نمایش نتایج: از شماره 1 تا 5 از مجموع 5
سپاس ها 3سپاس
  • 1 توسط opoet7
  • 1 توسط mehranphp
  • 1 توسط mohammadlinux

موضوع: راهنمایی و مشاوره در مورد ESXi و Shared Storage

نام حقيقي: N/A

خواننده
    نوشته
    114
    سپاسگزاری شده
    79
    سپاسگزاری کرده
    213

راهنمایی و مشاوره در مورد ESXi و Shared Storage

سلام
    دوستان مدتی میشه که دارم در مورد VMware و زیر مجموعه های نرمافزاری ش تحقیق میکنم و در نهایت تصمیم بر این هستش که 2 تا از سرورهامون رو به ESXi تبدیل کنیم.

سرورهای ما تو 2 مجموعه ی مختلف قرار گرفتن از نظر رنج IP تفاوت دارن (هر سمت یک روتر قرار گرفته) ارتباط بین این 2 مجموعه هم از طریق لینک وایرلس با پهنای باند مناسب برقرار شده ، روی سرورها قرار هستش که سرویس هایی مثل AD , SQL , DNS , Exchange و Vcenter رو راه بندازیم.

دلیل اینکه میخوایم 2 تا از سرورهارو به ESXi تبدیل کنیم بحث کلاسترینگ و قابلیت های مثل HA و FT هستش که یکی از سرورها از مدار خارج شد سرور دوم بتونه به سرویس دهی ادامه بده حالا همونطور که میدونید برای این مورد ما نیاز به یه فضای مشترک بین سرورها داریم.

برای این منظور ما میخوایم یه کیس معمولی با 4GB رم و تعدادی هارد WD از سری Red NAS بصورت RAID 0+1 در نظر بگیریم و سیستم عامل Open Filer یا Free NAS رو روش نصب کنیم تا بخشی از فضا رو برای اشتراک گذاری فایل بین کاربران و بخش عمده ش رو برای بحث فضای مشترک بین سرورها در نظر بگیریم.

حالا سوالاتی که پیش میاد اینه که :

1-آیا استفاده از سیستم هایی بر پایه Open Filer یا Free NAS رو پیشنهاد میدید ؟ از نظر سرعت و راندمان قابل قبول هستن ؟ چون قدرت خرید تجهیزات اختصاصی تو مبحث NAS یا SAN رو نداریم.
    2-همونطور که گفته شد سرورهای ما تو 2 رنج شبکه ی متفاوت هستش ، حالا با توجه به این موضوع ما مشکلی برای کلاسترینگ خواهیم داشت یا نه ؟
    3-آیا امکانش هست بطور مثال ما ماشین مجازی رو ، روی فضای اشتراکی نصب کنیم و یه فضای 2ومی رو از طریق خود Host (منظور همون بحث DAS) در اختیار ماشین بذاریم ؟ ساده تر پارتیشن C از طریق Open Filer تامین بشه و پارتیشن D از طریق خود هاست.
    4-اگر یه زمانی مشکلی برای سرور Open Filer/Free NAS پیش بیاد و ما از ماشین ها بکاپ داشته باشیم امکانش هست این ماشین هارو از رو خود Host راه اندازی کنیم ؟
    5-اگر ما از روش iSCSI تو سیستم عامل Open Filer برای ارتباط با سرورهای ESXi استفاده کنیم نیاز به کنترلر خاصی سمت ESXi هست یا نه ؟

با تشکر

موضوعات مشابه:

نام حقيقي: تایماز

عضو عادی
    نوشته
    555
    سپاسگزاری شده
    371
    سپاسگزاری کرده
    79
    سلام
    سرور هایی که قرار ESXi روشون نصب بشه به همراه سیستمی که میخواین SAN مجازی روش اجرا کنین در یک رنج هستن؟

3. بله این امکان وجود دارد.
    4. اگر فضای کافی برای بازگردانی پشتیبان ها بر روی Storage خود ESXi داشته باشید بله امکانش هست.
    5. خیر با همون کارت شبکه می توانید این ارتباط را برقرار کنید.

- - - ادامه - - -

در مورد سوال یک بستگی به یک سری فاکتور ها دارد:
    1. چند عدد هارد با چه ریدی می خواهید استفاده کنید؟
    2. چند ماشین مجازی می خواهد روی این Storage قرار بگیرد؟ و این ماشین های مجازی چقد IOPS نیاز دارند.

یک موضوع هم اینکه اگر سه عدد هاست ESXi داشته باشید می توانید به VSAN هم فکر کنید.

- - - ادامه - - -

در مورد سوال 2:
    تو پیش نیاز های HA در مورد قرار گرفتن هاست ها در یک رنج ای پی صحبتی نشده ولی من تا به حال این موضوع رو امتحان نکردم.

vSphere HA Checklist

The vSphere HA checklist contains requirements that you need to be aware of before creating and using a vSphere HA cluster.
    Requirements for a vSphere HA Cluster
    Review this list before setting up a vSphere HA cluster. For more information, follow the appropriate cross reference or see Creating a vSphere HA Cluster.

All hosts must be licensed for vSphere HA.
    Note
    ESX/ESXi 3.5 hosts are supported by vSphere HA but must include a patch to address an issue involving file locks. For ESX 3.5 hosts, you must apply the patch ESX350-201012401-SG, while for ESXi 3.5 you must apply the patch ESXe350-201012401-I-BG. Prerequisite patches need to be applied before applying these patches.

