نمایش نتایج: از شماره 1 تا 15 از مجموع 15
سپاس ها 37سپاس
  • 2 توسط th95
  • 1 توسط halvaei
  • 11 توسط aryagohar
  • 2 توسط arminmacx
  • 13 توسط Hakimi
  • 7 توسط Hakimi
  • 1 توسط arminmacx

موضوع: دفاع از Hyper-V در برابر Vmware ESXi

نام حقيقي: Mohammad

عضو ویژه شناسه تصویری th95
    نوشته
    4,263
    سپاسگزاری شده
    5765
    سپاسگزاری کرده
    2674
    نوشته های وبلاگ
    20

دفاع از Hyper-V در برابر Vmware ESXi

سلام
    جلسه ای داشتیم برای راه اندازی شبکه شرکت با یکی از شرکتهای فعال در این حوزه که انصافا بچه های خوب و با دانشی هستند و پروژه های بزرگی هم انجام دادند
    هم ESX کار کردند و هم Hyper-V اما به دلایل زیر ما رو ترغیب کردند به استفاده از Hyper-V
    لطفا نظرتون رو در این خصوص بفرمایید تا بتونم تصمیم درستی بگیرم

اول بگم که شرکت حدود 150 یوزر در دفتر اصلی داره و تعدادی یوزر هم از دفاتر مختلف در نقاط مختلف وصل میشن
    سرویس ها هم استریسک و اتوماسیون و شیرپوینت و مالی و ...

1- به دنبال پیاده سازی Dynamic IT (یا حداقل رسیدن به ابتدای فاز داینامیک) هستیم بر اساس مدل گارتنر و مدل ها و راهکارهای مایکروسافتی و پیشنهادشون اینه که ابزارها هم مایکروسافتی باشند
    این رو بگم که در هر صورت (چه vmware چه hyper-v) ما برنامه هایی مثل Exchange، System Center Package، Win 2008 R2، و برنامه های مشابه مایکروسافتی رو خواهیم داشت

2- چون برنامه های ما همه مایکروسافتی هستند با Hyper-v بهتر کار خواهند کرد به خصوص در آینده نزدیک که مایکروسافت به دنبال بیشتر کردن فیچرهای ارتباطی بین اونها هم هست

3- لایسنس ESXi بسیار گرونه و خوب استفاده از کرک در بستر اصلی شبکه (که به اینترنت هم وصل میشه) کار درستی نیست در صورتی که Hyper-V سرور رایگانه و مایکروسافت تو این حوزه دنبال پول در اوردن از روش دیگه ای هستش ضمن اینکه تو Vmware کامل تحریم هم هستیم و الان هر کی ساپورت بده فقط ساپورت کارشناسی خودشه و ارتباطی با Vmware نمیتونه داشته باشه

4- دانش لینوکسی تو ایران کمه و خیلی مواقع باید دست به آچار لینوکسی ببریم برای کار با ESXi

5- تو بحث اپدیتهای ESXi مشکل داریم و باید وایسیم تا افلانیش رو پیدا کنیم ولی مایکروسافت هایپر وی مثل بقیه محصولات به راحتی و مجانی اپدیت میشه

6- هایپر-وی رو روی هر سروری میشه نصب کرد و به دلیل ارتباط اون لایه واسطش با سخت افزار برای درایور به مشکل زیادی برخورد نخواهیم کرد اما ESX رو نه

7- تفریبا همه راهکارهای ESX رو روی Hyper-V هم داریم غیر از یک سری موارد Vstorage و ..

بسیار ممنون میشم در این رابططه دوستان هم اظهار نظر بفرمایند

موضوعات مشابه:
    asghari70 و fnasiri سپاسگزاری کرده‌اند.

نام حقيقي: میثم حلوایی

عضو ویژه/سرپرست بخش Windows شناسه تصویری halvaei
    نوشته
    1,891
    سپاسگزاری شده
    1629
    سپاسگزاری کرده
    810
    نوشته های وبلاگ
    6
    دوست عزيز با اينكه بنده هم از طرفداران مايكروسافت هسيتم ولي به زعم نكته اي از استادم بسنده مي كنم كه مجازي سازي مايكروسافت Hyper v در قبال ESX مثل راه رفتن بچه ي يك ساله در مقايسه با يك جوان 20 ساله است.هنوز براي استفاده از مجازي سازي مايكروسافت زود استبلاشك از ESX استفاده كنيددر مورد لايسنس هم من بعد از 2 سال تا حالا مشكلي نداشتم .

mgholami سپاسگزاری کرده است.

نام حقيقي: Hasan Asghari

عضو عادی . شناسه تصویری asghari70
    نوشته
    786
    سپاسگزاری شده
    290
    سپاسگزاری کرده
    634
    فقط vmware اونم از نوع ESX

نوشته
    4,263
    سپاسگزاری شده
    5765
    سپاسگزاری کرده
    2674
    نوشته های وبلاگ
    20
    دوستان بحث فنی لطفا
    شما تو جلسه کارشناسی نمیتونید اینطوری نقل قول کنید که
    باید Fact , Figure مناسب و شواهد و مستدات مستدل و منطقی ارائه کنید

نام حقيقي: Hasan Asghari

عضو عادی . شناسه تصویری asghari70
    نوشته
    786
    سپاسگزاری شده
    290
    سپاسگزاری کرده
    634
    من که توسایتها یک سرچی کردم خودم VMWAREرو پسندیدم

فقط به قیمت نگاه نکنید.

