صفحه 2 از 2 اولیناولین 1 2
نمایش نتایج: از شماره 16 تا 22 از مجموع 22

موضوع: Virtualization Solution

نام حقيقي: احسان

عضو عادی
    نوشته
    355
    سپاسگزاری شده
    185
    سپاسگزاری کرده
    96
    مرسی از راهنمایی . بحث بکاپ گیری ‌رو ‌احتمالا با veeam انجام میدیم.
    در خصوص‌زیرساخت هم‌طرحی دارم که داره روش بحث میشه و اگر‌موفق به اخذ بودجه بشیم لایه یک تا چهار به خوبی بازسازی خواهند شد .‌اما ضرورتش رو در شبکه san نمی فهمم. با توجه به اینکه san‌شبکه ای مجزا پشت سرور هاست . البته آن را به درستی انجام میدم .
    تعداد سه تا هاست هم در متنی که دوستان کپی کرده بودند نوشته . منم تعجب کردم. اما تا نظر عزیزان چه باشد.
    بی زحمت در خصوص ریسک های احتمالی که اشاره کردید بیشتر توضیح بدید از تجارب خودتون . چه ریسک هایی ؟
    Sent from my Nexus 4 using Tapatalk HD

نام حقيقي: Hossein Meshkati

خواننده شناسه تصویری mavrick
    نوشته
    561
    سپاسگزاری شده
    308
    سپاسگزاری کرده
    848
    در حضور بزرگانی مثل اقای فولادوند یا آقای مهندس حکیمی صحبت از تجربه و این حرفا بیشتر یه شوخی ه
    ما درس پس میدیم در محضر اساتید
    مواردی که به ذهنم میرسه رو عرض میکنم ایشالا که مفید باشه

- نکته اول در مورد زیرساخت سویچینگ و .. :
    در صورت وجود san شبکه ای مجزا پشت سرور هست و زیر ساخت شبکه دیگه منظور چیه باید عرض کنم
    وقتی شما میخوای کلاستر پیاد ه سازی کنی فقط وجود shared storage کفایت نمیکنه بلکه مثلا اگه بخوای از FT استفاده کنی باید زیر ساخت شبکه ای از لحاظ سوییچینگ درستی داشته باشه
    و یا مورد متداول دیگه اینه که زمانی که ما میخواییم کلاستر پیاده سازی بشه حتما بهتره تا از vDS یا سوییچ های توزیع شده توی vmware استفاده کنیم تا سوییچ های استاندارد و خوب امنیت ترافیک ورودی خروجی مطرح میشه ، سرباری که بروی شبکه میزاره مطرح میشه ، لاگ گیری و ترابلشوت مطرح میشه و ...
    که این موارد نیاز مند یه طراحی خوب و بهینه هماه با تجهیزات مورد نیازش هست

- نکته دوم در مورد ریسک :
    منظور از ریسک مثلا داشتن plan B یا جایگزین ه که اگر مثلا در حین پیاده سازی و یا اجرای به مشکلی برخورد کردی بتونی سیستم رو ارائه بدی که کار لنگ نمونه
    یا مثلا از ابزارهای مفیدی مثل SRM خود vmware استفاده کنی ( در صورت امکان البته ) تا در موارد حساس کمترین down time رو داشته باشی
    یا مواردی مثل محسابه ترافیک ورودی خروجی بروی پورت ها قبل از پیاده سازی یکی از مواردی که میتونه ریسک پذیری رو پایین بیاره
    همچنین مهمترین نکته همون بحث داشتن نسخه های مختلف بک اپ ه که خیلی توی مدیریت ریسک میتونه کمک کنه

در طول پیاده سازی به مواردی برخورد میکنی که پیش بینی نشده است برای همین داشتن سولوشن جایگزین برای ارائه موقت سرویس تا اماده شدن سرویس اصلی خیلی مهم ه

bluray و ksh سپاسگزاری کرده‌اند.

