نمایش نتایج: از شماره 1 تا 11 از مجموع 11
سپاس ها 47سپاس
  • 1 توسط M-r-r
  • 1 توسط ahda
  • 11 توسط mahyar49
  • 1 توسط hraeissi
  • 15 توسط Hakimi
  • 8 توسط mehdi.g
  • 5 توسط SADEGH65
  • 5 توسط Tavakkoli

موضوع: چرا چند سرور؟

نام حقيقي: امير حسين دانش افروز

عضو عادی
    نوشته
    95
    سپاسگزاری شده
    5
    سپاسگزاری کرده
    28

چرا چند سرور؟

سلام
    زماني كه يك سازمان براي سرويس هاي مختلف خود از چند سرور استفاده مي كرد تصور مي كردم به خاطر كارايي بهتر هر يك از سرويس ها اين كار را انجام مي دهند. به هر حال هر نرم افزار براي خود يك سخت افزار خوب را بكار مي گرفت و بازدهي خوبي داشت.

ولي وقتي بحث مجازي سازي بوجود مي آيد، مي بينم كه چند سرويس روي يك كامپيوتر به خوبي كار مي كند. بنابراين دليل نصب هر سرويس روي يك سرور، استفاده بهينه از منابع سخت افزاري نيست.

چه دليلي دارد كه هر سرويس را روي يك سرور مجزا نصب كنيم. مثلا sqlserver را روي يك سرور، IIS را روي يك سرور ديگر، AD را روي يك سرور ديگر... ؟؟؟؟
    درحالي كه همه اين سرور ها در حقيقت از يك سخت افزار استفاده مي نمايند.

نام حقيقي: محمد رسول راستی

مدیر عمومی شناسه تصویری M-r-r
    نوشته
    9,486
    سپاسگزاری شده
    4309
    سپاسگزاری کرده
    2706
    کلاس گذاشتن جلوی مدیران سایر اداره ها، صرف هزینه بیجا، استفاده حداقلی از حداکثر ها، . . .

ripek سپاسگزاری کرده است.
    Mohammad Rasoul Rasti
    There's no place like 127.0.0.1
    m.rasti [@] outlook.com

عضو عادی
    نوشته
    95
    سپاسگزاری شده
    5
    سپاسگزاری کرده
    28
    يه گشتي زدم تو اينترنت

مجازي سازي موقعي به درد مي خوره كه شما مجبور باشيد از چند سيستم عامل متفاوت استفاده كنيد. يا اينكه نرم افزاري را بخواهيد تست كنيد.
    در غير اينصورت راه اندازي هر سرويس ويندوز، روي يك سرور مجزا، كار غير معقولي به نظر مير سه.

ياعلي

ripek سپاسگزاری کرده است.

نام حقيقي: +++AnathemA+++

عضو ویژه شناسه تصویری mahyar49
    نوشته
    913
    سپاسگزاری شده
    879
    سپاسگزاری کرده
    673
    نقل قول نوشته اصلی توسط ahda نمایش پست ها
    سلام
    زماني كه يك سازمان براي سرويس هاي مختلف خود از چند سرور استفاده مي كرد تصور مي كردم به خاطر كارايي بهتر هر يك از سرويس ها اين كار را انجام مي دهند. به هر حال هر نرم افزار براي خود يك سخت افزار خوب را بكار مي گرفت و بازدهي خوبي داشت.

ولي وقتي بحث مجازي سازي بوجود مي آيد، مي بينم كه چند سرويس روي يك كامپيوتر به خوبي كار مي كند. بنابراين دليل نصب هر سرويس روي يك سرور، استفاده بهينه از منابع سخت افزاري نيست.

چه دليلي دارد كه هر سرويس را روي يك سرور مجزا نصب كنيم. مثلا sqlserver را روي يك سرور، IIS را روي يك سرور ديگر، AD را روي يك سرور ديگر... ؟؟؟؟
    سلام
    بحث بایدها و نبایدها مطرح میشه
    به طور مثال نباید روی سرور AD ، آیزا سرور نصب کرد

باید وسعت سازمان رو در نظر بگیرید
    به نظر شما یک سرور AD که در یک سازمان دومین کنترلر اصلی هست و به طور مثال 500 تا کاربر هم روش هست، منطقی هست database سازمان هم روش پیاده سازی کنیم؟سرور جوابگو هست؟

