صفحه 1 از 2 1 2 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 15 از مجموع 22

موضوع: Virtualization Solution

نام حقيقي: احسان

عضو عادی
    نوشته
    355
    سپاسگزاری شده
    185
    سپاسگزاری کرده
    96

Virtualization Solution

سلام به همه دوستان

خب پرسش من از دو بخش اساسی تشکیل میشه :

بخش اول:

ما برای شبکه شرکت قصد تغییر معماری رو داریم . خب تعدادی سرور در Public Server Farm خواهیم داشت( مثل Web، مثل Edge Transport، مثل External DNS و شاید یک FTP جمع و جور ) . تعدادی هم سرور در Private Server Farm خواهد بود(DC, Additional , Int DNS , MailBox and other Exchange rules, DHCP + WDS , .....) .

خب حالا شما برای این کار چه پیشنهادی دارید؟ نظر من این هست که یک سرور قوی بخریم و تمام اینها روی اون قرار بگیره . نظر یکی از اساتید این هست که فیزیکی جدا بشوند . اما به نظر خودم با مباحث ویرچوال سوئیچ و Vlan و Private Vlan میشه امنیت رو برقرار کرد و تفکیک سرورها لزوما بار امنیتی نخواهد داشت . نظر شما ؟ راستی دوست دارم ببینم برای کانفیگ پیشنهادی دارید ؟ مثلا ملاحظات خاصی روی رم یا سی پی یو ؟ اگر یک سرور بگیرم خودم نظرم روی 128 گیگ رم و سی پی یو های ورژن 2 اینتل هست . حالا بعدا پارتنامبر میذارم . الان دم دستم نیست .

بخش دوم:
    بحث Redundancy , Failover Backup هست .
    اینجا دو تا سناریو مطرح میشه :

1. هاست داره کار می کنه و یک ماشین دچار مشکل میشه (مثلا ریست میشه پشت سر هم) . خب اینجا ما از قبل با Veeam بکاپ و رپلیکا تهیه کردیم . رپلیکا رو میاریم تو مدار ، تا سر فرصت بکاپ برگردونیم .

2. هاست دچار مشکل میشه و بنا به هر دلیلی قادر به سرویس دهی نیست(فیزیکی یا اینکه Hypervisor دچار مشکل شده) . اگر هایپر ویزور باشه که خب از اون هم با CA Arc Serve فرض می کنیم بکاپ داریم و بر می گردونیم! امااااا اگر مشکلش فیزیکی باشه یا اصلا نیاز به سرویس میان دوره داشته باشه(مثلا خاک گیری شش ماهه و ... . تکلیف چیه؟

برای سناریو دوم راه حل ارائه دهید ( 10 نمره):

احتمالا راه حل های شما به کلاستریگ و ...بر می گرده . نکته اینجاست که فرض کنید این سناریو قرار هست هم برای هایپر-وی هم برای ESXi ارائه بشه .
    من خودم ESXi کار نکردم ولی شنیدم برای این راه حل داره (Vmotion و ...)

اما مسئله اینجاست که چه Farmها جدا باشند فیزیکی و چه یکجا، باید سرور فیزیکی مشابهی هم داشته باشیم . یعنی یک سرور فیزیکی برای عملیات و سرور دوم هم کاملا آماده که اگر سرور اول Failed شد بیاد و بدون وقفه ادامه بده به کار . درست شد تا اینجا؟

خب پرسش ها رو به سوالات ریز تر می شکنم .
    1. برای این مسئله راه حل ذخیره سازی فقط می بایست استفاده از San و یا هر Shared Storage دیگری باشه یا اینکه این امکان وجود داره که ماشین ها Localy ذخیره شده باشند؟ یعنی ماشین ها روی سرور یک باشند ولی در عین حال روی سرور دو هم باشند و سرور دو فقط با سرور یک Replication داشته باشه . اگر راه حلی به جز استفاده از Shared Storage داره مطرح کنید(هر دو پلتفرم لطفا)

2. نظر خود شما در این مدل از مجازی سازی چه خواهد بود ؟ شما چطور Design می کنید؟ با مدل من موافقید؟
    3. تجهیزات SAN فکر می کنید الان چقدر هزینه ببره(کلا لایه ها اعم از San Switch - HBA on Servers - San Storage+HDD) . حدودی بگید این رو.
    4.در صورتی که کلا روش نظر دیگری دارید و راه حل رو اشتباه میدونید، راه حل ارائه بدید لطفا.

شرمنده از به درازا کشیدن مسئله اما با توجه به اینکه یک سری زنجیره وار مطلب ذکر کردم فکر کنم تاپیک خوبی بشه .