نام حقيقي: Amir Fouladvand

عضو ویژه
    نوشته
    644
    سپاسگزاری شده
    807
    سپاسگزاری کرده
    270
    در حضور بزرگانی مثل اقای فولادوند یا آقای مهندس حکیمی صحبت از تجربه و این حرفا بیشتر یه شوخی ه
    ما درس پس میدیم در محضر اساتید
    مواردی که به ذهنم میرسه رو عرض میکنم ایشالا که مفید باشه
    محمد حسین جان، شما لطف دارین

در مورد سوالات احسان عزیز،

1. بچه ها برای یک کلاستر چرا به حداقل سه تا هاست نیاز هست؟ ما نهایتاً بتونیم دوستان رو به خرید دو سرور قوی مجبور کنیم( اگر قرار باشه تمام ماشین های داخلی و خاخرجی روی یک سرور باشند سرور باید قدرت بالایی داشه باشه - ضمنا حتما در جریان هستید که HP یکی دو هفته ای هست که G9 ها رو ارائه داده و احتمالا تا یکی دو ماه دیگه به ایران هم برسه)
    همونطور که محمد حسین گفت شما برای کلاستر حد اقل به دو سرور نیاز دارین. هرچند که در نظر داشته باشید که باید سخت افزار رو طوری انتخاب کنید که RAM و CPU هر سرور به تنهایی بتونه کل ماشین ها رو سرویس دهی کته (به بیان ساده تر باید 50 درصد از منابع هر سرور آزاد باشه) چون در شرایطی که یک سرور از مدار خارج میشه کل ماشین ها به سرور باقی مونده منتقل میشن ولی در شرایط هادی ماشین ها بین دو سرور تقسیم میشن. یا اگر سه سرور خریداری میکنید باید حدود 3 درصد از منابع هر سرور آزاد باشه یا اگر 4 سرور خریداری میکنین باید 25 درصد آزاد باشه و طبق همین فرمول تعداد بیشتر سرور رو هم محاسبه کنید.

2. به طور معمول هزینه تهیه SAN + SAN Switch چقدر خواهد بود؟ کما اینکه باید هزینه هارد ها و HBA روی سرور ها رو هم در نظر گرفت.
    شما مشخص کردید که در حدود 5 ترابایت فضا لازم دارین ولی مشخص نکردین که چه تعداد کاربر قراره سرویس بگیرن. شما میتونید یک SAN رو با 20 ترابایت و 10 هزار دلار تهیه کنید و یا میتونید یک SAN رو با 5 ترابایت و 1 میلیون دلار تهیه کنید. همچنین بهتره که مشخص کنید که چقدر بودجه در نظر گرفتین.

همچنین شما میتونید به Unified Storage ها هم فکر کنید که هم به عنوان SAN سرویس میدن هم به عنوان NAS برای Repository نرم افزار Veeam.

mavrick و bluray سپاسگزاری کرده‌اند.

عضو عادی
    نوشته
    355
    سپاسگزاری شده
    185
    سپاسگزاری کرده
    96
    نقل قول نوشته اصلی توسط VMwares نمایش پست ها
    محمد حسین جان، شما لطف دارین

در مورد سوالات احسان عزیز،

همونطور که محمد حسین گفت شما برای کلاستر حد اقل به دو سرور نیاز دارین. هرچند که در نظر داشته باشید که باید سخت افزار رو طوری انتخاب کنید که RAM و CPU هر سرور به تنهایی بتونه کل ماشین ها رو سرویس دهی کته (به بیان ساده تر باید 50 درصد از منابع هر سرور آزاد باشه) چون در شرایطی که یک سرور از مدار خارج میشه کل ماشین ها به سرور باقی مونده منتقل میشن ولی در شرایط هادی ماشین ها بین دو سرور تقسیم میشن. یا اگر سه سرور خریداری میکنید باید حدود 3 درصد از منابع هر سرور آزاد باشه یا اگر 4 سرور خریداری میکنین باید 25 درصد آزاد باشه و طبق همین فرمول تعداد بیشتر سرور رو هم محاسبه کنید.

