نمایش نتایج: از شماره 1 تا 7 از مجموع 7
سپاس ها 24سپاس
  • 1 توسط soltani162
  • 8 توسط iamexpert
  • 6 توسط DiGiBoY
  • 8 توسط DiGiBoY
  • 1 توسط soltani162

موضوع: توضیح کامل HA - FT - DRS - VMotion به همراه مثال

نام حقيقي: Elham

تازه وارد
    نوشته
    18
    سپاسگزاری شده
    6
    سپاسگزاری کرده
    3

توضیح کامل HA - FT - DRS - VMotion به همراه مثال

سلام دوستان
    من مفهوم کامل مجازی سازی رو می دونم و می دونم چه قابلیت های داره اما نمی دونم HA - FT - DRS - VMOTION - VMKERNEL چه کاری میکنند و کدوم زیر مجموعه کدومه...
    اگه از دوستان کسی مراحل مجازی سازی رو توضیح بده و بگه کدوم تو کجا استفاده میشه و اگه با مثال باشه واقعا لطف بزرگی کرده..
    فکر می کنم به درد سایر دوستان هم بخوره چون تاپیک ها رو که می خوندم خیلی ها یه جورایی مفاهیم و قاطی کرده بودن مثل خودم..
    ممنون..

موضوعات مشابه:
    dodvaod سپاسگزاری کرده است.

نام حقيقي: مجتبی

عضو عادی
    نوشته
    70
    سپاسگزاری شده
    65
    سپاسگزاری کرده
    5
    سلام
    سوال بسیار خوبی است. اما مطمئن نیست که من هم بتونم حوابی به همینخوبی بدم.

در واقع این اصطلاحاتی که شما ازش نام می برید بهترین دلایل و مزایایی است که ما باید سراغ مجازی سازی بریم. ولی متاسفانه خیلی از دوستان از مجازی سازی فقط همین قسمت نصب جند سیستم عامل روی یک سیستم را می دونند.
    یکی از بزرگترین مزایای مجازی سازی بالا بردن آستانه تحمل خطا (Fault Telorance) و همچنین دسترسی با (High Avalability) می باشد. که برای این کار در همه محصولات مجازی سازی ( که بزرگترین انها Microsoft, Citrix and VMWare ) می باشند این مفاهیم و جود دارد اما به نامهای مختلف.
    ولی در همه آنها روش راه اندازی مشابه است و برای این کار احتیاج به Shared Storege که معمولا بر روی SAN Storege است می باشد.

در این روش ها محل ذخیره سازی اطلاعات بر روی سامانه اشتراکی SAN می باشد و هر یک از هاست ها منابع پردازشی مانند CPU, RAM and Network را فراهم می کند. در این روش هاست های میزبان ماشین های مجازی با یک ارتباط ضربان قلبی (HeatBeat) با یکدیگر در ارتباط هستند و به محض مردن یکی از سرور ها هاست دیگر ضربان قلب آن را حس نمی کند و بلا فاصله کنترل ماشین های مجازی آن سرور را بدست می گیرد و این اتفاق Vmotion در کسری از ثانیه اتفاق افتاده و کاربر متوجه قطعی سرویس نمی شود.
    و همجنین می توان با توجه به توان پردازشی مورد نیاز ماشینهای مجازی را بر روی هاست جابجا کرد که از هر یک از آنها به صورت بهینه استفاده شود که به این روش DRS (Disributed Resource Scheduler ) گفته می شود.

ببخشید سعی کردم خیلی ساده باشه که اگر کسی نمیدونه دقیقا متوجه بشه و بابت این از اساتید بزرگ پوزش می خواهم.

پایدار باشید

mavrick، push، saeedft و 5 نفر دیگر سپاسگزاری کرده‌اند.

تازه وارد
    نوشته
    18
    سپاسگزاری شده
    6
    سپاسگزاری کرده
    3
    ممنون دوست عزیز کمی جا افتادم...البته من نیاز به مثال در مورد هریک دارم تا کاملا روشن شم.... بازم ممنون..

نام حقيقي: محمد

خواننده شناسه تصویری DiGiBoY
    نوشته
    410
    سپاسگزاری شده
    414
    سپاسگزاری کرده
    74
    مجتبی خیلی خوب و به زبان ساده توضیح داد. منم سعی می کنم تا جایی که بتونم به واضح تر شدن موضوع کمک کنم.
    الهام چیزایی که اشاره کردی بیشتر اصطلاحات vSphere هستن.
    توی یه Datacenter که چندین سرور دارن کار مجازی سازی رو انجام می دن ممکن من بخوام یه Virtual Machine رو از یکی از ESXiها به یکی دیگه منتقل کنم. این کار رو vMotion واسم انجام میده. اینکه چرا می خوام یه همچین کاری کنم ممکنه دلایل مختلفی داشته باشه. مثلاً من خودم گاهی می خوام یکی از ESXi هام رو برای Upgrade کردن سخت افزارش خاموش کنم. اول VMهای روش رو منتقل می کنم به سایرین و بعد خاموشش می کنم.
    در مورد جایگاهش هم باید بگم، vMotion یکی از قابلیت های vSphere هست.