You need at least two hosts in the cluster.
    All hosts need to be configured with static IP addresses. If you are using DHCP, you must ensure that the address for each host persists across reboots.
    There should be at least one management network in common among all hosts and best practice is to have at least two. Management networks differ depending on the version of host you are using.
    ESX hosts - service console network.
    ESXi hosts earlier than version 4.0 - VMkernel network.
    ESXi hosts version 4.0 and later ESXi hosts - VMkernel network with the Management Network checkbox enabled.
    See Best Practices for Networking.
    To ensure that any virtual machine can run on any host in the cluster, all hosts should have access to the same virtual machine networks and datastores. Similarly, virtual machines must be located on shared, not local, storage otherwise they cannot be failed over in the case of a host failure.
    Note
    vSphere HA uses datastore heartbeating to distinguish between partitioned, isolated, and failed hosts. Accordingly, you must ensure that datastores reserved for vSphere HA are readily available at all times.

For VM Monitoring to work, VMware tools must be installed. See VM and Application Monitoring.
    Host certificate checking should be enabled. See Enable Host Certificate Checking.
    vSphere HA supports both IPv4 and IPv6. A cluster that mixes the use of both of these protocol versions, however, is more likely to result in a network partition.

- - - ادامه - - -

https://pubs.vmware.com/vsphere-50/index.jsp?topic=%2Fcom.vmware.vsphere.avail.doc_50 %2FGUID-BA85FEC4-A37C-45BA-938D-37B309010D93.html

Supra سپاسگزاری کرده است.

نام حقيقي: مهران

عضو عادی شناسه تصویری mehranphp
    نوشته
    143
    سپاسگزاری شده
    90
    سپاسگزاری کرده
    12
    سوییچ vmkernel شما برای vmotion و FT باید در یک سابنت باشند.(همچنین ارسالHeartbeat)

نام حقيقي: محمد لینوکس

عضو عادی شناسه تصویری mohammadlinux
    نوشته
    425
    سپاسگزاری شده
    183
    سپاسگزاری کرده
    93
    دو ریسک از نظر من وجود داره
    1-وجود لینک وایرلس
    2-استفاده از نرم افزار های مجانی جهت shared storage
    برای داشتن قابلیتهای خوبی مثل HA باید هزینه کرد،شرکتی که در دسترس بودن شبکش واسش مهمه باید هزینه کنه
    برای SAN هم یه پیشنهاد خوب واست دارم ممکنه تبلیغ بشه اگه خواستی پیام بده یه محصول رو بهت معرفی کنم

نام حقيقي: N/A

خواننده
    نوشته
    114
    سپاسگزاری شده
    79
    سپاسگزاری کرده
    213
    نقل قول نوشته اصلی توسط opoet7 نمایش پست ها
    سلام
    سرور هایی که قرار ESXi روشون نصب بشه به همراه سیستمی که میخواین SAN مجازی روش اجرا کنین در یک رنج هستن؟

3. بله این امکان وجود دارد.
    4. اگر فضای کافی برای بازگردانی پشتیبان ها بر روی Storage خود ESXi داشته باشید بله امکانش هست.
    5. خیر با همون کارت شبکه می توانید این ارتباط را برقرار کنید.

در مورد سوال یک بستگی به یک سری فاکتور ها دارد:
    1. چند عدد هارد با چه ریدی می خواهید استفاده کنید؟
    2. چند ماشین مجازی می خواهد روی این Storage قرار بگیرد؟ و این ماشین های مجازی چقد IOPS نیاز دارند.

یک موضوع هم اینکه اگر سه عدد هاست ESXi داشته باشید می توانید به VSAN هم فکر کنید.

در مورد سوال 2:
    تو پیش نیاز های HA در مورد قرار گرفتن هاست ها در یک رنج ای پی صحبتی نشده ولی من تا به حال این موضوع رو امتحان نکردم.
    اینطور در نظر بگیرید که سرور 1 و سرور NAS/SAN تو یک رنج و سرور 2 تو رنج دیگه هستش.
    1-احتمالا 4 هارد 2TB.
    2-فعلا 7 ماشین که ممکنه تا 10 ماشین افزایش پیدا کنه.

متاسفانه ما فقط 2 سرور برای ESXi میتونیم در نظر بگیریم.
    من هم بعد از کلی تحقیق چیزی پیدا نکردم ولی اینطور که متوجه شدم تو ورژن 6 از این چیزی که ما مد نظرمون هست پشتیبانی میکنه.

نقل قول نوشته اصلی توسط mohammadlinux نمایش پست ها
    دو ریسک از نظر من وجود داره
    1-وجود لینک وایرلس
    2-استفاده از نرم افزار های مجانی جهت shared storage
    برای داشتن قابلیتهای خوبی مثل HA باید هزینه کرد،شرکتی که در دسترس بودن شبکش واسش مهمه باید هزینه کنه
    برای SAN هم یه پیشنهاد خوب واست دارم ممکنه تبلیغ بشه اگه خواستی پیام بده یه محصول رو بهت معرفی کنم
    1-خوب من تو پست اول هم گفتم لینک ما پهنای باند خیلی خوبی داره بطور دقیق 300Mb بصورت FDX و پینگ 1ms.
    2-پیشنهاد شما چیه البته همونطور که گفتم ما مشکل هزینه هم داریم یعنی الان امکانش نیست بخوایم بودجه ی خاصی رو برای این مورد در نظر بگیریم.
    اگر ممکنه مورد پیشنهادی رو پیام شخصی کنید.
    با تشکر

ویرایش توسط Supra : 2015-10-28 در ساعت 11:02 AM

کلمات کلیدی در جستجوها:

هیچ کلمه ای ثبت نشده است.

برچسب برای این موضوع