نام حقيقي: محمد تقی غلامی انبوهی

عضو ویژه
    نوشته
    1,529
    سپاسگزاری شده
    824
    سپاسگزاری کرده
    1975
    محمد جان خيلي از چيزايي كه گفتي درست نيست مثلايه نفر دست به لينوكس.بعد كي گفته روي هر سروري ميشه hyper v ران كرد ولي esxi نميشه؟؟
    اما يه سوال شما تا چه اندازه وسعت شبكتونه.منظورم تا چه حد ميخواييد از كلاسترينگ استفاده كنيد.

نام حقيقي: Reza ARYAGOHAR

مدیر بازنشسته شناسه تصویری aryagohar
    نوشته
    3,056
    سپاسگزاری شده
    943
    سپاسگزاری کرده
    215
    ما اینجا با اینکه شرکتمون گلدپارتنر مایکروسافت هم هست از Hyper-V استفاده نمی کنیم. چند تا پروژه خوب انجان دادیم روی ESXi.
    الان هم با دپارتمان دفاع قراردادی داریم که سرورهاشون رو مجازی سازی کنیم رو بستر ESXi و سخت افزار های dell.
    اصلا dell بسته های سخت افزاری برای ESXi داره شامل 3 سرور و یک management sever همراه با iSCSI STorage و switch. کلا با لایسنس حدود 45000 دلار در میاد. دانش لینوکس هم نمی خواد .
    یک improper Shutdown روی سروری که Hyper-V داره کافیه تا تمام ماشینهای مجازی به مشکل بخورن. من یک شب تا صبح محبور شدم که یکی یکی ماشینها رو ریکاور کنم. دیگه عمرا به Hyper-V دست بزنم

در ضمن راه اندازی کلاسترینگ روی Hyper-V به این سادگی نیست ولی روی Esxi دو تا کلیک و تموم

Hakimi، mgholami، Reza.D و 8 نفر دیگر سپاسگزاری کرده‌اند.

نوشته
    4,263
    سپاسگزاری شده
    5765
    سپاسگزاری کرده
    2674
    نوشته های وبلاگ
    20
    دوستان با مشکل لایسنس کسی برخورد داشته؟
    و یک نکته دیگه اینکه برتری و قابلیتهای ESX نسبت به Hyper-v تو کسب و کارهای کوچک (سرویس های معمولی برای حدود 150 یوزر ) هم قابل بررسی و مشهود هستش ؟ کدوم فیچرها دقیقا
    ضمنا منتظر نظرات بقیه دوستان هم هستم

نام حقيقي: Armin

تازه وارد
    نوشته
    12
    سپاسگزاری شده
    4
    سپاسگزاری کرده
    1
    دوستان سلام

من تمامه مطالبی که دوستان نوشتن خوندم و با یک سری از اون ها هم موافق هستم و با بزی هاشونم نه.

اینهایی رو که میگم نظر شخصیه بنده هست :

آقا محمد شما گفتید که شرکتی رو که قراره با اونها کار کنی میگن که از Hyper-V استفاده کنید چون نرم افزار هاتون همه Microsoft ای هست، خوب این یکم خنده دار هست چون اگه شما باز هم از VMware ESXi استفاده کنید برای راه اندازی نرم افزار های خودتون نیاز به Windows دارید نه چیزه دیگه، چون VMware یه Virtualization Platform هست و کاری با نرم افزارهای شما نداره فقط برای یک سری از نرم افزار ها نیاز به یه تنظیمات خاصی داره که اون نرم افزار بهترین بهره وری رو به شما بده و مشکلی نباشه.

برای اون دسته از دوستانی که نمیدونن ESXi قرار است کلا جایگزین ESX بشه و به هیچ عنوان دیگه Linux Console رو نداره و خیلی بهتر از ESX هست.

کار کردن در محیط VMware vSphere به نظر من خیلی راحتر هست تا Platform های دیگه و خوب تبعا خیلی مزیتها هم نسبت به سیستم های دیگه داره. و خوب البته برای اون کسیکه درباره VMware چیزی ندونه شاید یکم سخت باشه ولی یادگیریش راحت هست و سریع میشه یاد گرفتش.

شما اول از همه اگه بشه یکم توضیح در مورد شبکتون و تجهیزاتتون به ما بدید و بگید آیا می توانید در صورت نیاز تجهیزاتی به شبکتون اضافه کنید یا نه و لطفا بگید که دقیقا چه نرم افزار هایی رو یا سرویس هایی رو می خواهید داشته باشید و از چه Windows ای می خواهید استفاده کنید.
    آیا می خواهید سرور هاتونو که الان دارید P2V کنید یا خیر آیا iSCSI یا Fiber Storage در شبکه شما هست یا خیر و ....

