نمایش نتایج: از شماره 1 تا 9 از مجموع 9
سپاس ها 18سپاس
  • 7 توسط Hakimi
  • 6 توسط Hakimi
  • 2 توسط hamed_mhk
  • 3 توسط alimohamadi

موضوع: تجربه کار عملی با iSCSI به عنوان SAN Storage اصلی مجازی سازی

نام حقيقي: Ehsan Alimohamadi

عضو عادی شناسه تصویری alimohamadi
    نوشته
    436
    سپاسگزاری شده
    366
    سپاسگزاری کرده
    79
    نوشته های وبلاگ
    13

تجربه کار عملی با iSCSI به عنوان SAN Storage اصلی مجازی سازی

سلام به همگی دوستان

همان طور که همه دوستان میدونید مهمترین عامل اجرای مجازی سازی برای یک سازمان قدرت خرید آن سازمان برای خرید SAN Storage می باشد . همین مسئله باعث شده است که خیلی از سازمانها از مجازی سازی سرورهای خود دست بکشند و برخی سازمانها نیز به سراغ راهکارهای نرم افزاری آن یعنی iSCSI بروند ولی نکته ای که اینجا مطرح است این است که آیا مجازی سازی با iSCSI در شرایطی که سازمان بودجه لازم برای خرید SAN را ندارد روش مناسبی می باشد و یا خیر؟!

از دوستان تا به حال کسی از iSCSI در محیط عملیاتی به عنوان SAN Storage استفاده کرده است. و اینکه چقدر مشکلات و موانعی برای آن وجود دارد. تغییر MTU و VLAN چقدر می تواند در افزایش Performance آن و نزدیکتر شدن آن به سرعت و کارایی FC SAN Storage کمک کند.

در کل اگر تجربه ای در این خصوص دارید ممنون میشوم بیان بفرمائید تا به یک جمع بندی خوب در این زمینه برسیم.

موضوعات مشابه:

نام حقيقي: محمد حکیمی

Administrator شناسه تصویری Hakimi
    نوشته
    6,549
    سپاسگزاری شده
    6798
    سپاسگزاری کرده
    1035
    نوشته های وبلاگ
    4
    iSCSI پروتکل ارتباطی است، نه تکنولوژی ذخیره سازی.
    برای ارتباط بین Server و Storage می‌توان از روش‌های مختلفی استفاده کرد، مانند FC، iSCSI، FCoE، ...
    در سیستم‌های ذخیره‌سازی مانند SAN، درصدی از هزینه، وابسته به پروتکل و نوع ارتباطی است که با Server برقرار می‌کند ولی این هزینه در مقایسه با کل هزینه سیستم ذخیره‌سازی درصد خیلی زیادی ندارد. بیشترین میزان هزینه Storage مربوط به هارد دیسک‌های آن است.
    برای نمونه در نظر بگیرید گزینه‌ای مانند HP MSA P2000 را به عنوان سیستم ذخیره‌سازی انتخاب می‌کنید. اگر هزینه تمام شده آن با همه متعلقات با تکنولوژی FC 20 میلیون تومان باشد، اگر تکنولوژی iSCSI را انتخاب کنید هزینه آن 18 میلیون خواهد بود. البته این قیمت ها را فقط به عنوان نمونه اشاره کردم تا میزان تفاوت را متوجه شوید.

پس انتخاب گزینه iSCSI به دلیل هزینه پایین‌تر نیست. بلکه با توجه به نیاز و بسته به طراحی شبکه در جای خود مورد استفاده قرار می‌گیرد. (که البته آن هم با تجاری شدن FCoE احتمالا به تدریج کنار خواهد رفت.)

