صفحه 1 از 2 1 2 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 15 از مجموع 19

موضوع: استفاده از فضای سرور ریدانتنت به عنوان کلاستر

نام حقيقي: فرشاد یوسفی

خواننده
    نوشته
    664
    سپاسگزاری شده
    366
    سپاسگزاری کرده
    502

Icon14 استفاده از فضای سرور ریدانتنت به عنوان کلاستر

سرور اصلی که hp می باشد و با کمک esxi خلاصه مجازی سازی انجام شده و دارد کارش را می کند.
    آمدیم یک ماشینی هم مجازی روی همین نصب کرده ایم و وی سنتر را روی آن نصب کرده ایم.

جدیداً یک سروری به عنوان سرور ریداندنت این سرور اچ بی در نظر گرفته ایم و اسمبل کرده ایم و بر روی آن esxi نصب کرده ایم.

این سرور اسمبل شده جدید 2 هارد سه ترابایت و یک هارد اس اس دی دارد.

آیا می توانم از این هاردها به عنوان کلاستر استفاده کنم؟!

اختصاص دادن کلاستر به چه شکلی است؟

من الان آمده ام این دو تا سرور را در زیرمجموعه یک دیتاسنتر که درست کرده ام قرار داده ام- روش کارم برای ایجاد کلاستر چگونه می شود؟

الان من یک کلاستر تعریف کرده ام اما نمی دانم کجا باید بهش استوریج معرفی کنم؟!

محبت می کنید کمی بنده حقیر را راهنمایی بفرمایید

موضوعات مشابه:

نام حقيقي: saeid

تازه وارد
    نوشته
    2
    سپاسگزاری شده
    0
    سپاسگزاری کرده
    0
    سلام به دوست عزیز
    کدوم کلاسترو می خوای پیاده سازی کنی

خواننده
    نوشته
    664
    سپاسگزاری شده
    366
    سپاسگزاری کرده
    502
    تا جایی که من فهمیدم باید یک استرویج مشترک ایجاد بکنیم برای esxi هایی که داریم... منظورم اینه که این استوریج رو چطور باید به کلاستر معرفی کنیم...

نام حقيقي: saeid

تازه وارد
    نوشته
    2
    سپاسگزاری شده
    0
    سپاسگزاری کرده
    0
    دوست عزیز من برات توضیح می دم برای کلاستر کردن دو نوع میشه عمل کرد سخت افزاری و نرمافزار برای کلاستر نرم افزاری نیاز به یک سرور استوریج داری که می تونی از لینوکس یا ماکروسافت استفاده کنی مثله openfiler لینوکسی یا سرویس micrsoft iscsi initiator که ماله ماکروسافته حالا فرقش با سخت افزار چیه اینکه شما تو سخت افزار دو تا سرور دارین که اگر یکی از سرور ها خاموشم بشه برای سرویس های شما اتفاق نمی افته و برای شبکتون هیچ اتفاقی نمی افته ولی تو نرمافزاری اینجور ی نیست شما تو حالت نرم افزاری فقط می تونید سرور هاتونو از سرور به سرور دیگه انتقال بدین حالا هر کدومون دوست دارین بگین من براتون اموزش بدم
    ممنون

خواننده
    نوشته
    664
    سپاسگزاری شده
    366
    سپاسگزاری کرده
    502
    مرسی دوست عزیز.
    من امروز راجع به سوالات مشابه در فروم جستجو می کنم و به هر حال نتایجی که می گیرم و ابهاماتی که برای من به وجود میاد رو در میون می گذارم و در نهایت راه حل عملی رو قبل از پیاده سازی با شما دوستان به اشتراک می گذارم تا خدای نکرده چیزی نابود نشه !
    از دقت نظر و وقتی که می گذارید متشکرم.

نام حقيقي: Mehrdad Torabi

عضو عادی
    نوشته
    38
    سپاسگزاری شده
    20
    سپاسگزاری کرده
    5
    Salam Shoma Baraye Cluster Kardan Vm Hatoon Ehtiaj Be San Storage Darid Ke Mitoone SCSI Ya Fiber Bashe Cluster Narmafzari Ziad Javab Nemide Chon Age Serveri Ke Roosh Cluster Ro Rah andazi Mikonid Az Beyne Bere Downtime etoon Ziad Khahad Bood Vali Dar soorati Ke Hazineye Ziad Nemitoonid Bokonid Pishnahad Mikonam Az Narmafzare StarWind Estefade Konid Be In soorat Anjam Mishe Bad Az Nasbe Starwind Storage Hatoon Ro Rooye Starwind Server Add Mikonid Dar VCenter Rooye Host Click Mikonid Coniguration , Storage AddStorage Va Mitoonid Ba IP Starwind Server San Haye Majazitoon Ro Bebinid Va Ezafe Konid

