صفحه 1 از 2 1 2 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 15 از مجموع 28

موضوع: SAN یا NAS ؟ مسئله این است ...!

نام حقيقي: Saeed

عضو عادی شناسه تصویری greatcyrus
    نوشته
    2,662
    سپاسگزاری شده
    933
    سپاسگزاری کرده
    1248
    نوشته های وبلاگ
    3

SAN یا NAS ؟ مسئله این است ...!

دوستان هیچ شکی ندارم و نداریم در مورد SAN
    ولی برا سازمان کوچیکی ک بودجه SAN رو نداره و قصد خرید NAS داره، ب نظر شما یه نس بخریم ک پورت iSCSI داشته و از قسمتیش ب عنوان استوریج esx استفاده کنیم چطوره؟ استیبل هست؟ کسی اینکارو کرده تو محیط واقعی؟ خیلی ریسکی نیست؟ سرورای سازمان میخاد بره روش...!

پرفورمنس چطوره؟
    چه شرایط برا بهینه کردنش وجود داره؟ مثلا اترچنل ؟ هارد سرعت بالا؟ raid خاصی ؟ چهد کانفیگی ؟

اصلا صلاح هست ؟

توصیه میکنید ؟

موضوعات مشابه:

نام حقيقي: MAHDI TAKALLOU

عضو عادی . شناسه تصویری mtbiirir
    نوشته
    611
    سپاسگزاری شده
    317
    سپاسگزاری کرده
    18
    شما یه سرور خوب با هارد بالا بزار
    روش esx نصب کن یکی از ماشین ها رو win2008 بریز فضاش رو با پرمیشن AD بده به file sharing یا پارتیشن شیرینگ این جوری NAS اوکی میشه
    اگر بحث کلاستر و کلود و طرح جامع دیتا داری باید بری سمت san که اونوقت EMC2 و hp2000 و 3part میاد وسط که نزدیک 200 میلیون هزینت میشه

Amir 2010a، Amir 2010a و Mohamad110 سپاسگزاری کرده‌اند.

نام حقيقي: امیر احمدی

عضو عادی
    نوشته
    955
    سپاسگزاری شده
    127
    سپاسگزاری کرده
    292
    روش esx نصب کن یکی از ماشین ها رو win2008 بریز فضاش رو با پرمیشن AD بده به file sharing یا پارتیشن شیرینگ این جوری NAS اوکی میشه
    ممنون از جواب شما
    روش تنظیم فایل شیرینگ در شبکه دامین به جه صورته
    چه طوری میشه روی ویندوز سرور NAS اوکی کرد؟با تشکر

ویرایش توسط Amir 2010a : 2014-10-22 در ساعت 09:27 AM

نوشته
    611
    سپاسگزاری شده
    317
    سپاسگزاری کرده
    18
    باید به تعداد کاربرات فولدر بسازی و هر کدوم رو به یکی بدی

نوشته
    2,662
    سپاسگزاری شده
    933
    سپاسگزاری کرده
    1248
    نوشته های وبلاگ
    3
    دوست عزیز هدف من فقط فایل شیرینگ نیس!
    من میخام یه جورایی کمبود بودجه برا خرید SAN رو اینجوری جبران کنم. میخام به همون esx که شما میگی storage بدم ...

نوشته
    611
    سپاسگزاری شده
    317
    سپاسگزاری کرده
    18
    نمیشه
    san واسه یک پارچه سازی hdd هستش
    باید روی همون esx یا یه سرور دیگه از هارد های nlsas استفاده کن که هم کیفیت خوبی داره هم حجم بالا و هزینه پایینتر البته نسبت به sas

نوشته
    2,662
    سپاسگزاری شده
    933
    سپاسگزاری کرده
    1248
    نوشته های وبلاگ
    3
    دوست عزیز من میدونم san برا چه کاریه! شما درست متوجه عرض بنده نشدی. من میخام از iSCSI به جای FC استفاده کنم، چرا؟ چون پول نیست.

حالا نظر و مشورت خاستم. لزومی نداره کسی از حسنات san بگه، خودم میدونم. من میگم من نمیتونم san بگیرم، ولی nas میتونیم بگیریم.
    حالا چیزی ک پرسیدم این بود:

ب نظر شما یه nas بخریم ک پورت iSCSI داشته و از قسمتیش ب عنوان استوریج esx استفاده کنیم چطوره؟ استیبل هست؟ کسی اینکارو کرده تو محیط واقعی؟ خیلی ریسکی نیست؟ سرورای سازمان میخاد بره روش...!

