نمایش نتایج: از شماره 1 تا 14 از مجموع 14
سپاس ها 6سپاس
  • 1 توسط gallaxy67
  • 3 توسط VMwares
  • 1 توسط gallaxy67
  • 1 توسط dodvaod

موضوع: 1000 نکته مجازی سازی

نام حقيقي: امیر احمدی

عضو عادی
    نوشته
    955
    سپاسگزاری شده
    127
    سپاسگزاری کرده
    292

1000 نکته مجازی سازی

سلام
    من قصد دارم هر سوالی که در مورد مجازی سازی به ذهنم میرسه و احتمالا این سوال خیلی از دوستان مبتدی دیگه هم هست رو اینجا بپرسم
    از اساتید گرامی استدعا دارم منو از راهنمایی های ارزنده خود محروم نفرمایند

سوال اول : فرض کنید یک سرور داریم با 100 گیگابایت حافظه RAM و یک هارد ساتا ( توانایی مالی محدود در خرید هارد )
    حالا ما قصد داریم روی این هاست با نصب ESXI چند سرور مجازی بیاریم بالا
    به نظر شما با در نظر گرفتن محدودیت های مربوط به هارد چند سیستم مجازی همزمان میتونه در این هاست راه اندازی بشه
    با تشکر

موضوعات مشابه:

نام حقيقي: احسان

عضو عادی
    نوشته
    355
    سپاسگزاری شده
    185
    سپاسگزاری کرده
    96
    storage پارامتر تاثیرگذاری هست ولی در مجازی سازی حرف اول رو نمیزنه! به این معنی که یکی از پیشنیاز های تاثیرگذار شما نیست. بذار واضحتر بگم. محل ذخیره سازی شما و تکنولوژی اون(فیزیکی و لاجیکال) مهمه ولی به خودی خود تعیین نمیکنه که شما چقدر پتانسیل مجازی سازی داری! ممکنه یک نفر بیاد یه هارد 300 گیگ SAS رو کامل روش Host بیاره بالا و 10 تا ماشین با VHD محدود ! پارامتر های خیلی مهم به نظرم پردازنده و مموری هستند و البته سرعت درج و واکشی از روی رسانه ذخیره سازی و بعد گنجایش !

پس storage مهمه ولی اول مکانیسم ذخیره سازی و بازخوانی و البته نگهداری صحیح از اون و بعد capacity .

راستی 100گیگ رم و یی پولی!!؟ هارد اونقدا هم گرون نیستا :دی

عضو عادی
    نوشته
    955
    سپاسگزاری شده
    127
    سپاسگزاری کرده
    292
    بهتره گام به گام بریم جلو
    در این بخش من میخوام در مورد هارد و تاپیر اون بدونم
    قطعا کارت شبکه رم و پردازنده مهمه اما در این بخش هارد رو بررسی کنیم
    من زیاد تو مجازی سازی کار نکردم اما میدونم که نمیشه روی یک هارد چند سیستم عامل مجازی رو لود کرد چون هارد می ترکه
    به نظر شما چه روشی رو برای جلوگیری از این کار باید بکار ببریم ؟

نام حقيقي: مهدی جوادی

خواننده شناسه تصویری undocumented
    نوشته
    320
    سپاسگزاری شده
    136
    سپاسگزاری کرده
    23
    نقل قول نوشته اصلی توسط Amir 2010a نمایش پست ها
    سلام
    من قصد دارم هر سوالی که در مورد مجازی سازی به ذهنم میرسه و احتمالا این سوال خیلی از دوستان مبتدی دیگه هم هست رو اینجا بپرسم
    از اساتید گرامی استدعا دارم منو از راهنمایی های ارزنده خود محروم نفرمایند

