صفحه 2 از 4 اولیناولین 1 2 3 4 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 16 تا 30 از مجموع 54

موضوع: انتخاب سرور برای مجازی سازی

نام حقيقي: حامد

عضو عادی شناسه تصویری hamed_mhk
    نوشته
    789
    سپاسگزاری شده
    1062
    سپاسگزاری کرده
    4
    نوشته های وبلاگ
    4
    خب بحث‌ها خیلی خوب و علمی اینجا مطرح شد،‌ حالا اگر اجازه بدید یه سری بحث عملی هم من اینجا بکنم که کاملاً در راستای مطالبیه که مطرح شده

اول از همه یک جمله خیلی معروف در مورد مجازی‌سازی این روز ها مطرح میشه که میگن:
    گلوگاه (BottleNeck) یک سرور مجازی، هارد هستش

یعنی چی؟
    یعنی یک سرور که 12 هسته پردازنده 2.4 داره (28.8 گیگاهرتز سی پی یو) و 12 گیگ رم و 4 تا 600 گیگ (2400 گیگ هارد) داشته باشی
    نمیتونی 28 تا سرور بریزی که هر کدوم 512 مگ رم داشته باشن و 1 گیگاهرتز هم سی پی یو
    چون درسته که رم و سی پی یو این توانمندی رو دارن ولی هارد این توانایی رو نداره که این همه بار رو بکشه

خلاصه اینکه توی عمل وقتی ما با سیستم‌های مجازی سازی کار میکنیم میتونیم این نکته رو با جرات گفت که قدرت رم‌ها و سی‌پی‌یو ها امروزی برای سرویس‌هایی که موجوده خیلی زیاده و تنها یاری که نمیتونه با این دو تا راه بیاد و همپای اینا جواب بده هارده

یک تست ساده اینه که بیایید روی یک پی سی معمولی (مثلاً با یک سی پی یو خیلی قولی Corei7 و 16 گیگ رم و یک هارد معمولی) Vmware Esxi‌بریزید، میبینید که وقتی 2 تا VM میسازید، سومی دیگه درست کار نمیکنه
    مشکل اینه که هارده نمیکشه

حالا بریم سراغ سیستم شما

شما برای 70 کاربر این سرویس ها رو میخوای:

اکتیو ۲۰۰۸ برای 70 کاربر
    اکسچنج ۲۰۱۰
    بانک اطلاعاتی sql
    share point 2010
    یک سرور دیگه (که مهمه که بگی چیه !)

اکتیو ۲۰۰۸ برای 70 کاربر : 2 تا سی پی یو 1 هسته‌ای بده و 4 گیگ رم
    اکسچنج ۲۰۱۰ برای 70 کاربر‌: 4 تا سی پی یو 1 هسته‌ای بده و 8 گیگ رم
    share point 2010 برای 70 کاربر : 4 تا سی پی یو 1 هسته‌ای با 12 گیگ رم
    بانک اطلاعاتی sql برای شیرپوینت 70 کاربره : 4 تا سی پی 2 هسته‌ای با 16 گیگ رم

(اینا حدافلیه که سیستمت کار کنه ولی هر چی زلم زیمبوی این سیستمت بیشتر بشه (مثلاً کلی روی شیرپوینت برنامه بخوای بنویسی و ...) رم و سی پی یو بیشتری میخوایی)

حالا گیر سر هارده !

اگر برای این 2 تا ، دو ست هارد ردیف کنی ردیف میشه
    یعنی یک ست هارد (شامل 3 هارد 600 رید 5 شده)‌ که سیستم عامل Esxi روش نصبه و VM اکتیو دایرکتوری و VM اکسچنج روشه
    یک ست هارد دیگه (شامل 3 هارد 600 رید 5 شده)‌ که VM‌ شیر پوینت و VM سیکیول روشه

اینا جوابت رو میدن
    البته به دلیل اینه شیرپوینت و سیکیول سرویس‌های سنگینی هستن و خیلی سرور رو تحت فشار قرار میدن، بهتره که جداشون کنی

حالا باز امتحان کردن اینا خیلی آسون و مجانیه !!!
    و حتی برای امتحان هم که شده این سیستم رو پیاده کن
    الان بجای 3 هارد و رید 5 بیا، از 2 هارد و رید Mirror استفاده کن
    ببین چطوره

اگر اذیت میکنه، یک بکاپ از VM هات بگیر و یک هارد آپگیرد کن و ادامه بده کار رو ... . !

M-r-r، mohammadi4، VMwares و 3 نفر دیگر سپاسگزاری کرده‌اند.

