به جمله زیر توجه کن...
    All Peaple Seem To Need Data Prossecing
    حروف اول و بزرگ نمایش داده شده این جمله معروف بیان کنند مدل معروف هست به ترتیب...1.application
    2. peresentation
    3.session
    4. transporrt
    5.network
    6.data link
    7.physical

البته یه مدل دیگر هم هست که به مدل tcp / ip مشهور هست و کپی برداری مایکرو سافت هست از ین مدل..
    بهر حال این یک مدل مرجع محسوب میشه و ممکنه مدلهای دیگری بر این اساس بوجود بیان
    خب به گانم دوست عزیزی که این مطلب رو شروع کردن تمام اونچیز ها رو که در مورد تعریف این پروتکلها و جود داره رو بصورت مختصر میدونن اما بنحوی دنبال این هستند که بدونن توهر لایه چه میگذره و چه پرو تکلهایی در بر گیرنده هر لایه هست
    تو این نوشتار سعی میکنم بصورت خلاصه اونو تشریح کنم هر پروتکلی که تو هر لایه هست رو بگم اما برای دونستن مطالب بیشتر 2 تا کتاب معرفی میکنم و شاید هم لینکش رو گذاشتم واسه دانلود امیدوارم که مورد استفاده قرار بگیرد.
    از لایه اول شروع میکنیم
    لایه application
    این لایه به سرویس هایی مربوط میشه که مستقیما با برنامه کاربردی در ارتباطند مانند os ها و dbase ها
    پروتکلهایی که تو این لایه کار می کنند شامل ftp,http,snmp,smtp,فایروالهای نرم افزاری و انتی ویروسها هستند
    در مورد هریک از پرتکلهای یاد شده اگه سوالی هست بگید تا توضیح بدم بعد...
    و همچنین username و password تو این لایه هستند

لایه persentation
    این لایه قالب بندی را که برای تبادل داده ها بین کامپیوترهای یک شبکه هست رو مشخص میکنه این لایه وظیفه ترجمه پرتکلها رو نیز بر عهده داره و ادرس دهی و کد گذاری و بسط دستورات برعهده این لایه هست و همچنین compress کردن تو این لایه اتفاق میوفته

لایه session
    این لایه بدو برنامه بروی کامپیوتر امکان ایجاد و استفاده و بستن یک ارتباط رو فراهم میکنه در ضمن مسئولیت این ارتباط رو نیز برعهده داره و این لایه کارهای مختفف دیگری در زمینه امنیت شبکه رو هم میتونه بر عهده بگیره...
    پروتکلهایی که تو این لایه کار برد داره اینها هستند:netbios,winsok
    و همچنین simplex, half douplex , full dooplexدر این لایه هستند

لایه transport
    این لایه از سالم رسیدن packet اطمینان حاصل میکند و در ضمن فرستادن تاییدیه رسیدن packetبعهده این لایه هست ...پروتکلهای مشهورtcp , spxدر این لایه قرار دارند کنترل CRCهم تو این لایه هست و پروتکل UDP نیز در این لایه کاربرد داره

لایه network
    این لایه وظیفه ادرس دهی پیغامها و ترجمه آدرسهای منطقی و اسامی را به ادرسهای فیزیکی برعهده دارد در ضمن تشخیص مسیر بین مبدا ومقصد بر عهده این لایه هست و پرو تکل ip , ipxدر این لایه قرار دارد
    router تو این لایه عمل میکنه

لایه data link
    این لایه داده ها را از لایه network به لایه بعد منتقل میکنه و پالس الکتریکی را به شبکه وارد و ازآن خارج میکند این لایه پکت هر رو اولویت بندی میکنه و بعد انها رو میفرسته ...MAC ادرس تو این لایه هست
    bridge دراین لایه کاربد داره و error checking و Access metod هم تو این لایه کاربرد دارند
    استاندارد 802.xدر این لایه مطرح شده اند
    پروتکلهایی که تو این لایه هستند :L2tp,pptp,ppp,slip

