نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 از مجموع 10
سپاس ها 10سپاس
  • 1 توسط th95
  • 2 توسط VMwares
  • 4 توسط VMwares
  • 2 توسط VMwares
  • 1 توسط arya_q8

موضوع: شناسایی Fibre Tape Drive در ماشینهای مجازی

نام حقيقي: Mohammad

عضو ویژه شناسه تصویری th95
    نوشته
    4,263
    سپاسگزاری شده
    5765
    سپاسگزاری کرده
    2674
    نوشته های وبلاگ
    20

شناسایی Fibre Tape Drive در ماشینهای مجازی

با سلام
    یک دستگاه Tape Backup HP دارم که دارای اتصال فیبر است و از طریق HBA مناسب به سرور متصل می شود.
    سوالم این است که آیا باید این کارت HBA را روی یک سرور فیزیکی گذاشت تا بتوان به این دستگاه وصل شد

یا

میتوانم یک ماشین مجازی در ESXi 5 داشته باشم و درون آن یک نرم افزار مانند Backup Exec و این ماشین مجازی بتواند به صورت مستقیم (یا غیر مستقیم) به این دستگاه Tape متصل شود و از آن استفاده کند ؟ البته Tape به SAN Switch متصل شده است.

اگر پاسخ مثبت است ممنون میشوم توضیح بیشتری در خصوص نحوه انجام این کار بفرمایید ؟ آیا نرم افزار داخل ماشین مجازی، Fibre Tape Drive را از طریق هاست ESXi می شناسد یا نیاز به تنظیم خاصی است یا ..

ممنون

موضوعات مشابه:
    al1p0ur سپاسگزاری کرده است.

نوشته
    4,263
    سپاسگزاری شده
    5765
    سپاسگزاری کرده
    2674
    نوشته های وبلاگ
    20
    من یکبار دیگه موضوع رو بالا بیارم با این خلاصه سازی که
    آیا دوستانی که با نرم افزارهایی مثل Backupexec به صورت مستقیم روی Tape (البته با رابط فیبر) بکاپ میگیرند ماشین مجازی Backupexec رو در بستر Virtual قرار داده اند یا یک فیزیکی که HBA مستقیم به آن و به Fiber Tape متصل است ؟

ویرایش توسط th95 : 2011-12-23 در ساعت 09:05 AM

نام حقيقي: Amir Fouladvand

عضو ویژه
    نوشته
    644
    سپاسگزاری شده
    807
    سپاسگزاری کرده
    270
    سلام
    آقای گنجی عزیز شما میتونید یک عدد HBA رو که روی هاست اضافه کردین و به Tape Library متصل کردین ، با استفاده از قابلیت Passthrough به یک ماشین مجازی به صورت مستقیم متصل کنید و بعد از نرم افزار BackupExec استفاده کنید .
    البته در بعضی موارد Tape ها برای اینکه درست کار کنن باید در قالب scsi 0:1 به سیستم معرفی بشن که این شما رو مجبور میکنه هارد دیسک مجازیتون رو روی یک کنترلر دیگه ( مثلا ترجیحا scsi 1:0 ) بزارید.

th95 و al1p0ur سپاسگزاری کرده‌اند.

نوشته
    4,263
    سپاسگزاری شده
    5765
    سپاسگزاری کرده
    2674
    نوشته های وبلاگ
    20
    تشکر فراوان از امیر فولادوند عزیز که انصافا سوالات مجازی سازی رو یکی بهتر از دیگری پاسخ میدن
    امیر جان این لینک فرمایشات شما رو کاملا تایید میکنه

Connect a fibre attached tape device to a VM on ESX

اما یکجا به مشکلی اشاره میکنه که مربوط به VMotion این ماشین میشه
    اونجا که میگه

Now for the bad news. When trying to migrate the VM while it was powered on (VMotion) or powered off (cold migration), I ran into a snag. VMware sees the fibre tape device as a raw disk with an LSI Logic SCSI controller which is not supported for migration (I tried changing the LSI Logic bus to use Physical bus sharing, but that did not work):