نام حقيقي: Amir Fouladvand

عضو ویژه
    نوشته
    644
    سپاسگزاری شده
    807
    سپاسگزاری کرده
    270
    در مورد شاسی که شک نکنید که 380G7 نیاز شما رو برطرف میکنه.
    در مورد VMware OS Storage اگر اجازه بدین مخالفت خودم رو با نظر دوست خوبم حامد به شدت اعلام میکنم زیرا 3 عدد هارد دیسک 600 که Raid5 روش هست، 1 - ارزش ریالی این هارد ها دقیقا 1767 دلار هستش که به دلار امروز ( شرکتی و نه دولتی ) بیش از 3 میلیون تومن خواهد بود و همچنین 3 اسلات از 8 اسلات یعنی 37 درصد از فضای موجود در کیج سرور شما درگیر یک سیستم عامل 500 مگابایتی میشه. 2 - قرار دادن هرگونه فایل Virtual Machine در محلی که خود سیستم عامل نصب شده نه تنها در VMware و بلکه در سیستم عامل های دیگه هم توصیه نمیشه فکر کنید دیتابیس اکسچنج شما در Program Files باشه !!!. در مورد VMware در مواردی که HA،DRS،DPM استفاده نشه میتونید فقط و فقط Swap File رو به فضای VMware OS انتقال بدین و لا غیر. حال اگر اصرار دارین که سیستم عامل VMware رو روی فلش اجرا نکنید توصیه من به شما اینه که دو عدد هارد دیسک 72GB 10K خریداری کنید و با RAID1 پیکربندی کنید و VMware ESXi رو روی اون ها نصب کنید.

در مورد هارد های عملیاتی لازمه که بدونید RAID5 و RAID1 هردو OverHead دارن ولی این OverHead ها با هم تفاوت دارن. یعنی اینکه در RAID1 شما هر داده رو در هنگام نوشتن دو مرتبه مینویسید و در هنگام انجام این کار 2 برابر از کش کنترلر استفاده میکنید ولی در زمان استفاده از RAID5 شما به یک Parity نیاز دارین که کار ساخت این Parity رو پردازشگر کنترلر انجام میده و نه کش و امروزه با توجه به پیشرفت چشمگیری که کنترلر ها طی کردن عملا RAID5 در هنگام نوشتن اطلاعات اگر از RAID1 سریع تر نباشه کند تر هم نیست. میتونید خودتون روی یک سرور HP تست کنید و BenchMark بگیرید تا از این قضیه مطمئن بشید. و اما در هنگام Read، لازمه که بدونید RAID5 در کوچکترین حالتش ( استفاده از 3 هارد دیسک ) بین 2 تا 3 برابر از RAID1 سریع تر هستش و این ضریب با افزایش تعداد هارد دیسک ها به صورت خطی افزایش پیدا میکنه و در صورتی که Array شما RAID50 باشه شک نکنید که به سادگی RAID1 رو در مبحث راندمان قورت میده.
    در مورد RAM هم باید بدونید که رم های HP به ترتیب 2 - 4 - 8 - 16 - 32 گیگابایت هستن و در مورد VMware خیلی مهمه که به صورت Dual Channel و روبروی هم بسته بشن. ضمن اینکه پردازشگر های سری 5600 دارای 3 عدد Memory Channel هستن و شما با 2 پردازشگر مجموعا 6 عدد Memory Channel در اختیار دارین و این یعنی اینکه در صورتی که تعداد ماژول های شما حد اکثر 6 عدد باشه، رم های شما با حد اکثر توانشون کار میکنن و در غیر اینصورت یک یا چند Channel بین ماژول های شما Share میشن. اسلات های اصلی ( درگاه های Memory Channel ) روی سرور های HP به رنگ سفید هستن. در صورتی که بودجه به شما اجازه بده بهترین حالت برای شما 4 عدد ماژول 16 گیگ هستش که هم 64 گیگابایت رم به شما میده و هم 2 عدد از Memory Channel ها رو برای ارتقا های آینده خالی نگه داشتین.
    باز هم عرض میکنم Optimize ترین حالت برای شما استفاده از RAID50 و یک عدد Spare ( هفت عدد هارد 600 10K یا 300 15K ) و نصب سیستم عامل ESXi روی فلش یا یک عدد هارد دیسک روی اسلات هشتم خواهد بود.

در مورد اینکه از کجا بخرید هم 1 - قوانین انجمن ما رو از مباحث تجاری منع میکنن. 2 - من شخصا ایده خاصی روی محل خرید ندارم فقط بدونید که هم RAM و هم HDD میتونن تقلبی هم باشن و باید با دقت و اطمینان خریداری کنید.
    یا حق

Hakimi، M-r-r، Reza.D و 10 نفر دیگر سپاسگزاری کرده‌اند.

نام حقيقي: محمد حکیمی

Administrator شناسه تصویری Hakimi
    نوشته
    6,549
    سپاسگزاری شده
    6798
    سپاسگزاری کرده
    1035
    نوشته های وبلاگ
    4
    در چیدمان هارد دیسک ها چند نکته را در نظر داشته باشید:
    - سرعت Read و Write برای محل قرار گیری سیستم عامل ها به اندازه محل قرارگیری Database ها مهم نیست.
    - محل قرار گیری Database هایی که سرعتشان برایتان مهم است باید روی Storage اختصاصی باشد. یعنی روی آن هارد یا Raid Group، کار دیگری انجام ندهید. در غیر این صورت محدودیت های فیزیکی هارد دیسک همانطور که جناب حامد توضیح دادند به شدت کارایی را پایین خواهد آورد. (حامد شما در مورد محدودیت ها کلی توضیحات خوب و درست دادی و بعد پیشنهاد کردی دو سرویس سنگین SQL و Exchange را روی یک ست هارد قرار دهند؟!)
    در مورد چیدمان هاردها، با نظر جناب حامد موافق نیستم. این چیدمان به شدت کارایی پایینی دارد.