لطفا دوستانی که نظر می دهند فرض رو بر این بگذارند چه من و چه سایر خوانندگان مطالب تسلطی بر مباحث نداریم و در صورت امکان به جای اشاره کلی، تا حد امکان مسئله رو Step by step توضیح بدن (فرآیند کار رو)

موفق باشید

موضوعات مشابه:

نام حقيقي: فرید

عضو عادی
    نوشته
    23
    سپاسگزاری شده
    8
    سپاسگزاری کرده
    24
    من میخام در مورد بخشی از سوالت که در زمینه ESXi بود بگم چون خودم الان دارم روش کار میکنم.

اول بگم که شما نیاز ندارین سرورهاتون فیزیکی جدا باشن و اصلن روح مجازی سازی تو همینه که از منابع سخت افزاری بهینه استفاده کنید و تاجایی هم که میشه اصلن این کار رو نکنید اجازه بدین vCenter کارهای مدیریت منابع رو براتون انجام بده.
    واسه اینکه بدونید چقدر منابع سیستمی نیاز دارین خودتون باید محاسبه کنید ولی ۱۲۸ گیگ رم براتون زیاد نیست؟؟ من به ارقام دو رقمی خیلی پایین تر از این حرفها فکر می کردم اینو باید در نظر بگیرید که خییییییلی بهینه میشه مصرفتون....

و در مورد fail-over و redundancy هم باز بذارید vCenter براتون مدیریت کنه. من مطمنم از راه حل های VMware استقبال میکنید.
    اینو از داکیومنت ESXi کپی میکنم:

اینو از داکیومنت رسمی vSphere کپی میکنم:

vSphere High Availability
    With vSphere HA, virtual machines automatically restart on a different physical server in a cluster if a host fails.
    vSphere HA monitors all physical hosts in a cluster and detects host failures. Each physical host maintains a heartbeat with the other hosts in the cluster. Loss of a heartbeat initiates the process of restarting all affected virtual machines on other hosts. vSphere HA admission control ensures that if a host fails, sufficient resources are available in the cluster at all times to restart virtual machines on different physical hosts.

vSphere Fault Tolerance
    vSphere Fault Tolerance on the ESXi host platform provides continuous availability by protecting the primary virtual machine virtual machine with a secondary virtual machine that runs simultaneously on a separate host. Inputs and events performed on the primary virtual machine are recorded and replayed on the secondary virtual machine, which ensures that the two remain in an identical state. For example, mouse-clicks and keystrokes are recorded on the primary virtual machine and replayed on the secondary virtual machine. Because the secondary virtual machine is running simultaneously with the primary virtual machine, it can take over at any point without service interruption or loss of data.

درمورد ذخیره سازی محدودیتی ندارید حتی میتونید تلفیقی از لوکال و شیرد-استورج رو داشته باشین و اینو بدونین در مجموع vCenter بهتون یه استورج یکپارچه تحویل میده. حالا در مورد اینکه چقد یکپارچه باشه اطلاعات دقیقی ندارم

اگه نظر من رو میخاین از SAN استفاده کنید. این یه مدل هست که من روش تحقیق کردم واسه شرکت خودمون البته اگه بتونید تهیه کنید خوبه:

Dell PowerVault MD3600f/MD3620f Series
    اینجا در بارش بخون: Dell PowerVault MD3600f Fibre Channel Storage Array | SANStorageWorks.com
    از حدود 7300 دلار هم شروع میشه البته قیمتیه که خود دل روش گذاشته تا شما نصبش کنی خیلی بالاتر هم در میاد
    واسه محاسبه قیمت دقیقیش برو اینجا:
    http://configure.us.dell.com/dellsto...en&s=bsd&cs=04

موفق باشید

bluray سپاسگزاری کرده است.

عضو عادی
    نوشته
    355
    سپاسگزاری شده
    185
    سپاسگزاری کرده
    96
    نقل قول نوشته اصلی توسط submodo نمایش پست ها
    من میخام در مورد بخشی از سوالت که در زمینه ESXi بود بگم چون خودم الان دارم روش کار میکنم.

اول بگم که شما نیاز ندارین سرورهاتون فیزیکی جدا باشن و اصلن روح مجازی سازی تو همینه که از منابع سخت افزاری بهینه استفاده کنید و تاجایی هم که میشه اصلن این کار رو نکنید اجازه بدین vCenter کارهای مدیریت منابع رو براتون انجام بده.
    واسه اینکه بدونید چقدر منابع سیستمی نیاز دارین خودتون باید محاسبه کنید ولی ۱۲۸ گیگ رم براتون زیاد نیست؟؟ من به ارقام دو رقمی خیلی پایین تر از این حرفها فکر می کردم اینو باید در نظر بگیرید که خییییییلی بهینه میشه مصرفتون....