احتمالات را در نظر بگیرید
    سرور AD داریم در یک سازمان میایم SQL هم به طور مثال برای دیتابیس سیستم حسابداری یک سازمان نصب می کنیم(روی سرور AD)
    حالا سرور AD ما برای چند ساعتی بنا به مشکلی براش پیش اومده باید از مدار خارج بشه و ادیتشنالش پاسخگو خواهد بود، الان تکلیف دیتابیس و کاربران سیستم حسابداری چه خواهد شد؟

ولي وقتي بحث مجازي سازي بوجود مي آيد، مي بينم كه چند سرويس روي يك كامپيوتر به خوبي كار مي كند. بنابراين دليل نصب هر سرويس روي يك سرور، استفاده بهينه از منابع سخت افزاري نيست
    فقط از سخت افزار استفاده می کنند آن هم به مقداری که شما برایش تعیین کردید،اگر هم مشکلی برای یکی از سیستم ها به وجود بیاید تمام سیستم ها از کار نمی افتد و فقط همان سروری که مشکل دارد از مدار خارج می شود...

مجازي سازي موقعي به درد مي خوره كه شما مجبور باشيد از چند سيستم عامل متفاوت استفاده كنيد. يا اينكه نرم افزاري را بخواهيد تست كنيد.
    یکی از هزاران مزایای مجازی سازی این است نه تمامش!
    در غير اينصورت راه اندازي هر سرويس ويندوز، روي يك سرور مجزا، كار غير معقولي به نظر مير سه.
    سخت افزارها تا حدودی جوابگوی فشار هستند،بعضی از سرویس ها در کنار هم یا مشکل ایجاد می کنند یا نمی توان از تمام امکاناتشان استفاده کرد،بحث امنیت سرورها و شبکه وجود دارد و...

Hakimi، SADEGH65، ARM و 8 نفر دیگر سپاسگزاری کرده‌اند.

نام حقيقي: حسن رئیسی

عضو عادی . شناسه تصویری hraeissi
    نوشته
    1,195
    سپاسگزاری شده
    512
    سپاسگزاری کرده
    104
    من خودم با چند سرور داشتن موافقم
    چون خیال آدم راحته
    مدیرای شبکه به اندازه کافی در شرکتها در معرض شکایتهای مختلف هستند چه برسد به اینکه مشکل سرعت هم بیاد روش
    من چند وقتی هستش که به دنبال مجازی سازی هستم
    چند وقت پیش یک شرکت رو دیدم که یک سرور 6 HP G داشت با 20 GB هارد و روش چند تا سیستم بالا آوردند مثل mail ,AD,share point
    متاسفانه تمام کارکنانشان که حدود 60 نفر است شکایت سرعت دارند
    ولی من خودم برای هر سرویسم تقریباً یک سرور دارم و از نظر سرعت و خیلی چیزای دیگه خیالم راحته
    تازه من سرویس رو برای 150 کاربر دارم می دم
    ولی در کل زیاد موافق این مسئله نیستم

mahyar49 سپاسگزاری کرده است.

نام حقيقي: محمد حکیمی

Administrator شناسه تصویری Hakimi
    نوشته
    6,549
    سپاسگزاری شده
    6798
    سپاسگزاری کرده
    1035
    نوشته های وبلاگ
    4
    ما در پروژه ها برای هریک از سرویس ها، ماشین مجازی مستقل , سیستم عامل مستقل در نظر می گیریم.
    این کار مزیت های متعددی دارد.

1- وابسته نکردن سرویس ها به یکدیگر
    Restart کردن سیستم عامل
    بارها دیده اید که یکی از سرویس ها دچار مشکلی شده، یا تنظیم جدیدی روی آن انجام داده اید و مجبورید سیستم عامل را Restart کنید. اگر سرویس های مختلفی روی یک سیستم عامل قرار داده شده باشند، در هنگام Restart همه آنها از کار می افتند.

نصب دوباره سیستم عامل

حتما مشکلاتی را دیده اید که به راحتی نتوانسته اید از پس آنها برآیید و به این نتیجه رسیده اید که سریع ترین راه حل، نصب دوباره سیستم عامل و راه اندازی دوباره سرویس مورد نظر است. اگر سرویس های مختلفی روی این سیستم عامل باشد چه بر سرتان خواهد آمد؟!

