نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 از مجموع 10
سپاس ها 11سپاس
  • 3 توسط mehdi.g
  • 1 توسط mehdi.g
  • 2 توسط hamed_mhk
  • 1 توسط mehdi.g
  • 2 توسط fnasiri
  • 2 توسط VMwares

موضوع: بکاپ VM بر روی هارد اکسترنال در esxi

نام حقيقي: حامد

عضو عادی شناسه تصویری hamed_mhk
    نوشته
    789
    سپاسگزاری شده
    1062
    سپاسگزاری کرده
    4
    نوشته های وبلاگ
    4

بکاپ VM بر روی هارد اکسترنال در esxi

من میخواستم بدونم که راهی هست که بشه یک هارد اکسترنال رو به کانکتور USB به یک سرور esxi وصل کرد و اون رو بهش شناسوند و بتونیم VM هامون رو کپی کنیم روی اون هارد ؟!

زمان esx 4.0 یه جا خوندم که اگر یک هارد به صورت extended لینوکسی پارتیشن بندی کنی و به صورت کامند شل میشه ولی من کردم و نشد (البته حاصل مجموع 15 دقیقه وقت گذاشتم !)

میخواستم ببینم توی esx 5.0 این قضیه شدنیه یا نه

هدف هم اینه که مثلاً با زدن یک هارد اکسترنال USB به سیستم وصل کنم و ماشین هام رو بریزم روش

ولی نتونستم !
    همیشه مجبور بودم که به صورت شبکه‌ای این کار سخت رو انجام بدم که خب خیلی طول میکشه !

کسی اطلاعی در این زمینه داره ؟!

موضوعات مشابه:

نام حقيقي: Mehdi Golpayeganni

مدیر بخش سیستم های مجازی شناسه تصویری mehdi.g
    نوشته
    917
    سپاسگزاری شده
    883
    سپاسگزاری کرده
    505
    من جواب اصلی رو که در فروم vmware پیدا کردم برتون قرار می دم.

To manually create a datastore you would do the following. Since you already have the partition, you could just try the part in bold (substituting your device ID). It may fail on the format with vmkfstools format, but it's worth trying.

fdisk -l (to see all devices)

fdisk /dev/disks/vmhba32:0:0:0

in fdisk n (new partition), p (primary), partion number (1 - 4), cylinder, last cylinder

p - should see new partition (with Id 83 (Linux)

t - (change system ID) - pick partition and then enter Hex Code: fb

p - should now show Id: fb / System VMFS

w - (write changes and exit)

fdisk -l to get device (in my cases it is /dev/disk/vmhba32:0:0:1

vmkfstools -C vmfs3 -S datastore2 /dev/disks/vmhba32:0:0:1

http://communities.vmware.com/thread/162962

ویرایش توسط mehdi.g : 2012-05-20 در ساعت 08:46 AM
    halvaei، VMwares و f14f21 سپاسگزاری کرده‌اند.

نوشته
    789
    سپاسگزاری شده
    1062
    سپاسگزاری کرده
    4
    نوشته های وبلاگ
    4
    دم شما گرم !

عرض کنم که این روش رو هنوز نتونستم امتحان کنم، که حتماً میکنم !

البته این چیزی که نوشته مال سال 2008 هستش و esxi 3.5
    نمیدونم جواب بده یا نه
    ولی امتحان میکنم و میگم

..::..::..::..::..::..::..

بی ربط:

ولی رفتم اون مطلبی که گفتم برای esx 4 :

زمان esx 4.0 یه جا خوندم که اگر یک هارد به صورت extended لینوکسی پارتیشن بندی کنی و به صورت کامند شل میشه ولی من کردم و نشد (البته حاصل مجموع 15 دقیقه وقت گذاشتم !)