در مورد چیدمان RAID Group ها، با نظر جناب فولادوند موافق نیستم. تفاوت کارایی بین RAID 1 و RAID 5 هم به صورت تئوری مشخص است و هم در عمل بسیار محسوس و ملموس است.

در مورد انتخاب شاسی، از بین انواع از پیش Config شده، براساس نوع CPU یک مورد را انتخاب کنید تا برای CPU نیازی به جابجایی و تعویض نداشته باشید و بتوانید سرور را به صورت دربسته تحویل بگیرید. در غیر این صورت CPU ای که برایتان قرار می دهند قابل اطمینان نیست.

Six-Core Models
    HP ProLiant DL380 G7 X5690 2P 12GB-R P410i/1GB 8 SFF 750W RPS Svr
    633404-xx1

HP ProLiant DL380 G7 X5660 2P 12GB-R P410i/1GB FBWC 8 SFF 750W RPS Perf IC Svr
    583970-xx1

HP ProLiant DL380 G7 X5650 2P 12GB-R P410i/1GB FBWC 8 SFF 750W RPS Perf IC Svr
    583966-xx1
    در مورد CPU خیلی نگران نباشید. سرویس هایی که دارید خیلی از CPU استفاده نخواهند کرد و مطمئن باشید در بیشینه استفاده، بیش از 30 درصد از CPU تان مشغول نخواهد بود. بین این سه گزینه بالا برای شما هیچ تفاوتی وجود ندارد.
    به فکر RAM باشید که SQL Server هرچه بیشتر RAM داشته باشد کارایی اش بالاتر می رود. تا جایی که به آن RAM بدهید از آن استفاده خواهد کرد و Database و Query ها را روی آن Cache خواهد کرد و در نتیجه سرعتش بالاتر خواهد رفت. (هم برای SharePoint و هم همکاران)
    Exchange Server هم بیش از CPU به RAM نیاز دارد.

چیدمان RAM را حتما با دستور العمل خود HP انجام دهید. برای این کار ابزاری ارائه کرده که میزان RAM مورد نیاز را به آن می دهید و انواع چیدمان را به ترتیب پیشنهاد HP که بر اساس کارایی بالاتر است تحویل می گیرید. دقیقا می گوید چه ماژولی را روی کدام Slot قرار دهید.

DDR3 Memory Configuration Tool
    DDR3 Memory Configuration Tool
    اگر اطلاعات بیشتر در مورد چیدمان RAM ها نیاز داشتید از این راهنما استفاده کنید:

در مورد انتخاب Module های RAM، تا می توانید از Module های با ظرفیت بالاتر انتخاب کنید. روی این سرور 18 اسلات وجود دارد، ولی توصیه می کنم فکر کنید 12 اسلات دارید و سعی کنید از اسلات های سوم استفاده نکنید تا سرعت دسترسی به Memory ها کاهش نیابد.

این بحث با همراهی همه دوستان بحث خیلی خوبی شده و از آن بحث های ارزشمندی است که مطمئنم تا سالها مورد استفاده همه خواهد بود.

راستی، تا یادم نرفته اشاره کنم که نسل 8 سرورهای DL380 هم ارائه شده. در مورد آن هم از فروشنده ها پرس و جو کنید. هرچند تا وقتی انبارشان خالی نشود نسل جدید نخواهند فروخت. قیمتش هم فعلا کمی بالاتر است ولی طبق رویه HP به زودی از نسل 7 ارزانتر خواهد شد.

M-r-r، mehdi.g، th95 و 8 نفر دیگر سپاسگزاری کرده‌اند.

نام حقيقي: Amir Fouladvand

عضو ویژه
    نوشته
    644
    سپاسگزاری شده
    807
    سپاسگزاری کرده
    270
    آقای حکیمی، ممنون از پاسخ کامل و با حوصله شما
    البته باید عرض کنم که بنده نهایتا بهترین حالت رو RAID50 پیشنهاد دادم که در بین کل RAID ها از بعد راندمان در مکانی بین 10 و 5 قرار داره و قطعا بعد از 10 سریع ترین RAID هستش و البته از RAID10 امن تر ( البته RAID0 رو هم نباید نادیده گرفت که در این راهکار جایگاهی نداره ولی بالاترین سرعت رو ارائه میکنه در کنار بالاترین ضریب ریسک ).
    بنده همچنان معتقدم ( البته روی کاغذ و در عمل هم همین هست ) که RAID5 در پروسه Read از RAID1 سریع تر هستش چونکه در RAID5 ما Stripe رو هم داریم.
    ولی طبق فرمایش جناب آقای حکیمی در مورد انتخاب ماژول های رم دقت عمل کافی رو به خرج بدین مبادا که رم شما تبدیل به BottleNeck شما بشه الا الخصوص که SQL و Exchange رو روی یک سرور در کنار همدیگه دارید.

mohsenhvac و f14f21 سپاسگزاری کرده‌اند.