2- تداخل سرویس ها
    بارها دیده اید که سرویس جدیدی نصب کرده اید و سرویس قبلی از کار افتاده است. DLL ای نصب شده و DLL دیگر را از کار انداخته است. نسخه های مختلف Plug-in ها که سرویس ها و نرم افزارهای مختلف هر کدام به نسخه خاصی از آن وابسته اند.

3- عملکرد بهتر سیستم عامل
    عملکرد بهینه در اختصاص دسترسی به شبکه و File System
    سیستم عامل Windows برای ارائه سرویس به نرم افزارها و سرویس ها، آنجایی که به Port های TCP/IP مربوط می شود و همچنین آنجایی که به دسترسی به File System مطرح می شود، اگر این سرویس دهی به صورت اختصاصی به یک سرویس خاص یا نرم افزار خاص ارائه شود، کارایی بهتری خواهد داشت.

4- مدیریت بهینه و دقیق منابع Memory و CPU
    وقتی سرویس ها را روی ماشین های مختلف نصب می کنید، با ابزار VMWare می توانید میزان دسترسی هریک از سرویس ها و سرویس دهنده ها به منابع سخت افزاری مانند CPU و Memory را مدیریت کرد و براساس نوع سرویس و اهمیت آن، حق تقدم و حداقل و حداکثر میزان منابع سخت افزاری را تعیین کرد.

5- نظارت دقیق بر نحوه استفاده از منابع سخت افزاری در VMWare
    وقتی سرویس ها به صورت مستقل از هم و بر روی ماشین های مستقل نصب می شوند، در VMWare می توانیم بر نحوه دسترسی به File System، استفاده از منابع شبکه، استفاده از Memory و CPU نظارت داشته باشیم.

6- امنیت
    هریک از سرویس دهنده ها با توجه به سرویسی که ارائه می دهند، Policy مختص به خودشان را می توانند داشته باشند. ساده ترین این نوع Policy ها مربوط به کنترل های دسترسی به سرویس ها از طریق شبکه می باشد. (Firewall Settings)

فکر می کنم دلایل بالا برای جداسازی ماشین های سرویس دهنده ها کافی باشد.
    خوشحال می شوم نظر سایر دوستان را نیز بدانم.

SADEGH65، M-r-r، ARM و 12 نفر دیگر سپاسگزاری کرده‌اند.

نام حقيقي: Mehdi Golpayeganni

مدیر بخش سیستم های مجازی شناسه تصویری mehdi.g
    نوشته
    917
    سپاسگزاری شده
    883
    سپاسگزاری کرده
    505
    با تشکر از دوست عزیزم آقای حکیمی و باقی دوستان که نظر دادند.

ببینید دوستان ، اگر خاطرتون باشه ، حتی قبل از اینکه تکنولوژی مجازی سازی به جائی برسه که ما سرورهای مجازی رو بشناسیم ، روزی نبود که توی همین فروم پست هائی زده میشد و از عدم هماهنگی و تداخل سرویس های مختلف ویندوزی با هم شکایت وجود داشت.

هنوز هم در جاهائی که وضعیت مالی خرابه و از pc بهنوان سرور استفاده می کنند ، و در نتیجه چند سرویس رو روی یک سیستم قرار می دهند ، شکایت هائی در خصوص مشکلات بوجود اومده در لایه های مختلف کاری (اعم از سیستم عامل ، سرویس ها ، تداخل آنتی ویروس ، جایگزینی ناخواسته توابع ویندوز ، و .....) وجود داره.

حتی اگر تکنولوژی مجازی سازی رو هم کنار بگذاریم ، بازهم عملا" به همین نتیجه می رسیم که راه اندازی چندین سرویس مختلف بر روی یک سرور ، از ابتدا کاری پر ریسک ، با عواقب کاملا پیش بینی نشده و در محیط های Enterprise واقعا می تونم بگم احمقانه !!! است.

بهر صورت با تشکر از همه دوستانی که نظراتشون رو بیان کردند ، فکر می کنم قضیه کاملا روشن شده باشه.

Hakimi، SADEGH65، ARM و 5 نفر دیگر سپاسگزاری کرده‌اند.