یه بار دیگه دیدم و خب قطعاً روی esxi جواب نمیده !
    چون زمانی که esx بود، سیستم روی یک فقره لینوکس redhat ارائه میشد که محیط و فرامین لینوکسی ردیف بودن
    ولی توی esxi دیگه خبری از این محیط نیست (واسه همین هم سریع و جمع و جوره) و نمیشه به روش extended 3 روالش کرد

نوشته
    917
    سپاسگزاری شده
    883
    سپاسگزاری کرده
    505
    تجربه این بنده خدا رو هم بخونید :

I recently wanted to back up the virtual machines stored on my server running ESXi 5, but the only other media I had lying around was an external USB drive. After some reading I discovered that it is not possible to mount a USB device as a datastore in ESXi, however it is possible to mount a NFS volume as a datastore.
    To get around this, I created a new small virtual machine running Ubuntu Server 11.10, added a USB controller and the USB device (external drive) to the VM in vSphere, set the drive to mount at startup of the machine, configured it as a NFS share and then added the NFS share as a datastore in vSphere. The steps I followed are shown below:
    Setting ESXi to pass the connected USB drive to the virtual machine
    After creating the new VM containing Ubuntu Server and connecting the USB external hard drive to my ESXi server, it is necessary to tell ESXi which VM it should connect this USB device to.
    • Right click on the VM and select Edit Settings…
    • On the Hardware tab click Add… and choose USB Controller as the Device Type. Controller type can be left as xHCI.
    • Click Add… again and choose USB Device, the external hard drive should be listed as a host USB device.
    • This USB hard drive can now be accessed by your new VM.

Setting the USB drive to mount at startup of the virtual machine
    If you are using Ubuntu Server as I am, the USB drive will not mount automatically. In order to get the device to mount automatically every time the VM starts, add an entry to the fstab file that stores details about the static file system. This assumes that the drive has been partitioned already (see guide for Ubuntu here).
    • On the VM: create a folder at the point you wish to mount your drive, I used /media/WD-NFS, and set permissions to 777.
    • Find the unique identifier for your drive using blkid in the terminal and note the UUID.
    • Open the file /etc/fstab.
    • Enter a new line at the bottom of this file that looks something like this:
      UUID=xxxxxxxx-xxxx-xxxx-xxxx-xxxxxxxxxxxx /media/WD-NFS ext4 defaults 0 0
      Where the first item is the UUID of the drive copied in a previous step, the second item is the file path of the mount point folder created in a previous step and the third item is the file system used on the drive. For a more detailed explanation of the fstab file see the Ubuntu documentation here.
    • If you now restart the VM the USB drive should be mounted at /media/WD-NFS

Configuring the drive as an NFS share
    This section follows the same general instructions as the Ubuntu documentation found here except that we have already mounted our drive.
    • Install the NFS server: apt-get install nfs-kernel-server
    • In the file /etc/default/nfs-kernel-server set NEED_SVCGSSD=no
    • In the file /etc/default/nfs-common set NEED_IDMAPD=yes and NEED_GSSD=no
    • In the file /etc/exports add the following line:
      /media/WD-NFS 192.168.1.0/24(rw,nohide,insecure,no_subtree_check,async)
      Where the first item is the file path of the mount point of your drive and the second is the network address with network prefix that specifies the local network this drive will be shared on. For a more detailed explanation of the exports file see the documentation linked at the start of this section.
    • Restart the service: /etc/init.d/nfs-kernel-server restart

Adding the NFS share as a datastore in vSphere
    Back in vSphere, the USB hard drive being shared over NFS can be added as a datastore.
    • Select your host server in the Inventory list and open the Configuration tab.
    • In the Hardware list select Storage and click Add Storage…
    • Select Network File System as the storage type.
    • For the server, enter the IP address/name of the VM you mounted your USB drive to
    • For the folder, enter the full path to the NFS share on that machine (in this case /media/WD-NFS)
    • Finish the wizard.