و در مورد fail-over و redundancy هم باز بذارید vCenter براتون مدیریت کنه. من مطمنم از راه حل های VMware استقبال میکنید.
    اینو از داکیومنت ESXi کپی میکنم:

اینو از داکیومنت رسمی vSphere کپی میکنم:

vSphere High Availability
    With vSphere HA, virtual machines automatically restart on a different physical server in a cluster if a host fails.
    vSphere HA monitors all physical hosts in a cluster and detects host failures. Each physical host maintains a heartbeat with the other hosts in the cluster. Loss of a heartbeat initiates the process of restarting all affected virtual machines on other hosts. vSphere HA admission control ensures that if a host fails, sufficient resources are available in the cluster at all times to restart virtual machines on different physical hosts.

vSphere Fault Tolerance
    vSphere Fault Tolerance on the ESXi host platform provides continuous availability by protecting the primary virtual machine virtual machine with a secondary virtual machine that runs simultaneously on a separate host. Inputs and events performed on the primary virtual machine are recorded and replayed on the secondary virtual machine, which ensures that the two remain in an identical state. For example, mouse-clicks and keystrokes are recorded on the primary virtual machine and replayed on the secondary virtual machine. Because the secondary virtual machine is running simultaneously with the primary virtual machine, it can take over at any point without service interruption or loss of data.

درمورد ذخیره سازی محدودیتی ندارید حتی میتونید تلفیقی از لوکال و شیرد-استورج رو داشته باشین و اینو بدونین در مجموع vCenter بهتون یه استورج یکپارچه تحویل میده. حالا در مورد اینکه چقد یکپارچه باشه اطلاعات دقیقی ندارم

اگه نظر من رو میخاین از SAN استفاده کنید. این یه مدل هست که من روش تحقیق کردم واسه شرکت خودمون البته اگه بتونید تهیه کنید خوبه:

Dell PowerVault MD3600f/MD3620f Series
    اینجا در بارش بخون: Dell PowerVault MD3600f Fibre Channel Storage Array | SANStorageWorks.com
    از حدود 7300 دلار هم شروع میشه البته قیمتیه که خود دل روش گذاشته تا شما نصبش کنی خیلی بالاتر هم در میاد
    واسه محاسبه قیمت دقیقیش برو اینجا:
    http://configure.us.dell.com/dellsto...en&s=bsd&cs=04

موفق باشید

سلام
    مرسی فرید جان که انقدر زمان صرف کردی دوست عزیز . در مورد رم فرید جان به نظرم 64 کم باشه . سرور ها رو نام بردم . شما در نظر داشته باشه یک Exchange چقدر رم می خواد و حتی باقی سرویس ها هم هستند . ضمنا ما در حال حاضر بیش از 350 کاربر داریم . Mail Server که باید به بیش از 700 کاربر داخلی و خارجی سرویس بده .

امیدوارم جواب سایر عزیزان هم دریافت کنم تا در خصوص این مسئله یک تصمیم اساسی بگیرم . بحث مجازی سازی بدجوری دارم ذهنمو نرمش میده ! . ESXi هم قابلیت های بالایی داره ولی باید برم دنبالش . الان نظری روش ندارم . اگر بتونیم پروژه رو بدون SAN راه بندازیم خیلی بهتر میشه . البته منکر Performance ای که SAN داره نمیشم . ولی الان برام مهم اینه که چه با SAN و چه بی SAN یه طراحی درست و درمان ارائه بدیم تا اینکه یه چیزی که فقط کار کنه و چهار قدم جلوتر در طراحیش دیده نشده باشه . این بدجور درگیرم کرده( از بچگی دستم به کم نمی رفت)

عزیزان منتظر نظر شما هستم

submodo سپاسگزاری کرده است.

نام حقيقي: احمد یزدانی (Poker)

عضو ویژه شناسه تصویری A.Yazdani
    نوشته
    946
    سپاسگزاری شده
    1311
    سپاسگزاری کرده
    430
    نوشته های وبلاگ
    8
    به نظر من بهترین گزینه استفاده از مجازی سازی است .
    هم از لحاظ هزینه و هم از لحاظ قابلیت هایی که مجازی سازی به شما میده.Vmotion , HA ,FT ,DRS ,...
    مطلب دیگه هم اینه که برای پیاده سازی ویژگی های بالا شما نیاز به Shared Storage دارید که میتونید SAN Storage خریداری کنید و یا اینکه
    Storage Virtualization داشته باشید که نرم افزاری انجام میشه.که پیاده سازی هر کدام دانش خودش رو می خواهد. ولی باز هم من استفاده از SAN Storage رو پیشنهاد میکنم.

taghikarim، submodo و bluray سپاسگزاری کرده‌اند.

