View RSS Feed

محمد گنجی

كتاب آزمون و آموزش CCNA-640-802 - گنجي - انتشارات نص

Rating: 5 votes, 4.80 average.
توسط - 2011-02-15 - 08:18 PM (بازدید: 12487)
  
تصویر کتاب


سرفصل ها

CCNA Book Contents.pdf

http://rapidshare.com/files/44846847...k_Contents.pdf
http://www.4shared.com/document/VvKl..._Contents.html


نکته مهم :
این جلد ماقبل آخر هستش
توی جلد آخر اون کلمه تالیف حذف شده
درسته من حذف و اضافه هایی داشتم ولی قطعا اثر ترجمه محسوب میشهمقـــدمه
در خصوص اهمیت شبکه‌های رایانه‌ای و نقش حیاتی آنها در زندگی امروز، مطالب زیادی نگاشته شده و شاید لازم نباشد در این مقدمه، زیاد به این مساله بپردازیم. تنها به ذکر همین چند نکته بسنده می‌کنیم که بدون این شبکه‌ها، ایجاد ارتباطات در محدوده‌های کوچک و بزرگ جغرافیایی، مدیریت زنجیره‌های تولید و تامین، تراکنش‌های بانکی، به اشتراک‌گذاری سخت‌افزارها، نرم‌افزارها و اطلاعات و به طور کلی استفاده از فناوری اطلاعات میسر نخواهد بود. بی‌اغراق می‌توان گفت زیرساخت‌های شبکه‌های ارتباطی در یک کشور، ارتباط مستقیمی با امنیت ملی، توسعۀ صنعتی و مدیریت بحران‌ها در آن دارد.
در چنین شرایطی، یکی از مناسب‌ترین زمینه‌های کاری برای افرادی که علاقه‌مند به فعالیت در زمینۀ فناوری اطلاعات هستند، بی‌شک شبکه‌های رایانه‌ای است. متخصصین این حوزه، ضمن کسب درآمد بالا، با دنیایی جذاب و منحصر به فرد سر و کار دارند که در آن هر روز یک سناریو و فناوری جدید ظهور می‌یابد.
اما سوال این است که چرا سیسکو؟ برای پاسخ به این سوال بهتر است کمی با این کمپانی معظم بین‌المللی آشنا شویم. مطمئن هستم پس از مطالعۀ چند سطر بعدی، خود به اهمیت مدارک سیسکو و لزوم داشتن تخصص در این زمینه پی خواهید برد.
کمپانی معظم و چند ملیتی سیسکو در سال 1984 تاسیس شده و مقر اصلی و مرکزی آن در ایالت کالیفورنیا می‌باشد. حدود 65 هزار نفر در بخش‌های مختلف تولیدی و تحقیقاتی این کمپانی کار می‌کنند. شاید باور نکردنی باشد اما آمار و ارقام نشان می‌دهد درآمد خالص این کمپانی در سال مالی 2009 بیش از 6.1 میلیارد دلار بوده است. محصولات این کمپانی در 45 دستۀ مختلف طبقه‌بندی شده‌اند که از جمله مهم‌ترین آنها می‌توان به تجهیزات مراکز داده، مسیریاب‌ها، سوییچ‌ها، دوربین‌های شبکه‌ای، تلفن‌های مبتنی بر IP، دستگاه‌های امنیتی، نرم‌افزارهای مدیریت شبکه، سیستم‌عامل‌ها (IOS)، شبیه‌سازهای نرم‌افزاری و ده‌ها عنوان دیگر اشاره کرد.
دقت داشته باشید که سیسکو، محبوبیت و شهرت خود را تنها به دلیل تولید محصولات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری به دست نیاورده است. اعتبار بین‌المللی فوق‌العادۀ سیسکو به دلیل تحقیقاتی است که در زمینۀ علوم مختلف شبکه انجام داده و از نتیجۀ این تحقیقات در طراحی و تولید نرم‌افزارها و سخت‌افزارهای خود استفاده کرده است. جالب است بدانید متخصصین سیسکو تا کنون ده‌ها پروتکل شبکه‌ای خارق‌العاده را ابداع کرده‌اند که در این کتاب با برخی از آنها مانند CDP و EIGRP آشنا خواهید شد. این پروتکل‌ها در انحصار کمپانی سیسکو هستند؛ اما برخی تولیدکنندگان دیگر با کسب مجوز و خرید حق استفاده، آنها را در محصولات خود پیاده‌سازی کرده‌اند.
گمان می‌کنم دیگر نیازی به توضیح بیشتر در خصوص اهمیت آشنایی با شبکه‌های مبتنی بر دستگاه‌ها و پروتکل‌های سیسکو نباشد. اکنون بیایید به تشریح مختصر دنیای مدارک و مدارج علمی در سیسکو پرداخته و بخش‌های مختلف آن را بررسی کنیم. همان‌طور که در شکل زیر مشاهده می‌کنید، طبق آخرین تغییرات، مدارک سیسکو در پنج سطح طبقه‌بندی می‌شوند. این سطوح عبارتند از:
- CCENT (Cisco Certified Entry Networking Technician)
- CCNA (Cisco Certified Network Associate)
- CCNP (Cisco Certified Network Professional)
- CCIE (Cisco Certified Internetwork Expert)
- Cisco Certified Architectهدف این کتاب، آموزش سرفصل‌ها و مباحث مربوط به آزمون اول دورۀ CCNA است. این مدرک، پیش‌نیاز دیگر مدارک CCNA یعنی Voice، Security، Wireless و Design است. لازم به ذکر است مدرک CCENT شامل سرفصل‌های ساده‌ای می‌باشد که فرض می‌شود خوانندۀ این کتاب با آنها آشنایی دارد. می‌توان گفت کسی که دوره Network+ را گذرانده و یا خود مطالعه کرده و با مفاهیم و موضوعات آن آشنایی دارد، می‌تواند ورود به دنیای سیسکو را با CCNA آغاز نماید. از طرف دیگر، آزمون CCNA 640-802 نیاز به گذراندن و داشتن هیچ مدرک و دورۀ پیش‌نیازی ندارد؛ بنابراین می‌تواند انتخاب بسیار مناسبی برای شروع مدارج علمی سیسکو باشد. توصیه می‌شود توضیحات جزئی‌تر راجع به دوره و آزمون CCNA 640-802 را که در فصل آخر کتاب آمده است به دقت مطالعه کنید.