The USB drive should now be shared using NFS and listed as a datastore in vSphere. Now you are able to browse both your VSXi datastore and the USB drive datastore (and also copy files between the two).

f14f21 سپاسگزاری کرده است.

نوشته
    789
    سپاسگزاری شده
    1062
    سپاسگزاری کرده
    4
    نوشته های وبلاگ
    4
    برادر گلپایگانی !
    دست شما درد نکنه !!!!

من میتونم بگم که جوابم رو کامل گرفتم و خودم هم قبلاً یک راهی رو میرفتم که شبیه به راه بالاییه (که میگم چیکار میکردم!)
    اگر بخوام یک جمع و جوری بکنم و راه و روش‌ها رو بگم میشه این رو گفت :

- توی Esxi شما نمیتونی یک هارد اکسترنال USB رو به یک هاست بزنی و مستقیماً به عنوان یک Storage بهش معرفیش کنی

- توی Esx (که الان دیگه کاملاً مرحوم شده و مال ورژن 4.0 به قبل بود) به دلیل اینکه یک فقره Redhat Linux روش سوار هستش،‌ میشد هارد اکسترنال رو بهش زد و از فیچرهای لینوکسیش برای شناسوندن هارد استفاده کرد

- جالا 2 راه وجود داره که بشه یک هارد اکسترنال رو به صورت USB زد به یک هاست Esxi و ماشین‌های مجازی (VMها) و هاردهای مجازی (فایل‌های VMDK) رو روشون ریخت

راه اول:
    راه‌اندازی یک ماشین مجازی روی سرور و نصب بک لینوکس (یا سیستم عامل دیگه) و وصل کردن هارد اکسترنال به وسیله USB به اون ماشین مجازی و راه‌اندازی یک سرور NFS روی اون که هارد اکسترنال رو به عنوان یک Share NFS معرفی میکنیش و به خوردِ هاست Esxi میخورونیش که جزئیات یک روش رو برادر گلپایگانی توی پست شماره 4 همین تاپیک گذاشتن و میتونید ببینید!

راه دوم:
    راه اندازی یک ماشین مجازی روی سرور و نصب یک ویندوز (یا سیستم عامل دیگه‌) و وصل کردن هارد اکسترنال به وسیله USB به اون ماشین مجازی که روی این ماشین مجازی یک فقره Vsphere Client نصب مکنیم و با اون وصل میشیم به خودِ سرور
    و از این طریق اقدام به بکاپ گیری و کپی کردن فایل بکنید

mehdi.g و f14f21 سپاسگزاری کرده‌اند.

نوشته
    917
    سپاسگزاری شده
    883
    سپاسگزاری کرده
    505
    شما البته می توانید از نرم افزار هائی که SAN نرم افزاری ایجاد می کنند مثل Starwind و یا openfiler هم استفاده کنید. البته خب starwind ویندوزی بوده و روی هر ویندوزی هم نصب می شود و به شما یک ISCSI SAN مجازی تقدیم می کند.

f14f21 سپاسگزاری کرده است.

نام حقيقي: farid nasiri

عضو عادی
    نوشته
    219
    سپاسگزاری شده
    134
    سپاسگزاری کرده
    164
    نقل قول نوشته اصلی توسط hamed_mhk نمایش پست ها

راه اول:
    راه‌اندازی یک ماشین مجازی روی سرور و نصب بک لینوکس (یا سیستم عامل دیگه) و وصل کردن هارد اکسترنال به وسیله USB به اون ماشین مجازی و راه‌اندازی یک سرور NFS روی اون که هارد اکسترنال رو به عنوان یک Share NFS معرفی میکنیش و به خوردِ هاست Esxi میخورونیش که جزئیات یک روش رو برادر گلپایگانی توی پست شماره 4 همین تاپیک گذاشتن و میتونید ببینید!