عضو عادی
    نوشته
    355
    سپاسگزاری شده
    185
    سپاسگزاری کرده
    96
    احمد جان یعنی نمیشه بدون shared storage این کار رو‌کرد؟ دو تا سرور esxi که توسط vcenter با هم سینک‌باشند و یکی رفت و‌اون یکی‌بیاد؟ خوندم که حتما استوریج باید مجزا باشه ولی‌می‌خوام مطمئن باشم . اینطوری که ماشین ها فقط‌یکجا هستند و اگه سرور بترکه اون یکی سرور میره از ماشین ها استفاده می کنه . یا اینکه نه مکانیزم جور دیگری است و از هر ماشین بیش از یکی وجود داره؟

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk HD

عضو عادی
    نوشته
    23
    سپاسگزاری شده
    8
    سپاسگزاری کرده
    24
    vSphere Fault tolerance ک فرستادم اینو توضیح داده.
    فک نمیکنم این قضیه به استورج ربطی داشته باشه
    فرض کن شما یه شبکه داری که توش 10 تا esxi host وجود داره با استورج لوکال
    روی این 10 تا هاست 20 تا سرور اصلی داری
    20 تا سرور کپی برابر اصل داری
    حالا سرورهای اصلیت شیرازه سرورهای کپی تبریز، به محض اینکه سرور اصلیت مشکل پیدا کرد vCenter شیفت میکنه روی کپی.
    حالا اگه این وسط san داشته باشیم فرقی تو مکانیزم کار vCenter نداره
    به شما بستگی داره ک چقد بخای اصولی یا پر هزینه کار کنی

نوشته
    946
    سپاسگزاری شده
    1311
    سپاسگزاری کرده
    430
    نوشته های وبلاگ
    8
    vSphere Fault tolerance ک فرستادم اینو توضیح داده.
    فک نمیکنم این قضیه به استورج ربطی داشته باشه
    فرض کن شما یه شبکه داری که توش 10 تا esxi host وجود داره با استورج لوکال
    روی این 10 تا هاست 20 تا سرور اصلی داری
    20 تا سرور کپی برابر اصل داری
    حالا سرورهای اصلیت شیرازه سرورهای کپی تبریز، به محض اینکه سرور اصلیت مشکل پیدا کرد vCenter شیفت میکنه روی کپی.
    حالا اگه این وسط san داشته باشیم فرقی تو مکانیزم کار vCenter نداره
    به شما بستگی داره ک چقد بخای اصولی یا پر هزینه کار کنی
    دوست عزیز نیاز نیست که با شک و تردید جواب بدیم شما برید نیاز مندی های HA , FT , Vmotion رو بخونید همه نیازمند Shared Storage هستند.
    فرض کنید یک Host رو Local Storag خود یک ماشین داره حالا اگه این Host از دست رفت یک Host دیگه چطور میتونه یه Storage اون Host دسترسی داشته باشه که بخواد ماشینش رو Restart کنه ؟!

Reza.D، mavrick، VMwares و 3 نفر دیگر سپاسگزاری کرده‌اند.

عضو عادی
    نوشته
    23
    سپاسگزاری شده
    8
    سپاسگزاری کرده
    24
    این کار FT هستش به HA و vMotion ربطی نداره
    کار FT هم اینه که اگه بخای سرور اصلی رو سینک "نگه" میداره.
    ساده ترین تغییر اینه که شما یه دکمه رو کیبوردت میزنی، vCenter اون دکمه رو روی سرور کپی هم برات میزنه. این 2تا هاست یکیش یه شهر دگ گذاشته شده و در صورت مشکل دار شدن سرور اصلی میره رو سرور کپی تا زمانی که مشکل حل بشه.
    میدونم HA تمیزتر از این کار میکنه واسه همین میگم بهتره SAN استفاده کنی ولی یه نیازمندی نیست
    بازم میگم ESXi نیازمندیهای خاصی نداره. هرکار تو محیط واقعی امکانپذیره تو محیط مجازی ساده تر امکامپذیره

نوشته
    946
    سپاسگزاری شده
    1311
    سپاسگزاری کرده
    430
    نوشته های وبلاگ
    8
    سر کارمون گذاشتی ؟!
    این کار HA هست. وقتی Shared Storage نداریم من میگم اگر یه هاست دان شد هاست دیگر چطور بره اون ماشین رو Restart کنه ؟! بعد این میشه FT ؟!
    کد:

• All hosts in an HA cluster must have access to the same shared storage locations used by all virtual machines on the cluster. This includes any Fibre Channel,iSCSI, and NFS datastores used by virtual machines.

