صفحه 1 از 2 1 2 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 15 از مجموع 17

موضوع: vCenter DataBase

nkm
    nkm آنلاین نیست.
    نام حقيقي: Ali, Niknam

مدیر بازنشسته شناسه تصویری nkm
    نوشته
    2,552
    سپاسگزاری شده
    519
    سپاسگزاری کرده
    197

vCenter DataBase

سلام
    امروز داشتم یک سری مطلب خود VMWare میخواندم برای مراحل نصب
    به قسمت vCenter DataBase که رسیدم دیدم که نوشته vCenter میتونه با بانکهای IBM DB2 9.5, MS-SQL 2005 Exp, MS-SQL 2005, MS-SQL 2008, Oracle 10g, Oracle 11g کار کنه
    همه اینها درست، شاید کمتر کسی باشه که سراغ چیزی به جزء MS-SQL بره، ولی چیزی که شاید خیلیها بهش توجه نکنند و مثل من فقط کارشون Next, Next زدن هست! و دلشون خوش هست که vCenter نصب کردن! اینه که نسخه MS-SQL 2005 Exp برای حداکثر 5 هاست با 50 VM پیشنهاد میشه، این خود میتونه در کاهش کارایی تاثیر بگذارد.

شاید خود من هم دقیقا برای بار اول همین خطا را مرتکب شدم، ولی برای دفعات بعدی و فقط از روی غریزه، MS-SQL 2008 را نصب کردم.

بگذریم، باشد برای دوستان دیگر تجربه
    ولی سوال من اینه که آیا برای vCenter DataBase نیازی به کلاستر کردن است؟
    اگر نیازه، بهتره از سولوشن رپلیکیشن استفاده بشه، یا اینکه Shared Storage؟؟؟

موضوعات مشابه:
    بزودی دوباره برمیگردم!
    ------
    علی نیکنام
    ali { a@t } niknam.ir

نام حقيقي: Mehdi Golpayeganni

مدیر بخش سیستم های مجازی شناسه تصویری mehdi.g
    نوشته
    917
    سپاسگزاری شده
    883
    سپاسگزاری کرده
    505
    آقای نیکنام ، کلا شما علاقه خاصی به کلاستر کردن همه چیز داری !

با توجه به اینکه Database مورد استفاده vcenter با گرفتن backup و recover قابل بازیابی میباشد ، در حالت عادی نیازی به کلاستر کردن database نیست.

مگر اینکه شما vcenter دوم رو هم بصورت linked-mode با vcenter اول نصب کنید که در اون صورت بین database ها هم replication وجود دارد.

Hakimi و SADEGH65 سپاسگزاری کرده‌اند.

نام حقيقي: حسین توکلی

خواننده
    نوشته
    68
    سپاسگزاری شده
    146
    سپاسگزاری کرده
    15
    نقل قول نوشته اصلی توسط mehdi.g نمایش پست ها

مگر اینکه شما vcenter دوم رو هم بصورت linked-mode با vcenter اول نصب کنید که در اون صورت بین database ها هم replication وجود دارد.
    با سلام
    تا آنجایی که من می دونم و تست کردم Linked-Mode در vCenterهای دوم به بعد دیتابیس مشترکی با vCenter اول ندارن و هرکدوم دیتابیس خودشون رو دارن. لذا اطلاعات مربوط به Hostها و VMها در vCenterهای دوم به بعد در حالت Linked-Mode نمایش داده نمیشه. از این حالت میشه برای وصل شدن به vCenter اول از طریق vCenterهای دیگه استفاده کرد.
    Replication بین vCenterها توسط AD LDS انجام میشه که شامل Roleها و سایر موارد میشه.
    Replication بین دیتابیس vCenter اول با بقیه رو من تا حالا امتحان نکردم که از این طریق بشه کلیه اطلاعات رو روی vCenterهای مختلف یکی کرد. از طرفی اگر این کار انجام بشه این شبهه بوجود میاد که ممکنه که مدیریتی که توسط vCenter اول روی Hostها انجام میده توسط vCenterهای بعدی دچار اختلال بشه.
    آیا کسی اینکار رو انجام داده و اگر اینطور هست خوشحال میشم که نتیجه رو به اشتراک بذاره؟

نام حقيقي: Mehdi Golpayeganni

مدیر بخش سیستم های مجازی شناسه تصویری mehdi.g
    نوشته
    917
    سپاسگزاری شده
    883
    سپاسگزاری کرده
    505
    آقای توکلی عزیز

در این لینک همین سوال آقای نیکنام پرسیده شده که بهش جواب هم داده شده.
    VMware Communities: replication of virtual center database ...