هدف کتاب و شیوۀ ارائۀ مطالب در آن
هدف اصلی این کتاب، ارائۀ مباحث مهم دورۀ CCNA به صورت یک جزوۀ آموزشی ارزنده است. در این کتاب، ضمن پرهیز از بیان نکات غیر ضروری، واضح و یا نه چندان مهم، مباحث اساسی که هم در محیط‌های عملی و هم برای آزمون CCNA، حتما باید مد نظر قرار گیرند، به صورت دقیق، با جزئیات، مثال‌ها و اشکال مناسب به شما ارائه شده است. شما می‌توانید از این مجموعه برای ورود به دنیای زیبا و بی‌کران سیسکو و همچنین آمادگی برای شرکت در آزمون CCNA استفاده کنید. نوع ارائۀ مطالب کتاب به‌گونه‌ای است که هم دانشجویان تازه‌کار در سیسکو (که البته آشنایی مختصری با مفاهیم اولیۀ شبکه دارند) و هم کسانی که با سرفصل‌ها تقریباً آشنا بوده و قصد شرکت در آزمون CCNA و کسب این گواهی‌نامۀ معتبر بین‌المللی را دارند، می‌توانند از آن به بهترین وجه ممکن سود ببرند.
سرفصل‌های CCNA در قالب 9 بخش و 32 فصل ارائه شده‌اند و در بخش 10 نیز نکاتی مهم و مفید در خصوص آزمون بین‌المللی CCNA 640-802 آورده شده است. در هر بخش، چندین فصل وجود دارد که همگی از نظر مفهومی و عملکردی شباهت‌های زیادی با هم دارند ولی به هر حال، موضوعات و مفاهیم متفاوت و مختلفی در آنها ارائه شده است. برای مثال در بخش 5 که به شبکه‌های بی‌سیم می‌پردازد، دو فصل وجود دارد که یکی به استانداردها و مفاهیم این شبکه‌ها و دیگری به پیکربندی، پیاده‌سازی و رفع ایراد آنها می‌پردازد. هر فصل شامل موارد زیر است:

