View RSS Feed

greatcyrus

نکاتی در هنگام تبدیل ماشین فیزیکی به مجازی باید به آنها توجه کرد

امتیاز
توسط - 2014-03-10 - 02:39 PM (بازدید: 3456)
  
نکاتی در هنگام تبدیل ماشین فیزیکی به مجازی باید به آنها توجه کرد
هدف:
استفاده از Best Practice درهنگام استفاده از VMware converter برای جلوگیری از بروز مشکلات احتمالی
نکته: در صورت بروز خطا در هنگام کانورت به log file ها مراجعه کرده و کد خطا را در http://kb.vmware.com جستجو کنید.
نکته: برای ماشین های ویندوزی بهترین راهکار نصب VMware converter به صورت لوکال بر روی ماشین فیزیکی و انجام اصطلاحا Hot Migration با VMware converter است، اگر این حالت ممکن نیست کانورت ماشین به صورت ریموت راهکار بعدی میباشد.
نکته: هم اکنون نسخه VMware converter 4.2 از سورسهای لینوکسی پشتیبانی میکند، نسخه های جدیدتر به صورت آزمایشی هستند و برخی ویژگی ها را مثل Partition Resizing پشتیبانی نمی کنند.
نکته: VMware converter را از سایت VMware دانلود کنید.
آماده سازی برای عملیات Convert :

 1. اگر ماشین مبداء DC است برخی پیش نیازها میبایست مورد توجه قرار گیرد، در کل VMware تبدیل دومین کنترل فعال از حالت فیزیکی به مجازی را پیشنهاد نمیکند بلکه پیشنهاد میکند ماشین جدید نصب و سرویس از نو نصب گردد. برای اطلاعات بیشتر در خصوص تبدیل DC به مجازی به لینک زیر مراجعه کنید: http://kb.vmware.com/selfservice/mic...rnalId=1006996 1. اگر سورس مایکروسافت اکسچینج یا SQL یا دیگر دیتابیس ها میباشد، VMware پیشنهاد میکند این اپلیکیشن ها و نیز سروسیهای آنها قبل از Convert شات شود. این کار باعث میشود ریسک خراب شدن دیتابیس یا جداول آن پایین بیاید. 1. آنتی ویروس را غیر فعال کنید. 1. قبل از Convert به نکات و محدودیتهایی که ممکن است بر عملیات Convert شما اثر بگذارد توجه کنید. برای مطالعه به به لینک زیر مراجعه کنید: 1. مطمئن شوید آخرین نسخه VMware converter را دانلود و نصب کرده اید.

اگر نسخه قدیمی از قبل روی سرور نصب شده است، آن را حذف و سرور را از نو راه اندازی کنید و پس از آن نسخه جدید را نصب کنید. اگر تنها قصد نصب Agent را دارید ، هنگام نصب از گزینه Custom استفاده کنید.


 1. VMware Converter را مستقیما روی سیستم عامل با کاربر Admin Local نصب کنید. اگر ویندوز 2000 یا NT روی ماشین مبداء در حال اجراست، حتما پس از نصب ماشین را از نو راه اندازی کنید.


 • ترجیحا از کاربر Admin Domain به دلیل اینکه ممکن است تحت پالیسی خاصی باشد استفاده نکنید. 1. اگر کارت شبکه ماشین مبداء با TOE (TCP Of load Engine) سازگار است با این دستور آنرا غیرفعال کنید:

netsh int tcp set global chimney=disabled
برای اطلاعات در این زمینه به KB مایکروسافت مراجعه کنید: http://support.microsoft.com/kb/951037