ولی می‌توانم حدس بزنم منظورتان از هزینه پایین‌تر و اشاره به iSCSI چیست.
    احتمالا منظورتان اینست که روی یک سیستم معمولی تعدادی هارد دیسک معمولی قرار دهید و روی آن سیستم عاملی مانند FreeNAS نصب کنید و از آن به عنوان Shared Storage و SAN استفاده کنید. از چنین راهکاری می‌توان در شرایط آزمایشی و با هدف آزمون و آموزش استفاده کرد ولی کاملا روشن است که چنین راهکاری به هیچ وجه نمی‌تواند گزینه مناسبی برای ارائه سرویس در محیط عملیاتی باشد.

vadood، Reza.D، f14f21 و 4 نفر دیگر سپاسگزاری کرده‌اند.

نوشته
    6,549
    سپاسگزاری شده
    6798
    سپاسگزاری کرده
    1035
    نوشته های وبلاگ
    4
    تکمیل:
    قیمت Controller های مختلف HP MSA P2000 G3 به تاریخ امروز را ببینید:

Fibre Channel Controller 3600$
    FC/iSCSI Combo Modular Smart Array Controller 4800$
    SAS Controller 3110$
    10GbE iSCSI controller 4500$
    iSCSI controller (1Gb Ethernet)
    3110$

alimohamadi، mailiran، f14f21 و 3 نفر دیگر سپاسگزاری کرده‌اند.

نوشته
    436
    سپاسگزاری شده
    366
    سپاسگزاری کرده
    79
    نوشته های وبلاگ
    13
    آقای حکیمی از توضیحاتی که دادی ممنونم. بحثی که مطرح کردید کاملا نشون میده که در شرایطی که قرار است یک سخت افزار جدید تهیه شود خرید یک SAN کاملا دارای توجیح می باشد و تفاوت چندانی ندارد. ولی مشکلی که تقریبا همه سازمانها با آن در گیر هستند این است که تهیه بودجه برای خرید یک SAN جدید (منظورم این است که تا کنون در این سازمان SAN Storage وجود نداشته است) کار راحتی نیست و شاید بسیار زمان بر باشد.

حال با داشتن چنین شرایطی برای استفاده از همه امکانات موجود استفاده از iSCSI مناسب می باشد یا خیر؟ بدین معنی که ما از یکی از سرورها به عنوان iSCSI SAN Storage استفاده نمائیم

نوشته
    6,549
    سپاسگزاری شده
    6798
    سپاسگزاری کرده
    1035
    نوشته های وبلاگ
    4
    اگر زیرساخت سخت افزاری مورد نظر شما پایداری و ایمنی کافی نداشته باشد می‌تواند همه سرویس‌های شما را دچار اختلال کند.
    دیگر تشخیص و انتخاب و تصمیم با شماست.

نام حقيقي: حامد

عضو عادی شناسه تصویری hamed_mhk
    نوشته
    789
    سپاسگزاری شده
    1062
    سپاسگزاری کرده
    4
    نوشته های وبلاگ
    4
    برادر احسان

من از جمیع چیزهایی که گفتی اینطور برداشت کردم که یک سیستمی مبتنی بر یک Shared Storage ی که سرویس‌دهنده هست راه بندازی و میخوای ببینی به صرفه هست یا نه .....

من این نکته رو بهت بگم که اصولاً هر چیزی که توی دنیای شبکه تبدیل میشه به یک سرور مجزا و یک سرویس‌دهنده Dedicate قبلش یک نیاز و Demand ی ایجاد شده....
    مثلاً شما وقتی حجم درخواست‌ها و سرویس‌هایی که نیاز به Authenticate شدن دارن، زیاد میشن و این زیاد شدن نیاز به متمرکز شدن هم داره، مجبور میشی که یک سرویس دهنده مجزا برای "صدور اعتبار" یا همون Authenticate کردن بزاری مثلاً بیای یه اکتیودایرکتوری ویندوزی راه بندازی یا یک RADIUS راه بندازی .....