نوشته
    789
    سپاسگزاری شده
    1062
    سپاسگزاری کرده
    4
    نوشته های وبلاگ
    4
    قبل از همه چیز فکر کنم 2 تا سوء برداشت شده باشه از چیزایی که نوشتم :

یعنی یک ست هارد (شامل 3 هارد 600 رید 5 شده)‌ که سیستم عامل Esxi روش نصبه و VM اکتیو دایرکتوری و VM اکسچنج روشه
    یک ست هارد دیگه (شامل 3 هارد 600 رید 5 شده)‌ که VM‌ شیر پوینت و VM سیکیول روشه

محدودیت های فیزیکی هارد دیسک همانطور که جناب حامد توضیح دادند به شدت کارایی را پایین خواهد آورد. (حامد شما در مورد محدودیت ها کلی توضیحات خوب و درست دادی و بعد پیشنهاد کردی دو سرویس سنگین SQL و Exchange را روی یک ست هارد قرار دهند؟!)
    در مورد چیدمان هاردها، با نظر جناب حامد موافق نیستم. این چیدمان به شدت کارایی پایینی دارد.

فکر کنم یا من خیلی بد نوشتم ()،‌ یا شما اشتباه برداشت کردی !

حالا بریم سراغ جواب دوستمون امیرخان ِ فولادوند!

که برای من چند تا سوال بوجود آورده....

این مواردی که گفتی رو امتحان کردی خودت ؟
    اگر آره چند تا سوال:

1 - میشه سیستم عامل Esxi رو روی یک فلش ریخت ؟! کارایی و پرفورمنسش چطوره؟
    امتحان کردی خودت ؟ مقایسه یک به یک داشتی که مثلاً یه سیستمی رو با فلش بیاری بالا و یه سیستمی رو با هارد و قیاس کنی؟
    اگر جوابت مثبته بگو که من الان تمام سرورهام رو اینطوری کنم!‌ خیلی با کمبود هارد و سرعت و اینا مواجه هستم و خیلی راه ارزون قیمتیه! فقط باس حواسمون باشه بچه‌ها دستشون به فلشه نخوره که خب اتاق سروره و قرار نیست کسی دستش به چیزی بخوره !!!! اگر پرفورمنسش قابل قبول باشه، کار خیلی عالی ایه !

2 - در مورد قیاس بین
    2 ست هارد که هر ست شامل 3 تا هارد Raid5 هست
    1 ست هارد که شامل 2 ست هارد Raid5 هست که این دو ست Raid0 شدن با هم (که میشه Raid5+0 یا به قول شما Raid50)

دومی چقدر از اولی پرفورمنس بالاتر داره توی سناریوی مطرح شده؟
    اینکه یک اکسچج روی ست اول باشه و یه SQL‌ روی ست دوم
    یا کلاً اینه 1 ست باشن و SQL و اکسچنج در کنار هم باشن

من خیلی از Raid ها و ست‌ بندی کردن هارد ها رو توی سیستم Esxi امتحان کردم و به نظرم روش اول (اونی که خودم گفتم) پرفورمنسش بالاتره ولی تاجالا این روش (یعنی Raid50) رو امتحان نکردم
    اگر امتحان کردی و مقایسه کردی و جواب گرفتی، حتماً بگو چون من یک سری سرور جدید دارم میگیرم و اگر راه تو ردیفه، این کاری که تو میگی رو روشون انجام بدم

من فکر میکنم در عین اینکه بحث خیلی خیلی خوب و تخصصی شد، یک مقدار ممکنه برای دوستمون حمید، شک و شبهه ایجاد کنه که "حالا چیکار کنم؟!! یه سوال کردیم کلی بحث بوجود اومد آخر هم سوالمون نه تنها جواب نگرفت، بلکه به سوال ختم شد!"

M-r-r سپاسگزاری کرده است.

نام حقيقي: Mohammad

عضو ویژه شناسه تصویری th95
    نوشته
    4,263
    سپاسگزاری شده
    5765
    سپاسگزاری کرده
    2674
    نوشته های وبلاگ
    20
    1 - میشه سیستم عامل Esxi رو روی یک فلش ریخت ؟! کارایی و پرفورمنسش چطوره؟
    شرمنده که وسط بحث اساتید وارد میشم
    حامد جان این چیزیه که خود Vmware البته نه شاید به صورت کاملا رسمی اما غیر رسمی پیشنهاد میکنه
    من خیلی سرور مجازی ندارم شاید تو دو سه تا مکان که مجموعشون حدود 10 تا میشه اما همه روی Flash هستند. سرورهای جدید HP هم که اصلا جا دارن داخلشون واسه اینکه Flash USB بزنید یا SSD که روش ESXi نصب بشه
    اگر اشتباه نکنم این سیستم عامل بعد از بالا اومدن میره توی رم میشینه و طبق اندازه گیری من حدود 300 مگابایت رم میگیره که این یعنی هیچ
    شما بعدش فلش رو دربیاری هم هیچی نمیشه ! ضمن اینکه فرض کنیم فلش سوخت ! بازم چیزی نمیشه ! یکی دیگه برمیداریم روش نصب میکنیم میاریم بالا - همه چیز هم که روی Storage هستش اگر از Host Profile (یا به طرق دستی خط فرمانی) بکاپ داشتیم که 30 ثانیه ای تنظیمات برمیگرده اگر نه هم که نهایتا ده دقیقه