کامل تر :

کد:

http://searchitchannel.techtarget.com/feature/HA-cluster-configuration-Requirements-and-steps
    http://blog.pluralsight.com/vmware-fault-tolerance

Reza.D، mavrick، paravand20 و 1 نفر دیگر سپاسگزاری کرده‌اند.

نام حقيقي: Amir Fouladvand

عضو ویژه
    نوشته
    644
    سپاسگزاری شده
    807
    سپاسگزاری کرده
    270
    کار FT هم اینه که اگه بخای سرور اصلی رو سینک "نگه" میداره.
    ساده ترین تغییر اینه که شما یه دکمه رو کیبوردت میزنی، vCenter اون دکمه رو روی سرور کپی هم برات میزنه. این 2تا هاست یکیش یه شهر دگ گذاشته شده و در صورت مشکل دار شدن سرور اصلی میره رو سرور کپی تا زمانی که مشکل حل بشه.
    میدونم HA تمیزتر از این کار میکنه واسه همین میگم بهتره SAN استفاده کنی ولی یه نیازمندی نیست
    بازم میگم ESXi نیازمندیهای خاصی نداره. هرکار تو محیط واقعی امکانپذیره تو محیط مجازی ساده تر امکامپذیره
    سلام
    دوست عزیز پیشنهاد میدم ابتدا مراحل آموزشتون رو تکمیل کنید و سپس به جای استفاده از ویدئو های تبلییغاتی با استفاده از موارد قابل اتکا دوستان دیگه رو راهنمایی کنید.
    FT نیاز به Shared Storage داره و شرایط خاصی هم داره (نمیتونه NFS باشه و باید حتما VMFS باشه).
    FT نمیتونه در یک شهر دیگه باشه باید با یک شبکه اختصاصی سریع عملیات سینک رو انجام بده.
    HA تمیز تر از FT کار نمیکنه، بر عکس FT بسیار سریع تر عمل میکنه (در اصل به صورت زمان واقعی عمل میکنه) و به همین دلیل پیش نیاز های بیشتر و گرون قیمت تری داره.
    بله هر کاری که توی محیط فیزیکی امکان پذیره در محیط مجازی راحت تر انجام میشه، منجمله از دست دادن تمام اطلاعات در شرایطی که اصول اولیه رو رعایت نکردیم.

یا حق

Reza.D، mavrick، A.Yazdani و 2 نفر دیگر سپاسگزاری کرده‌اند.

عضو عادی
    نوشته
    23
    سپاسگزاری شده
    8
    سپاسگزاری کرده
    24
    نقل قول نوشته اصلی توسط VMwares نمایش پست ها
    سلام
    دوست عزیز پیشنهاد میدم ابتدا مراحل آموزشتون رو تکمیل کنید و سپس به جای استفاده از ویدئو های تبلییغاتی با استفاده از موارد قابل اتکا دوستان دیگه رو راهنمایی کنید.
    FT نیاز به Shared Storage داره و شرایط خاصی هم داره (نمیتونه NFS باشه و باید حتما VMFS باشه).
    FT نمیتونه در یک شهر دیگه باشه باید با یک شبکه اختصاصی سریع عملیات سینک رو انجام بده.
    HA تمیز تر از FT کار نمیکنه، بر عکس FT بسیار سریع تر عمل میکنه (در اصل به صورت زمان واقعی عمل میکنه) و به همین دلیل پیش نیاز های بیشتر و گرون قیمت تری داره.
    بله هر کاری که توی محیط فیزیکی امکان پذیره در محیط مجازی راحت تر انجام میشه، منجمله از دست دادن تمام اطلاعات در شرایطی که اصول اولیه رو رعایت نکردیم.

یا حق
    خب بحث خوبی شده امیدوارم به نتیجه برسه
    اول اینکه توهم نزن دوست خوبم کسی ویدیو ارسال نکرده! لینکهایی هم که ارسال کردم در جواب سوالشون مربوط به خرید SAN بود شما خودتو ناراحت نکن
    دوم اینکه من هیچوقت آموزشم در زمینه هیچ چیز تموم نمیشه و همیشه در حال یادگیریم اگرم راهنمایی کردم برای کمک به دوستمونه و بحث کردن درباره مساپل فنی رو به سکوت ترجیح میدم
    سوم اینکه هرکس هم که داره این مطلب رو میخونه در بحث شرکت کنه و محترمانه نظرشو بگه

حالا بریم سر بحث فنی
    vSphere هیچ جا نگفته برای داشتن FT باید shared-storage داشت! اگه همچین چیزی جایی دیدین حتمن لینکشو بذارید ماهم اطلاعاتمون کامل بشه
    حالا من برای برای اینکه شما هم آشنا بشید با این بحث این مطلب رو از پابز ویسفیر میذارم:

Best Practices for Fault Tolerance
    Processors from the same compatible processor group.
    Common access to datastores used by the virtual machines.
    The same virtual machine network configuration.
    The same ESXi version.
    The same Fault Tolerance version number (or host build number for hosts prior to ESX/ESXi 4.1).
    The same BIOS settings (power management and hyperthreading) for all hosts.