سوال اول : فرض کنید یک سرور داریم با 100 گیگابایت حافظه RAM و یک هارد ساتا ( توانایی مالی محدود در خرید هارد )
    حالا ما قصد داریم روی این هاست با نصب ESXI چند سرور مجازی بیاریم بالا
    به نظر شما با در نظر گرفتن محدودیت های مربوط به هارد چند سیستم مجازی همزمان میتونه در این هاست راه اندازی بشه
    با تشکر
    صورت مسئله رو یه جوری زدی
    و مفروضات رو یه جور دیگه
    لااقل به شکل یه سناریو و پارامترهای معقولانه بیان میکردی که بشه یه کاری کرد
    حالا ظرفیت این هارد گرانقدر چقدر میباشه؟
    من دلم میخاد یه مقداری از رم کم کنم و هارد 4 یا 5 تا باشه

نام حقيقي: AliRezA

عضو عادی شناسه تصویری gallaxy67
    نوشته
    1,233
    سپاسگزاری شده
    1014
    سپاسگزاری کرده
    200
    google>>hdd on virtualization performance
    نتایج
    The Single Most Important Virtual Machine Performance Tip

If you use virtual machines at all, you should have the single most important virtual machine performance tip committed to heart by now: always run your virtual machines from a separate physical hard drive:

[the] biggest performance win is to put the virtual hard disks on separate disk spindles from the operating system. The biggest performance hit in virtual machines is disk I/O. Making the VM fight with your OS and swap disk makes this issue much, much worse. Additionally, today's USB 2.0 and firewire external hard drives run on a fast interface bus, have large buffers and spin at 7,200 rpm, as opposed to 4,200 rpm for most laptop hard drives.
    I've talked about virtualization performance penalties before, but this bears repeating. I originally read this tip at Scott's blog, and I've heard it echoed in emails directly from the Virtual PC Guy himself.
    It's true that most laptop drives are at 5,400 rpm these days, and a scant few even run at 7,200 rpm. But the tip is still as valid as ever. The primary performance bottleneck in virtual machines, by a very wide margin, is the hard drive. Although it's possible to squeeze a complete install of Windows XP into a 641 megabyte VM hard drive image file, most VM hard drive image files rapidly grow to multiple gigabytes. It's not unusual to see VMs end up 5 or 10 gigabytes in size. It shouldn't be too surprising that the disk subsystem has a disproportionately large impact on overall virtual machine performance.
    That's one reason why all the desktop machines I build now have two hard drives:

1. A faster, smaller drive for the operating system and essential applications. You can't beat the 10,000 rpm Western Digital Raptor series for this role.
    2. A larger data drive for virtual machines and everything else.

This way, whenever I boot up a VM, it's running from a different physical spindle than the operating system, and thus running at optimal speeds. It's also a good way to segregate your operating system and data in case you need to do a complete wipe of your operating system. And it's certainly a much safer and more practical two drive approach than RAID-0 on the desktop.
    Unfortunately, we can't drop a second drive into our laptops. But there's another solution that works almost as well: external SATA and USB2 enclosures. These enclosures offer the best of both worlds: high-speed USB 2.0 interfaces for laptops, and full-speed eSATA connections for desktops.

The Icy Dock, pictured above, is one of the best of these new enclosures. It's a bit spendy, but it's remarkably well made from mostly aluminum, with a clever locking tray mechanism. It also includes all the extras you need to connect it to your PC, including a USB 2.0 cable, an eSATA bracket, and an eSATA cable. Just add the desktop SATA drive of your choice.
    I've talked about the difference between USB 2.0 and full-blown SATA performance before. Here's a direct comparison between a modern 250 gigabyte 7,200 rpm SATA drive in the Icy Dock (connected via USB), and my laptop's internal 100 gigabyte 5,400 rpm hard drive:

The USB 2.0 interface is nothing to sneeze at. With a fast 7,200 rpm desktop drive mounted, it does a little better than the internal laptop drive overall, once you factor in random access times and the constant speed across the entire drive. But it's obviously limited by the interface. That's why the option to connect a drive via its native SATA interface is so desirable in an external enclosure. Some recent motherboards even include eSATA connectors on their back panel, such as the Asus P5B that I recently built. I presume it's only a matter of time before some enterprising laptop manufacturer releases a laptop with an eSATA connector.
    It's not a slam-dunk performance victory over the internal laptop drive in absolute terms. But the real-world performance improvement gained from running a VM on an external USB 2.0 drive is quite noticeable. Recommended.