نام حقيقي: حامد

عضو عادی شناسه تصویری hamed_mhk
    نوشته
    789
    سپاسگزاری شده
    1062
    سپاسگزاری کرده
    4
    نوشته های وبلاگ
    4
    خدمت دوست عزیزمون آقا فـــِـری عرض کنم که چیزی که ماها از کلاسترینگ میفهمیم و میدونیم اینه که از یک چیزی 2 تا داشته باشیم که اگر یکیش خراب شد، اونیکی باشه و سرویسمون نخوابه !
    که خب اتفاقاً‌ تعریف درستی هم هست !

منتهای مراتب اینکه هر سیستم،‌ هر سرویس، هر چیزی، از چه راهی و چه روشی این کار رو انجام میده،‌ کاملاً نحوه نگاه کردن ما به قضیه رو عوض میکنه
    پس راهی هم که باید بریم تا بهش برسیم متفاوت میشه.

حالا اینجا نمیخوام کلی گویی بکنم و یه راست میرم سراغ سیستمی که ESXi استفاده میکنه برای 2 تا کردن یک سیستم

ار دید ِ ESXi یک کامپیوتر مجازی از 3 تا چیز کلی تشکیل شده: سی پی یو، رَم و هــــــــارد
    بعد میگه بیا این کار رو بکن :
    3 تا سیستم فیزیکی سخت افزاری مجزا به من بده
    2 تاش سخت افزاری باشن که من سی پی یو و رم رو ازشون بگیرم
    1 ش هم سخت افزاری باشه که فقط هارد ازش بگیرم
    بعد بیا روی سیستم اول یک ماشین مجازی درست کن ازش رم و سی پی یو بگیر و یه هارد مجازی هم روی سخت افزار هارد بساز
    بعد بیا روی سخت افزار دوم یک ماشین مجازی دیگه درست کن، از اون هم رم و سی پی یو بگیر، بعد اون هاردی که توی مرحله قبل ساختی رو هم مشترکاً بده به ماشین مجازی دوم
    پس اتفاقی که میافته اینه، شما 2 تا ماشین مجازی ساختی که رم و سی پی خودشون رو دارن ولی 1 هارد مشترک دارن.
    این 2 تا ماشین مجازی موازی با هم میتونن باشن. اگر یکی از سرورهای فیزیکی (اولی یا دومی)‌ ترکید و به طَبَعش ماشین مجازیت ترکید، اونیکی ماشین مجازی سرپاست و کامپیوترت خاموش نمیشه.

حالا سوال اینه که خب اومدیم و اون سرور فیزیکی هارد ها ترکید، اونوقت چی؟‌ جواب اینکه که به ESXi ربطی نداره! شما باید خودت امنیت اون سرور فیزیکی هارد رو تامین کنی. این میشه که این سرورهای فیزیکی که عموماً SAN Server هستن، سرورهایی هستن که کلی هارد روشون سواره و کلی قیمتشون بالاست که نترکن، یا از هر چیز چندتا دارن که احتمالا ترکیدگیشون بیاد پایین!

پس با توجه به چیزی که تو گفتی،‌ یعنی اینکه 2 تا سرور داری، این قضیه کلاً با ESXi‌ نشدنیه. چیزی که توی ذهن تو هست اینه که مثلاً از یک ماشین مجازی توی هر سرور فیزیکی یکی بسازی و اینا کپی پیست همدیگه باشن و هر لحظه سینک باشن و اینا، که خب این کار رو ESXi بلد نیست بکنه و نمیشه!

حالا دوستان چه توی این تاپیک چه توی تاپیک های دیگه راه هایی مثل Openfiler و اینا رو گفتن، اینا چین؟
    با این تیپ نرم‌افزارها میشه یک SAN Server مجازی ساخت و به ESXi‌ گول زد و یه جورایی هارد خودش رو به عنوان یک "هارد سرور فیزیکی" ِ مجازی، بهش خوروند و این سیستم های کلاسترینگ رو راه انداخت ولی خب، چه فایده؟! به چه درد میخوره؟ هدف اصلی قضیه برآورده نمیشه با این کار برای اینکه شما سرورهاردها رو با یکی از 2 تا سرور رم و سی پی یو، یکی کردی، هدف این قضیه این بوده که اگر یکی خوابید، سیستم نخوابه، ولی الان یکی بخوابه، سیستم میخوابه!!