اون خطی که قرمز کردم نوشته دسترسی معمول به datastores که بوسیله ماشینهای مجازی استفاده میشه

حالا دیتاستور منظورش چیه؟

Datastores are virtual representations of combinations of underlying physical storage resources in the datacenter. These physical storage resources can come from the following sources:
    ■ Local SCSI, SAS, or SATA disks of the server
    ■ Fiber Channel SAN disk arrays
    ■ iSCSI SAN disk arrays
    ■ Network Attached Storage (NAS) arrays

که به فارسی میشه: تقریبا از هر استورجی خاستی میتونی استفاده کنی. حتی لوکال ساتا

یه چیز جالب در مورد FT هم بهتون بگم که اتفاقا میتونه در یک شهر دگ هم باشه
    اگه نیاز بود یه تاپایک براش باز میکنیم

- - - ادامه - - -

نقل قول نوشته اصلی توسط A.Yazdani نمایش پست ها
    سر کارمون گذاشتی ؟!
    این کار HA هست. وقتی Shared Storage نداریم من میگم اگر یه هاست دان شد هاست دیگر چطور بره اون ماشین رو Restart کنه ؟! بعد این میشه FT ؟!
    کد:

• All hosts in an HA cluster must have access to the same shared storage locations used by all virtual machines on the cluster. This includes any Fibre Channel,iSCSI, and NFS datastores used by virtual machines.

کامل تر :

کد:

http://searchitchannel.techtarget.com/feature/HA-cluster-configuration-Requirements-and-steps
    http://blog.pluralsight.com/vmware-fault-tolerance
    فک میکنم شما تو ترجمه دچار مشکل شدی. صحبتی از داشتن استورج نیست. صحبتش در مورد دسترسی به استورج هستش
    لطفا دقت کنید

ویرایش توسط submodo : 2014-10-23 در ساعت 03:43 PM

نام حقيقي: Hossein Meshkati

خواننده شناسه تصویری mavrick
    نوشته
    561
    سپاسگزاری شده
    308
    سپاسگزاری کرده
    848
    اول اینکه توهم نزن دوست خوبم کسی ویدیو ارسال نکرده! لینکهایی هم که ارسال کردم در جواب سوالشون مربوط به خرید SAN بود شما خودتو ناراحت نکن
    دوم اینکه من هیچوقت آموزشم در زمینه هیچ چیز تموم نمیشه و همیشه در حال یادگیریم اگرم راهنمایی کردم برای کمک به دوستمونه و بحث کردن درباره مساپل فنی رو به سکوت ترجیح میدم
    سوم اینکه هرکس هم که داره این مطلب رو میخونه در بحث شرکت کنه و محترمانه نظرشو بگه

حالا بریم سر بحث فنی
    vSphere هیچ جا نگفته برای داشتن FT باید shared-storage داشت! اگه همچین چیزی جایی دیدین حتمن لینکشو بذارید ماهم اطلاعاتمون کامل بشه
    حالا من برای برای اینکه شما هم آشنا بشید با این بحث این مطلب رو از پابز ویسفیر میذارم:

The same ESXi version.
    The same Fault Tolerance version number (or host build number for hosts prior to ESX/ESXi 4.1).

اون خطی که قرمز کردم نوشته دسترسی معمول به datastores که بوسیله ماشینهای مجازی استفاده میشه

Datastores are virtual representations of combinations of underlying physical storage resources in the datacenter. These physical storage resources can come from the following sources:
    ■ iSCSI SAN disk arrays

- - - ادامه - - -

فک میکنم شما تو ترجمه دچار مشکل شدی. صحبتی از داشتن استورج نیست. صحبتش در مورد دسترسی به استورج هستش
    لطفا دقت کنید
    در جهت تایید صحبتهای اساتید عزیزم اقایان یزدانی و فولاد وند جهت روشن شدن مطلب و رفع اشتباه دوستمون اقا فرید این متن و قرار میدم
    با اجازه