در مورد Storage هم همینه....
    به طور عمومی سرورها و سیستم‌ها برای Storage شون از سیستم‌های DAS به صورت لوکال استفاده میکنن و خیلی خوب و راحت هستن.
    منتها وقتی حجم کار، قدرت مورد نیاز، Availability و اینا بالا میره، اونوقت سیستم‌های Storage Dedicate میان وسط

حالا با قدرت مند شدن این سیستم‌ها و قوی‌تر شدنشون باعث شده که امثال VMWare بیاد یک سیستم‌هایی بده که از امکانات خیلی خوب ِ این Shared Storage ها به نحو احسن استفاده کنه ......

حالا شما وقتی میای و میخوای این امکانات رو استفاده کنی، میگه که باید Shared Storage داشته باشی
    ولی گرفتن Shared Storage های قوی و سنگین که قدرت بالا و Avalibility بالا در اختیار شما میذاره باید توجیه کاری داشته باشه
    این که بگی من میخوام از vMotion و svMotion و VMWare HA و DRS استفاده کنم پس باید SAN‌ بخرم خیلی توجیه فابل قبولی نیست
    شما باید نیاز داشته باشی به SAN و امثالهم

حالا یکی میاد میگه که من اینا رو میخوام ولی SAN نمیخوام، چیکار کنم؟!
    خب الان راه حل هست برای این کار
    و خود ِ VMware این راه حل رو میده
    اسمش vSphere Storage Appliance یا VSA هستش
    که داستانش اینه که بهت اجازه میده توی ESXi ، هاردهای لوکال رو به صورت SAN استفاده کنی

لایسنس جدا گونه داره
    من خودم به شخصه استفاده نکردم و راه ننداختم و فقط داکیومنت خوندم ازش، نمیدونم که باید بخری یا Pirate و کرک شده‌ش هست یا نیست

و اصلاً Vmware این رو داده بیرون توی نسخه 5 که به قول شما اون سازمانهایی که نمیتونن برن سراغ SAN و به هر دلیلی نیاز به فیچرهای وابسته به SAN دارن رو راضی کنه از خودش

یک سرچ بکن
    اگر راه اندازی هم کردی بیا اینجا زکاتش رو بده که مام یه بهره‌ای برده باشیم!

alimohamadi و exxtreme سپاسگزاری کرده‌اند.

نوشته
    436
    سپاسگزاری شده
    366
    سپاسگزاری کرده
    79
    نوشته های وبلاگ
    13
    بچه ها از جواب هایی که دادید خیلی ممنون و سپاسگذارم. شاید مسئله رو یه کم بد گفته باشم ولی اگه بخوام ساده و واضح صحبت کنم اینکه من میخوام برای سازمانی از Starwind و بروی پروتکل iSCSI مجازی سازی رو راه اندازی کنم ولی با شرایطی که این سازمان داره امکان خرید SAN Storage FC رو نداره ولی خوب سرور فیزیکی به اندازه کافی داره و میشه از اونها استفاده کرد.البته از برخی از دوستان نیز شنیده ام که تجربه موفقی از مجازی سازی با استفاده از Starwind و iSCSI داشته اند (البته خود بنده نیز بطور کامل به این مطلب اعتقادی ندارم)

با توضیحاتی که دادید کاملا متوجه شدم که این مسئله اصلا گزینه خوبی برای اجرا شدن در سطح Enterprise نیست. ولی خوب اگر بخواهیم چنین امکانی را به عنوان مثال برای ذخیره کردن بکاپ راه اندازی کنیم چه پیش نیاز ها و گزینه هایی را باید در نظر بگیرم

به عنوان مثال MTU , VLAN, غیره
    ممنون می شوم تجربه خودتون رو برای راه اندازی iSCSI با بهترین Performance در اینجا قرار بدهید