نام حقيقي: sajad

تازه وارد
    نوشته
    1
    سپاسگزاری شده
    0
    سپاسگزاری کرده
    0
    میشه بپرسم چقدر بودجه واسه این کار دارین؟ و چندتا سرور دارین؟

نام حقيقي: Hossein Meshkati

خواننده شناسه تصویری mavrick
    نوشته
    561
    سپاسگزاری شده
    308
    سپاسگزاری کرده
    848
    نقل قول نوشته اصلی توسط greatcyrus نمایش پست ها

ب نظر شما یه nas بخریم ک پورت iSCSI داشته و از قسمتیش ب عنوان استوریج esx استفاده کنیم چطوره؟ استیبل هست؟ کسی اینکارو کرده تو محیط واقعی؟ خیلی ریسکی نیست؟ سرورای سازمان میخاد بره روش...!
    ریسک که داره مسلما دوست من
    ولی خوب اگه هارد مناسب براش تهیه کنی و مدل NAS ای که انتخاب میکنی مناسب باشه چرا که نه ، استیبل هم هست
    یکی دو مورد تجربه پیاده سازی اش رو داشتم و خوب بوده توی محیط واقعی
    پرفورمنس اصلا قابل مقایسه با SAN نیست ولی بدکی هم نیست
    باید کنارش حتما سولوشن بک آپ گیری داشته باشی که در صورت مشکل سریعا جایگزین داشته باشی براش
    و چیزی که تجربه شخصی بوده برای من توی انتخاب NAS این3 مورد بوده :
    1- میزان رمی یا حافظه اون دیوایس که روش قابل نصب هست
    2- پاوری که استفاده میکنه
    3- سیستم خنک کننده داخلیش ( اعداد فن هایی که داره یا ورودی خروجی هوا مناسب هست یا نه )

greatcyrus سپاسگزاری کرده است.

نام حقيقي: Amir Fouladvand

عضو ویژه
    نوشته
    644
    سپاسگزاری شده
    807
    سپاسگزاری کرده
    270
    دوست عزیز من میدونم san برا چه کاریه! شما درست متوجه عرض بنده نشدی. من میخام از iSCSI به جای FC استفاده کنم، چرا؟ چون پول نیست.

حالا نظر و مشورت خاستم. لزومی نداره کسی از حسنات san بگه، خودم میدونم. من میگم من نمیتونم san بگیرم، ولی nas میتونیم بگیریم.
    حالا چیزی ک پرسیدم این بود:

سلام
    دوست عزیز اینطور نیست که iSCSI کند تر از FC باشه.
    در بسیاری از زیرساخت ها (به جرات میشه گفت بیش از 70 درصد) bottleneck اصلی هارد دیسک ها هستن نه Interface. ضمن اینکه الان گران ترین و سریع ترین Storage ها دارن از iSCSI استفاده میکنن و حتی شرکت های بزرگی مثل NetApp و EMC دارن راهکار های خودشون رو روی IP هم ارائه میدن.
    همچنین در نظر داشته باشید که تفاوت SAN و NAS در سخت افزار نیست، در Topology مورد استفاده هستش. یعنی شما اگر از هر دستگاهی با iSCSI سرویس بگیرید داره به عنوان SAN سرویس میده. تجهیزاتی که میتونن هم SAN باشن هم NAS رو به اصطلاح Unified Storage میگن.
    در مورد ریسک هم اگر استاندارد ها رعایت بشه بدون هیچ مشکلی کار میکنه. ولی اگر منظورتون از دستگاه NAS چیزی مثل QNAS، ActiData و یا Synology هست بهتره بدونید که نمیشه زیاد روشون حساب کرد. برای ان کار بهترین روش اینه که یک سرور HP تهیه کنید و بعد از سیستم عامل های ذخیره سازی استفاده کنید که اون رو به SAN از نوع iSCSI تبدیل میکنن. انواع رایگانی مثل FreeNAS یا OpenFiler یا انواع تجاری و Enterprise مثل Open-E و یا Starwind برای این کار وجود دارن. و در این صورت اگر هارد دیسک ها رو درست انتخاب کنید مطمئن باشید که از تجهیزاتی مثل P2000 شرکت HP سریع تر سرویس میدن و پایداری لازم رو هم خواهند داشت.
    من شخصا در بیش از 30 پروژه Medium to large از این روش استفاده کردم و هم من و هم کارفرما خوشحال یودیم (به دلیل پایداری و راندمان مناسب در کنار مقرون به صرفه بودن).

ویرایش توسط VMwares : 2014-10-28 در ساعت 04:58 PM
    darklove، halvaei، greatcyrus و 6 نفر دیگر سپاسگزاری کرده‌اند.

نوشته
    2,662
    سپاسگزاری شده
    933
    سپاسگزاری کرده
    1248
    نوشته های وبلاگ
    3
    qnap 1270 یا 1271 بود به نظرم . مدلی که مد نظرم بود میگم

تجربه خوبی با openfiler nadaram ، چون بعضی وقتا اگه به یه دلیلی ریبوت میشد دیگه بالا نمیومد!! نمیدونم شاید مشکل نسخه ای بود ک من داشتم. 2.99 بود ب گمونم.