 1. مطمئن شوید ماشین مبداء حداقل 200 مگابایت فضای خالی داشته باشد، این فضا برای انجام Snap Shot در هنگام Convert نیاز میباشد. برای کسب اطلاعات در این زمینه به لینک زیر مراجعه نمایید: http://kb.vmware.com/selfservice/mic...rnalId=1004007 • این امکان وجود دارد که دیسک ماشین مبداء را در مقصد به چندین دیسک با اندازه های مختلف تقسیم کرد. 1. اگر عملیات Convert را به صورت ریموت انجام میدهید ، مطمئن شوید با کاربر Admin Local لاگین کرده اید. 1. از دستور msconfig در ماشین ویندوزی برای کاهش اپلیکیشنها و سرویسها در هنگام راه اندازی استفاده کنید. اطلاعات بیشتر: http://kb.vmware.com/selfservice/mic...rnalId=1004010 1. اگز از IP آدرس استاتیک در ماشین مبداء استفاده میکنید، در هنگام Convert اینترفیس را در حالت DHCP تنظیم کنید. 1. اگر مبداء ، ماشین مجازی ساخته شده با Microsoft Virtual PC است، در هنگام Convert گزینه های مربوط به Virtual PC را حذف کنید. 1. اگر مقصد یک ESX Host است: • به جای نام DNS ، با IP آن متصل شوید. زیرا استفاده از نام ممکن است با مشکل Resolve روبرو شده و امکان اتصال به سرور فراهم نشود
 • مطمئن شوید ماشین مبداء میتواند با پورتهای 443 و 902 به ESX به صورت مستقیم دسترسی داشته باشد حتی اگر از Vcenter استفاده میکنید.

اطلاعات بیشتر: http://kb.vmware.com/selfservice/mic...rnalId=1006607


 • با کاربر root به ESX احراز هویت کنید.
 • اگر ماشین مبداء حاوی پارتیشنهایی با حجم بالاتر از 256 گیگ است، مطمئن شوید بلاک سایز Data Store مقصد 2،4 و یا 8 مگ باشد. بلاک سایز پیش فرض 1مگ است که اندازه بیشتر از 256 گیگ را ساپورت نمی کند.
 • مطمئن شوید یک نام منحصر به فرد برای ماشین مجازی مقصد خود انتخاب کرده اید.

کارهایی که بعد از Convert باید به آن توجه کرد:

 1. پیکربندی ماشین مجازی را بازبینی کنید:


 • تعداد کارت شبکه های مجازی را تنظیم کنید.
 • در صورتی که قصد تغییر نام و IP ماشین مجازی را دارید، کارت شبکه های مجازی را Dis Connect کنید.
 • دیوایسهای اضافه مانند USB ، پرینتر ، پورت COM ، فلاپی و غیره را حذف کنید. 1. ماشین مجازی را در حالت Safe Mode راه واندازی کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر به لینک زیر مراجعه کنید: 1. به قسمت Add/Remove رفته و نرم افزارهای غیرضروری مثل نرم افزارهای Raid, Wireless, NIC Teaming ، درایورهای ویدئو و صدا و غیره که مربوط به ماشین فیزیکی بوده را Uninstall کنید.
 2. ماشین مجازی را ریبوت و در حالت نرمال راه اندازی کنید.
 3. کلیه دیواسها و درایورهایی که برای ساپورت ماشین فیزیکی بوده را حذف کنید.

 1. VMware پیشنهاد میکند HAL(Hardware Abstraction Layer) را در ماشین مجازی به یک CPU تغییر دهید، اگر ماشین مبداء برای Multi-CPU پیکربندی شده باشد. اطلاعات بیشتر: http://kb.vmware.com/selfservice/mic...rnalId=1003978
 2. VMware Tools را نصب و ماشین را دوباره راه اندازی کنید.
 3. اگر سروتان ویندوزی است، در صورت نیاز VMware پیشنهاد sysprep را اجرا کنید و Customize کنید. اطلاعات بیشتر درباره Sysprep : 1. اگر قبل از Convert تنظیمات استارت آپ را با msconfig تغییر داده یاد، دوباره به حالت نرمال تغییر دهید. اطلاعات بیشتر: 1. در صورت نیاز تنظیمات شبکه و IP که برداشته بودید دوباره ست کنید.
 2. در صورت نیاز کلیه کارت شبکه هایی که Disconnect کرده بودید دوباره کانکت کنید.


با سپاس
سعید حسینی
منابع:
http://kb.vmware.com
https://technet.microsoft.com/
Hakimi، mgholami، th95 و 9 نفر دیگر سپاسگزاری کرده‌اند.
دسته ها
عمومی , Windows Server , Windows Server 2008 , VMWare

نظر