• یک عنوان که کلیات موضوع مورد بحث در آن فصل را نشان می‌دهد.
• فهرستی از عناوین مهم مرتبط با فصل مذکور در امتحان CCNA
• یک پاراگراف با عنوان نکات کلیدی که هدف از آن، هدایت سریع ذهن شما به سمت موضوعات اصلی مورد بحث در فصل مذکور است.
• مطالب جزئی و دقیق در مورد هر یک از عناوین آن فصل

ضمناً کتاب به گونه‌ای نگاشته شده است که می‌تواند برای علاقه‌مندان به شرکت در آزمون CCNA بسیار مفید واقع شود. این افراد باید حدود یک ماه قبل از امتحان، خواندن کتاب را شروع کرده و هر روز یک فصل را به دقت مطالعه و تمرین کنند تا در روز امتحان، شرایطی ایده‌آل داشته و به سادگی در آزمون قبول شوند. گرچه پیشنهاد می‌شود حداقل دو هفته بین پایان این کتاب و آزمون فاصله باشد تا مطالب مبهم دوباره مرور شوند و از آن مهم‌تر، سناریو و تمرین‌های بخش آخر که مربوط به شبیه‌سازی شرایط واقعی برای هر یک از فصول است، به صورت کاملاً عملی (در محیط واقعی یا توسط شبیه‌سازیهای قدرتمندی که در لوح فشردۀ کتاب وجود دارند) پیاده‌سازی گردند تا تسلط مناسبی بر موضوعات و سرفصل‌های دورۀ CCNA حاصل شود.

چه کسی باید این کتاب را بخواند؟
مخاطبان و خوانندگان این کتاب را می‌توان به سه بخش تقسیم کرد:

• همۀ افرادی که قصد ورود به دنیای مدارک و درجات علمی سیسکو را داشته و البته در حال حاضر آشنایی کلی با مباحث و مفاهیم شبکه‌ها (در حد دورۀ Network+ را دارند)
• کسانی که دورۀ CCNA را گذرانده و یا خود مباحث آن را مطالعه کرده‌اند و اکنون قصد شرکت در آزمون CCNA 640-802 و کسب این مدرک معتبر بین‌المللی را دارند.
• افرادی که دورۀ CCNA را گذرانده‌اند و با مباحث آن آشنایی دارند اما به دنبال شرکت در دوره‌های پیشرفته‌تر سیسکو بوده و قصد دارند مروری سریع و البته جامع بر مباحث دورۀ CCNA داشته باشند. همان‌گونه که می‌دانید، دورۀ CCNA پیش‌نیاز شرکت و کسب گواهی‌نامه‌های بسیاری از دوره‌های پیشرفته‌تر سیسکو مانند CCNA Security 640-553، CCNA Voice 640-460 و یا مدارک سطح بالاتر مانندCCNP Switch 642-813 می‌باشد.

لوح فشردۀ ضمیمۀ کتاب
همراه با کتاب، یک لوح فشرده (DVD) به شما عزیزان ارائه خواهد شد. این لوح فشرده حاوی کتب الکترونیکی، نمونه سوالات، آموزش‌های ویدیویی، کارت‌های یادگیری سریع (Flash Cards) و شبیه‌سازهای مختلف است که می‌توانند برای یادگیری مطالب و شرکت در آزمون بسیار مفید واقع شوند. از جملۀ مهم‌ترین برنامه‌ها و آموزش‌های این لوح فشرده می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

• شبیه‌ساز Packet Tracer 5.2 به همراه فایلهای آموزشی و نمونه‌های از قبل آماده شده
• شبیه‌ساز Graphical Network Simulator 3 (GNS3)
• کتب الکترونیکی ICND1، ICND2 و CCNA 640-802 انتشارات سیسکو
• اسلایدهای آموزشی موسسۀ Sybex
• فیلمهای آموزشی CCNA و CCENT (Video Mentor، TrainSignal و TurboCert)
• فایل‌های صوتی آموزشی
• نمونۀ سوالات آزمون CCNA
در پایان جا دارد ضمن قدردانی از اعتماد دست‌اندرکاران موسسۀ با سابقه و خوشنام نص به اینجانب، از همۀ اساتید بزرگوارم، به خصوص آقایان مهندس سعید قنبری، هاشم حبیبی و حسین شاملو تشکر نمایم که بدون استفاده از محضر آنها، شاید این اثر هیچ‌گاه نگاشته نمی‌شد. همچنین عرض ارادت ویژه‌ای دارم به آقایان مهندس علیپور، افضلان و حکیمی و همۀ دوستان ارزشمندم در انجمن علمی PersianNetworks که صمیمانه در راستای افزایش غنای علمی این کتاب مرا یاری کردند.