نام حقيقي: مجتبی

عضو عادی
    نوشته
    70
    سپاسگزاری شده
    65
    سپاسگزاری کرده
    5
    سلام
    من از برنامه StarWind توی محیط لابراتوار استفاده کردم خوب بود و لی ذکر چند تا نکته را ضروری می بینم:
    ترجیحا از SAN استفاده کنید.
    iSCSI در مقابل FC SCSI تفاوتش در بستر انتقال هست توی FC معمولا سرعت 4Gb, 8Gb or 16Gb هستش ولی در iSCSI سرعت محدود به سرعت شبکه هستش حالا چه 100Mb or 1Gb یا حتی 10Gb ولی نکته اینه که پیاده سازی 10Gb قیمتش با FC 8Gb برابر می شه.
    و خیلی بستگی به خود سیستم ذخیره سازی و Performance اون هم داره مثلا نوع هارد ها و سرعت آنها به عنوان نمونه روی HP P2000 می تونید از انواع کنترولر ها استفاده کنید حتی از نوع FC/iSCSi Combo Controler که هر دو را پشتیبانی میکنه.
    اما معمولا رفتن به سراغ iSCSI معمولا دلیلش ارزونتر تموم شدن هست ولی بعضا از جاها بازدهی لازم را نداره.
    پیشنهاد می کنم به جای نصب StarWind روی ویندوز از OpenFiler or FreeNAS استفاده کنیدو ترجیحا روی سرور ذخیره سازی چند کارت شبکه را به سوئیچ وصل کرده و آنها را Bundle ویا interface bonding کنید تا بازدهی مناسب تری داشته باشید.

موفق باشید.

نوشته
    436
    سپاسگزاری شده
    366
    سپاسگزاری کرده
    79
    نوشته های وبلاگ
    13
    از همه دوستان سپاسگذارم .
    در پایان می خواهم از تمامی نکته هایی که دوستان فرمودند و همچنین خودم بدست آوردم یک جمع بندی داشته باشم . که امیدوارم مورد استفاده سایر دوستانی که می خواهند حداکثر performance را از iSCSI بدست بیاورند قرار گیرد.

- سایز MTU را از میزان 1500 به 9000 افزایش دهید چرا که در سرعت شما بسیار تاثیرگذار خواهد بود
    - حدالمقدر از یک سوئیچ دیگر با پورت 1GB برای اتصال iSCSI به vmkernel استفاده نمائید
    - در صورتیکه امکان استفاده از یک سوئیچ فیزیکی دریگر وجود ندارد حتما پورت های iSCSI را در داخل یک VLAN به همراه پورت های VMKernel تعریف کنید
    - همانطور که دوستمون آقا مجتبی گفتن حداقل از دو کارت شبکه بروی iSCSI و همچنین VMkernel استفاده نمائید و از قابلیت NIC Teaming به منظور لود بالانسینگ و failover استفاده نمائید
    - حتما از یک virtual Standard Switch ویا Distributed Switch مجزا برای اتصال vmkernel , iSCSI خود استفاده نمائید
    - در صورتیکه می خواهید از نرم افزار Starwind و یا Openfiler و ... در محیط واقعی استفاده نمائید قبل از هر چیزی مستندات آن را مطالعه کنید سپس نسبت به راه اندازی آن اقدام نمائید

saeedft، haffari و iamexpert سپاسگزاری کرده‌اند.

کلمات کلیدی در جستجوها:

آموزش san storage

پروتکل iscsi

تفاوت انواع san storage ها

مجازی سازی storage

آموزش کار با san storage

iscsi چیست

پروتکل ISCSI چیستراه اندازی san storagesan storage آموزشکار اصلی storage controllerآموزش پیاده سازی و استفاده از نرم افزار Free NASتفاوت freenas با openfilerنیازهای اصلی برای برقراری san iscsiراه اندازی iscsi-targetآموزش راه اندازی san storageمجازی سازی san storagesan storage قیمتآموزش san storage hpآموزش کار با sanراه اندازی iscsi targetکار با vlan به صورت عملیتفاوت پروتکل های fc iscsiتفاوت iscsi با fcپروتکل های saniscsi است

برچسب برای این موضوع