یک نکته دیگه رو هم بگم !
    اگر مجبور باشیم میتونیم از همون RAID Group که ESXi روش نصبه به عنوان Storage هم استفاده کنیم. این سیستم عامل زیر 1 گیگ برمیداره و بقیه رو میده به خودتون
    همین الان یک Exchange Lab واسه خودم راه انداختم که ESXi 5 نصب شده روی یک و فقط یک هارد 300 و بعد تو خودش همین هارد رو به عنوان Local Storage دادم بهش و همه ماشینها هم روش اومده بالا
    بنابراین در این صورت چیزی حروم نمیشه ولی خوب اینکه دیسک Local به درد میخوره یا نه قطعا جواب خیر هستش

مطلب بعدی هم در مورد RAID 1 , 5
    منابع من میگه RAID 1 در نوشتن سریعتر از RAID 5 هست چون RAID 5 یک Parity هم باید تو هارد سوم بنویسه ولی خوب قطعا توی خوندن RAID 5 سریعتره

در خصوص RAID 50 , 10
    من Database ها و File Server های مهم رو گذاشتم روی RAID 10
    استفاده از RAID 50 جالب به نظر میرسه اما تا جایی که یادمه Storage من که P2000 G3 FC هست ساپورت نمیکرد. اگر دوستان در این مورد راهنمایی کنند ممنون میشم
    البته ممکنه اصلا 50 به کارم نیاد. مثلا من دیتابیسها رو گذاشتم روی 4 تا 600 که با هم RAID 10 شدند و بنابراین 1.2 (در حالت اسمی فضا دارم) در صورتی که با اینها خوب اصلا نمیشه RAID 50 دراورد

ویرایش توسط th95 : 2012-05-18 در ساعت 09:11 PM
    Hakimi، M-r-r، Reza.D و 4 نفر دیگر سپاسگزاری کرده‌اند.

نوشته
    6,549
    سپاسگزاری شده
    6798
    سپاسگزاری کرده
    1035
    نوشته های وبلاگ
    4
    @ حامد: بله، ظاهرا اشتباه دیدم. درست همین است که اشاره کردید. باید بار بین هارد دیسک ها تقسیم شود.

در مورد نصب روی USB باید اشاره کنم که پشتیبانی و توصیه می شه که از این روش استفاده بشه.
    در طول سه سال گذشته در بیش از ده ها پروژه، ESXi ها را روی USB نصب کرده ایم و بسیار خوب پاسخ گرفته ایم. همانطور که آقای گنجی اشاره کرد، فقط زمان Boot شدن از روی USB خوانده می شود و به طور کامل روی RAM قرار می گیرد (حدود 500 مگ) و پس از آن دیگر با USB کاری ندارد تا Boot بعدی.
    این کار فواید بسیاری دارد از جمله درگیر نکردن هارد دیسک ها اشغال نکردن Cage ها، هزینه پایین، Upgrade و Update کردن بسیار سریع و ساده ESXi ها، ...

M-r-r، katrin، f14f21 و 1 نفر دیگر سپاسگزاری کرده‌اند.

نام حقيقي: alireza imam

عضو عادی
    نوشته
    27
    سپاسگزاری شده
    9
    سپاسگزاری کرده
    7

ابزارهای HP

نقل قول نوشته اصلی توسط Hakimi نمایش پست ها
    حالا که بحث به اینجا کشید، به نظرم بد نیست شرایط تحویل ما را هم داشته باشید. (پیوست کردم) این شرایط را در زمان استعلام برای شرکت ها بفرستید و به ایشان اعلام کنید بر اساس این شرایط خریداری می کنید و تحویل می گیرید. این شرایط را به عنوان ضمیمه در قرارداد خرید سخت افزار بیاورید.
    ممنون از این فایل ...
    فقط یه سوال این ابزارهایی که گفتین شرکت HP برای تست داده ، میشه چند نمونه معرفی کنید.

M-r-r سپاسگزاری کرده است.

نوشته
    6,549
    سپاسگزاری شده
    6798
    سپاسگزاری کرده
    1035
    نوشته های وبلاگ
    4
    M-r-r، f14f21 و m0hammad سپاسگزاری کرده‌اند.

نام حقيقي: Mehdi Golpayeganni

مدیر بخش سیستم های مجازی شناسه تصویری mehdi.g
    نوشته
    917
    سپاسگزاری شده
    883
    سپاسگزاری کرده
    505
    دوستان عزیز

مشخصات و امکانات نسل هشتم سرورهای کمپانی hp رو در لینک ذیل در انجمن قرار دادم. در صورت تمایل می تونید با این نسل آشنا بشید.

HP Servers Generation 8

زمان به بازار اومدن این نسل از سرورها هم به گفته سایت hp ماه june سال 2012 میباشد.

Hakimi، th95 و f14f21 سپاسگزاری کرده‌اند.

mch
    mch آنلاین نیست.
    نام حقيقي: Mehdi

خواننده
    نوشته
    294
    سپاسگزاری شده
    79
    سپاسگزاری کرده
    22
    با توجه به توضیحات دوست خوبمان اقا حامد

حالا بریم سراغ سیستم شما

شما برای 70 کاربر این سرویس ها رو میخوای:

اکتیو ۲۰۰۸ برای 70 کاربر
    اکسچنج ۲۰۱۰
    بانک اطلاعاتی sql
    share point 2010
    یک سرور دیگه (که مهمه که بگی چیه !)