برای همۀ شما عزیزان آرزوی موفقیت دارم و امیدوارم با مطالعۀ دقیق و انجام تمرینات مناسب، کاملاً با مفاهیم و دروس مرتبط با مدرک CCNA آشنا شده و بر آنها مسلط گردید و پس از آن، مسیر خود به سمت مدارک و مدارج بالاتر در دنیای شگفت‌انگیز شبکه‌های سیسکو را ادامه دهید. شخصاً پیشنهاد می‌کنم حتماً یکی از دوره‌های تکمیلی CCNA مانند CCNA Security، CCNA Voice یا CCNA Wireless را هم بگذرانید تا بتوانید خود را به عنوان یک متخصص امنیت، ارتباطات تلفنی مبتنی بر شبکه و یا متخصص شبکه‌های بی‌سیم معرفی نموده و فرصت‌های شغلی خوبی را برای خود پدید آورید.

محمد گنجی
شهریور ماه 1389
DaNi_84، it_ict، mahyar49 و 2 نفر دیگر سپاسگزاری کرده‌اند.
Attached Thumbnails پیوست

Updated 2011-02-21 at 09:05 AM by th95

دسته ها
دسته بندی نشده

نظر

صفحه 1 از 2 1 2 آخرینآخرین
 1. شناسه تصویری Hanif
  با سپاس
 2. شناسه تصویری Hanif
  ضمن عرض تبریک و سپاس
  برای جنابعالی از خداوند درخواست طول عمر و سلامتی می کنم
  به امید دیدار شما
 3. شناسه تصویری ebdarya
  چجوری میشه این کتاب رو تهیه کرد؟
 4. شناسه تصویری unk
  بنام خدا

  با تشکر از زحمت شما

  قیمت کتاب چنده ؟
  لطفا فهرست کتاب رو هم قرار بدید .

  با تشکر
 5. شناسه تصویری th95
  سلام
  البته نمیخوام این تاپیک خیلی جنبه تبلیغ پیدا کنه
  ولی بهرحال کتاب رو انتشارات فنی و دانشگاهی نص منتشر کرده

  انتشارات نص : Nass Publishing - آموزش و آزمون سیسکو CCNA

  قیمتش با DVD ، 8500 تومان هستش
  سرفصل ها زیاد بودند
  در این فایل PDF اپلود کردم

  http://rapidshare.com/files/44846847...k_Contents.pdf
  CCNA Book Contents.pdf - 4shared.com - document sharing - download
  Updated 2011-02-17 at 10:12 PM by th95
 6. شناسه تصویری mehrzadmo
  آقاي گنجي
  من سعي كردم يه نسخه از كتاب رو از سايت نص خريداري كنم اما متاسفانه موفق نشدم . چك مي كنيد كه مشكل از سمت منه يا سايت ؟
 7. شناسه تصویری th95
  سلام
  باید تو سایت ثبت نام کنید
  زنگ هم بزنید انتشارات فکر کنم واستون بفرستند
  فروشگاه مرکزیش هم تو انقلابه
  البته نص کتابهاش رو خیلی جاها میده ! فروشگاههای معتبر نزدیکتون باشند باید داشته باشند
  باز هم میگم میتونید زنگ بزنید یا تو سایت ثبت نام کنید بعد کلید خرید رو بزنید و بعد پرداخت و ...

  میدان انقلاب - ضلع جنوب شرقی - شماره 1500/3 تهران
  تلفن: 66405372

  آدرس: تهران ؛ میدان انقلاب - خیابان شهید منیری جاوید - بن بست مبین - شماره 237 13145
  پست الکترونیکی: info@nasspub.comThis email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it تلفن: 66412385 نمابر: 66957690
  اطلاعات: موسسه نص صبحها از ساعت 8:30 شروع به فعالیت کرده و تا ساعت 6 بعد از ظهر فعال می باشد.
 8. شناسه تصویری mehrzadmo
  من شهرستانم متاسفانه .