لایه physical:
    این لایه بیت های خام رو بروی رسانه فیزیکی منتقل کرده و چگونگی اتصال رسانه رو به کارت شبکه مشخص میکند در ضمن فرستادن اطلاعات در این شبکه تعییین میشود NIC ,MODEM,HUB ,DVB ,...درین لایه مطرح شده اند

خب اینم توضیح مختصری در مورد لایه ها..امیدوارم سودمند باشه ...در ضمن به اون دوستانی که از مطرح شدن این بحث خرده گرفته بودنم باید عرض کنم که اطلاع از نحوه کار یک شبکه و دونستن همه این لایه ها و فهم این پروتکلها برای طراحی امنیت و پایداری یک شبکه لازم هست و نباید به اون به عنوان یه بحث تیوری نگاه کرد...

موفق باشید

عضو غیر فعال
    نوشته
    63
    سپاسگزاری شده
    9
    سپاسگزاری کرده
    17
    نقل قول نوشته اصلی توسط seoshen نمایش پست ها
    مدل مرجع یا OSI ...موفق باشید
    ممنون دوست عزیز
    اما منظورم تعریف هر لایه نبود بلکه تعداد و نام وعملکرد پروتکلهای هر لایه بود که به صورت ناشناخته کار میکنند
    در هر صورت مطلب رو یافتم
    بازم ممنون از توجه تون

نام حقيقي: شاهین غرقی

خواننده شناسه تصویری webgard3
    نوشته
    3,401
    سپاسگزاری شده
    1040
    سپاسگزاری کرده
    147
    مهندس جوان مگه پروتکل فارسی هم داریم؟

اگه اسمشو میخوای همون انگلیسی خودتو ببر.
    یه نکته هم که یادت رفت اینه که اینجا اندازه تمام دانشجوهای دانشگاهتون مقاله و آموزش مفید هست.
    نکته دیگه هم اینه که کسی وظیفه ای نداره که مطلبی رو به شما انتقال بده.

عضو غیر فعال
    نوشته
    63
    سپاسگزاری شده
    9
    سپاسگزاری کرده
    17
    نقل قول نوشته اصلی توسط webgard3 نمایش پست ها
    مهندس جوان مگه پروتکل فارسی هم داریم؟

اگه اسمشو میخوای همون انگلیسی خودتو ببر.
    یه نکته هم که یادت رفت اینه که اینجا اندازه تمام دانشجوهای دانشگاهتون مقاله و آموزش مفید هست.
    نکته دیگه هم اینه که کسی وظیفه ای نداره که مطلبی رو به شما انتقال بده.
    کی گفت پروتکل فارسی !؟
    منم نگفتم که کسی وظیفه داره مطلبی رو بهم انتقال بده !؟

اما فکر کنم این جور انجمن ها برای کمک به همدیگر باشه البته اگه خلاف این ثابت بشه ، تو قوانین ثبت نام هم گفته نشده که کسی حق نداره مقاله یا مطلبی رو از دیگر دوستان بخواد !؟
    بله مقاله مفید هست اما نه به اندازه همه دانشگاهها !
    درضمن من مطلبی رو که پیدا کرده بودم همون جوری انگلیسی تحویل دادم .

ویرایش توسط mwebgard : 2008-11-18 در ساعت 09:22 AM

صفحه 1 از 2 1 2 آخرینآخرین

کلمات کلیدی در جستجوها:

لایه های شبکه

پروتکل osi7 لایه OSIپروتکل های OSIهفت لایه osiلايه هاي OSIوظایف لایه های osiدر مورد پروتکلهای لایه کاربردپروتکل های لایه های OSIپروتکل های مدل osiلایه های پروتکل OSIپروتکل های لایه های شبکهتحقیق در مورد osiلایه های OSIپروتکل های لایه osiلایه osiپروتكل osiپروتكل هاي مدل osiلایه SESSIONhttp://forum.persiannetworks.com/f25/t22775.htmlپروتکل های لایه applicationپروتکل های لایه 7لايه هاي شبكه هفت لايه osiپروتکلهای osi

برچسب برای این موضوع