خیلی چیزهاست که شما باید بدونید و بخواهید.

اگه اینهایی رو که گفتم بگید دوستان یا بنده خیلی راحتتر می تونیم کمک کنیمتون.

من خودم از VMware استفاده می کنم و با Hyper-V در حد تست کار کردم و نظری هم در موردش ندارم و کسی که بلد باشه درست باهاش کار کنه می تونه خوب نظر بده نه اینکه اون یا چیزه دیگرو تحمیل کنه.

کمک خواستید بگید باز در حد دانشم باشه کمک می کنم.

th95 و asghari70 سپاسگزاری کرده‌اند.

نوشته
    4,263
    سپاسگزاری شده
    5765
    سپاسگزاری کرده
    2674
    نوشته های وبلاگ
    20
    آقا محمد شما گفتید که شرکتی رو که قراره با اونها کار کنی میگن که از Hyper-V استفاده کنید چون نرم افزار هاتون همه Microsoft ای هست، خوب این یکم خنده دار هست چون اگه شما باز هم از VMware ESXi استفاده کنید
    نه سوء تفاهم شده
    ببینید منظور این بوده که چون هم Guest ها و هم بستر مایکروسافتی هستند بین اونها میشه یکسری فیچرهای خاص رو استفاده کرد
    مثلا (مثلا میگم شاید واقعا اینطور نباشه) اگر شما از Hyper-V در کنار نرم افزارهای System Center Package استفاده کنی این قابلیت رو داشته باشی که در صورت ایراد داشتن یا عدم کارکرد مناسب یک سرویس (مثلا Exchange ) یا خرابی یک ماشین، با خود System Center به Hyper-V بگه که فلان ماشین رو بیاره بالا و امثالهم

شما اول از همه اگه بشه یکم توضیح در مورد شبکتون و تجهیزاتتون به ما بدید و بگید آیا می توانید در صورت نیاز تجهیزاتی به شبکتون اضافه کنید یا نه و لطفا بگید که دقیقا چه نرم افزار هایی رو یا سرویس هایی رو می خواهید داشته باشید و از چه Windows ای می خواهید استفاده کنید.
    آیا می خواهید سرور هاتونو که الان دارید P2V کنید یا خیر آیا iSCSI یا Fiber Storage در شبکه شما هست یا خیر و ....
    فعلا از یک G7 به عنوان Storage استفاده خواهیم کرد تا پول برسه و SAN بخریم. نمیدونم با همین سرور میشه داستانهای iSCSI رو پیاده کرد یا حتما به NAS و .. نیاز هستش
    شبکه هم حدود 150 یوزر در دفتر مرکزی و 5-6 تا پروژه در نقاط مختلف که قراره با خطهای MPLS و E1 و ... وصل بشوند
    سرویس ها هم اتوماسیون، شیرپوینت، Asterisk، مالی، چند خط اینترنت (که دنبال لود بالانسر هستم واسشون)، اکتیو، سوییچ ها سیسکو ... وایرلس هم داریم و .. ایزا و .. چی بگم دیگه ؟

هنور من از دوستان در خصوص لایسنس جوابی نشنیدم

نام حقيقي: محمد حکیمی

Administrator شناسه تصویری Hakimi
    نوشته
    6,549
    سپاسگزاری شده
    6798
    سپاسگزاری کرده
    1035
    نوشته های وبلاگ
    4
    ما هم با توجه به دانش و تجربه ای که در مجموعه وجود دارد و بررسی های بسیاری که روی این دو راهکار و همچنین دیگر راهکارهای موجود انجام شده، به عنوان راهکار مجازی سازی، صرفا VMWare vSphere را مورد استفاده قرار داده ایم و اعتقاد داریم در حال حاضر هیچ یک از راهکارهای جایگزین، قدرت رقابت با این ابزار را ندارند.

در مورد مقایسه بین دو گزینه VMWare vSphere و Microsoft Hyper-V و بررسی نقاط قوت و ضعف، می توان به چند مورد اشاره کرد.

- Hyper-V روی سیستم عامل Windows قرار دارد که مجموعه ای از بسیاری سرویس ها و ابزارهاست که هریک از آنها اگر به درستی کار نکنند، می توانند موجب از کار افتادن کل بستر مجازی سازی بشوند. در صورتی که در ESXi 4.1 با یک OS اختصاصی مواجه هستید که خلاصه شده و فقط همان سرویس هایی را دارد که نیاز دارد. حجم این دو را هم می توانید مقایسه کنید. 3.5 گیگ در برابر 200 - 300 مگ! در دنیای برنامه نویسی مثالی هست که می گویند هر خط کدی که به برنامه نوشته شود، یک واحد به احتمال بروز خطا در آن برنامه اضافه شده است!