اکتیو ۲۰۰۸ برای 70 کاربر : 2 تا سی پی یو 1 هسته‌ای بده و 4 گیگ رم
    اکسچنج ۲۰۱۰ برای 70 کاربر‌: 4 تا سی پی یو 1 هسته‌ای بده و 8 گیگ رم
    share point 2010 برای 70 کاربر : 4 تا سی پی یو 1 هسته‌ای با 12 گیگ رم
    بانک اطلاعاتی sql برای شیرپوینت 70 کاربره : 4 تا سی پی 2 هسته‌ای با 16 گیگ رم
    اگر کلیه core های که با در پروسرور 5690 در نظر بگیریم 12 core باشه و منابع که در گیر می شه طبق نظر اقا حامد باشه 18 core میشه پس ما 6 core برای یک چنین شبکه ای کم می اورم منابع را در کل من نظرم این هست که سرور dl380 برای مجازی سازی با این تعداد کاربر مناسب نیست بقیه دوستان چه نظری دارن
    به نظر من بهتر نیست از dl580 برای این کار استفاده بشه
    6*4 تعدا core ها را افزایش بدیم به 24 core که منابع سخت افزار ی مثلا سی پی یو هارد کم نیاریم
    و سی پی یو e7540 برای این کار مناسب تر نیست
    و برای storage هم فکر کنم دوتا 145 گیگ با سرعت 15k بیام برای esx و سیستم عامل در نظر بگیریم و raid 1 ببنیدم برای دیتا بیس هم
    4 تا 600 گیگ در نظر بگیریم که رید 5 ببنیدیم نظر دوستان چی هست
    Type
    Server
    Recommended Use
    Small business, corporate business
    Product Form Factor
    Rack-mountable - 4U
    Server Scalability
    4-way
    Front Accessible Bays Qty
    1
    Hot-Swap Bays Qty
    8
    Width
    48.3 cm
    Depth
    70 cm
    Height
    17.6 cm
    Weight
    30 kg
    Type
    Intel Xeon E7540 / 2 GHz
    Multi-Core Technology
    6-core
    64-bit Computing
    Yes
    Installed Qty
    4
    Max Supported Qty
    4
    Type
    L3 Cache
    Installed Size
    72 MB
    Cache Per Processor
    18 MB
    Chipset Type
    Intel E7500
    Installed Size
    32 GB / 1 TB (max)
    Technology
    DDR3 SDRAM - Advanced ECC
    Memory Speed
    1333 MHz
    Memory Specification Compliance
    PC3-10600
    Form Factor
    DIMM 240-pin
    Features
    Registered, Memory Mirroring, Online Spare Memory
    Configuration Features
    8 x 4 GB
    Type
    1 x RAID - plug-in card - PCI Express x8
    Controller Interface Type
    Serial Attached SCSI 2
    Storage Controller Name
    Smart Array P410i with 1GB FBWC
    RAID Level
    RAID 0, RAID 1, RAID 5, RAID 6, RAID 10, RAID 50, RAID 60
    Buffer Size
    1 GB
    Hard Drive
    None.
    Type
    DVD-ROM - Serial ATA
    Monitor Type
    None.
    Type
    Integrated
    Graphics Processor / Vendor
    ATI ES1000
    Video Memory
    64 MB
    Networking
    Network adapter - PCI Express x4 - integrated
    Ethernet Ports
    4 x Gigabit Ethernet
    Ethernet Controller(s)
    HP NC375i
    Data Link Protocol
    Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet
    Remote Management Controller
    Integrated Lights-Out 3
    Features
    Wake on LAN (WoL), ACPI support
    Compliant Standards
    IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.3ad (LACP)
    Expansion Bays Total (Free)
    1 ( 0 ) x front accessible - 5.25" Slim Line 8 ( 8 ) x hot-swap - 2.5" SFF
    Expansion Slots Total (Free)
    64 ( 56 ) x memory - DIMM 240-pin 4 ( 0 ) x processor 2 ( 1 ) x PCI Express 2.0 x8 3 ( 3 ) x PCI Express 2.0 x4
    Interfaces
    1 x serial - RS-232 - 9 pin D-Sub (DB-9) 1 x keyboard - generic - 6 pin mini-DIN (PS/2 style) 1 x mouse - generic - 6 pin mini-DIN (PS/2 style) 4 x Hi-Speed USB - 4 PIN USB Type A 4 x network - Ethernet 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45 1 x management - HP iLO - RJ-45 2 x display / video - VGA - 15 pin HD D-Sub (HD-15)
    Features
    Administrator password, power-on password, keyboard password, diskette I/O control, serial port I/O control, USB port control
    Compliant Standards
    ACPI 1.0a
    Device Type
    Power supply - hot-plug
    Power Redundancy
    Built-in
    Installed Qty
    4
    Max Supported Qty
    4
    Voltage Required
    AC 120/230 V ( 50/60 Hz )
    Power Provided
    1200 Watt
    Service & Support
    3 years warranty
    Service & Support Details
    Limited warranty - parts and labour - 3 years - on-site
    Min Operating Temperature
    10 C
    Max Operating Temperature
    35 C
    Humidity Range Operating
    10 - 70%

ویرایش توسط mch : 2012-05-19 در ساعت 03:59 PM

نوشته
    6,549
    سپاسگزاری شده
    6798
    سپاسگزاری کرده
    1035
    نوشته های وبلاگ
    4
    این CPU Core ها مجازی هستند. همه را می توانید در بالاترین حالت در نظر بگیرید تا همه ماشین ها از همه CPU Core ها استفاده کنند.
    همانطور که عرض کردم در این نوع استفاده به هیچ وجه نگران CPU نباشید. بسیار بیشتر از میزان نیاز CPU در اختیار دارید.

mch سپاسگزاری کرده است.

mch
    mch آنلاین نیست.