امیدوارم که به اصل و کُنهِ قضیه پی برده باشی با این توضیحات!

دیدن این عکس هم میتونه بهت کمک کنه برای درک بهتره موضوع:

خوش باشی!

ویرایش توسط hamed_mhk : 2014-01-15 در ساعت 12:08 AM
    aqfery سپاسگزاری کرده است.

نام حقيقي: Ali

عضو عادی شناسه تصویری Black_Roze
    نوشته
    441
    سپاسگزاری شده
    258
    سپاسگزاری کرده
    105
    نوشته های وبلاگ
    1
    شما روی سطح زیرساخت میخواین کلاسترانجام بدید ؟(منظورم ESXi ) یا روی سطح Guest‌یا همون سیستم عامل

نام حقيقي: Saeed

عضو عادی شناسه تصویری greatcyrus
    نوشته
    2,662
    سپاسگزاری شده
    933
    سپاسگزاری کرده
    1248
    نوشته های وبلاگ
    3
    دوست عزیز خلاصه کنم:
    در کل تا Shared storage نباشه کلاسترینگ فایده نداره ...
    شما یا باید SAN داشته باشی که خب گرونه و هر مدیری زیر بار هزینه اش نمیره در سازمانهای کوچیک ...
    یا اینکه یه سرور دیگه تهیه و اسمبل کن که ساتا کنترلر بیشتری داشته باشه و بتونی هارد بیشتر روش بذاری و Raid کنی ...
    یه openfiler روش نصب کن و iscsi بده به esx ...
    بعد که storage رو شناسوندی به esx هات دونه دونه ماشینهاتو sVmotion کن به storage جدید...
    حالا دوست داشتی میتونی هارد esx هارو هم دربیاری بذاری رو سرور storage ...
    اینطوری هم svMotion ، هم vMotion ، هم HA ، و حتی دوست داشتی FT هم میتونی داشته باشی ...
    یه سولوشن ارزون برا سازمانهای کوچیک و تعداد سرور کم ...

خواننده
    نوشته
    664
    سپاسگزاری شده
    366
    سپاسگزاری کرده
    502
    مرسی از دوستان بخاطر توجه ای که داشتن.

به واقع هدف من استفاده از امکان ha می باشد: high availability

و بعد از مطالعه و با توجه به صحبت های دوستان و پاسخ هایی که در فرومی مشابه دیدم برای این کار نیاز به تجهیزات /nas/san می باشد که ما اینجا نداریم و فکر می کنم شرکت هم زیر بار هزینه برای خرید چنین تجهیزاتی نرود و لاجرم مجبور باشیم به صورت مجازی چنین استوریجی را محیا سازیم.

ظاهرن به کمک openfiler و freenas و غیره می توان چنین داستانی را پیاده سازی کرد.

حالا بنده نگاه کردم دیدم نسخه openfileresa-2.99.1-x86_64-disc1.iso را داره ام :-)

حالا یک سرور اصلی که esxi اصلی می باشد یعنی هاست اصلی می باشد و سرور اچ بی می باشد و کمی جدیدن هم ناپایدار شده بچه ها. یعنی هاردهایش بعضی اوقات فیلد می شود و داستان درست می کند و می خواهیم هر چه زودتر برنامه ha را پیاده سازی کنیم.

حالا نیز یک سروری خریداری کرده ایم همانطور که در سوال مطرح کرده ام. دو هارد سه ترابایتی دارد. یک اس اس دی که هم اکنون روی اس اس دی اش آمده ایم esxi نصبیده ایم.

حالا این دو هاست را وی سنتری که در سرور اچ بی نصب است معرفی کرده ایم. در وی سنتر دیتا سنتری ساخته ایم و آنجا هم کلاستری تعریف کرده ایم.

این سرور دومی که عرض کرده ام الان هیچ ماشینی روی ان نصب نیست برای شروع من باید openfiler را به صورت ویرچوال رویش نصب کنم یعنی؟!