- Hyper-V روی سیستم عامل Windows قرار دارد. حتما دیده اید که Microsoft هر چند روز یکبار بسته به روز رسانی جدیدی ارائه می کند و تقریبا همیشه با نصب بسته ها، سیستم عامل می بایست کاملا Restart شود. این اتفاقی است که باعث می شود پایداری ماشین های مجازی که روی بستر Windows 2008 R2 راه اندازی شده اند و کاملا به آن وابسته اند پایین آید. در آن سمت، vSphere را داریم که در پایداری کم نظیر است. حتی در نسخه ESX 4 پایداری آن به حدی است که چندی پیش که برای بازبینی دوره ای به سایت یکی از مشتریان مراجعه کرده بودیم، Uptime سرورها را بررسی کردم و متوجه شدم از روز اول راه اندازی سرویس هایشان که حدود دو سال پیش بوده، حتی یک بار هم ESX خاموش و Restart نشده است. Uptime نزدیک به 650 روز. این آن بستر مطمئنی است که من می توانم با قدرت از آن دفاع کنم.

- امکان بهره برداری از میزان Memory به صورت Dynamic در vSphere
    در vSphere این امکان وجود دارد که میزان Memory اختصاص داده شده به ماشین های مجازی، بیش از مقدار واقعی Memory موجود بر روی سرور باشد و در نتیجه سرورها می توانند از میزان Memory آزاد یکدیگر استفاده کنند و به اصطلاح Overlap داشته باشند. در صورتی که در Hyper-V می بایست Memory را به صورت Fixed و ثابت تعریف کرد و حتی اگر یک ماشین از Memory اختصاص داده شده به آن استفاده نکند، دیگر ماشین ها قادر به استفاده از آن Memory نخواهند بود. این یک ضعف بسیار عمده است و یکی از بزرگترین مزایای مجازی سازی را زیر سوال می برد.
    در کل امکانات مدیریت Memory در vSphere واقعا قابل مقایسه با Hyper-V نیست.

- امکان دسترسی مستقیم ماشین های مجازی به لایه سخت افزار (دسترسی به شبکه و Storage) از دیگر امکانات خاص vSphere است. به این معنی که در Hyper-V، همه ارتباطات از ماشین های مجازی به Network و Storage حتما می بایست از لایه واسط Hyper-V عبور کند و این یعنی درگیر کردن CPU؛ ولی در vSphere این دسترسی به صورت مستقیم با قابلیت VMDirectPath I/O امکان پذیر است.

- امکان مدیریت دسترسی ماشین های مجازی به Storage از دیگر امکانات انحصاری vSphere است. به این معنی که می توان بین ماشین های مختلف برای دسترسی به Storage و میزان I/O سطح بندی و اولویت بندی کرد.

- استفاده از NAS به عنوان Shared Storage تنها در vSphere امکان پذیر است.

- در Hyper-V تعریف ماشین های مجازی با سیستم عامل Linux با محدودیت هایی همراه است. برای نمونه نمی توان چند CPU Core برای این ماشین ها تعریف کرد.

- امکان مدیریت منابع انرژی (Power) از دیگر ویژگیهای خاص vSphere است. به این معنی که اگر ماشین های مجازی از منابع سخت افزاری استفاده نکنند، میزان Voltage مصرفی CPU کاهش می یابد و یا در Data Center می تواند سخت افزارها را بنا به نیاز خاموش یا روشن کند.

- امکان مدیریت استفاده از پهنای باند ماشین های مجازی از دیگر ویژگی های خاص vSphere است.

- استفاده از Thin Provision برای بهینه سازی استفاده از منابع ذخیره سازی از قابلیت های عملیاتی vSphere است که Microsoft به دلیل محدودیت هایی که در Solution اش دارد، استفاده از آین را در Hyper-V در محیط عملیاتی توصیه نمی کند.

- امکان استفاده از vMotion از دیگر ویژگیهای vSphere است. هرچند Hyper-V هم Live Migration را پشتیبانی می کند ولی با محدودیت های بسیاری همراه است که می توان به موارد زیر اشاره کرد:
    نداشتن امکان Migration همزمان چند ماشین مجازی؛
    نداشتن امکان Migrate کردن Storage ها به صورت Live؛
    نداشتن امکان Migration بین چند نوع Storage (مثلا از Fiber Channel به NFS یا iSCSI)

- vSphere امکان مدیریت Restart شدن ماشین های مجازی را می دهد. به این معنی که می توان تعیین کرد کدام ماشین ها ابتدا Restart شوند و ...

- VMWare Fault Tolerance از ویژگی های انحصاری vSphere می باشد. با استفاده از این ویژگی می توان بالاترین سطح Availability را تامین کرد.

- امکان افزودن Memory و CPU بدون نیاز به خاموش کردن ماشین های مجازی از ویژگی های منحصر به فرد vSphere است. هر زمان که مشاهده شود منابع سخت افزاری یک سرور (مثلا Memory آن) کم است، می توان به راحتی و بدون نیاز به خاموش یا Restart کردن آن، میزان RAM را افزایش داد.

- مدیریت و دسترسی به ماشین های مجازی به صورت تحت وب از دیگر قابلیت های اختصاصی vSphere است. هرچند امکانات تحت وب آن به قدرت استفاده از کلاینت نیست و قرار هم نیست که این ابزار توسعه یابد، ولی در شرایط خاص و در صورت نیاز می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

در آخر هم می توان به امکانات مدیریتی که در vSphere وجود دارد و در دیگر ابزارها از جمله Hyper-V دیده نمی شود اشاره کرد.
    امکاناتی مانند گزارش های متنوع از نحوه استفاده از منابع سخت افزاری و یا Performance ماشین های مجازی از این جمله هستند.