خواننده
    نوشته
    294
    سپاسگزاری شده
    79
    سپاسگزاری کرده
    22
    HP ProLiant DL380 G7 X5690 2P 12GB-R P410i/1GB 8 SFF 750W RPS Svr (633404-001) - Specifications and Warranty

پس اگر با سی پی یو مشکلی نداریم بلاترین سی پی یو که می شه برای dl380 بست میشه همان 5690 در مورد رم هم دوستان گفتم که تعدا به 4 تا 16 گیگ ماژول در نظر بگیریم پس مشکل رم هم نداریم می مانند بحث هارد و رید نظر دوستان چی هست که از رید های hp .استفاده کنیم به جای رید های ویندوز وچون هارد 146 گیگ با rpm 15000 دوتاش را برای رید وان در نظر بگیریم هم برای سیستم عامل هم برای esx البته من در مورد ریختن esx روی فلش منظورتان را درست متوجه نشدم یعنی روی فلش Sd بیام esx بریزم ؟ در مورد دیتا بیس هم 4 تا 600 با rpm 10000 فکر کنم مناسب باشه ؟

نوشته
    789
    سپاسگزاری شده
    1062
    سپاسگزاری کرده
    4
    نوشته های وبلاگ
    4
    چیزی برادر حکیمی میگن درسته
    خیلی بعید این سیستم سی پی یو کم بیاره

یک چیزی هم به این صحبت‌ها من اضافه کنم که خوبی مجازی سازی اینه که هر لحظه که دیدی داری کم میاری، میتونی با آپدیت کردن سخت افزارت همه چی رو حل کنی

مثلاً 1 هفته کار میکنی میبینی مشکل رم داری، رم رو آپگرید میکنی و میدی به سرورهات

یا اصلاً میبینی که کل سیستم کم میاره، یک سرور دیگه اضافه میکنی و 2 تا ماشین رو منتقل میکنی به سرور جدید

به قولی تو اگر سرور موجود داری، یه پیاده سازی اولیه بکن، بعد تصمیم به ارتقا بگیر

البته به نظر میاد برای اول کار بد نباشه که هارد آپگرید کنی

من امروز طبق صحبت‌های دوستان یکی از سرورها رو ورداشتم ترکوندم و Esxi ش رو روی فلش ریختم و کعنهو باقلوا کار کرد !! (دم دوستان گرم!)
    خلاصه اینکه میتونی روی فلش بریزی و الکی منابع رو مثل من حروم سیستم عامل نکنی !!!

من خودم چیزی که به تجربه رسیده بودم بهش رو گفتم
    2 ست هارد که هرکدوم رید 5 هستن
    یک پیشنهاد دیگه هم شد (رید 50) که برای من هم جالب بود ولی جوابش رو نگرفتم !

ویرایش توسط hamed_mhk : 2012-05-19 در ساعت 11:20 PM
    M-r-r، judon3t و mch سپاسگزاری کرده‌اند.

mch
    mch آنلاین نیست.

خواننده
    نوشته
    294
    سپاسگزاری شده
    79
    سپاسگزاری کرده
    22
    حامد جان تو dl380 بالاترین سی پی یو که میشه نصب کرد 5690 هست دیگه سیپی یو قابل تعویض نیست الان یک سرور با این مشخصات
    HP ProLiant DL380 G7 X5690 2P 12GB-R P410i/1GB 8 SFF 750W RPS Svr (633404-001) - Specifications and Warranty

با 4 تا ماژول 16 گیگ رم با چهار تا هارد 600 و 2 هارد 146 یک چیزی در حدود 20 میلیون می شه
    مزایای raid 5
    - سیكل خواندن بسیار سریع (ترافیك كمتر در گذرگاه )
    - سیكل نوشتن متوسط (محاسبات مربوط به Parity )

كاربرد :
    - در سیستمهای Server و بانكهای اطلاعاتی ISPها

نقل قول نوشته اصلی توسط Hakimi نمایش پست ها
    پیش فرض را این در نظر می گیریم که حداقل می خواهیم Redundancy, Stability و Performance را در نظر داشته باشیم.

RAID 5 در اکثر موارد هم در خواندن و هم در نوشتن کند تر از RAID 10 است. به طور متوسط و میانگین اگر در نظر بگیریم در خواندن نزدیک به 80 درصد سرعت RAID 10 را دارد و در نوشتن، این میزان به حدود 50 درصد کاهش می یابد.
    پس در یک کلام RAID 5، کندتر از RAID 10 است و Media ی مناسبی برای ذخیره سازی و نگهداری بانک های اطلاعاتی که ترافیک Read و Write شان بالاست نیست.