نظر شما در این مورد چیه ؟

با عرض شرمندگی و برای اینکه بیشتر از دانش شما استفاده کنم چند سوال دیگر هم دارم
    ببینید هدف من رسیدن به بهترین سرعت در انتقال و استفاده از حجم و تعداد زیادی از فایلهاست
    فایل سرور 2008 ای رو فرض کنید که 5 ترابایت اطلاعات (شامل چند میلیون فایل) روش هست و حدود 500 کاربر آن لاین باهاش کار دارن
    و خوب بکاپ هم باید همواره گرفته بشه

آیا این Pass through واقعا Pass through هستش ؟ یعنی باعث میشه که ماشین صاف و مستقیم و با کمترین دخالت به خود Device متصل بشه یا نه این فقط یک Feature هست برای اینکه بشه از دستگاه در ماشین مجازی استفاده کرد ؟

میدونید چی تو ذهنمه ؟ این که مثلا بیاییم و روی ویندوز 2008 آر 2 که فایل سرور هست شرایط رو به گونه ای بچینیم که اتصال مستقیم و با بالاترین سرعت ممکن بین فایلها (پارتیشنهایی که فایلها قرار دارند) و خود Shared Storage برقرار بشه (یک LUN تعریف شده روی یک Shared Storage مثل P2000 رو که با پورت فیبر به هاست متصل شده صاف بدیم دست ویندوز و فایلهاش)
    آیا این فکر من منطقیه و قابل پیاده سازی ؟

و راستی یک نکته دیگه رو هم عرض کنم
    این هاست یک کارت شبکه روش اضافه شده و بنابراین رایزرش پر بوده و الان فقط یک HBA روش هست. این HBA به SAN Switch متصل میشه که Tape Library و MSA 2000 هر دو به اون متصل هستند. یعنی یک HBA که هم باید هاست رو به Share Storage متصل کنه و هم به Fiber Tape Library . این موضوع که مشکلی ایجاد نمیکنه ؟ مثل یک کارت شبکه که خورده تو سوییچ و اون سوییچ به دو دستگاه دیگه وصله.

باز هم ممنون از شما که کم میگید ولی گزیده و پستهای شما همگی ارزشمند هستند

ویرایش توسط th95 : 2011-12-23 در ساعت 10:53 AM

عضو ویژه
    نوشته
    644
    سپاسگزاری شده
    807
    سپاسگزاری کرده
    270
    تشکر فراوان از امیر فولادوند عزیز که انصافا سوالات مجازی سازی رو یکی بهتر از دیگری پاسخ میدن
    امیر جان این لینک فرمایشات شما رو کاملا تایید میکنه
    شما لطف دارین ، بنده هم وظیفمو انجام میدم

Connect a fibre attached tape device to a VM on ESX

اما یکجا به مشکلی اشاره میکنه که مربوط به VMotion این ماشین میشه
    اونجا که میگه

Now for the bad news. When trying to migrate the VM while it was powered on (VMotion) or powered off (cold migration), I ran into a snag. VMware sees the fibre tape device as a raw disk with an LSI Logic SCSI controller which is not supported for migration (I tried changing the LSI Logic bus to use Physical bus sharing, but that did not work):

نظر شما در این مورد چیه ؟
    خوب این دوستمون بد هم نگفته و طبق آزمایشی که انجام داده شما باید قید vmotion رو در مورد این ماشین بزنید و بد تر از اون اینه که من فکر میکنم کلا باید قید HA رو هم در مورد این ماشین بزنید ولی در هر صورت مزایای خوبی هم داره . من خودم این پیشنهادی رو که دادم تست نکردم ولی اگه تاریخ مقاله انگلیسی رو نگاه کنید میبینید که مال 2008 هستش و با توجه به اینکه ESX 4 در می 2009 ریلیز شده پس احتمالا این دوستمون اون زمان داشته از 3.5 استفاده میکرده .
    من یه چرخی زدم و این مطلب رو پیدا کردم که میگه ظاهرا Cold Migration امکان پذیره :
    VMware KB: Troubleshooting migration compatibility error: Device is a SCSI controller engaged in bus-sharing