توجه کنید به عکس ذیل :

ویرایش توسط aqfery : 2014-01-18 در ساعت 02:45 PM علت: pic

خواننده
    نوشته
    664
    سپاسگزاری شده
    366
    سپاسگزاری کرده
    502

نام حقيقي: Saeed

عضو عادی شناسه تصویری greatcyrus
    نوشته
    2,662
    سپاسگزاری شده
    933
    سپاسگزاری کرده
    1248
    نوشته های وبلاگ
    3
    اوکی همون که گفتم:
    اول openfiler نصب کن و storage ایجاد شده رو به دوتا هاست بشناسون و اد کن. بعد دیسک ماشیینهای هاست1 که رو هارد لوکال خودش هست باید موو کنی رو storage جدید. بعد تو پراپرتیز کلاسترت باید تیک HA رو بزنی.

خواننده
    نوشته
    664
    سپاسگزاری شده
    366
    سپاسگزاری کرده
    502
    کوروش عزیز من در هاست دوم خودم یعنی همونی که برای مواقع اورژانسی در نظر گرفته ایم برای خود اوپن فایلر 60 گیگ در نظر گرفتم که فکر کنم زیاده.

خب الان بهش آی پی و اینها دادم و به صورت وب بیس هم تونستم بهش لاگین کنم.

الان در هاردور اوپن فایلر رفتم و از هارد اول 3 ترابایتی که در واقع همون هاردی که خود اوپن فایلر روش نصب هست بنده یک 2 ترابایت ادد کردم.

حالا چه کنم؟!

البته باید بروم سراغ سرچ

ویرایش توسط aqfery : 2014-01-20 در ساعت 03:08 PM

خواننده
    نوشته
    664
    سپاسگزاری شده
    366
    سپاسگزاری کرده
    502
    Install, Configure Openfiler iSCSI for ESXi | Networking Nut

پیرو مطلب قبلی که به استحضار عزیزان رساندم پیش رفتم

اما یک جای کارم می لنگد چرا که طبق عکس ذیل برای من نمی شود:

طبق آموزشی که لینک دادم پیش رفتم و مطالبی که عرض کردم پیش رفتم اما طبق آموزش و راهنما برای من این اتفاق که در این عکس افتاده برای من نمی شود یعنی...

نام حقيقي: حامد

عضو عادی شناسه تصویری hamed_mhk
    نوشته
    789
    سپاسگزاری شده
    1062
    سپاسگزاری کرده
    4
    نوشته های وبلاگ
    4
    برادر آفا فری! چند تا نکته بی ربط :

برای چی روی هارد SSD ش سیستم عامل vMware رو ریختی؟! چه کمکی بهت میکنه ؟!!!!! سیستم عامل اول اطلاعات رو از روی هارد SSD ت میریزه روی RAM بعد میاد بالا. یعنی موقعی که سرورت روشنه، هیچ کاری انجام نمیشه روی هارد!!! و این هارد صرفاْ داره در زمان بوت کردن بهت کمک میکنه که این یعنی دور انداختن منابع !!!

توی این سناریویی که تو داری سیستم رو پیاده سازی میکنی این اتفاق میافته؛
    ۲ تا سرور هستن
    یکیش به روش کلک رشتی به ظاهر هارد Shared داره
    روی هر کدوم یک ماشین مجازی درست میکنی
    که هر دوشون مشترکاْ دارن از اون هارد Share شده دارن استفاده میکنن.
    یعنی نکته اینه که سرور دومیت هاست هارد هاست
    سرور اولیت هم رم و سی پی یو رو داره هندل میکنه
    حالا سرور دومی به عنوان یک بکاپ سی پی یو و رم هم داره عمل میکنه

من ریداندنسی سیستمت رو نمیفهمم !!!
    سیستم دوم (خودش یا هاردهاش) Fail بشن کل سیستم Fail میشه !!
    این سناریو چه کمکی بهت میکنه جز اینکه به پیچیدگی سیستمت اضافه کنه؟!!! به انضمام اینکه به دلیل اینکه کلک زدی سر Vmware ، پنالتیه مربوط به پرفورمنس رو هم باید بدی !! تازه یه هارد مجازی درست کردی که توش فایل های هارد مجازی یه سیستم دیگه هست! فکر کردی به اینکه اگر خدای نکرده یک اتفاقی بیافته که ریکاوری لازم بشی، چه بلایی سرت میاد و چیکار باید بکنی ؟!!!!! خب این چه کاریه ؟!!!!!!

صفحه 1 از 2 1 2 آخرینآخرین

کلمات کلیدی در جستجوها:

ریدندانسی

کلاستر کردن چند هارد توسط استوریج

ریدوندنسی

ریداندنسی

ریداندنسی در شبکه

ریداندنسی یعنی

بعد از نصب openfiler چطور از استفاده کنیم

استفاده از سرور ریداندنت

چگونه از كلاستر استفاده كنيم؟