اینها پارامترهای فنی هستند که باعث می شوند از بین راهکارهای مختلف مجازی سازی، تنها و تنها VMWare vSphere برای استفاده در محیط های عملیاتی مورد انتخاب قرار گیرد. موارد دیگری هم هستند که فکر می کنم نیازی به ذکر کردنشان نباشد و موارد بالا به اندازه کافی وزن این دو راهکار را نشان می دهد.

در مورد Update ها، حجم Update های vSphere به مراتب بسیار کمتر از Windows است و اگر از شرکت های ارائه کننده خدمات، سرویس گرفته باشید، این Update ها هم در قالب خدمات به شما ارائه می شوند.

vSphere روی هر سخت افزاری نصب نمی شود، لیستی از تعداد بسیار زیادی سخت افزار در سایت VMWare ارائه شده که توسط vSphere پشتیبانی می شود. ولی حداقل این اطمینان وجود دارد که به دلیل مشکلات سخت افزاری و Driver هایی که معمولا روی Windows دچار مشکل می شوند، پایداری سیستم پایین نمی آید.

در مورد License نه در مورد Microsoft Hyper-V و نه در مورد VMWare vSphere محدودیت و مشکلی وجود ندارد.

اگر به مواردی که پیشتر اشاره شد دقت کنید، می بینید تقریبا هیچ یک از راهکارهای vSphere را روی Hyper-V نداریم و Microsoft محصولی ارائه کرده که در این عرصه دست خالی نباشد. در یک کلام این دو راهکار قابل مقایسه با یکدیگر نیستند.

به موضوع دانش فنی اشاره شد. بله، نیاز به دانش فنی وجود دارد و اتفاقا vSphere پیچیدگی ها و تنظیمات بسیاری دارد. یا باید در مجموعه تیم فنی تشکیل داد و آنها را آموزش داد تا بتوانند از پس vSphere بر آیند. یا باید کار را برون سپاری کرد و به دست کاردان سپرد. شرکت هایی هستند که به ارائه خدمات تخصصی در این زمینه می پردازند.
    درست است که ایران تحریم است و این شرکت ها در ایران رسما نمایندگی ندارند. ولی شرکت هایی هستند که با دفاتر منطقه ای شان در کشورهای دیگر، به عنوان پارتنر رسمی شرکت هایی مانند VMWare و Microsoft فعالیت می کنند و با دسترسی مستقیم به منابع اطلاعاتی و دانش فنی، به ارائه مشاوره، راهکار، خدمات راه اندازی و پشتیبانی در ایران می پردازند و در نتیجه محدودیتی در دسترسی و استفاده از خدمات وجود ندارد.

امیدوارم توضیحات ارائه شده، مفید بوده باشد.

mehrzadmo، Reza.D، th95 و 10 نفر دیگر سپاسگزاری کرده‌اند.

نوشته
    4,263
    سپاسگزاری شده
    5765
    سپاسگزاری کرده
    2674
    نوشته های وبلاگ
    20
    بسیار ممنون از پاسخ ارزشمند شما که میتونه خودش به عنوان یک مقاله پربار استفاده بشه

اما میدونید که من با یک پست قانع نمیشم
    متاسفانه ما اینجا کسی رو نداریم که از Hyper-V دفاع کنه
    من با اون شرکت تماس میگیرم و میگم که اگر شد بیان اینجا و از نظراتشون دفاع کنند
    اما تا اون وقت من به عنوان وکیل تسخیری مجبورم وایسم و احتمالا آخر محاکمه له میشم
    بهر حال

- Hyper-V روی سیستم عامل Windows قرار دارد که مجموعه ای از بسیاری سرویس ها و ابزارهاست که هریک از آنها اگر به درستی کار نکنند، می توانند موجب از کار افتادن کل بستر مجازی سازی بشوند. در صورتی که در ESXi 4.1 با یک OS اختصاصی مواجه هستید که خلاصه شده و فقط همان سرویس هایی را دارد که نیاز دارد. حجم این دو را هم می توانید مقایسه کنید. 3.5 گیگ در برابر 200 - 300 مگ! در دنیای برنامه نویسی مثالی هست که می گویند هر خط کدی که به برنامه نوشته شود، یک واحد به احتمال بروز خطا در آن برنامه اضافه شده است!