عضو عادی
    نوشته
    95
    سپاسگزاری شده
    5
    سپاسگزاری کرده
    28
    بحث بسيار علي بود. از همه برادران عزيز ساپسگزارم.
    طاعات مقبول

ياعلي

نام حقيقي: صادق نجاتی زاده

مدیر بازنشسته شناسه تصویری SADEGH65
    نوشته
    2,264
    سپاسگزاری شده
    3415
    سپاسگزاری کرده
    3619
    نوشته های وبلاگ
    12
    استفاده از تکنولوژی های مجازی به مثال استفاده از یک شمشیر سامورایی است که در صورت عدم دانش کافی در مورد استفاده از آن میتواند برای مسئول شبکه مرگبار و در صورت استفاده صحیح میتواند وسیله ای بینظیر باشد.
    دقیقا دلیل موردی که hraeissi گفتند دقیقا همین است.

من خودم به عنوان کسی که تمامی سرور های حقیقی محل کار را مجازی سازی کردم (البته غیر از یک مورد که مدیریتش با من نیست ) باید بگویم یک عمل فوق العاده مفید است
    خیلی از مزایا را جناب حکیمی و گلپایگانی فرمودند در مورد لزوم استفاده از سیستم عامل های مجزا برای سرویس های موجود فرمودند و حرف بیشتر در این باره زیاده گویی است .

هزینه : حال با توجه به موارد گفته شده آیا شرکت و جایی که میخواهید آیا میتواند این تعداد سرور را به صورت حقیقی خریداری کند ؟
    مدیریت : آیا مدیریت این تعداد سرور هم از نظر بکاپ و هم از نظر مدیریت بر سخت افزار و بررسی آنها آسان است ؟!
    مصرف منابع : شما تا به حال مقدار مصرف منابع سرور های خود را بازدید کرده اید !! چقدر هرز منابع دارید ؟!
    هزینه فضا پاور و ... : میدانید این تعداد بالای سرور چه مقداری هزینه برای مصرف برق تجهیزات برق مانند UPS فضای رک و خنک کنندگی آنها چقدر هزینه برای شما در بر دارد ؟!

نقل قول نوشته اصلی توسط Hakimi نمایش پست ها
    4- مدیریت بهینه و دقیق منابع Memory و CPU
    وقتی سرویس ها را روی ماشین های مختلف نصب می کنید، با ابزار VMWare می توانید میزان دسترسی هریک از سرویس ها و سرویس دهنده ها به منابع سخت افزاری مانند CPU و Memory را مدیریت کرد و براساس نوع سرویس و اهمیت آن، حق تقدم و حداقل و حداکثر میزان منابع سخت افزاری را تعیین کرد.

5- نظارت دقیق بر نحوه استفاده از منابع سخت افزاری در VMWare
    وقتی سرویس ها به صورت مستقل از هم و بر روی ماشین های مستقل نصب می شوند، در VMWare می توانیم بر نحوه دسترسی به File System، استفاده از منابع شبکه، استفاده از Memory و CPU نظارت داشته باشیم.
    2 مورد بالایی که آقای حکیمی فرمودند در همین رابطه با مطالب قبلی است که گفتم .

تهیه نسخه پشتیبان : چقدر هزینه پشتیبان گیری از نظر زمانی و هزینه راه اندازی سیستم پشتیبانی برای سرور هایتان میدهید ؟ میدانید سیستم پشتیبان گیری در سیستم های مجازی سازی مخصوصا Vmware چقدر راحت تر و ساده تر است ؟

بازیابی تغییرات : در صورتی که به هر دلیلی اطلاعات سیستم عامل شما تغییر کرد در سیستم حقیقی به چه صورت میتوانید آن را بازیابی کنید ؟ (VMware Data Recovery) و یا در صورتی که بخواهید به عنوان بکاپ قبل از اعمال تغییرات بر روی سیستم عامل بکاپ بگیرید و برگردانید چقدر فضا و وقت صرف خواهید کرد ? (Snap-Shot)

عدم وابستگی به سخت افزار : مجازی سازی هیچ وابستگی ای به سخت افزار سرور ندارد و به راحتی میتوانید سیستم ها را منتقل و یا بر روی سیستم سرور دیگر برگردانید و استفاده کنید.

استفاده از منابع آزاد سرورهای دیگر : با استفاده از Vmware DRS میتوانید از منابع سرورهای دیگر برای پردازش سیستم عامل موجود بر روی HOST های متفاوت استفاده کنید.