  به انتشارات زنگ بزن قطعا راهنماییت میکنه از کجا بگیری
  یا خودشون با یک هزینه ناچیز (گمون نکنم بیش از 2 تومن بشه) واست میفرستند
  Updated 2011-02-19 at 09:02 AM by th95
 9. شناسه تصویری Hanif
  دوست عزیز برای حمایت از مولف و دانایی حتما این کتاب را تهیه می کنم
 10. شناسه تصویری andishee
  منم حتما اين كتاب رو تهيه ميكنم براي حمايت از مولف
  موفق و سربلند باشيد
 11. شناسه تصویری mavrick
  دستتون درد نکنه
  عالی
 12. شناسه تصویری nima_a
  قیمت این کتاب چند تومان هست و چه جوری میشه تهیه کرد
  TNX
 13. شناسه تصویری th95
  نقل قول نوشته اصلی توسط nima_a
  قیمت این کتاب چند تومان هست و چه جوری میشه تهیه کرد
  TNX
  بالا نوشتم که ! با دی وی دی 8500 تومن ! آدرس سایت انتشارات و سایت فروش اینترنتی هم بالا هست ! انتشارات نص - میدان انقلاب
 14. شناسه تصویری th95
  راستی
  این صفحه رو ببینید
  انتشارات نص : Nass Publishing

  ظاهرا میتونید اینترنتی خرید کنید و بدون پرداخت هزینه ارسال با همون قیمت پشت جلد یک روزه کتاب رو بگیرید
 15. شناسه تصویری th95
  این هم سایت اینترنتی بزرگیه که تا جایی که میدونم تحت نظر انتشارات نص کار میکنه
  نص داره کارهای قشنگی انجام میده ! آدمهای خیلی خوبی هم هستند ! باعث افتخار من بود کار کردن باهاشون ! آقای زارع ! زارع پور و دکتر ملکیان دوست داشتنی

  کتاب فروشی فردا
  بیش از 16 هزار جلد کتاب رو میتونید بخرید
 16. شناسه تصویری yogishiip
  تبریک برادر .....واسه ما هم دعا کن ....یه تار مویی چیزی بذار لای کتابات ما بذاریم توی سرمون بلکه یک فرجی بشه .....
 17. شناسه تصویری Sinozit
  براتون آرزوی موفعیت میکنم جناب گنجی. یادش بخیر سال 87 بود من و یکی از دوستان نشستیم یک کتاب هکینگ بنویسیم . قرار بود راجع به وایرلس هکینگ باشه اما احساس کردیم استقبال نمیشه . که من نشستم 400 صفحه در مورد DDOS و جلوگیری اون نوشتم . اما هر چقدر سعی کردم یک جایی اون رو چاپ کنه نشد که نشد . آخرش هم توی درایو D خاک خورد .
 18. شناسه تصویری th95
  نقل قول نوشته اصلی توسط Sinozit
  براتون آرزوی موفعیت میکنم جناب گنجی. یادش بخیر سال 87 بود من و یکی از دوستان نشستیم یک کتاب هکینگ بنویسیم . قرار بود راجع به وایرلس هکینگ باشه اما احساس کردیم استقبال نمیشه . که من نشستم 400 صفحه در مورد DDOS و جلوگیری اون نوشتم . اما هر چقدر سعی کردم یک جایی اون رو چاپ کنه نشد که نشد . آخرش هم توی درایو D خاک خورد .
  شما لطف دارید
  به نظرم اگر به همین موسسه یا مثلا دیباگران مراجعه میکردید استقبال میکردند
  حالا یک نکته جالب هم بگم و اون اینکه در حال حاضر فکر کنم کتابی با موضوع شما از سمت ارشاد مجوز نمیگیره
  چرا به زبان انگلیسی و با ناشرهای اون طرف که هستید کار نمیکنید
 19. شناسه تصویری Zahmatkesh
  نقل قول نوشته اصلی توسط mhdganji
  نکته مهم :
  این جلد ماقبل آخر هستش
  توی جلد آخر اون کلمه تالیف حذف شده
  درسته من حذف و اضافه هایی داشتم ولی قطعا اثر ترجمه محسوب میشه
  راستش من تازه برای اولین بار وارد این قسمت شدم، یا شایدم وارد شده بودم آما یادم نمی یاد.

  چقدر فروتنی اخه!
  من که می دونم ،چقدر به مبحث تسلط داری راستش وقتی این تواضع شما رو می بینم ، از خودم متنفر می شم
 20. شناسه تصویری shahein
  با سلام و سپاس
  imakhani سپاسگزاری کرده است.
صفحه 1 از 2 1 2 آخرینآخرین