- Hyper-V روی سیستم عامل Windows قرار دارد. حتما دیده اید که Microsoft هر چند روز یکبار بسته به روز رسانی جدیدی ارائه می کند و تقریبا همیشه با نصب بسته ها، سیستم عامل می بایست کاملا Restart شود. این اتفاقی است که باعث می شود پایداری ماشین های مجازی که روی بستر Windows 2008 R2 راه اندازی شده اند و کاملا به آن وابسته اند پایین آید. در آن سمت، vSphere را داریم که در پایداری کم نظیر است. حتی در نسخه ESX 4 پایداری آن به حدی است که چندی پیش که برای بازبینی دوره ای به سایت یکی از مشتریان مراجعه کرده بودیم، Uptime سرورها را بررسی کردم و متوجه شدم از روز اول راه اندازی سرویس هایشان که حدود دو سال پیش بوده، حتی یک بار هم ESX خاموش و Restart نشده است. Uptime نزدیک به 650 روز. این آن بستر مطمئنی است که من می توانم با قدرت از آن دفاع کنم.
    مهندس داریم در مورد Server 2008 R2 + Hyper V Service صحبت میکنیم یا Windows 2008 Hyper-V Server
    اونجا دیگه Kernel شده 1.5 گیگ (با همه امکانات ) و ارتباط با سخت افزار هم بهینه تر شده

در خصوص زمان Downtime هم بهرحال باید جمیع شرایط رو در نظر گرفت. تعداد ماشینها، سخت افزار استفاده شده، شرایط برق و پاور، دانش افراد استفاده کننده و ... مثلااین بنده خدا میگه
    Uptime | Hyper-v.nu

- امکان بهره برداری از میزان Memory به صورت Dynamic در vSphere
    در vSphere این امکان وجود دارد که میزان Memory اختصاص داده شده به ماشین های مجازی، بیش از مقدار واقعی Memory موجود بر روی سرور باشد و در نتیجه سرورها می توانند از میزان Memory آزاد یکدیگر استفاده کنند و به اصطلاح Overlap داشته باشند. در صورتی که در Hyper-V می بایست Memory را به صورت Fixed و ثابت تعریف کرد و حتی اگر یک ماشین از Memory اختصاص داده شده به آن استفاده نکند، دیگر ماشین ها قادر به استفاده از آن Memory نخواهند بود. این یک ضعف بسیار عمده است و یکی از بزرگترین مزایای مجازی سازی را زیر سوال می برد.
    در کل امکانات مدیریت Memory در vSphere واقعا قابل مقایسه با Hyper-V نیست.
    مطمئنید Hyper-V این قضیه رو نداره ؟
    Using The Dynamic Memory Feature on Microsoft Hyper-V : The Storage Architect

- استفاده از NAS به عنوان Shared Storage تنها در vSphere امکان پذیر است.
    واقعا Hyper-V این قضیه را ندارد ؟

Storing Windows Server 2008 Hyper-V files on a CIFS/SMB file share - Jose Barreto's Blog - Site Home - TechNet Blogs

Hyper-V روی هر سخت افزاری نصب نمی شود، لیستی از تعداد بسیار زیادی سخت افزار در سایت VMWare ارائه شده که توسط Hyper-V پشتیبانی می شود. ولی حداقل این اطمینان وجود دارد که به دلیل مشکلات سخت افزاری و Driver هایی که معمولا روی Windows دچار مشکل می شوند، پایداری سیستم پایین نمی آید.
    در این مورد که برعکس میگن ؟ مثلا من میتونم Hyper-V رو روی یک سرور معمولی (شما بخوانید PC) نصب کنم ولی ESX نمیشه کارت شبکه رو نمیشناسه و ...

درست است که ایران تحریم است و این شرکت ها در ایران رسما نمایندگی ندارند. ولی شرکت هایی هستند که با دفاتر منطقه ای شان در کشورهای دیگر، به عنوان پارتنر رسمی شرکت هایی مانند VMWare و Microsoft فعالیت می کنند و با دسترسی مستقیم به منابع اطلاعاتی و دانش فنی، به ارائه مشاوره، راهکار، خدمات راه اندازی و پشتیبانی در ایران می پردازند و در نتیجه محدودیتی در دسترسی و استفاده از خدمات وجود ندارد.
    این همون داستان سیسکو نمیشه ؟ وقتی تحریم هستیم تحریم هستیم دیگه ! اون شرکت واسطه هم اگر به شما سرویس بده که میشه خلاف بحث تحریم
    درست نمیگم ؟ شما مواد خدر رو میدید به یک دکتر به شرط استفاده خودش ولی اگر بده به یک قاچاقچی ... (البته مثالها بلا تشبیه بودها

- امکان مدیریت منابع انرژی (Power) از دیگر ویژگیهای خاص vSphere است. به این معنی که اگر ماشین های مجازی از منابع سخت افزاری استفاده نکنند، میزان Voltage مصرفی CPU کاهش می یابد و یا در Data Center می تواند سخت افزارها را بنا به نیاز خاموش یا روشن کند.
    ظاهرا Hyper-V هم این کار را انجام میدهد ! حداقل در داشبوردش میبینم که مثلا استفاده از CPU رو صفر میکنه یا رم رو ...