6 tips how to make your Virtualization better

Updated: January 14, 2009
    If you're a fan of testing new software, you're probably using a virtualization product of some kind for your experiments. In this article, I'd like to show you how you can increase your productivity when working with virtualization software.
    The term virtualization is a rather generic term and could apply to many different types of programs - emulation, thin-layer virtualization, sandboxing, or full virtual machine suites. Today, we will talk about the last - full virtualization.
    Full virtualization products include VMware Player, VMware Server, VirtualBox, to name a few. These products offer the desktop user a simple and powerful way of encapsulating entire operating systems as guest machines for the purpose of study, testing etc.
    The only downside of these products is that they are rather big, take lots of resources, mainly RAM and hard disk space. I will show you how you can utilize these precious and limited resources to the maximum, with no complex changes to your environment.
    1. Make your virtual machines faster; place them on non-OS hard disk

If you only have a single hard disk, your virtual machines will run more slowly because the hard disk will have to access both your real OS and the guest OS files simultaneously. Placing virtual machines on the second / third hard disk will significantly increase performance.
    2. Solve limited hard disk space; place virtual machines on external disks

Virtual machines can easily take 4-6GB or more. Having tens of virtual machines on your hard disk can eat valuable space that you might not be able to afford to spare for this task. Although hard disks have become big and cheap, it is quite easy to gobble the free space.
    Using external hard disks serves many purposes, all at once. First, you will be able to free your internal hard disk space for other stuff. Second, you will solve the performance issue mentioned before. Third, you add a layer of mobility that allows you to take your virtual machines with you (virtual machines are just files). Fourth, you will reduce the fragmentation and wear on internal hard disks.

External hard disks also solve any scalability issues you might have. Any time you need more space, you simply add another external hard disk. You won't have to open your boxes and meddle with the internal layout. They can be easily switched, upgraded, ported, moved about without touching your productivity setup.
    3. Use remote connectivity to solve physical network layout complexity

Both VirtualBox and VMware support remote connections. This means that you can run virtual machines located on a separate machine without any physical access to that machine, save a network connection (even Wireless will do).
    I have demonstrated this in my openSUSE 11 article, on page 5; running VMware Server in openSUSE 11 on my T42 laptop, I fired up Windows and Linux guest machines located on remote Windows and Linux hosts via Wireless.

4. Place your virtual machines on partition formatted as NTFS

This may sound strange, but the thing is: Windows only supports Microsoft formats, whereas Linux, Mac and other, more advanced operating systems support practically every filesystem available. This means that your bottleneck / weakest link will always be Windows machines. If you have a mixed environment, Linux machines will be able to use virtual machines resides on partitions formatted as NTFS, but Windows machines won't be able to even see virtual machines on Linux filesystems.
    Placing virtual machines on NTFS drives / partitions allows you to use them anywhere anyhow. Likewise, avoid using FAT32 filesystem, because it limits your virtual machine files to 4GB size.
    5. Split virtual machines into smaller files for easier portability

Virtual machines are files. You can split them into smaller segments to make them more easily portable. For instance, if you limit your virtual machine segments to less than 4.7GB, you'll be able to back them up to DVDs.

6. Pre-allocate disk space to reduce fragmentation, disk access times

Pre-allocating disk space can be costly, especially if your virtual machines are going to be large. However, dedicating an entire section of the hard disk to the virtual machine allows you to restrict the virtual hard disk to a contiguous segment of the drive, reducing future fragmentation and thus, disk access times.
    The pre-allocation benefits both the host and the virtual machines. They will not have to fight one another for space as virtual machines change dynamically with use over time, improving performance.