منبع : کتاب vcp5-dcv
    چپتر 5 صفخه 359

Identifying VMware Fault Tolerance Requirements
    Based on my description of FT, you might have already decided that you want all
    or at least most of your VMs to take advantage of FT. Well, there are two sides to
    every story, and you should hear the other side of this one before you make any decisions.
    You will find that FT works best for only those critical VMs that absolutely
    need it, and that is what it’s designed for anyway.
    The requirements and limitations with regard to FT are many. I tell my students
    that this stuff is truly “rocket surgery!” Most people consider the biggest limitation
    to be the fact that it doesn’t allow for VMs with more than one vCPU. Because most
    of your VMs don’t need more than one, this may not seem like much of a limitation,
    however many of your “critical” VMs (the kind on which you want to use FT) do
    perform better with more than one vCPU. For example, MS Exchange and Lotus
    Notes can be used with one vCPU, but might perform much better with more
    than one.
    As I said, that is the main concern of most administrators when they look at FT,
    but it’s not the only requirement of the system. There are many requirements with
    regard to networking, memory, and storage. The following is a list of requirements
    and limitations of FT:
    360 The Official VCP5 Certification Guide
    vSphere configuration: All host hardware must be certified for FT and all
    hosts must have certificate checking enabled. You should have a minimum of
    three hosts in a cluster.
    Storage: VMs must have shared storage. VMs must be provisioned with eagerzeroed
    thick virtual disks and cannot be on physical RDMs.
    Networking: Minimum of two 1Gbps vmnics, one for vMotion and one for FT
    Logging. Three or more vmnics are recommended.
    Processor: Only uniprocessor (1 vCPU) VMs. Host processors must be FTcompatible.
    VMs must be running a supported guest OS. Host processors
    must be compatible with one another.

دقیقا مشکلی که من همیشه سر کلاس هام برای توضیح این مطلب داشتم و اکثر بچه ها مثل دوستمون اقا فرید این اشتباه رو میکنن
    اقا فرید عزیز اشتباه میکنی و مطالعاتت ناقص بوده دوست من

عکس مربوط

http://upload7.ir/imgs/2014-10/29857626232800867779.png

A.Yazdani، VMwares، taghikarim و 1 نفر دیگر سپاسگزاری کرده‌اند.

نام حقيقي: Amir Fouladvand

عضو ویژه
    نوشته
    644
    سپاسگزاری شده
    807
    سپاسگزاری کرده
    270

حالا بریم سر بحث فنی

The same ESXi version.

■ iSCSI SAN disk arrays

- - - ادامه - - -

لطفا دقت کنید
    دوست محترم !!
    چند تا نکته
    1 - برخوردت غیر محترمانه بود!
    2 - منظورم این نبود که شما ویدئو گزاشتی، داشتم در مورد ویدئو هایی که دیدی و نمیدونستی که پشت سرشون چه نکات فنی قرار داره صحبت میکردم.
    3 - VMware اون جدول رو با نام FT Best Practice داده نه FT Requirements یعنی اینکه VMware فکر کرده شما میدونی کلاستر چیه، میدونی FT چیه و میخوای ازش استفاده کنی و این نکات رو بهتره که بهشون فکر کنی.
    3 - من خودم رو ناراحت نکنم ؟ من از اینکه شما نمیدونید که در تمام دنیا و زیرساخت ها و به طور کلی کانسپت کلاستر نیاز به Shared Storage داره، ناراحت نیستم. ولی وقتی تشریف میارین و در مورد کلاستر VMware، که حساسیت بالایی در زیرساخت داره چون همه چیز روش قرار میگیره، در حالی که مشخصه حتی یک بار در عمل امتحانش نکردین (که اگه کرده بودین نمیفرمودین FT بدون SAN میتونه ماشین های رو از یک شهر به شهر دیگه بفرسته )، به شخصی که سراحتا داره در مورد اجرای یک پروژه در زیرساخت مجموعش صحبت میکنه، اطلاعات اشتباه و بدون مرجع میدین ناراحت میشم!!!.
    4 - بله FT میتونه در یک شهر دیگه باشه به شرطی که بر اساس Best Practice شما دو عدد Storage داشته باشید که به صورت Transparent با هم دیگه Highly Available شده باشن که همین نیازمند حد اقل 4 کور فیبر نوری هستش. همچنین شما باید VMnetwork و Management و FT Channel رو هم به یکدیگر متصل کنید که همین هم حد اقل 4 کور فیبر نوری میخواد. همچنین باید سگمنت Distribution یک شهر رو به Core شهر دیگه متصل کنید که تاره بدون رعایت افزونگی این هم 2 کور فیبر نوری میخواد. خوب شاید شما بتونید اولین شخصی باشید که در صنعت مجازی سازی 10 کور فیبر به صورت تاریک رو از یک شهر به شهر دیگه میکشه و میلیون ها دلار هم تجهیزات اکتیو میخره که بتونه FT اجرا کنه. در حالی که شرکت VMware راهکار SRM رو برای این سطح از Disaster پیش بینی کرده.
    5 - جواب بی احترامی هاتون رو هم کلا نمیدم.