اگر به مواردی که پیشتر اشاره شد دقت کنید، می بینید تقریبا هیچ یک از راهکارهای vSphere را روی Hyper-V نداریم و Microsoft محصولی ارائه کرده که در این عرصه دست خالی نباشد. در یک کلام این دو راهکار قابل مقایسه با یکدیگر نیستند.
    لینک معتبری در خصوص Market Share این دو دارید ؟

- امکان افزودن Memory و CPU بدون نیاز به خاموش کردن ماشین های مجازی از ویژگی های منحصر به فرد vSphere است. هر زمان که مشاهده شود منابع سخت افزاری یک سرور (مثلا Memory آن) کم است، می توان به راحتی و بدون نیاز به خاموش یا Restart کردن آن، میزان RAM را افزایش داد.
    من تو ESX 4 این رو ندارم ! مشکل از دانش منه یا ..

- امکان دسترسی مستقیم ماشین های مجازی به لایه سخت افزار (دسترسی به شبکه و Storage) از دیگر امکانات خاص vSphere است. به این معنی که در Hyper-V، همه ارتباطات از ماشین های مجازی به Network و Storage حتما می بایست از لایه واسط Hyper-V عبور کند و این یعنی درگیر کردن CPU؛ ولی در vSphere این دسترسی به صورت مستقیم با قابلیت VMDirectPath I/O امکان پذیر است.
    اون شرکت ادعا میکرد HyperVisor در Hyper-V هم وجود داره و در هر دو این لایه هست که دسترسی به منابع رو مدیریت میکنه و فقط اسمه که فرق میکنه
    راستی ما قفل سخت افزاری هم زیاد داریم ! در این مورد چطور میشه این دو رو مقایسه کرد ؟

در کنار همه این موارد من سه پوینت دیگه هم دارم

1- با توجه به اینکه این مجانیه و اون یکی رو باید پول بدیم بخریم (طبق فرمایش شما، دفاتر منطقه ای و .. مگر اینکه شما هم کرک شده نصب کنید) چه کنیم
    2- برای شرکتی کوچک مثل ما که در دفتر مرکزی 150 یوزر داره و در چند جای کشور چند پروژه داره که به اینترنت یا خط دو مگ میان باز هم این قضیه پیشنهاد میشه ؟
    البته سرویس ها رو که گفتم زیادن ولی ... ! کلا میخوام بدونم به صرف هست یا نه ؟
    3- مقایسه این دو از نظر کار در لایه دو شبکه چگونه هستش ؟

بسیار ممنون از زحمات شما و دوستان عزیز دیگر

نام حقيقي: محمد حکیمی

Administrator شناسه تصویری Hakimi
    نوشته
    6,549
    سپاسگزاری شده
    6798
    سپاسگزاری کرده
    1035
    نوشته های وبلاگ
    4
    آن Kernel که نام می برید، همان Microsoft Windows Server 2008 R2 است که تلاش شده سرویس های اضافی اش حذف شوند و با همه تلاشی که شده، حجمش به 1.5 گیگ رسیده است. این کجا و آن سیستم عامل اختصاصی ESXi کجا؟!

در مورد Uptime، بحث Update شدن Hyper-V Server را که نمی توانید نادیده بگیرید. یک زمانی بود که برای Uptime کل می انداختیم (زمان NT 4.0) یک بنده خدایی بود ادعا می کرد Uptime سرورش رکورد همه Linux ها را زده است. راست هم می گفت. یک سرور ایزوله شده گذاشته بود و فقط Ping. هیچ سرویس دیگری هم نمی داد! محیط عملیاتی داستانش متفاوت است.

منظور از Dynamic این است که مثلا اگر روی سخت افزار 4 گیگ رم داری، بتوانی 4 ماشین با 2 گیگ رم داشته باشی (که می شود 8 گیگ) و به صورت مشترک از میزان رم سخت افزاری استفاده کنند. این کار را در Hyper-V نمی توان انجام داد. در Hyper-V اگر 4 گیگ RAM داری، فقط می توانی به ماشین ها 4 گیگ رم اختصاص دهی و نه بیشتر.

به NAS اشاره کردی و لینکی دادی. در بالای همان صفحه که لینکش را دادی توضیح داده که پس از نوشتن آن مطلب، متوجه شده که Microsoft به صراحت اعلام کرده NAS را پشتیبانی نمی کند: "Network-attached storage (NAS) is not supported for Hyper-V"
    Planning for Disks and Storage

در جمله پشتیبانی نکردن از همه سخت افزارها، به اشتباه vSphere را Hyper-V نوشتم! اشتباه لپی بود. درستش کردم.

در مورد تحریم، درست است که تحریم تحریم است. ولی اگر قرار بود به خاطر تحریم دست به ابزارها نزنیم که می بایست IT را به طور کامل فراموش می کردیم. توضیحی که دادم برای این بود که متوجه باشیم تحریم دلیل بر نبود دانش فنی و دسترسی به پشتیبانی و خدمات تخصصی نیست و این خدمات برای هر دو راهکار در ایران وجود دارد.

در مورد مدیریت منابع انرژی، Hyper-V امکان خاموش کردن سخت افزارها بر اساس نیاز را ندارد.

در مورد افزودن Memory و CPU، این قابلیت وجود دارد. اگر نتوانسته اید استفاده کنید دلیل بر نبودنش نیست! نامش Memory Hot Add و CPU Hot Plug است. گوگل کنید پیدا می کنید. (توصیه: حتما برای استفاده از هر ابزار، پیش از شروع، کتابها و راهنماها را مطالعه کنید. این ها ابزارهای ساده ای نیستند که بتوان با سعی و خطا از آنها استفاده کرد.)