البته من خودم همیشه ترجیح میدم که Backup Server کلا خارج از زیرساخت مجازی باشه به چند دلیل :
    1 - یه زمانی ممکنه SAN از بین بره و مسلما Backup Handler VM هم به زیبایی بقیه ماشین ها از بین میره و کلا از Load و Scan کردن مدیا ها و گشتن به دنبال آبجکت ها روی یک سرور جدید التاسیس خوشم نمیاد
    2 - جدا کردن Backup Handler از زیرساخت مجازی به شما اجازه میده که بتونید به سادگی Tape و ملحقات رو به Offsite منتقل کنید مثلا یک طبقه دیگه از ساختمان یا حتی یک ساختمان دیگه که این مسئله در مبحث پدافند غیر عامل شدیدا توصیه میشه

در کل شما میتونید با استفاده از یک سرور مدل پایین G4 که معمولا توی اکثر سازمان ها یکی دو تا از اینا بدون استفاده پیدا میشه کار خودتون رو راه بندازین و اون Backup Rate که این دوستمون میگه هم الان خیلی بهتر شده و شما با یک سرور که از یک طرف به FC Tape متصله و از یک طرف هم با فقط یک کارت شبکه گیگ به شبکه متصله میتونید به راحتی به نرخ پشتیبان گیری 2 الی 3 گیگابایت در دقیقه برسید که Full Backup آخر هفته رو خیلی ساده میکنه. و برای Daily Backup هم من شخصا گزینه ای بهتر از VMware Data Recovery سراغ ندارم و به راحتی میتونه در زمان فراغت سیستم ( مثلا 6 عصر تا 6 صبح ) SnapShot های شما رو تهیه بکنه.

با عرض شرمندگی و برای اینکه بیشتر از دانش شما استفاده کنم چند سوال دیگر هم دارم
    ببینید هدف من رسیدن به بهترین سرعت در انتقال و استفاده از حجم و تعداد زیادی از فایلهاست
    فایل سرور 2008 ای رو فرض کنید که 5 ترابایت اطلاعات (شامل چند میلیون فایل) روش هست و حدود 500 کاربر آن لاین باهاش کار دارن
    و خوب بکاپ هم باید همواره گرفته بشه

آیا این Pass through واقعا Pass through هستش ؟ یعنی باعث میشه که ماشین صاف و مستقیم و با کمترین دخالت به خود Device متصل بشه یا نه این فقط یک Feature هست برای اینکه بشه از دستگاه در ماشین مجازی استفاده کرد ؟