گفتم اگذم قراره iscsi استفاده کنم، برم سمت سخت افزار. یعنی ی iscsi controller باشه اقلا ... و اینترفیس براش گذاشته باشن.

کلا چون من سخت افزار خوندم دوس دارم از اپلاینس سخت افزاری ک برا کار بخصوصی ساخته شده استفاده کنم. احتمالا این برمیگرده به ارق من به رشته م.

درکل ممنون از راهنماییتون.

پس همون Qnap رو میگیرم. چون باید دوتا بگیرم اقلا 30 تومن بودجه میخاد ...! فکر نکنم کارفرما راضی شه 300 میلیون هزینه کنه برا san

عضو ویژه
    نوشته
    644
    سپاسگزاری شده
    807
    سپاسگزاری کرده
    270
    دوست عزیز qnap رو قبلا استفاده کردین ؟
    qnap یعنی سخت افزار ضعیف در کنار نرم افزار ضعیف!
    استفاده از سخت افزار HP در کنار سیستم عامل Enterprise ذخیره سازی خیلی بیشتر از یک سر و گردن بالاتر از این برند که شما فرمودین قرار میگیره.
    نگفتین چند ترابایت لازم دارین ؟ و چه تعداد کاربر دارین ؟
    در کل با 30 تومن میشه راهکار بسیار بهتری تهیه کرد.
    همچنین کلا تمام Storage های دنیا از سخت افزار های رایج و نرم افزار های اختصاصی بهره میبرن. در دنیای Storage چیزی به نام Hardware Appliance عملا وجود نداره.

greatcyrus، mavrick و Supra سپاسگزاری کرده‌اند.

نام حقيقي: م

عضو عادی شناسه تصویری kbt2003
    نوشته
    83
    سپاسگزاری شده
    36
    سپاسگزاری کرده
    43
    در esxi قتی storage رو بهش معرفی میکنید تمام فضای اون رو در اختیار خودش میگیره بقیه فضا رو برای چی می خواین؟
    البته بنده یکبار با p2000 hp سعی کردم یک مقدارش رو به esx اختصاص بدم چون زمان زیادی نداشتم روش وقت نذاشتم شاید میشد با ولوم تعریف کردن یک کارایی کرد.
    در مورد استیبل بودن NAS باید عرض کنم صد در صد استیبل هست ولی باید جزئیات بیشتری بفرمایید منظورتون از استیبل بودن nas چیه؟
    برای انتخاب بین SAN و NAS هم به نظرم حجم storage و تعداد سرور ها خیلی مهمه . اگر بفرمایید چه تعداد سرور قرار به storage متصل بشن و چه مقدار فضا مورد نظرتونه بهتر میشه نتیجه گرفت. بودجه هم اگر حدودش رو بفرمایید که چه بهتر.

بنده دیدم خیلی از همکاران SAN رو به چشم یک غول گرا قیمت می بینند. بله اگر در اسکیل بالا و با تجهیزاتی مثل EMC باشه 100 درصد همینطوره ولی اگر با یکدستگاه p2000 hp که تا 4 تا سرور بدون نیاز به سن سوئیچ فقط با 4 رشته فیبر و 4 عدد کارت HBA استفاده بشه با قیمتی در حدود 30 تومن یک san storage خواهید داشت. پس جزئیات در تصمیم گیری کمک میکنه

greatcyrus سپاسگزاری کرده است.

نوشته
    2,662
    سپاسگزاری شده
    933
    سپاسگزاری کرده
    1248
    نوشته های وبلاگ
    3
    نقل قول نوشته اصلی توسط VMwares نمایش پست ها
    دوست عزیز qnap رو قبلا استفاده کردین ؟
    qnap یعنی سخت افزار ضعیف در کنار نرم افزار ضعیف!
    استفاده از سخت افزار HP در کنار سیستم عامل Enterprise ذخیره سازی خیلی بیشتر از یک سر و گردن بالاتر از این برند که شما فرمودین قرار میگیره.
    نگفتین چند ترابایت لازم دارین ؟ و چه تعداد کاربر دارین ؟
    در کل با 30 تومن میشه راهکار بسیار بهتری تهیه کرد.
    همچنین کلا تمام Storage های دنیا از سخت افزار های رایج و نرم افزار های اختصاصی بهره میبرن. در دنیای Storage چیزی به نام Hardware Appliance عملا وجود نداره.
    کاربر 100 تا
    سرور 15 تا فعلا
    قبلا کیونپ استفاده نکردم. ولی فک کردم وقتی یهچیزی مختص یه کاری طراحی میشه خب باید بهتر از سولوشنای دیگه باشه دیگه.