ویرایش توسط VMwares : 2014-10-25 در ساعت 01:53 AM
    Reza.D، mavrick، A.Yazdani و 2 نفر دیگر سپاسگزاری کرده‌اند.

عضو عادی
    نوشته
    355
    سپاسگزاری شده
    185
    سپاسگزاری کرده
    96
    سلام به همه عزیزان
    اول از همه شما نهایت تشکر رو دارم که همگی لطف دارید و هرآنچه در توان دارید رو صرف می کنید . واقعا ممنونم

عزیزان چنان که به نظر میرسه نیاز به Shared Storage هست.

سوالات:
    1. بچه ها برای یک کلاستر چرا به حداقل سه تا هاست نیاز هست؟ ما نهایتاً بتونیم دوستان رو به خرید دو سرور قوی مجبور کنیم( اگر قرار باشه تمام ماشین های داخلی و خاخرجی روی یک سرور باشند سرور باید قدرت بالایی داشه باشه - ضمنا حتما در جریان هستید که HP یکی دو هفته ای هست که G9 ها رو ارائه داده و احتمالا تا یکی دو ماه دیگه به ایران هم برسه)

2. به طور معمول هزینه تهیه SAN + SAN Switch چقدر خواهد بود؟ کما اینکه باید هزینه هارد ها و HBA روی سرور ها رو هم در نظر گرفت.

3. دوستان اگر خود شما می خواستید چنین راهکاری ارائه بدید اصلا می رفتید سمت کلاسترینگ و مسائلی از این دست؟ صرفه نظر از دانش فنی، هزینه زیادی هم خواهد داشت . البته من یک دوره VMware رو یکی دو هفته دیگه شروع می کنم . بدم نمیاد با کتاب خودم برم جلو ولی تجارب یک استاد خوب و سرعت تدریس یک دوره در حال حاضر برام اولویت داره .

به شدت علاقه مند هستم که به یک جمع بندی خوب و قابل اتکا برسیم و این بحث تبدیل به یک تاپیک بسیار خوب بشه. در واقع نیاز هست تا در صورت موافقت شما اساتید، این فرآیند در چند گام اساسی مطرح بشه که خواننده بعد از خواندن اون به جوابی مشخص برسه و شروع، وسط و پایان این مسئله رو بدونه.

باز هم سپاس

نام حقيقي: Hossein Meshkati

خواننده شناسه تصویری mavrick
    نوشته
    561
    سپاسگزاری شده
    308
    سپاسگزاری کرده
    848
    به طور خلاسه عرض کنم دوست عزیز من که :
    1- برای پیاده سازی کلاستر حداقل به 2 سرور احتیاج هست نه 3 تا
    2- حداقل هزینه san و san سوویچ و کارت های HBA و دیگر متعلقات برای حجم حدود 5 ترابایت ارزانترین مارک چیزی در حدود 40-50 میلیون تومان میباشد ( به غیر از خود سرور ها )
    3- پیاده سازی کلاستر به غیر دانش فنی نسبتا بالا نیازمند داشتن زیر ساخت شبکه مناسب از لحاظ سووچینگ و روتینگ و کلا بستر مناسب هست
    همچنین داشتن طرح دقیق و نقشه یکی از پیش شرطهای کوچ به سمت پیاده سازی کلاستر می باشد

توصیه های برادرانه :
    حتما ریسک پیاده سازیش و در نظر بگیر
    حتما سولوشن بک آپ گیری داشته باش
    حتما جزییات طراحی وپشاده سازی رو به صورت داکیونت از قبل اماده کن
    پیاده سازی کلاستر دارای جزییات خیلی زیاده که طراحی و اجزای اون به چند کلیک ساده یا چند کامند نیست بلکه بسیار باید دقیق باشه کارت و زمانبر هم هست و نیاز به حوصله

امیدوارم که مفید بوده باشه

Reza.D، A.Yazdani، mojtaba461 و 1 نفر دیگر سپاسگزاری کرده‌اند.

صفحه 1 از 2 1 2 آخرینآخرین

کلمات کلیدی در جستجوها:

هیچ کلمه ای ثبت نشده است.

برچسب برای این موضوع