Conclusion

Virtualization can be fun. What more, you can make this fun run fast. By spreading your resources wisely across all available storage devices, including secondary/tertiary internal hard disks, external hard disks (via USB or firewire) and remote network locations, you increase your performance, flexibility and redundancy.
    This allows you to focus on productivity, without worrying about the logistics of your infrastructure. In the follow-up article, we'll focus on virtualization security. Till then, happy experimenting!

dodvaod سپاسگزاری کرده است.

عضو عادی
    نوشته
    955
    سپاسگزاری شده
    127
    سپاسگزاری کرده
    292
    صورت مسئله رو یه جوری زدی
    و مفروضات رو یه جور دیگه
    لااقل به شکل یه سناریو و پارامترهای معقولانه بیان میکردی که بشه یه کاری کرد
    حالا ظرفیت این هارد گرانقدر چقدر میباشه؟
    من دلم میخاد یه مقداری از رم کم کنم و هارد 4 یا 5 تا باشه
    من میخوام بدونم از نقطه نظرعملی من روی یک هارد چند ماشین مجازی رو بیارم بالا

نام حقيقي: رضا

خواننده
    نوشته
    574
    سپاسگزاری شده
    141
    سپاسگزاری کرده
    511
    من میخوام بدونم از نقطه نظرعملی من روی یک هارد چند ماشین مجازی رو بیارم بالا
    اگر یک جواب صریح میخوای فقط یک ماشین روی یک هارد Single

نام حقيقي: Amir Fouladvand

عضو ویژه
    نوشته
    644
    سپاسگزاری شده
    807
    سپاسگزاری کرده
    270
    نقل قول نوشته اصلی توسط bluray نمایش پست ها
    storage پارامتر تاثیرگذاری هست ولی در مجازی سازی حرف اول رو نمیزنه!
    جانم ؟؟؟؟
    دوست عزیز صرفا جهت اطلاع، Storage قبل از Memory و CPU حرف اول رو در مجازی سازی میزنه ! و پس از اون Memory و نهایتا CPU. البته این در عموم زیرساخت ها مصداق داره و در برخی موارد ممکنه (البته فقط ممکنه) که Storage د درجه اهمیت های بعدی قرار بگیره.

در پاسخ به اصل سوال هم، یک هارد SATA میتونه حدود 80 IOPS رو ارائه بده و بسته به سرویس های شما میشه در این مورد تصمیم گرفت. ضمنا میشه بفرمائید چه تعداد کاربر در شبکه وجود دارد ؟ البته من فرض میکنم که هارد دیسک شما حد افل 1TB باشه و مشخصا در زمینه حجم با مشکل خاصی نباید مواجه بشوید مگر اینکه سرویسی داشته باشید که مصرف بالای فضا داشته باشه مثلا فایل سرور. در کل در نظر داشته باشید که در اکثر قریب به اتفاق مواقع میزان IOPS قابل پشتیبانی در Storage به عنوان Bottleneck اصلی مجازی سازی در نظر گرفته میشود.

dodvaod، mojtaba461 و Amir 2010a سپاسگزاری کرده‌اند.

نام حقيقي: سید هادی

عضو عادی شناسه تصویری dodvaod
    نوشته
    378
    سپاسگزاری شده
    265
    سپاسگزاری کرده
    552
    تاپیک جالبی میشه البته باید در تعریف سناریوهات و مشکلات دقت بیشتر بکنی تا واقعی تر باشه.در مورد تعداد سیستم هم آقای مهندس فولادوند جواب علمی و عملی شما رو دادند.آقای علیرضا هم مستندات رو نشون دادند.
    تجریه شخصی خودم : روی یه هارد ساتا خاویار بلک در ESX بدون هیچ مشکلی 2 تا سرور SQL راه اندازی کردم و هیچ مشکلی نداشتم.افت سرعت و یا موارد دیگر در عمل به وجود نیامد.
    نکته دیگه:
    فرض کنید یک سرور داریم با 100 گیگابایت حافظه RAM و یک هارد ساتا ( توانایی مالی محدود در خرید هارد )
    شما اگر فرض را بر این بگیری که هر ماشین را با 6 گیگ رم راه بندازی مثلا برای 8 سرور کافیه 49-50 گیگ رم را نگهداری کنی و بقیه رو با هارد طاق بزنی! تازه فرض را بر این گرفتم که ESX اصلا مدیریت حافظه نکنه و همه رم اختصاصی رو به سرورها بده
    نگو بی ربطه ، سوال این نیست.یکی از کارهایی که ادمینهای شبکه باید بتونن خوب از پسش بر بیان محاسبه سخت افزار مورد نیاز و استفاده بهینه از اونهاست.
    تازه مگر یکی از دلایل اصلی تولید و گسترش مجازی سازی همین نیست!