اما در خصوص Replication بین سرورهای vcenter ، کمپانی vmware با ارائه و معرفی محصول
    VMware vCenter Server Heartbeat

این کار رو انجام داده.

nkm و SADEGH65 سپاسگزاری کرده‌اند.

nkm
    nkm آنلاین نیست.

نوشته
    2,552
    سپاسگزاری شده
    519
    سپاسگزاری کرده
    197
    من vCenter را به صورت یک VM نصب کردم، میترسم یک وقت هاست همون VM از مدار خارج بشه، و VM نتوانند جابجا بشن و خوب یک سری سیستم از مدار خارج بشن!!!

اگر این کار مناسب نیست، راه درست چیست؟؟؟

بزودی دوباره برمیگردم!
    ------
    علی نیکنام
    ali { a@t } niknam.ir

نام حقيقي: Amir Fouladvand

عضو ویژه
    نوشته
    644
    سپاسگزاری شده
    807
    سپاسگزاری کرده
    270
    نقل قول نوشته اصلی توسط nkm نمایش پست ها
    من vCenter را به صورت یک VM نصب کردم، میترسم یک وقت هاست همون VM از مدار خارج بشه، و VM نتوانند جابجا بشن و خوب یک سری سیستم از مدار خارج بشن!!!

اتفاقا باید عرض کنم بهترین کار همینه که شما vcenter رو هم روی vm اجرا کنید .
    ضمنا شما قوانینی که بین هاست ها تعریف میکنید در صورتی که vcenter از کار بیفته همچنان به کار خودشون ادامه میدن و اصولا جای نگرانی خاصی وجود نداره .
    David Davis

Tavakkoli سپاسگزاری کرده است.

نام حقيقي: صادق نجاتی زاده

مدیر بازنشسته شناسه تصویری SADEGH65
    نوشته
    2,264
    سپاسگزاری شده
    3415
    سپاسگزاری کرده
    3619
    نوشته های وبلاگ
    12

نصب Vcenter روی یک esx vm

nkm
    nkm آنلاین نیست.

نوشته
    2,552
    سپاسگزاری شده
    519
    سپاسگزاری کرده
    197
    بله، مابقی هاستها به کار خودشون ادامه میدن، ولی VMهایی که روی آن هاست Down شده هستند، از کار می افتند!!!
    من امروز این کار را تستی انجام دادم، هاستی که VM vCenter روش بود را دستی (از طریق Work Station) خاموش کردم، و تمامی VMهای اون هاست ، و همینطور vCenter از کار افتاد، مگر اینکه هاست را دوباره روشن کردم، و خودشون اتوماتیک بالا اومدن

ولی این خوب نیست، بنظرم حتما 2تا vCenter Link Mode لازم است.

نقل قول نوشته اصلی توسط SADEGH65 نمایش پست ها
    من مطالب اون بخش را خواندم، بنظرم استفاده از قابلیتهای HA و DRS میتونه این ریسک را توجیه کنه که vCenter را هم روی یک VM نصب کرد.
    ولی در مورد مانیتورینگ، بنظرم مانیتورینگ هم میشه روی VM داشت، فقط یک NetBook مثلا گذاشت برای مانیتور کردن هاستها و vCenter، که با از کار افتادن اونها، سیستم آلارم خودش را بده و همچنین به UPS نیاز نداشته باشه

این مطالب را هم من دیدم:
    http://www.vmware.com/files/pdf/perf..._tolerance.pdf
    http://www.vmware.com/files/pdf/tech..._Practices.pdf

ولی باز تجربه دوستان نیاز است

ویرایش توسط nkm : 2010-11-21 در ساعت 05:08 PM
    بزودی دوباره برمیگردم!
    ------
    علی نیکنام
    ali { a@t } niknam.ir

nkm
    nkm آنلاین نیست.

نوشته
    2,552
    سپاسگزاری شده
    519
    سپاسگزاری کرده
    197
    دوستان؟؟؟؟

بزودی دوباره برمیگردم!
    ------
    علی نیکنام
    ali { a@t } niknam.ir

خواننده
    نوشته
    68
    سپاسگزاری شده
    146
    سپاسگزاری کرده
    15
    بله، مابقی هاستها به کار خودشون ادامه میدن، ولی VMهایی که روی آن هاست Down شده هستند، از کار می افتند!!!
    من امروز این کار را تستی انجام دادم، هاستی که VM vCenter روش بود را دستی (از طریق Work Station) خاموش کردم، و تمامی VMهای اون هاست ، و همینطور vCenter از کار افتاد، مگر اینکه هاست را دوباره روشن کردم، و خودشون اتوماتیک بالا اومدن

ولی این خوب نیست، بنظرم حتما 2تا vCenter Link Mode لازم است.