میدونید چی تو ذهنمه ؟ این که مثلا بیاییم و روی ویندوز 2008 آر 2 که فایل سرور هست شرایط رو به گونه ای بچینیم که اتصال مستقیم و با بالاترین سرعت ممکن بین فایلها (پارتیشنهایی که فایلها قرار دارند) و خود Shared Storage برقرار بشه (یک LUN تعریف شده روی یک Shared Storage مثل P2000 رو که با پورت فیبر به هاست متصل شده صاف بدیم دست ویندوز و فایلهاش)
    آیا این فکر من منطقیه و قابل پیاده سازی ؟
    Pass Through دقیقا Pass Through هستش و مو هم لای درزش نمیره ولی با توجه به پیشرفت های چشمگیر vSphere 5 که طبق ادعای خود VMware تا ا میلیون IO در ثانیه رو پشتیبانی میکنه من فکر میکنم شما بدون نیاز به Pass Through هم کارتون راه میفته ولی اگر میخواین VM رو مستقیم به MSA متصل کنید نیاز به Pass Through نداره و میتونید موقع اضافه کردن هارد دیسک به ماشین مجازی از Raw Disk Mapping استفاده کنید و یک LUN رو مستقیم به یه VM متصل کنید.
    و راستی یک نکته دیگه رو هم عرض کنم
    این هاست یک کارت شبکه روش اضافه شده و بنابراین رایزرش پر بوده و الان فقط یک HBA روش هست. این HBA به SAN Switch متصل میشه که Tape Library و MSA 2000 هر دو به اون متصل هستند. یعنی یک HBA که هم باید هاست رو به Share Storage متصل کنه و هم به Fiber Tape Library . این موضوع که مشکلی ایجاد نمیکنه ؟ مثل یک کارت شبکه که خورده تو سوییچ و اون سوییچ به دو دستگاه دیگه وصله.
    اگر شما بخواید این اتصال رو از طریق Virtual SCSI Controller برقرار کنید فکر نمیکنم مشکلی باشه ولی نهایتا میتونید از یک HBA دو پورت استفاده کنید . ولی بازهم حرف قبلی رو تکرار میکنم و میگم اگر یک سرور قدیمی دارین بدون Virtualization یه ویندوز نصب کنید و Symantec Backup Exec و حالشو ببرید چون به راحتی به vcenter server متصل میشه و از تک به تک vm ها backup میگیره . من همین 2-3 هفته پیش با یه ML350-G4 و MSL 2024 به نرخ 3200 مگابایت در دقیقه رسیدم و راضی کننده هم بوده
    باز هم ممنون از شما که کم میگید ولی گزیده و پستهای شما همگی ارزشمند هستند
    شما چوبکاری میفرمائید خودتون استاد ما هستین

nkm، th95، arya_q8 و 1 نفر دیگر سپاسگزاری کرده‌اند.

نوشته
    4,263
    سپاسگزاری شده
    5765
    سپاسگزاری کرده
    2674
    نوشته های وبلاگ
    20
    زبان بنده از تشکر قاصره
    واقعا ممنونم که این ریزه کاریها رو بی هیچ چشمداشتی در اختیار بقیه قرار میدید
    کاری که خود من هم سعی بر اون دارم ولی خوب دانشش موجود نیست

امیر جان من همین فرمایش شما رو انجام میدم فقط داستان اینه که G4 خالی ندارم یعنی میتونم داشته باشم ولی به نظرم جای دیگه لازم میشه و خوب میدونید که به هر حال در هر سازمانی بحث هزینه و ... هست

عوضش یکی دو تا از این مادربردهای خفن داریم که البته مدل دقیقش یادم نیست ولی دو متر طول کیسشونه و انواع اقسام اسلت ها رو داره و از اون جمله PCI Express از همون میشه استفاده کرد ؟ و HBA رو روی اون قرار داد و استفاده کرد ؟ گمانم بر اینه که میشه ولی سرعتش شاید پایین تر باشه

چیزی هم که پیشنهاد شده اینه که چند تا هار ساتا معمولی 2-3 ترابایت بذاریم روش برایی بکاپهای معمولی و روزانه و هر هفته هم آخرین بکاپ ها بره روی Tape در این مورد هم نظرتون رو بگید ممنون میشم

اصلا ای کاش زحمت میکشیدید و در مورد سناریوها و نرم افزارهای بکاپ و بهترین حالت بکاپ گیری از ماشینهای مجازی و .. دست به قلم میشدید و ما رو بهره مند میکردید. البته همین الان هم شرمندمون کردید به اندازه کافی

عضو ویژه
    نوشته
    644
    سپاسگزاری شده
    807
    سپاسگزاری کرده
    270
    امیر جان من همین فرمایش شما رو انجام میدم فقط داستان اینه که G4 خالی ندارم یعنی میتونم داشته باشم ولی به نظرم جای دیگه لازم میشه و خوب میدونید که به هر حال در هر سازمانی بحث هزینه و ... هست