ویرایش توسط dodvaod : 2014-07-08 در ساعت 03:08 AM

نوشته
    1,233
    سپاسگزاری شده
    1014
    سپاسگزاری کرده
    200
    دوستانی که در مورد اولویت هارد شک دارند دو خط اول پست قبلی منو بخونن. حالا درسته انگلسی نوشته اما خداییش یه خورده وقت بذارید :دی
    The Single Most Important Virtual Machine Performance Tip

If you use virtual machines at all, you should have the single most important virtual machine performance tip committed to heart by now: always run your virtual machines from a separate physical hard drive:

عضو عادی
    نوشته
    955
    سپاسگزاری شده
    127
    سپاسگزاری کرده
    292
    من با توجه به فرمایشات دوستان عزیز به این نتیجه رسیدم (هدف من در این بخش فقط بررسی تاثیر هارد دیسک در مجازی سازی است تاکید میکنم فقط هارد)
    1- هارد دیسک محدودیت ماشین مجازی داره به این معنی که حتی اگر هارد دیسک شما حجمش خیلی زیاد باشه اما چون قراره این ماشین ها سرویس های مختلفی رو ارائه بدن هارد دیسک نمیتونه سرعت کافی در ارائه این سرویس ها در همه ماشین ها رو داشته باشه (به عبارت ساده تر محدودیت به خاطر سرعت دسترسی به دیتا روی هارد)
    2- بهتره روی هر هارد دیسک یک یا نهایت دو ماشین مجازی گذاشت تا سرویس های ارائه شده با کندی مواجه نشن
    3- با توجه به ارزان بودن قیمت هارد دیسک بهتره از روی 100 گیگابایت رم کم بشه و هزینه شو بزارم روی هر ماشین یک هارد

اگه دوستان دیگه نظری ندارن بریم سراغ نکته بعدی

ویرایش توسط Amir 2010a : 2014-07-09 در ساعت 01:46 PM

نوشته
    1,233
    سپاسگزاری شده
    1014
    سپاسگزاری کرده
    200
    البته نوع هارد هم مهمه ، اگر از این دیسک های گردان باشه خب حق با شماست ، چون باید اطلاعات از روی دیسک خونده بشه مسلما در آن واحد فقط یک بخش هارد قابل خوندن هست و سرعت رو میاره پایین و اگر این میزان خواندن و نوشتن زیاد بشه سیستم هنگ میکنه ، خودم تجربه ران کردن تورنت روی یک سرور مجازی رو دارم که روی هارد ویندوز نصب بود ، سیستم بعد از مدتی متوقف میشد و کار نمیکرد.
    اگر هارد SSD باشه فکر میکنم خیلی از این محدودیت ها برداشته بشه ، چون هم سرعت بیشتر هم دسترسی همزمان بیشتری به اطلاعات میده.

dodvaod سپاسگزاری کرده است.