من مطالب اون بخش را خواندم، بنظرم استفاده از قابلیتهای HA و DRS میتونه این ریسک را توجیه کنه که vCenter را هم روی یک VM نصب کرد.
    ولی در مورد مانیتورینگ، بنظرم مانیتورینگ هم میشه روی VM داشت، فقط یک NetBook مثلا گذاشت برای مانیتور کردن هاستها و vCenter، که با از کار افتادن اونها، سیستم آلارم خودش را بده و همچنین به UPS نیاز نداشته باشه

این مطالب را هم من دیدم:
    http://www.vmware.com/files/pdf/perf..._tolerance.pdf
    http://www.vmware.com/files/pdf/tech..._Practices.pdf

ولی باز تجربه دوستان نیاز است
    با سلام
    نکته اینجاست که، اینکه با خاموش کردن یک Host کلیه VMهای روی اون از کار می افتند خیلی طبیعی هست و ربطی به اینکه VM مربوط به vCenter روی اون هاست قرار داشته باشه نداره!
    شما می تونید این مورد رو تست کنید و فقط VM مربوط به vCenter خودتون رو خاموش کنید. می بینید که بقیه VMها روی همه هاستهاتون به کار خودشون ادامه میدن. حتی اگر از VDS استفاده کرده باشید و VLANهای متعددی روی هاستهای مختلف داشته باشید. در این حالت فقط vSphere Management رو از دست میدید و به علت نبود vCenter نمی تونید هاستها و VMهاتون رو از طریق vSphere Client مدیریت کنید. همواره تمامی هاستها یک کپی از تمامی تنظیمات لازم از Cluster رو دارند.
    از طرفی HA برای جبران این مورد طراحی شده که فارغ از وجود vCenter درصورتیکه یک هاست ازکار بیافتد، VMهای روی آن هاست بر روی هاست دیگری بالا اومده و ادامه کار بدن. اینکار در صورت وجود حداقل 4 هاست و از طریق چک کردن Heartbeat بین هاستها انجام میشه که درصورت Fail شدن یکی از هاستها، VMها بر روی هاستهای دیگه رجیستر شده و استارت میشن.
    بنابراین نگرانی شما درمورد مجازی بودن vCenter بی مورد هست و اتفاقاً خود VMware هم به جهت استفاده از قابلیتهای مجازی سازی برای در دسترس پذیری بیشتر، همینکار رو پیشنهاد می کنه.
    نکته: البته همه اینها به شرط استفاده از Storage مشترک بین هاستهاست و نه استفاده از Local Storage خود هاستها!
    بنابراین استفاده از vCenter بصورت VM در یک Cluster با حداقل قابلیت HA توصیه می گردد.

nkm، SADEGH65، mehdi.g و 1 نفر دیگر سپاسگزاری کرده‌اند.

nkm
    nkm آنلاین نیست.

نوشته
    2,552
    سپاسگزاری شده
    519
    سپاسگزاری کرده
    197
    من روی کلاستر HA را فعال کرده ام، و همینطور DRS، ولی یک بار برای آزمایش، آن هاستی که روی آن VM مربوط به vCenter نصب بود را خاموش کردم، vCenter از کار افتاد و همه اون ماشینهای روی HOST نیز خاموش شدند.
    چون vCenter نیز در دسترس نبود، همیچ DRS هم انجام نمیشد.
    در ضمن من ماشینهام روی SAN هستند.

بزودی دوباره برمیگردم!
    ------
    علی نیکنام
    ali { a@t } niknam.ir

خواننده
    نوشته
    68
    سپاسگزاری شده
    146
    سپاسگزاری کرده
    15
    یکبار این تست رو روی یک هاست که vCenter روی اون نباشه امتحان کنید و از طریق vSphere Client ببینید که آیا VMها بر روی هاستهای دیگه رجیستر میشن و HA شما درست تنظیم شده و کار می کنه یا نه!
    در مورد نحوه تنظیم HA نیز رجوع شود به مستندات vSphere

nkm
    nkm آنلاین نیست.