تو خوب بودن اچ پی شکی نیست میدونم، ولی استوریج اچ پی گرون در میاد ...

- - - ادامه - - -

اقلا 2ترا فضا نیاز داریم تو هر سایت

- - - ادامه - - -

نقل قول نوشته اصلی توسط kbt2003 نمایش پست ها
    در esxi قتی storage رو بهش معرفی میکنید تمام فضای اون رو در اختیار خودش میگیره بقیه فضا رو برای چی می خواین؟
    البته بنده یکبار با p2000 hp سعی کردم یک مقدارش رو به esx اختصاص بدم چون زمان زیادی نداشتم روش وقت نذاشتم شاید میشد با ولوم تعریف کردن یک کارایی کرد.
    در مورد استیبل بودن NAS باید عرض کنم صد در صد استیبل هست ولی باید جزئیات بیشتری بفرمایید منظورتون از استیبل بودن nas چیه؟
    برای انتخاب بین SAN و NAS هم به نظرم حجم storage و تعداد سرور ها خیلی مهمه . اگر بفرمایید چه تعداد سرور قرار به storage متصل بشن و چه مقدار فضا مورد نظرتونه بهتر میشه نتیجه گرفت. بودجه هم اگر حدودش رو بفرمایید که چه بهتر.

بنده دیدم خیلی از همکاران SAN رو به چشم یک غول گرا قیمت می بینند. بله اگر در اسکیل بالا و با تجهیزاتی مثل EMC باشه 100 درصد همینطوره ولی اگر با یکدستگاه p2000 hp که تا 4 تا سرور بدون نیاز به سن سوئیچ فقط با 4 رشته فیبر و 4 عدد کارت HBA استفاده بشه با قیمتی در حدود 30 تومن یک san storage خواهید داشت. پس جزئیات در تصمیم گیری کمک میکنه
    بدون سن سوییچ میشه؟ من یکی از مسایلی که باعث شد کلا قید سن رو بزنم همین سن سوییچ بود که قیمت تمام شده پروژه رو خیلی میبرد بالا

یعنی p2000 چارتا کارت hba داره ؟
    من ماکس تو هر سایت سه تا سرور esx بخام داشته باشم. رو هر کدوم 4-5 تا ماشین.

عضو ویژه
    نوشته
    644
    سپاسگزاری شده
    807
    سپاسگزاری کرده
    270
    کاربر 100 تا
    سرور 15 تا فعلا
    قبلا کیونپ استفاده نکردم. ولی فک کردم وقتی یهچیزی مختص یه کاری طراحی میشه خب باید بهتر از سولوشنای دیگه باشه دیگه.

تو خوب بودن اچ پی شکی نیست میدونم، ولی استوریج اچ پی گرون در میاد ...

- - - ادامه - - -

اقلا 2ترا فضا نیاز داریم تو هر سایت

- - - ادامه - - -

بدون سن سوییچ میشه؟ من یکی از مسایلی که باعث شد کلا قید سن رو بزنم همین سن سوییچ بود که قیمت تمام شده پروژه رو خیلی میبرد بالا

یعنی p2000 چارتا کارت hba داره ؟
    من ماکس تو هر سایت سه تا سرور esx بخام داشته باشم. رو هر کدوم 4-5 تا ماشین.
    سلام
    برای 100 کاربر و 15 عدد ماشین هارد دیسک های ساتا مناسب نیستن.
    بهتره که از هارد دیسک های SAS استفاده کنید.
    و با این حجمی که شما نیاز دارین میتونین با 30 تومن به سادگی از سخت افزار HP استفاده کنید.
    در مورد P2000 هم بله 4 عدد پورت داره (به شرطی که Dual Controller باشه) که سرور ها میتونن مستقیم بهشون متصل بشن و نیازی به سویچ نداره.
    هرچند که سرور های G8 در HP به لحاظ Storage Controller چندین برابر سریع تر از P2000 هستن. یک MSA P2000 میتونه حدود 20.000 تراکنش در لحظه ارائه بده ولی یک سرور G8 میتونه در حدود 200.000 تراکنش در لحظه ارائه بده. به همین دلیل HP به عنوان بزرگترین فروشنده تجهیزات مورد استفاده در صنعت SDS شناخته میشه.

M-r-r، halvaei، greatcyrus و 3 نفر دیگر سپاسگزاری کرده‌اند.

صفحه 1 از 2 1 2 آخرینآخرین

کلمات کلیدی در جستجوها:

تفاوت NAS و SAN

نس استریج

سن استوریج

قیمت سن استویج

تفاوت hba با iscsi

فرق سن استوریج با نس استوریج

مقایسه MSA 2040 با EMC 5200

داکیومنت در مورد storag p2000

NAS netapp فروش

چرا emc را به جای hp بخریم