در دسترس بودن : شرکت و یا سازمان شما چه مقدار هزینه حاضر است برای در دسترس بودن سرویس های خود بپردازد ؟ حال شما با استفاده از Vmware HA میتوانید با داشتن یک استوریج بر روی سرور های موجود خود این مورد را انجام دهید .

و ....

آیا حتی یکی دو تا از این قابلیت ها شما را راضی به استفاده از چنین مجازی سازی نمیکند ؟!!!!

mehdi.g، aliafzalan، Tavakkoli و 2 نفر دیگر سپاسگزاری کرده‌اند.

نام حقيقي: محمدی

خواننده
    نوشته
    112
    سپاسگزاری شده
    65
    سپاسگزاری کرده
    168
    واقعا بحث خیلی مفیدیه ، پس من به عنوان یه تازه کار نتیجه می گیرم باید بحث سرورهای مجازی و کلا مجازی سازی رو خیلی جدی بگیرم.

نام حقيقي: حسین توکلی

خواننده
    نوشته
    68
    سپاسگزاری شده
    146
    سپاسگزاری کرده
    15
    نکات کاملی توسط همگی در اینجا بیان شد. فقط خواستم یک نکته را به آنها اضافه کنم.
    دوست عزیزی که این بحث را آغاز کردند اشاره داشتند به اینکه:

باید به این نکته ظریف دقت داشت که استفاده کنندگان از منابع سخت افزاری، سرویس ها نیستند، بلکه این سیستمهای عامل هستند که امکان استفاده از منابع را فراهم می آورند. سرویسها درخواست خود را به سیستم عامل عامل داده و این سیستم عامل است که به مدیریت منابع سخت افزاری می پردازد.
    این نکته را گفتم که اشاره کنم که بحث سرویسها را باید از سیستم عامل جدا کرد.
    ولی به راستی فرق اینکه یک سیستم عامل به همراه سرویسهای متعدد بر روی یک سخت افزار داشته باشیم با وقتی که چندین سیستم عامل به همراه سرویسهای مختلف بر روی یک سخت افزار داشته باشیم در چیست؟
    این موضوع اصل مطلب مجازی سازی است که پرداختن به آن می تواند ذهنیت این دوست عزیز را نسبت به مجازی سازی روشن تر سازد.

در مورد یک سیستم عامل همواره باید به محدودیتهای آن توجه داشت که شامل حداکثر تعداد CPU، مقدار حافظه قابل پشتیبانی، تعداد Connection همزمان، تعداد پروسه ها و Thread های قابل اجرا در حافظه و ... می شود و می تواند بر روی عملکرد سرویسهای موجود بر روی آن تاثیرگذار باشد.
    از طرفی استفاده مشترک چندین سیستم عامل از سخت افزار این مزیت را به همراه دارد که با توجه به مقدار حجم پردازش و حافظه موردنیاز هر سیستم عامل تخصیص منابع مشترک را به گونه ای انجام داد که سبب افزایش حجم پردازش و حافظه شده و آنرا چند برابر ظرفیت واقعی موجود نمود.
    همه ما به خوبی می دانیم که بطور معمول کلیه این سیستم ها همزمان در حالت پیک خود قرار نداشته و می توان منابع را طوری بین آنها تقسیم کرد که به مقدار موردنیاز آنها منابع مصرف شوند. مدیریت بهینه منابع به عهده Hyperviser (در راهکار VMware سیستم عامل ESX/ESXi) می باشد.

بنابراین با توجه به محدودیتهای موجود در یک سیستم عامل برای تجمیع سرویسها بر روی آن و همچنین مزیتهای استفاده از چندین سیستم عامل بصورت مجازی، بدیهی به نظر می رسد که نگه داشتن چندین سرویس بر روی یک سیستم حتی از نظر شرعی نیز حرام می باشد!

Hakimi، SADEGH65، mahyar49 و 2 نفر دیگر سپاسگزاری کرده‌اند.

کلمات کلیدی در جستجوها:

داشته باشند ip ایا چندسرور میتوانند یک

drsچیست

چرا چند سرور

مزیت داشتن چند سرور

چرا روي يك كامپيوتر چند NIC

اتصال استوریج به سرور

حرف G در سرورهای hp چیست

drs چيست persiannetworks.com

اتصال یک استوریج به دو سرور

تجمیع سرویس ها روی سرورها

DRS چیست