و اما آن چند مورد دیگر:
    1- ESXi رایگان است. البته مسلم است که قابلیت های مورد نیازتان را نمی توانید در ESXi بدون هزینه بیابید. همانطور که Hyper-V بدون SCVMM و SCDPM هیچ گونه قابلیت مدیریتی ندارد و این دو هم رایگان نیست. در نتیجه در مقایسه هزینه با هم تفاوت عمده ای ندارند.

2- برای همه شرکت هایی که بزرگتر از SOHO هستند پیشنهاد می کنم. تعداد زیادی از مشتریان ما در همین حد و حدود اندازه شما هستند.

3- در لایه شبکه هم امکانات مدیریت شبکه vSphere بسیار بیشتر از Hyper-V است. با کمی جستجو در گوگل می توانید مقایسه های بسیاری را در این زمینه بیابید.

aryagohar، mgholami، Reza.D و 4 نفر دیگر سپاسگزاری کرده‌اند.

نام حقيقي: علی رضا رمضانی

عضو عادی شناسه تصویری aramezany
    نوشته
    60
    سپاسگزاری شده
    21
    سپاسگزاری کرده
    2
    ای کاش دوستان یه مقدار تو اینترنت جستجو می کردند و OracleVM رو هم بررسی می کردند. من چند تا مقایسه تو اینترنت دیدم. لطفا شما هم توجه کنید:

نام حقيقي: Armin

تازه وارد
    نوشته
    12
    سپاسگزاری شده
    4
    سپاسگزاری کرده
    1
    فعلا از یک G7 به عنوان Storage استفاده خواهیم کرد تا پول برسه و SAN بخریم. نمیدونم با همین سرور میشه داستانهای iSCSI رو پیاده کرد یا حتما به NAS و .. نیاز هستش
    شبکه هم حدود 150 یوزر در دفتر مرکزی و 5-6 تا پروژه در نقاط مختلف که قراره با خطهای MPLS و E1 و ... وصل بشوند
    سرویس ها هم اتوماسیون، شیرپوینت، Asterisk، مالی، چند خط اینترنت (که دنبال لود بالانسر هستم واسشون)، اکتیو، سوییچ ها سیسکو ... وایرلس هم داریم و .. ایزا و .. چی بگم دیگه ؟

هنور من از دوستان در خصوص لایسنس جوابی نشنیدم

ببینید اول از همه من این رو در مورد لایسنس خدمتون بگم که تا الان کسی نگفته که ما از لایسنس های generate شده استفاده کردیم و لایسنسمون بلوکه شده.
    اگر هم برای اپدیت کردن می خواین استفاده کنید خوب معمولا همه میرن فایل اپدیت رو می گیرن از سایت مادر و افلاین اپدیت می کنن.

شما اگه بخاید می تونید از یه سرور با چند هارد برای iSCSI به صورت Appliance استفاده کنید که من برای محیط کاری توصیه نمی کنم. تصمیم با شماست.
    اما اگر می خواهید که Clusetring, vMotion, HA و .. اینارو داشته باشید که مطمعن هستم با این چیزهایی که شما می خواهید راه بندازید باید Cluster هم داشته باشید باید یه iSCSI تهیه بفرمایید.

شما بهترین حالت اینه که در دفتر مرکزی تمام خدماتتون رو ارائه بدید و بقیه جاها از شما فقط سرویس بگیرن.

دیگه از اینجا به بعد به کسی که طراحی می کنه و نوع Availability که برای سرویس هاتون می خواین بستگی داره.

بنده نمی گم Microsoft چی کم داره یا VMware چی زیاد یا کم داره هر کدوم برایه خودشون عالمی هستن.

باز سوالی بود در خدمتم.

ویرایش توسط arminmacx : 2011-05-08 در ساعت 01:23 AM
    th95 سپاسگزاری کرده است.

کلمات کلیدی در جستجوها:

تفاوت hyper-v با vmware

همه چیز درباره Hyper-V

همه چیز در مورد hyper-v

هایپر وی چگونه کار میکند

چطور hyper- v platform را در vmware فعال کنیم؟مقاله ای درباره ی WMVARE ESXIمقاله در مورد هایپر ویمقایسه هایپر vmwareتفاوت vsphere با مایکروسافت hypervserver 2008 hyper v کرکچطور hyper- v platform را در vm ware فعال کنیم؟نصب کارت e1 روی hypervhyper-v یا vsphereکار با hyper-vتفاوت esx با hyper-vمقایسه ومجازی سازی esxi 5 :hyper v 2008 serverاستفاده همزمان از2 esxكسي با Hyper-V كار كردهاضافه کردن vm به hyper سخت افزار برای هایپر ویچگونه یک هایپر وی نصب کنیمهایپر وی یا vmwareشرکتهای فعال vmware esxنحوه کار با هایپر ویپروژه مجازی سازی هایپر وی

برچسب برای این موضوع