شما مشخص کردید که در حدود 5 ترابایت فضا لازم دارین ولی مشخص نکردین که چه تعداد کاربر قراره سرویس بگیرن. شما میتونید یک SAN رو با 20 ترابایت و 10 هزار دلار تهیه کنید و یا میتونید یک SAN رو با 5 ترابایت و 1 میلیون دلار تهیه کنید. همچنین بهتره که مشخص کنید که چقدر بودجه در نظر گرفتین.

همچنین شما میتونید به Unified Storage ها هم فکر کنید که هم به عنوان SAN سرویس میدن هم به عنوان NAS برای Repository نرم افزار Veeam.
    ممنون آقای فولادوند

در خصوص بودجه باید ببینیم دوستان چه نظری خواهند داشت . من برای این جریان زمان در نظر گرفتم و تصمیم ندارم برای نوشتن طرحم عجله به خرج بدم . کما اینکه فعلا درگیر بخش دیگری از پروژه هستم . اول نظرم این بود که خیلی ساده تر باشه. یعنی یک سرور قوی داشته باشیم . یه سرور معمولی هم به عنوان بکاپ . یعنی به عنوان همون سروری که veeam روش نصب باشه و ریپوزیتوری هم باشه . که اگر ماشین ها از دست رفت بکاپ بر گردونیم . بعد گفتم همونجا CA ARC Serve هم نصب می کنیم که از خود هاست هم بکاپ داشته باشیم اگر اون هم آسیب دید بتونیم برگردونیمش .

اما مسئله زمانی هست که سرور از دست بره بنا به هر دلیلی . خب بارها در شرایطی قرار داشتیم که یک سرور حساس از دست رفته و نیاز به تعمییر داشته(در کشور ما عموم سرور های HP از همون لحظه که خریداری می شوند تعمییری هستند - تازه رم و هارد که صددرصد همه جا تقلبیه!!! بلا استثنا) . اینجا اگر یک سرور پشتیبان و آماده نمی داشتیم کارمون تموم بوده(البته این سناریو در مورد موقعیتی هست که کار خیلی خطرناک بوده - در حد پایگاه داده!!!!!!!!!!)

ماشین های من در سطح سازمان به حدود 400 یوزر باید سرویس بدهند . Web و Mail به احتمال زیاد به بیش از 3000 کاربر . البته Web خیلی کاری نداره و کم پیش میاد بازدیدش زیاد بشه . مگر در مواقع خاص . اما ایمیل رو من روی 3000 نفر در نظر گرفتم(ممکنه به کاربران خارجی هم سرویس داده بشه) .

در کل Public Block به حدود 3000 یوزر و Private Block حدود 400 یوزر . البته شاید این 400 تا با سیاست هایی به 700 تا برسه.

دارم خرج میذارم رو دست مجموعه اساسی! بشه روی سرور و استوریج یه کم کمتر فشار بیاریم بهتره . حالا سرور نه ولی ذخیره سازی رو از اولش خودم به فکر SAN نبودم . البته Alarm دادم که ممکنه بهش نیاز داشته باشیم ولی خب بخوای سر شبکه 300-400 میلیون رو دست مجموعه خرج بذاری فشار بعضی از عزیزان ممکنه بره بالا