بقیه موارد رو هم کم کم با مثال توضیح می دم.

- - - Updated - - -

توی vSphere یه Datacenter می تونه چند تا Cluster تو خودش داشته باشه.
    اگه برای یه Cluster ویژگی High Availability یا همون HA فعال باشه، وقتی یکی از Hypervisorهای توی Cluster به دلیلی Down بشه VMهایی که توش داشتن Run می شدن، روی سایر Hypervisorهای داخل Cluster رفته و Start می شن. این طوری خراب شدن یکی از Hypervisorها باعث نمی شه که VMهای روش از کار بیوفتن. فقط مثل این خواهد بود که به طور ناگهانی خاموش شده باشن و دومرتبه روشن شده باشن. حالا اگه رو یکی از VMها حساسیت بیشتری داشته باشیم، ممکن بخوایم Fault Tolerance رو هم براش فعال کنیم. در این حالت، یه کپی از VM به صورت پشتیبان به طور همزمان روی یکی دیگه از Hypervisorهای موجود در Cluster اجرا میشه و اگه این VM به هر دلیلی Down شد کارها به VM پشتیبان منتقل میشه. اینطوری حتی اون اتفاق خاموش شدن ناگهانی و روشن شدن مجدد رو هم شاهد نخواهیم بود اما مسلماً Resource بیشتری نیاز داره.

ویرایش توسط DiGiBoY : 2012-09-13 در ساعت 11:15 PM
    mavrick، push، error_647 و 3 نفر دیگر سپاسگزاری کرده‌اند.

نوشته
    410
    سپاسگزاری شده
    414
    سپاسگزاری کرده
    74
    راستش من خودم هیچوقت Loadم اونقد نبوده که Disributed Resource Scheduler (یا همون DRS) و Distributed Power Management (یا همون DPM) رو در عمل ببینم. اما برات می گم چیکار می کنم شاید تو بتونی در عمل ببینیشون.
    توی یه Cluster می تونی Resource های Hypervisorهات رو به صورت یه Resource Pool در بیاری. در این حالت اگه یکی از VMها به Resource نیاز داشت و DRS متوجه شد که با انتقال VM به یکی دیگه از Hypervisorها می تونه این Resource رو بهتر در اختیار VM قرار بده با استفاده از vMotion برات VM رو به اون Hypervisor منتقل می کنه.
    DPM هم حواسش به میزان مصرف انرژی هست و اگه احساس کنه که مثلاً به دلیل پاپیین بودن Load می تونه یه تعداد از Hypervisorها رو خاموش کنه و کارشون رو به سایرین منتقل کنه این کار رو می کنه. با بالا رفتن Load دوباره Hypervisorها رو روشن می کنه و اونها رو به کار می گیره.

net_adm، rahimi_gnu، mavrick و 5 نفر دیگر سپاسگزاری کرده‌اند.

تازه وارد
    نوشته
    18
    سپاسگزاری شده
    6
    سپاسگزاری کرده
    3
    محمد جان واقعا دست شما درد نکنه... ممنون خیلی مفید و واضح بود...

DiGiBoY سپاسگزاری کرده است.

نوشته
    410
    سپاسگزاری شده
    414
    سپاسگزاری کرده
    74
    خواهش می کنم.
    خوشحالم که میشنوم.

ویرایش توسط DiGiBoY : 2012-09-14 در ساعت 05:57 PM

کلمات کلیدی در جستجوها:

ارتقا از روش VMotion

ftچیست

drs در مجازی سازی

vmotion در مجازی سازی

متغیر چیست ؟ (توضیح کامل به همراه مثال)

قابلیت ha و ft در مجازی سازی

DRS چیست

VMkernel چیست

vmotion توضیح

فعال کردن vmotion

FT در vsphereچیست

روش drs

مفهوم HA در مجازی سازی

چگونه drs و haفعال کنیم

راه اندازی vmotion

مفهوم HA

تفاوت HA و FT در مجازی سازی

haدر مجازی سازی

مفهوم Virtual Cluster

برسی قابلیت ft ha در esxiتفاوت ft با ha در esxiکار ft در vmwareآموزش راه اندازی vmotiondrsچیستفعال کردن dpm در vmware

برچسب برای این موضوع