عوضش یکی دو تا از این مادربردهای خفن داریم که البته مدل دقیقش یادم نیست ولی دو متر طول کیسشونه و انواع اقسام اسلت ها رو داره و از اون جمله PCI Express از همون میشه استفاده کرد ؟ و HBA رو روی اون قرار داد و استفاده کرد ؟ گمانم بر اینه که میشه ولی سرعتش شاید پایین تر باشه
    این کار رو میشه انجام داد و بعید میدونم روی سرعت تاثیر بزاره چونکه bottleneck شما کارت شبکه و tape library هستش نه pci express

چیزی هم که پیشنهاد شده اینه که چند تا هار ساتا معمولی 2-3 ترابایت بذاریم روش برایی بکاپهای معمولی و روزانه و هر هفته هم آخرین بکاپ ها بره روی Tape در این مورد هم نظرتون رو بگید ممنون میشم
    چیزی که من پیشنهاد میکنم اینه که شما 2 هارد sata روی همون سرور بزارید و با یک SAN نرم افزاری مثل starwind یک iscsi target درست کنید و اون رو map کنید به vmware data recovery و daily backup رو بسپرید بهش که من شخصا معتقدم توی مواردی که زیرساخت تمام مجازیه هیچ راهکاری بهتر از vdr پیدا نمیشه و backup exec رو هم با vmware agent بزارید تا هر هفته 5 شنبه ها یک backup کلی از vm ها بگیره و هر شب هم سر راحت بر بالین بزارید.

th95 و f14f21 سپاسگزاری کرده‌اند.

نوشته
    4,263
    سپاسگزاری شده
    5765
    سپاسگزاری کرده
    2674
    نوشته های وبلاگ
    20
    این کار رو میشه انجام داد و بعید میدونم روی سرعت تاثیر بزاره چونکه bottleneck شما کارت شبکه و tape library هستش نه pci express
    حق با شماست من منظورم فقط این بود که این HBA ها روی اون مادربرد ساپورت بشن

در تایید فرمایش شما و با یک حساب سرانگشتی

سرعت LTO5 Tape : 180Mbps
    سرعت PCI-E : حدود 1Gbps
    سرعت HBA (که فکر میگنم منظور شما از کارت شبکه همین Fiber HBA است) : 8Gbps

ممنونم قربان - اجازه بدید موضوع رو پیاده سازی کنیم بریم جلو مشکلی بود در ادامه همین پست یا پستهای دیگه مزاحم میشم

باز هم تشکر فراوان از شما

عضو ویژه
    نوشته
    644
    سپاسگزاری شده
    807
    سپاسگزاری کرده
    270
    منظور من از کارت شبکه HBA نیست
    منظورم اون کارت شبکه ای هستش که سرور Backup با اون به vCenter Server متصل میشه و ماشین هارو روی Tape کپی میکنه.

نام حقيقي: ahmad

خواننده
    نوشته
    177
    سپاسگزاری شده
    121
    سپاسگزاری کرده
    53
    عجب بحث جالب و پر بارى!!!! مرسى از اين همه اطلاعات

VMwares سپاسگزاری کرده است.

کلمات کلیدی در جستجوها:

سرعت پشتیبانگیری روی tape

esx 5 fiber فیبر

اضافه کردن tape drive در vmware

شناسایی Fibre Tape Drive در ماشینهای مجازی

در نصب esxi5 هارد شناسایی نمی شود چه باید کرد؟

که tape drive

نحوه وصل كردن tape drive

امیر فولادوند مجازی سازی

طریقه ارتباط tape hp msl2024 با نرم افزار بکاپ semantec

مقاله انگلیسی درباره ماشین های مجازی

یعنی چه tape

روش کار با کارت hba

نحوه اتصال tape drive به ویندوز

در مورد Tape Drive

طریقه map کردن san به backup سرور

شناسایی Fibre Tape Drive msl2024 در ماشینهای مجازی

بکاپ از ماشین های esxi5