نام حقيقي: سید هادی

عضو عادی شناسه تصویری dodvaod
    نوشته
    378
    سپاسگزاری شده
    265
    سپاسگزاری کرده
    552
    نکته مهم در مورد انتخاب هاردهای SSD اینه که توان کار طولانی مدت رو داشته باشند و در تراکنش بالا کم نیارند.شاید سرعت خواندن و نوشتن بسیار بالاتری داشته باشند ولی تحمل بالا قطعات هم در به کار گیریشون در سرورها خیلی مهم و حیاتی ست.
    با توجه به بودجه پایین شرکت برای خرید چنین هاردهایی فکر کنم همون 10k یا 15k رو بخرید به صرفه تره و با استفاده از قابلیتهای RAID به پرفرمنس سرور اضافه کنید

gallaxy67 سپاسگزاری کرده است.

نام حقيقي: احسان

عضو عادی
    نوشته
    355
    سپاسگزاری شده
    185
    سپاسگزاری کرده
    96
    نقل قول نوشته اصلی توسط VMwares نمایش پست ها
    جانم ؟؟؟؟
    دوست عزیز صرفا جهت اطلاع، Storage قبل از Memory و CPU حرف اول رو در مجازی سازی میزنه ! و پس از اون Memory و نهایتا CPU. البته این در عموم زیرساخت ها مصداق داره و در برخی موارد ممکنه (البته فقط ممکنه) که Storage د درجه اهمیت های بعدی قرار بگیره.

در پاسخ به اصل سوال هم، یک هارد SATA میتونه حدود 80 IOPS رو ارائه بده و بسته به سرویس های شما میشه در این مورد تصمیم گرفت. ضمنا میشه بفرمائید چه تعداد کاربر در شبکه وجود دارد ؟ البته من فرض میکنم که هارد دیسک شما حد افل 1TB باشه و مشخصا در زمینه حجم با مشکل خاصی نباید مواجه بشوید مگر اینکه سرویسی داشته باشید که مصرف بالای فضا داشته باشه مثلا فایل سرور. در کل در نظر داشته باشید که در اکثر قریب به اتفاق مواقع میزان IOPS قابل پشتیبانی در Storage به عنوان Bottleneck اصلی مجازی سازی در نظر گرفته میشود.
    دوست من شما توضیح من رو کامل بخون . من حرفم رو بریده بریده بیان کردم که این مدلی که شما برداشت کردی، برداشت نشه. دوباره بخون. بحث من در جمله اول روی گنجایش مانور میداد و بعد رفتم سایر پارامترهای دیگه ای از ذخیره سازی.
    دقت!!!

من دیدم و رفتم جایی که بیش از 60 ماشین که همگی ویندوز سرور داشتن ران بوده! الان برن شصت تا هارد بخرند؟ فردا شد 70 تا ماشین ده تا دیگه اضافه کنند؟؟ این تیپ شاید در محیطی ساده صادق باشه ولی نه درجایی که مفهوم array مطرح میشه .

خواهشند دوستان توجه کنند. دوباره ولی این بار شفاف توضیح میدم:
    1. ظرفیت هاردهای شما بر پتانسیل مجازی سازی خواهند افزود ولی رشد فضا با افزایش ماشین ها رابطه مستقیم نداره!
    2. در این زیرشاخه از بحث خیلی بهتره که شما مکانیسم های ذخیره سازی مختلف رو واکاوی کنید و بپردازید به مفاهیم array و logical drive ها . این مدل جمعبندی در خصوص ذخیره سازی صحیح نیست. بیش از اینکه هارد های شما چه میزان فضا دارند، تکنولوژی ساخت و فیچرهایی که در اختیار شما میذارند مهمه و البته نحوه مدیرت اونها توسط شما.
    درپایان هم بخشی از صحبت پست قبلی خودم رو دوباره اینجا کپی می کنم:

البته سرعت درج و واکشی از روی رسانه ذخیره سازی و بعد گنجایش !

پس storage مهمه ولی اول مکانیسم ذخیره سازی و بازخوانی و البته نگهداری صحیح از اون و بعد capacity .

ویرایش توسط bluray : 2014-07-10 در ساعت 11:03 AM

کلمات کلیدی در جستجوها:

هیچ کلمه ای ثبت نشده است.

برچسب برای این موضوع