مورد دیگر:
    در چیدمان RAID 5، اطلاعات به گونه ای روی Disk ها قرار می گیرند که اگر یکی از Disk ها از کار افتاد، اطلاعات از بین نرود. ولی نکته مهم و حیاتی اینجاست که اگر یکی از Disk ها Fail کند و آن را با Hard جدید جایگزین کنید، همه Disk ها می بایست خودشان را بازسازی کنند و این فرایند هم موجب کندی می شود و هم این ریسک را به همراه دارد که اگر در حین عمل بازسازی یکی دیگر از Disk ها Fail کند و از کار بیفتد، همه اطلاعات از بین خواهند رفت و قابل بازیابی نخواهند بود. از آنجایی که در فرایند بازسازی فشار زیادی به Disk ها وارد می شود، احتمال Fail کردن Disk دوم کم نیست.

در حقیقت بیشترین علت استفاده از RAID 5، اقتصادی بودن فضای قابل استفاده Disk هاست و می بایست در مواردی مورد استفاده قرار گیرد که روی آن Read & Write زیاد وجود نداشته باشد و یا سرعت Read\Write زیاد اهمیت نداشته باشد.

سیستم عامل
    به سیستم عامل اشاره کردید. سیستم عامل بجز در مرحله شروع کار، Read & Write زیاد ندارد. به نظر می رسد بیشترین میزان Write اش مربوط به Event Log است که اگر در آن کمی Delay و کندی هم وجود داشته باشد، اتفاقی نمی افتد و روی هیچ سرویسی تاثیر نمی گذارد. چون سرعت Read و Write برای سیستم عامل در مقایسه با بانک اطلاعاتی اهمیت بسیار پایین تری دارد، می توان آن را روی بستر کند تر قرار داد.

Page File/Virtual Memory
    به درستی به Page File یا Virtual Memory اشاره کردید که نیاز به سرعت بالای Read و Write دارد. پس Page File را می بایست بر روی بستری قرار داد که سرعت دسترسی بالایی داشته باشد.

Application
    از آنجایی که Application در لحظه اجرا Load می شود و روی RAM قرار می گیرد و پس از آن با محل ذخیره سازی خود ارتباط زیادی ندارد، نیازی به سرعت بالای Read/Write ندارد. تنها بخشی از Application ها که با محل ذخیره سازی ارتباط زیادی دارند، قسمت Audit Logging است. در این مورد هم کندی و تاخیر، تاثیری در سرعت سرویس دهی به کاربران ندارد و عملا مشکلی ایجاد نمی کند. پس به طور کلی می توان Application را روی بستر کندتر قرار داد.

بانک اطلاعاتی (Database)
    بانک اطلاعاتی از دو بخش تشکیل می شود:

1- سیستم مدیریت بانک اطلاعاتی - DBMS
    این سیستم هم مانند Application می باشد که پیشتر ذکر شد و همان قاعده برایش صدق می کند.

2- فایل های اطلاعاتی - Data Files
    با توجه به حجم بالای Read/Write در این فایل ها، می بایست روی سریع ترین بستر ذخیره سازی قرار گیرند.

نکته:
    نکته دیگری که باید در سرعت دسترسی لحظه ای Read\Write در نظر داشت این است که اگر سرویس های مختلف به صورت همزمان بخواهند روی یک Disk بنویسند یا از روی آن بخوانند، به دلیل حرکت فیزیکی بازو بین نقاط محتلف Disk، کندی و تاخیر به وجود می آید. پس در تعیین محل ذخیره سازی این نکته را باید در نظر داشت که برای بالا بردن سرعت دسترسی و سرعت Read\Write می بایست تا جایی که می شود سرویس های مختلف را روی یک بستر ذخیره سازی قرار نداد و بسترهای مختلف و جداگانه ای برای آنها در نظر گرفت.
    forum.persiannetworks.com/f25/t36179.html

به نظر بنده با توجه به نظر اقای حکیمی در تاپیک های مختلف برای ذخیره سازی اطلاعات بهترین raid رید 10 هست و برای سیستم عامل raid 1

RAID10 : این Raid حداقل به 4 دستگاه هاردیسك نیاز دارد
    مزایا و مشخصات :
    - عمل تكه تكه كردن بلوكهای داده همانند Raid1 انجام می پذیرد .
    - تصحیح و كنترل خطا نیز مانند Raid2 می باشد .
    - نرخ انتقال بالا
    - در شرایط معین , امكان تحمل خرابی چند دیسك در این نوع RAID وجود دارد .

یا نه نظر اقای حکیمی این هست که اصلا raid یک نوع باشد و دونوع raid در نظر نگیریم فقط هر چی هارد داریم روی raid 10 بگذاریم مثلا هر 8 تا هاردی که دارین به صورت رید 10 ببنیدم
    یا نه هارد ها را به دو گروه دسته بندی کنیم برای سیستم عامل raid 1 برای دیتا بیس raid10

ویرایش توسط mch : 2012-05-20 در ساعت 09:40 PM
    f14f21 سپاسگزاری کرده است.

صفحه 2 از 4 اولیناولین 1 2 3 4 آخرینآخرین

کلمات کلیدی در جستجوها:

نحوه گذاشتن ram بر روی سرور hp g7

اضافه کردن رم روی سرور hp

مجازی سازی سرور

اضافه کردن cage kit hp dl380

برطرف کردن محدودیت تعداد کاربران ریموت در سرور 2008

cpu مناسب برای مجازی سازی

روش میرور کردن اطلاعات در sql

نحوه پیاده سازی raid در سرورhp