نام حقيقي: Amir Fouladvand

عضو ویژه
    نوشته
    644
    سپاسگزاری شده
    807
    سپاسگزاری کرده
    270
    سلام
    در این شرایط که شما 400 کاربر داخل دارین و حدود 3000 کاربر بیرون، باید در نظر داشته باشید که نمیتونین با بودجه اندک زیرساخت مطمئنی ایجاد کنید. در این شرایط من به شما پیشنهاد میدم به غیر از Server Clustering که با VMware به راحتی انجام میشه، به Service Clustering هم در سطح Application هایی مانند Mail و یا Database قکر کنید. همچنین در این شرایط اگر خود Storage رو از دست بدین هم دچار مشکلات زیادی میشین که میتونین از SAN Mirroring برای این مسئله استفاده کنید.
    با این اوصاف برای اینکه بتونین راهکار مناسبی تدوین کنید نیازمند بررسی های بیشتر هستید و مجددا سوال میپرسم حدود بودجه ای که در نظر گرفتین چقدر هستش ؟
    همچنین نرم افزار های زیرساخت رو هم اگر بتونین بگین بد نیست، مثلا Mail Server چی هست ؟ وب سرویس آیا پورتال هست و اگر هست بانک اطلاعاتی اون چیه ؟
    عموما برای یک شبکه با 100 یا 200 کاربر خیلی راحت میشه نسخه داد ولی وقتی که شبکه کاربران از Small، به Medium to Large (مانند شما) تغییر میکنه باید به موارد بیشتری توجه بشه.
    در مورد سرور های HP هم اگر از سورس مطمئنی خریداری کنید یا اینکه تیم خودتون بتونین Original بودن قطعات رو تشخیص بدین جای نگرانی نداره.

mavrick، A.Yazdani، bluray و 1 نفر دیگر سپاسگزاری کرده‌اند.

عضو عادی
    نوشته
    355
    سپاسگزاری شده
    185
    سپاسگزاری کرده
    96
    نقل قول نوشته اصلی توسط VMwares نمایش پست ها
    سلام
    در این شرایط که شما 400 کاربر داخل دارین و حدود 3000 کاربر بیرون، باید در نظر داشته باشید که نمیتونین با بودجه اندک زیرساخت مطمئنی ایجاد کنید. در این شرایط من به شما پیشنهاد میدم به غیر از Server Clustering که با VMware به راحتی انجام میشه، به Service Clustering هم در سطح Application هایی مانند Mail و یا Database قکر کنید. همچنین در این شرایط اگر خود Storage رو از دست بدین هم دچار مشکلات زیادی میشین که میتونین از SAN Mirroring برای این مسئله استفاده کنید.
    با این اوصاف برای اینکه بتونین راهکار مناسبی تدوین کنید نیازمند بررسی های بیشتر هستید و مجددا سوال میپرسم حدود بودجه ای که در نظر گرفتین چقدر هستش ؟
    همچنین نرم افزار های زیرساخت رو هم اگر بتونین بگین بد نیست، مثلا Mail Server چی هست ؟ وب سرویس آیا پورتال هست و اگر هست بانک اطلاعاتی اون چیه ؟
    عموما برای یک شبکه با 100 یا 200 کاربر خیلی راحت میشه نسخه داد ولی وقتی که شبکه کاربران از Small، به Medium to Large (مانند شما) تغییر میکنه باید به موارد بیشتری توجه بشه.
    در مورد سرور های HP هم اگر از سورس مطمئنی خریداری کنید یا اینکه تیم خودتون بتونین Original بودن قطعات رو تشخیص بدین جای نگرانی نداره.

سلام

ممنون از پاسخ های شما .
    در خصوص بودجه ما باید طرح رو تدوین کنیم و بودجه رو هم آقایون تصویب کنند! حالا اگر انجام بدهند یا نه داستان ها دارد . به هرصورت خود شما قطعا با این سمئله آشنایی کامل دارید.
    میل سرور رو Exchange در نظر خواهیم داشت. وب هم پورتال هست و هم غیر پرتال !! بانک هم SQL .

در خصوص سرور های HP به شرط خرید از شرکت های خوب عرض کردم که اینطور هست! یه لول پایین ترش که فاجعه است. HP Warranty Lookup گواه این مسئله هست. عموما قطعات اینجا قابل پیگیری نیستند . در صورتی که اگه یه پیچ هم با برند HP به بازار اومده باشه باید اینجا قابل پیگیری باشه.