نوشته
    2,552
    سپاسگزاری شده
    519
    سپاسگزاری کرده
    197
    روی یک ماشین دیگه بالا میاد، ولی خاموش میشه و بعد روی هاست دیگری روشن میشه
    روی vCenter هم امتحان کردم، همین اتفاق براش افتاد،

فقط مشکل اینجاست که ماشینها خاموش میشوند، برای این باید چکار کرد؟؟؟
    باز هم باید که کلاسترینگ کرد؟؟؟

بزودی دوباره برمیگردم!
    ------
    علی نیکنام
    ali { a@t } niknam.ir

خواننده
    نوشته
    68
    سپاسگزاری شده
    146
    سپاسگزاری کرده
    15
    در حالت معمول در تنظیمات Host در قسمت Configuration->Virtual Machine Startup/Shutdown گزینه هایی وجود داره که می تونید با فعال کردن به هاست بگید که قبل از Shutdown شدن، ابتدا VMها رو Shutdown کنه و یا موقع Startup هم VMها رو روشن کنه. این گزینه بدرد وقتی می خوره که هاست پروسه Shutdown رو طی کنه و نه وقتی که بر اثر موارد ناگهانی مثل قطعی برق ازکار بیافته.
    نکته مهم اینجاست که این تنظیم در تضاد با قابلیت HA رو Cluster هست. یعنی وقتی که HA رو بر روی Cluster فعال می کنید، با نصبHA Agent بر روی هاستها این تنظیم غیرفعال میشه تا درصورت ازکار افتادن یک هاست، و طی پروسه HA (رجیستر شدن VMها بر روی هاست دیگر و راه اندازی مجدد VMهای مزبور)، درصورتیکه هاست قبلی به مدار برگشت و دوباره روشن شد، VMها بر روی هاست قبلی رجیسترشده باقی نمونند و اونجا بالا نیان. چون با فعال بودن این دو مورد با هم در اینکار اختلال بوجود میاد.

نکته بسیار مهمتر از اینها در مفهوم HA نهفته است که متاسفانه شما به اون دقت نکردید!
    قابلیت HA در یک Cluster برای این طراحی شده تا اگر یک هاست Fail شد VMها بر روی هاستهای دیگه قابل بازیابی بوده و مجدداً شروع به کار کنند. بنابراین از HA نباید این انتظار رو داشت که وقتی شما بصورت دستی یک هاست رو خاموش می کنید و اون هاست مراحل معمولی Shutdown رو طی می کنه، HA وارد عمل بشه.

درحقیقت HA قابلیت دسترس پذیری با کمی تاخیر رو براتون فراهم می کنه.
    اگر قصد شما دسترس پذیری در بالاترین سطح ممکن و بدون وقفه هست، باید از Fault Tolerance استفاده کنید. که در اینصورت VM دیگه ای عیناً متناظر با VM اصلی همواره آماده بکار در آخرین وضعیت به سر می بره تا اگر VM اصلی بطور ناگهانی از دسترس خارج شد، VM دوم سریعاً جایگزین بشه و در اینصورت دیگه Down Time نخواهید داشت.

و نکته آخر توجه به مفاهیم هست. اکیداً به همه دوستان توصیه می کنم که با مفاهیم تکنولوژیهای مختلف به هیچ وجه سطحی برخورد نکنند و در سطح راه اندازی و استفاده از اونها کار نکنند. چرا که درک مفاهیم بصورت عمیق و جزیی همواره بهترین پشتوانه برای اشکال زدایی، طراحی و پیاده سازی درست و اصولی هست.
    بنابراین ابتدا مطالعه جزء به جزء دقیق مستندات، تست و سپس وارد فاز عملیاتی شدن رو توصیه می کنم. نه اینکه مثلآً در یک Documentation حوصله خوندن فصلهای اوایل رو نداشته باشیم و صاف بریم سراغ نصب و راه اندازی! البته این رو بگم که منظورم از این جملات آخر به شخص خاصی نبود و فقط یک دغدغه است که همیشه اون رو همه جا مشاهده می کنم.

موفق و پیروز باشید

ویرایش توسط Tavakkoli : 2010-11-23 در ساعت 02:13 PM
    SADEGH65 و mehdi.g سپاسگزاری کرده‌اند.

fkh
    fkh آنلاین نیست.

عضو عادی
    نوشته
    150
    سپاسگزاری شده
    62
    سپاسگزاری کرده
    30
    نقل قول نوشته اصلی توسط Tavakkoli نمایش پست ها
    اینکار در صورت وجود حداقل 4 هاست و از طریق چک کردن Heartbeat بین هاستها انجام میشه که درصورت Fail شدن یکی از هاستها، VMها بر روی هاستهای دیگه [/B][/I]
    کلاستر من شامل 3تا هاست وsan storage است یعنی ha روی کلاستر من کار نخواهد کرد دلیلش چیه؟

صفحه 1 از 2 1 2 آخرینآخرین

کلمات کلیدی در جستجوها:

رپلیکیشن در sQl

رپلیکیشن چیست

رپلیکیشن در اوراکل

رپلیکیشن چسیت

نحوه بکاپ گرفتن از دیتا بیس vcenter

مراحل نصب vcenter

how configuration vcenterروش

drsچیست ؟

رپليکیشن sql

drsچیست