راه دوم:
    راه اندازی یک ماشین مجازی روی سرور و نصب یک ویندوز (یا سیستم عامل دیگه‌) و وصل کردن هارد اکسترنال به وسیله USB به اون ماشین مجازی که روی این ماشین مجازی یک فقره Vsphere Client نصب مکنیم و با اون وصل میشیم به خودِ سرور
    و از این طریق اقدام به بکاپ گیری و کپی کردن فایل بکنید

من مدتیه دارم اینکارو میکنم :
    شناسوندن External HDD از طریق متدی که آقای گنجی معرفی کردن به VM ویندوزی
    نصب Veeam backup روی VM مذبور
    Baclkup گرفتن از کل Vm های موجود در هاست ها روی External HDD که الان به عنوان درایو روی VM ما مشغول خدمته

hirkaniaa و f14f21 سپاسگزاری کرده‌اند.

نام حقيقي: va

خواننده
    نوشته
    94
    سپاسگزاری شده
    10
    سپاسگزاری کرده
    2
    با سلام
    سئوالی داشتم
    سرور بنده esxi 4.1 است و 4 تا vm با سیستم عامل windows server 2008 که هرکدام 200 گیگابایت هستند. بنده هارد اکسترنال را به عنوان یک usb به یکی از ویندوز ها وصل کردم. اگر بخواهم از طریق veeam اطلاعات را کپی کنم که 800 گیگابایت حجم دارد و خیلی زمان بر است.
    با vmware data recovery هم یک بکاپ بر روی خود سرور گرفته ام که بر روی یک هارد دیسک مجازی 250 گیگابایتی کپی شده است و داخل سرور موجود است. اگر فایل 250 گیگابایتی بکاپ vmware data recovery را در هارد اکسترنال کپی کنم کافی نیست؟ بعدا چطوری می شود این بکاپ را به data recovery داد تا برگرداند. آیا دوباره esxi و data recovery نصب کنم و این هارد دیسک مجازی را داخل فولدر data recovery بریزم به عنوان بکاپ می شناسد؟
    به نظر شما چه راهی بهتر است.
    حقیقتا پستهای بالا را خواندم و از اینکه یک سرور nfs راه اندازی کنم چیزی متوجه نشدم.
    ممنون می شوم راهنمایی نمایید

نام حقيقي: Amir Fouladvand

عضو ویژه
    نوشته
    644
    سپاسگزاری شده
    807
    سپاسگزاری کرده
    270
    اگر همون هارد دیسک مربوط به vdr رو هم به بیرون منتقل کنید کارتون رو راه میندازه و حتی اگر به یه vdr دیگه معرفیش کنید تموم گزارش ها و کاتالوگ ها رو load میکنه اما من شخصا با وجود عشق پاک و بی پایانی که به vdr دارم به شما توصیه میکنم زیاد روی انجام کار های متفرقه با vdr حساب نکنید و حتما هم یک disaster recovery plan با استفاده از یک نرم افزار third party مثل backupexec یا veeam راه اندازی کنید. vdr همونقد که خوب و روونه وقتی که میخواد لوس بازی در بیاره دو برابر اون توی محور معکوس حرکت میکنه !!!

hirkaniaa و f14f21 سپاسگزاری کرده‌اند.

نام حقيقي: va

خواننده
    نوشته
    94
    سپاسگزاری شده
    10
    سپاسگزاری کرده
    2
    با سلام
    ضمن تشکر از شما
    امکان دارد توضیحی در خصوص راه اندازی disaster recovery plan با backupexec یا veeam که فرمودید بفرمایید.
    ممنون از لطفتون

کلمات کلیدی در جستجوها:

بک آپ گیری از esx

بک آپ از esxi

اضافه کردن هارد usb به esx

بک آپ گرفتن از esxi

بک آپ vmware

آموزش بک آپ گیری از esxi

افزودن هارد اكسترنال به vmware

اتصال هارد اکسترنال به esxi

بک اپ گیری از esx

بک اپ گرفتن از سرور های vspher