واقعیت اینه که من باید درگیر درست کردن لایه اول تا چهارم شبکه به طور کامل باشم. تو همین چهار لایه هم فکر کنم 200 تومن باید خرج بشه(اگر بدن این مبلغ رو). این برای ما هم مسئولیت زیاد داره و هم به شدت کار من رو زیاد می کنه . درگیر لایه های بالاتر هم اگر قرار بشه که باشم پوستم کنده میشه . کما اینکه در خصوص مجازی سازی بر منای Hyper-V کمی تجربه دارم اما VMware رو خیر . البته یه دوره از هفته بعد دارم میرم. شخصا دوست دارم با این وضعیت Server Farm دارای ماشین های امن و با سرعت کاملا مناسبی باشه و البته تا حد امکان و معقول هم دسترسی پذیری بالایی داشته باشیم . البته اگر دقت کنیم خواهیم فهمید که اگه بخوایم H.A و Redundancy رو کامل رعایت کنیم تقریبا از هر چیزی دو تا می خوایم . خب اینطوری که نه تنها طرح من پذیرفته نمیشه بلکه خودمم اخراج میشم اگه برم بگم این مبلغ نیازه .

اگر می شد دو سرور فیزیکی داشته باشیم و بدون Shared Storage این ها رو ریداندنت هم دیگه کنیم خوب بود. دیگه فعلا درگیر SAN و دم و دستگاهش نمی شدیم و هم هزینه ها کاهش پیدا می کرد .

راستی یه سوال . اگه یه DL 160 G8 بگیریم، هم بگذاریمش برای Vcenter هم برای، هم برای Veeam و هم برای نرم افزارهای مانیتورینگ به نظرتون کار مناسبیه؟ یعنی بشه سرور بکاپ گیری، مدیریت و مانیتورینگ . که البته اون رو هم مجازی بیاریم بالا ماشین هاش رو .

شرمنده که بحث به درازا کشیده . ولی اگر موافق باشید به نظرم لازمه .

نام حقيقي: Hossein Meshkati

خواننده شناسه تصویری mavrick
    نوشته
    561
    سپاسگزاری شده
    308
    سپاسگزاری کرده
    848
    نقل قول نوشته اصلی توسط bluray نمایش پست ها
    سلام

اگر می شد دو سرور فیزیکی داشته باشیم و بدون Shared Storage این ها رو ریداندنت هم دیگه کنیم خوب بود. دیگه فعلا درگیر SAN و دم و دستگاهش نمی شدیم و هم هزینه ها کاهش پیدا می کرد .

راستی یه سوال . اگه یه DL 160 G8 بگیریم، هم بگذاریمش برای Vcenter هم برای، هم برای Veeam و هم برای نرم افزارهای مانیتورینگ به نظرتون کار مناسبیه؟ یعنی بشه سرور بکاپ گیری، مدیریت و مانیتورینگ . که البته اون رو هم مجازی بیاریم بالا ماشین هاش رو .

شرمنده که بحث به درازا کشیده . ولی اگر موافق باشید به نظرم لازمه .
    البته من باز در حضور دوستان و اساتید فوضولی کردم ولی اگه قصد انجام چنین کاری رو دارید و نمیخوایید shared stprage بخرید vmware راهکارهایی نظیر VSA یا vSan رو داره که کلاستر و اینها رو بدون نیاز به shared storage فراهم میکنه ولی خوب باید عرض کنم که مشکلات که نه اما محدودیت ها و مسائل خاص خودش رو هم داره

قسمت دوم هم کلا بسترت مجازی باشه ولی اینکه مثلا vCenter کجا و یا جدا باشه بحث نیست بحث اینه امنیت و افزونگیش تامین باشه
    و اینکه محل ذخیره بک آپ هات حتی میتونه یه کیس معمولی با تعداد هارد بالا باشه ولی خود Veeam یه ویرچوال باشه
    اما محل ذخیره سازی ترجیحا جدایی از بقیه ماشین ها باشه

VMwares، bluray و ksh سپاسگزاری کرده‌اند.

صفحه 2 از 2 اولیناولین 1 2

کلمات کلیدی در جستجوها:

هیچ کلمه ای ثبت نشده است.

برچسب برای این موضوع